Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Folosesc un Enhell BT-HS 12 pentru desfacut suruburi si prezoane intepenite. Este vorba de un pistol pentru desfacut / strans la peste 200 Nm ce se alimenteaza de la 12v - consuma cam 60 w.

Trusa in care vine contine 4 tubulare de impact iar pretul nu este cu mult mai mare decat al capetelor separate.

Am cumparat asa ceva deoarece compresor si pistol clasic erau mult prea scumpe si nu erau practice pentru nevoile mele.

Singura lui problema este ca nu e foarte usor de dosat cuplul (singura solutie e sa folosesti prelungitor mai greu si / sau elastic) - automat nu il folositi pe surubuti mici si nici la strangeri nu e cea mai buna ideee

Editat de ZIDU'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru prezoanele de la roti: vaselina cuprata pe filet! ;)

 

Nu cred ca filetul e problema, pentru ca am 2 seturi de jante si numai la unele dintre ele (cele din material mai dur) mi se blocheaza. Prezoanele sunt aceleasi. Cred ca se sudeaza prezoanele de janta. Si cel mai des la roata stanga spate mi se intampla, poate are ceva de-a face si cu sensul de rotatie versus sens de infiletare al prezoanelor.

Cand am patit-o ultima data s-a blocat prezonul antifurt cel mai tare. Cheia de desfacut prezonul antifurt intra pe cheie hexagonala de 17, cum sunt celelalte prezoane. La 2 vulcanizari s-a rupt cheia (prelungita cu o teava lunga). Am primit cadou una dintre cheile rupte (care era dintr-un material foarte rezistent), si am mers la un service in Bucuresti, mi-au sudat de cheia rupta cheia de antifurt (la care se ovalizase hexagonul de la atatea incercari), dupa care, cu o teava de prelungire de 2 metri si cu un ciocan mare au reusit 2 oameni sa imi desfaca prezonul antifurt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am gasit la mine o saiba de cupru bagata sub tub, era putin mai mica decat diametrul tubului, iar pe interior venea la fix pe capatul de ghidon (intra si asta putin sub manson in cazul meu), ca sa ramana centrata.

 

Multumesc! Era exact cum spui, dar cacao urile de capete de ghidon de pe Louis, ceva chinezarii, aveau zona metalica prea groasa si strangea si in saiba aceea. Rezolvat cu pila, tipic romanesc (sau rusesc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil nu e ok conicitatea prezoanelor pentru jantele tale, nu tine de scule

Sunt jantele si prezoanele cu care a iesit masina din fabrica. Celalalt set de jante (care sunt dintr-un material mai moale, si la care nu se blocheaza) nu e cel original, dar provine de pe o masina aceeasi marca, si prezoanele sunt identice indiferent de model.

Cred ca solutia e sa le desfac dupa ce merg la vulcanizare si sa le strang eu de mana, si eventual sa le desfac si sa le strang la loc macar odata pe luna, ca sa fiu sigur ca nu se mai blocheaza (e setul de roti cu anvelope de iarna, sta 5 luni in fiecare an pe masina).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Solutia e sa le strangi tu cu manuta ta si cu cheia originala a masinii, aia scurta. Nu se da cu vaselina pe prezoane, doar se curata cu perie de sarma daca e cazul. Prezoanele rotilor se strang la un anumit cuplu. Eu nu ii las pe ciocanarii aia de la vulcanizari sa mi le stranga cu pistolul sau cu cheile lor de 1m lungime. Le strang eu cu cheia masinii, acasa verific si strang cu dinamometrica la cuplul corect. N-am avut probleme cu prezoane intepenite de cand fac asta. La o singura vulcanizare am avut surpriza sa vad ca-mi strang rotile cu cheie dinamometrica.

Renunta la mizeriile alea de antifurturi. La un moment dat o sa faci pana si n-o sa poti sa scoti roata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

eu pun de 6 ani de zile ulei de motor pe filetul prezoanelor de la masina, in fiecare an, cind schimb cauciucurile. Nu scirtiie, merg liniar. E un mit ca se se slabesc suruburile daca le pui ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Poate mi-a scapat mie sau nu am vazut... Am nevoie sa cumpar niste burghie de metal. Nu pre as face rabat la calitate, ma intereseaza sa fie ceva bun, care sa tina si bine.

 

Nu le folosesc eu zi de zi, dar imi trebuie ca atunci cand am nevoie, sa am pe ce pune mana. Sa nu trebuiasca sa le ascut tot a doua zi.

 

Ce ati recomanda? Otel + inox + dural, daca se pune problema in ce materiale tre' sa intre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele mai mari probleme le vei avea cand vei incerc sa gauresti inoxul.

Pt dural nu iti trebuie niste burghie de super clasa. Nici pentru fier mort.

Eu inca folosesc burghie dintr-o rezerva veche (cred ca URSS) si mi le ascut periodic in functie de nevoi (unghiul de atac al burghiului il modifici functie de material).

Folosesti bormasina de mana sau masina de gaurit cu coloana? Daca ai un burghiu cat de cat decent (si cu unghiul corect), foarte importante la gaurirea unor materiale dificile sunt turatia si lubrifierea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate mi-a scapat mie sau nu am vazut... Am nevoie sa cumpar niste burghie de metal. Nu pre as face rabat la calitate, ma intereseaza sa fie ceva bun, care sa tina si bine.

 

Nu le folosesc eu zi de zi, dar imi trebuie ca atunci cand am nevoie, sa am pe ce pune mana. Sa nu trebuiasca sa le ascut tot a doua zi.

 

Ce ati recomanda? Otel + inox + dural, daca se pune problema in ce materiale tre' sa intre.

Eu folosesc burghie cumparate din Bricostore. Am de doua feluri:

- aurii, luate la bucata, sunt HSS si sunt foarte bune - se tocesc greu si ma chinui sa le ascut.

-set tot HSS dar nu e auriu ci e mai spre inox - sunt bune si astea si mai ieftine decat alea aurii.

Gaurile le dau cu bormasina din mana, nu am bormasina cu coloana (inca...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am avut vreodata burghie de calitate, dar parca conteaza si cum le tii. eu am o bormasina de mina cu buton de schimbare de sens al rotatiei pus de-asa maniera ca-l misc fara sa vreau, citeodata. am aruncat destule burghie pt. ca m-am prins prea tirziu ca se rotea in sens gresit.

iar cind dai la mina gaura parca e prea aproximativ totul. de exemplu, cind majorezi o gaura risti sa se-agate in buza etc. din ce-am citit, conteaza alegerea turatiei corecte, presiunii corecte, lichidului de taiat.

tot bormasina cu coloana e tata lor.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit si abuzat de scule de la bricostore cele bricoline...foarte bune

 

Am o singura cheie fixa de la bricoline, abuzata si chinuita, chiar tine f bine, nu s-a decalibrat deloc. Si parca nu erau deloc scumpe...

 

Apropos de scule ieftine si bune: am 3 surubelnite (una mare dreapta, una mica dreapta si una in cruce) gen "3 lei bucata" de vreo 10 ani... in afara de vopseaua neagra luata de pe varful magnetic si manerul zdrelit de la ciocan (la cele drepte mai ales), sunt in stare perfecta.

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrez intr-un proiect care are printre altele ca scop optimizarea costurilor de productie pentru diverse repere ale unui turbomotor. S-au testat pana acum scule aschietoare de la mai multi producatori si cele mai rezistente (si in final cu productivitatea cea mai mare) au fost sculele Mistubishi (MMC): burghie, freze, alezoare, etc.

Daca se alege corect materialul sculei (HSS, CO HSS, HG HSS, UWG) pentru aplicatia dorita, practic sculele astea sunt pe viata in aplicatii ne-industriale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut imi recomandati va rog o cheie dinamometrica pentru cupluri mici 0-50 nm...am cautat pe google da nu prea am incredere in ce se lauda cei care le vand asa ca vreau sa aud de la cineva care a folosit o astfel de cheie

 

Stiti ceva de Black Friday pentru scule?????

Eu am gasit site.ul asta http://mastertools.ro/263-black-friday-2013 poate imi iau o cheie dinamometrica :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand dinamometrica saracului:

Adica sa nu pui prelungitoare in cheile care au si un nume. Iar strangerea sa o faci doar cu doo degete (fara sa te ajuti cu cealalta mana) pe zona unde ar fi trebuit sa fie mijlocul palmei. Rar ai sa mai rupi sau razi un filet, mie nu mi s-a intamplat. La mat. slabe gen aluminiu este suficient un deget. Asta fiindca niste destepti au proiectat sculele cu pargii corespunzatoare si au luat in calcul un mecanic normal dezvoltat fizic, fara nervi s.a.m.d.

Si ai cel mai convenabil pret de pe piata la scula asta. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intervalul 0-50 Nm nu cred ca este acoperit de o singura cheie. Cu cat intervalul creste precizia scade. Nu vei rezolva cu o singura cheie iar ieftin si bun nu exista. Eu am un proxxon 6-30NM. Nu mai stiu cat a costat. Nu am ce sa-i reprosez. Nu am nici o legatura cu brandul, nu-i fac reclama.

Pentru cupluri mai mici 1 - 5 sunt chei separate si nu stiu daca e neaparat necesara. Eu o folosesc la surubul de la baia de ulei si mai ales la surubul de la rezervorul de ulei din cadru unde strangerea e aproape inexistenta iar la mana parghia unui clichet simplu e suficient de puternica sa-l poti strica.

Pentru Cupluri 30 - 100 iti trebuie alta cheie.

O recomandare - pe langa consultarea manualului pentru cuplurile de strangere verifica si tabelele cu clasa de rezistenta a suruburilor (in caz ca nu mai sunt cele originale) si procentul de diminuare a cuplului de strangere in cazul in care suruburile stranse sunt gresate cu vaselina sau pasta de blocare. Altfel dinamometrica se poate dovedi mai "periculoasa" decat stransul la mana. Cifrele pot fi relative. E argumentul in favoarea mainii formate a mecanicilor pentru a strange cat trebuie.

Editat de lostheaven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am un rothewald care merge de la 6 la 30 si e ok. Sub 6 am vazut doar dinamometrice cu plaja 0 - 5 si atat, fara declansare cu click

Pentru cupluri 20 - mult pe ste 100 am un frate mai mare luat la un pret bun dintr-un magazin de bricolaj.

Nici una din ele nu e potrivita pentru utilizare intensiva tip service, dar pentru ce am nevoie in garaj e suficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...