Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

nu mai iau nimic de la nemernicii aia din "targ pe dreapta "

pe langa o gramada de chestii contrafacute au si preturi duble fata de magazin.

o tavita magnetica care e 30 ron la yato pe site la ei e 50. tavita mica pe site la yato e 15 lei in targ 35. sina pentru chei tubulare 1/2 30lei in targ 11lei in magazin . si astea sunt doar niste exemple marunte :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu mai iau nimic de la nemernicii aia din "targ pe dreapta "

pe langa o gramada de chestii contrafacute au si preturi duble fata de magazin.

o tavita magnetica care e 30 ron la yato pe site la ei e 50. tavita mica pe site la yato e 15 lei in targ 35. sina pentru chei tubulare 1/2 30lei in targ 11lei in magazin . si astea sunt doar niste exemple marunte :)

Eu am luar tavita magnetica de la Kaufland cu 12lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

targul a devenit o groapa de gunoi scumpa... si daca te duci in weekend, e si mai scumpa. chiar si la vechituri au aia niste preturi de-ti pica fata... pt ca "vintage"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil ca tu stii mai bine , eu n-am decat vre-o 10 ani de experienta in industrie

levier de roti de juma de metru (ala extensibil) - urcat cu piciorul pe el - la 90 kile inseamna 450Nm aproximativ. s-a indoit levierul .... pistol cu impact 250 Nm - s-a desfacut relativ lejer. Si alte exemple similare (piulite nedesfacute de 20 ani, etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma duc din cand in cand la Valea Cascadelor si Vitan, mai gasesti cate o tubulara sau o fixa cum trebuie. Au fost si dati cand n-am gasit chiar nimic. Apropo de preturi, voia unul pe o autofiletanta stanley cu acumulator 900 ron. Am zambit si am plecat instant. Altul, pe un dremel de la black & decker 100, in conditiile in care n-avea niciun accesoriu. Ma tenta dar am vazut la o simpla cautare ca e 100 nou.

Duminica, am luat dintr-un targ, din Buzau, de la un tigan, la 20 de lei, asta:

uEEQlC3.jpg

jYOIfQ5.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma duc din cand in cand la Valea Cascadelor si Vitan, mai gasesti cate o tubulara sau o fixa cum trebuie. Au fost si dati cand n-am gasit chiar nimic. Apropo de preturi, voia unul pe o autofiletanta stanley cu acumulator 900 ron. Am zambit si am plecat instant. Altul, pe un dremel de la black & decker 100, in conditiile in care n-avea niciun accesoriu. Ma tenta dar am vazut la o simpla cautare ca e 100 nou.

Duminica, am luat dintr-un targ, din Buzau, de la un tigan, la 20 de lei, asta:

Hmm... mi-a atras atentia ca ai zis de dremel Black & Decker (xerox Minolta :D ) la 100 de lei, ca ala e pret de dremel no-name Budget/Panzer si ce chinezarii generice or mai fi existind si singurul model pe care l-am gasit e asta: http://www.emag.ro/unealta-multifunctionala-rotativa-black-decker-90w-8000-27000-rpm-trusa-si-87-de-accesorii-rt650ka/pd/EYCTDBBBM/

 

Sigur nu te-ai uitat la pretul din State, pe Amazon la reducere (care deobicei n-are nici o legatura cu pretul de la noi)?

 

Vad ca pe site-ul lor oficial sint doar astea

http://www.blackanddecker.com/en-US/products/power-tools/portable-power-tools/specialty-tools/rtxtrade-3speed-rotary-tool/rtx-b

http://www.blackanddecker.com/en-US/products/power-tools/portable-power-tools/specialty-tools/rtxtrade-3speed-rotary-tool/rtx-6

 

Care-s cam la acelari pret pe Amazon.

 

Ca idee, am omorit o jucarie din asta Budget (80 de lei cu cutie si accesorii) dupa citiva ani de folosire, dupa ce am muncit-o vreo 15 minute cu cablul flexibil. Probabil fiind de calitate slaba, frecarea a fost prea mare pt. puterile lui. Dar parca mai ducea daca nu-i puneam cablul ala.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai pe Amazon e 30 de dolari nou. Nu dădeam 100 lei pe ceva folosit raportat la prețul de nou fie si din state. Adidași Nike! :))) pamperși huggies etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut, cine imi da si mie o idee cum fac rost de o presa de etrier pentru opelul meu la un pret decent. Daca franez mai mult se incalzesc placute\discuri si scartaie zeci de kilometri. Vreau sa incerc cu o presa sa imping putin pistonasele (e cu filet se impinge si roteste) poate se deblocheaza cursa pistonului, daca nu iau set de garnituri si pistonas si le reconditionez eu. Ca am fost la service si mi-au recomandat sa le schimb(etrierele) 2 x 350+ manopera, dar daca aveam banet nu stateam cu un opel.

In fine, O trusa completa e peste 200 de lei, si cum nu fac o meserie din asta ma intereseaza doar o singura piesa + presa aferenta, poate fi si ceva hand made.

http://www.okazii.ro/scule-echipamente-service/consumabile-service/set-prese-etrier-pentru-inlocuit-placute-de-frana-bgs-1127-a171121365?icid=CS7.P.VZ.04.15&ibid=pp_activ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia un cleste mare de sigurante (care se deschide cand il strangi), il incalzesti, indoi piciorusele si cu ala invarti pistonasul.

 

oricum daca doar il impingi inapoi nu rezolvi nimic, trebuie sa-l desfaci si sa vezi daca pistonul e reutilizabil ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la yato au trusa pt etriere la vreo 70 lei

eo o folosesc de trei ani in regim de service

de multe ori la etrierele spate nu reuseste reconditionarea

in primul rand din cauza garniturilor de rahat si in al doilea rand melcul din interior este uzat deformat etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia un cleste mare de sigurante (care se deschide cand il strangi), il incalzesti, indoi piciorusele si cu ala invarti pistonasul.

 

oricum daca doar il impingi inapoi nu rezolvi nimic, trebuie sa-l desfaci si sa vezi daca pistonul e reutilizabil ,

Da o sa iau si 2 seturi de garnituri si piston ptr reconditionare.

» Post actualizat in 16 Aug 2015 09:41

la yato au trusa pt etriere la vreo 70 lei

eo o folosesc de trei ani in regim de service

de multe ori la etrierele spate nu reuseste reconditionarea

in primul rand din cauza garniturilor de rahat si in al doilea rand melcul din interior este uzat deformat etc

Poti sa-mi dai si mie un link ceva ca n-am gasit o astfel de trusa.

Am gasit asa ceva pe OLX http://olx.ro/oferta/presa-etrieri-universala-cu-surub-frana-inlocuire-placute-ID32HmX.html#8e9a7dd89b dar trebuie sa verific daca se potriveste la masina mea.

La asta cu melcul nu m-am gandit, dar daca e asa, si le stric caut doi etrieri in stare de functionare la dezmembrari si tot ies mai ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi in targ in vitan la tarabele care sunt deschise in fiecare zi. Eu pana sa-mi iau presa foloseam cheia care o folosesti la flex cand schimbi discul (tamburusurile alea 2 se potriveau perfect la etrierele spate la VW)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi in targ in vitan la tarabele care sunt deschise in fiecare zi. Eu pana sa-mi iau presa foloseam cheia care o folosesti la flex cand schimbi discul (tamburusurile alea 2 se potriveau perfect la etrierele spate la VW)

Mersi, o sa dau maine o fuga. Dar merge asa iti faci treaba cu ea?

Adica zic sa nu se strice la prima folosire.

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

presa o folosesc de cativa ani la mine (2 vw) si ii mai ajut si pe prieteni - schimburi placute si alte reparatii la etrieri.

 

ps. presa care o vand ei in vitan (40-50 lei) eu am luat-o din europa (dragonul rosu) cu 15 lei

 

ceva de genul asta e post-27257-0-34697500-1440012748_thumb.jpg

Editat de vwg0lf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

presa o folosesc de cativa ani la mine (2 vw) si ii mai ajut si pe prieteni - schimburi placute si alte reparatii la etrieri.

 

ps. presa care o vand ei in vitan (40-50 lei) eu am luat-o din europa (dragonul rosu) cu 15 lei

 

ceva de genul asta e attachicon.gifvw-caliper-tool.jpg

Mersi, am fost si am luat-o cu 50.

Prin dragon nu prea am drum asa ca nu-i bai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

O colectie de homemade tools, mai exact 71 de pe forumuri straine.

http://www.homemadetools.net/category/motorcycle

 

Ken here from HomemadeTools.net.
I know this thread is an old one, but thanks for the link! :)
To celebrate our 20,000th homemade tool, we made a new ebook featuring our top 50 homemade tools. You guys are welcome to it for free:
-------------
Ken aici din HomemadeTools.net.
Știu că acest thread este unul vechi, dar multumesc pentru link-ul de! :)
Pentru a sărbători instrumentul nostru 20.000 de casă, am făcut un nou ebook oferind top 50 instrumentele noastre de casă. Sunteți bineveniți să-l gratuit:
50mustreadebook_300.png
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut,

 

E o promotie pe Emag la o trusa de chei tubulare produsa de Neo Tools (marca din grupul Topex) http://en.neo-tools.com/klucze-nasadowe-7706.html:

 

attachicon.gifNeoTools.jpg attachicon.gifNeoTools2.jpg

 

A mai avut cineva scule de la firma asta? Isi merita banii ?

 

Merci!

Nu stiu cat de bune sunt,dar pot sa iti recomand trusa de la bricostore la 315 ron si vreo 90 de piese.

O am de vreo 6 luni si am abuzat de ea,fara sa dea semne de oboseala.

In plus primeste 10 ani garantie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu recomand Topex, dupa cateva chestii bunicele luate acum n ani, am avut parte doar de petarde: cleste de pop nituri - nu cel mai ieftin - care s-a rupt la <5 nituri de Al 4.8mm, o trusa de tubulare E si biti Torx cu antrenare de 1/2' - tubularele pana acum tin, insa bitii s-au mancat si torsionat dupa 2-3 utilizari, am o trusa cu biti hexagonali pe care o abuzez (torx-uri batute in inbus-uri date peste cap) de ani multi si a rezistat mult mai bine, lampa de gaz care dupa 2 butelii scapa grav pe langa axul robinetului...

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cea mai tare trusa de inbus din lume http://www.tbs-aachen.de/Special_Offer/Wera_950_SPKL/9_SM_N_Multicolour_SB_Long_arm_hex_key_set_i342_55692.htm

 

o trusa adevarata de scule http://www.tbs-aachen.de/SALE/Facom_RS440E_Socket-Set_1/4_und_1/2_i863_55980.htm

 

 

topicul se numeste scule de calitate, NU ce gunoaie gasim la lidl sau brkkostore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar motocicletele astea au suruburi care se string cu 200Nm? 20-30-60Nm. Majoritatea suruburilor nu depasesc 30Nm. Cheile bune sint pt mecanicii profesionisti, care traiesc din asta.

 

Eu am o trusa de la Louis, cea cu tubulare de 1/4 si 1/2, luata la reducere cu 40-50euro prin 2005-2006, in afara de propulsor , poate fi folosita si acum la orice surub al motocicletelor japoneze.

 

Are cineva de vinzare o cheie dinamometrica pt cupluri sub 40Nm?

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Killere, daca ai cash, ia trusa, ca are tot ce trebuie pt o moto de noroi,

 

 

Nu stiu ce sa zic man .. e plin net-ul de truse, cam toate aflate in zona 130 ~ 150 Euro, dar mi-e frica sa nu iau o petarda facuta in China. Sunt dispus sa mai pun niste banuti, numai sa fiu sigur ca am luat ceva bun.

 

Ca si exemplu clasic de 'dai un ban, dar stii ca ai teapa' ... am luat un stand de echilibrat roti cu 50E. Totul a fost bine, pana cand am incercat sa le si centrez. Atunci am vazut ca marea firma germana Rothewald face stand-uri cu axul si conurile strambe .. ce sa zic, mare surpriza, cand un stand de la Unior costa peste 200E.

 

Rectificatul axului si fabricarea de conuri centrate m-a costat inca 80E, si aproape am ajuns la costul unui stand de firma.

 

 

De aia nu mai vreau sa imi fur singur caciula. Problema e ca incearca sa mi-o fure altii :). Scriam mai sus de trusele de hoby:

 

Lincos (Ungaria) BGS (Germania .. via China) Yato (Bulgaria)

23168704842_00a4a5ef72_n.jpg 22648413134_6af2da14cf_n.jpg 23276834935_5a867687d5_n.jpg

 

 

.. si din ce am auzit nici Stanley sau Unior nu ar fi marci profi, dar nu ma pricep.

 

 

Am ajuns la marcile high-end Facom, Stahlwille, SnapOn, Draper/Elora... etc. Pai astia au niste scoruri de te ia cu ameteala .. numai un clichet costa cat o trusa hobby si daca ar fi sa cumperi tot ce iti trebuie, ar costa cat motocicleta. Nu mai zic ca astia nu vand la persoane fizice.

Ajungem la categoria mid-level .. iarasi, nu ma pricep, dar din ce vad pe net Proxxon, Bahco, Beta ar fi marci ce isi merita banii.

 

La noi am gasit doar Bahco:

23251091326_beeede4f15_m.jpg

 

 

Saptamana asta sunt in Munchen si incerc sa ajung pe la magazinele de profil. Dar nici aici nu e usor sa gasesc marci bune .. cica ar avea pe la Luis niste truse de la Proxxon.

 

Stie cineva vreun magazin in zona?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...