Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Ideea e sa tina cand tragi mai serios de suruburi..... de exemplu am avut de strans la 70nm surub cu cap de 17 pe care intra doar inelara iar contra era ...... cheie fixa pe hexagonul de pe axa cu came ..........

Ai apucat sa tragi serios de ele ?

Am desfacut eu un surub de la tamponul de la motor.Am tras pana a parait surubul si nu s-a intamplat nimic cu cheile.

Eu mi-am luat asta vara din alea simple si inelare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am tras de una singura, de 18, intr-o saptamana nu prea am avut cand sa le folosesc. Nu a patit nimic. Nu ma astept sa tina o viata, dar cum ziceam, la pretul asta, si un an daca tin sunt ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e sa tina cand tragi mai serios de suruburi..... de exemplu am avut de strans la 70nm surub cu cap de 17 pe care intra doar inelara iar contra era ...... cheie fixa pe hexagonul de pe axa cu came ..........

Ai apucat sa tragi serios de ele ?

Am eu de ceva vreme. Isi fac treaba, nu se decablibreaza cu una cu 2 dar nu te astepta sa te tina o viata, la urma urmei, la ce bani dai pe ele ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ce foloseti cordless ?

la orice, oriunde si oricand :)

btw - am vazut clicket electric 45Nm - pare interesant pt zone ascunse (tot lidl.....)

 

citeste titlul topicului... :)

stie cineva ceva de fixe/inelare de la lidl - au acum in lista. poti lucra cu ele sau sunt coca ?

Paradoxal nu-s asa de praf, adica macar au tratament termic , am luat cateva pt modificat si s-au comportat onorabil la cupluri mici , nu stau labartat pe surub,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clichetul electric de la Lidl are patrat de 3/8 si e f mare si greu, incomod de lucrat cu el - l-am pipait sapt trecuta si am considerat ca nu e de luat.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare,

 

Vreau sa imi cumpar un aparat de sudura invertor intre 250 si 300 A, vreau sa folosesc odata sau de doua ori pe saptamana max 30 min -1 ora .... HOBBY. NU vreau sa sudez Aluminiu, Fonta si alte chestii sofosticate....... doar fier......

Am gasit in Brico, Practiker, am vazut pe Emag, preturile incep de la 7-800 lei in sus limita e cerul .... Am vazut si pe olx. intrebarea vreau sa va intreb merita cumparat aparat de sudura invertor NOU de pe olx ? preturile sunt cu mult mai mici,400-600 lei, unii dau si garantie 1 -2 ani...va pun cateva linkuri...

 

Merita sa cumpar ?

 

http://olx.ro/oferta/aparat-de-sudura-mma250-ID4K8Xm.html#56afcdb31d

 

http://olx.ro/oferta/aparat-de-sudura-gladiator-mma-300a-tip-invertor-puternic-ID5cw22.html#56afcdb31d;promoted

 

http://olx.ro/oferta/aparat-sudura-invertor-mma-250-amperi-garantie-2-ani-oferta-ID4Bwz0.html#d99a909187;promoted

 

multumesc.

Salutare! Sunt si eu de aceeasi parere cu ceilalti forumisti, nu ai ce sa faci cu 300 A. Eu mi-am cumparat un Tehnoweld ca asta. Nu l-am cumparat de acolo, l-am cumparat de la PARTNER, dar tot atat am platit. Daca nu ai de gand sa tai otel cu el cred ca nu vei avea probleme cu el niciodata. Eu il folosesc de un an si jumatate si sunt multumit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Ma puteti indruma sa fac o adaptare de la 1" female cu 4 laturi la 1/2" female tot cu 4 laturi? Imi trebuie sa deniplez si sa reniplez citeva calorifere de Al. Cheia de niplare e pe 1 inch tata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ai 1' si nu 3/4'? De la 3/4' la 1/2' exista adaptoare la firmele de scule (eu am luat Unior de la Badi), nu stiu in ce masura poti gasi in magazine de bricolaj. De la 1' la 1/2' n-am cautat, posibil sa fie, daca nu musai sa existe 1'-3/4' si pui unul in altul.

O solutie "redneck" e sa bagi in interiorul patratului mare o bucatica de cornier (sau 2, fata in fata), eventual ajustat sa se incadreze, sau sa infasori o fasie de tabla grosuta pe patratul male de 1/2', dar depinde si de forta, tabla se foarfeca la un moment dat. Sau poti impana cu niste platbande pe laturi.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- iei un prelungitor pe 1 inch - stilul asta http://www.triton.com.ro/produs/7250-prelungitor-lung-1-200-mm-199-4-1 cat mai lung (sigur gasesti la obor sau in targ in militari mai ieftine si mai lungi)

- mergi la nenea cu autogen sa il indoaie la locul potrivit

- faci rost de o tzava corespunzatoare - mai departe te desurci :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

update la bosch 18v ....

 

dupa fix o luna si o casa renovata/mutare .... incredibile !!!

 

am mai avut/lucrat cu cordless diverse dar nimic li-ion 18v , putere si viteza ca la o scula similara pe 220v, bateriile de 4ah... uiti sa le mai incarci

 

bormasina stiti toti ce face dar bit driveru de impact eu nu am mai avut ocazia sa folosesc, extrem de puternic , am rupt cateva suruburi pana am hotarat sa-l folosesc doar la desurubare , poate era mai bine daca ar fi avut un ambreiaj ca bormasina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- iei un prelungitor pe 1 inch - stilul asta http://www.triton.com.ro/produs/7250-prelungitor-lung-1-200-mm-199-4-1 cat mai lung (sigur gasesti la obor sau in targ in militari mai ieftine si mai lungi)

- mergi la nenea cu autogen sa il indoaie la locul potrivit

- faci rost de o tzava corespunzatoare - mai departe te desurci :)

 

Pina la urma s-a dovedit ca partea cea mai slaba este chiar niplul, cutele de pe interiorul lui s-au tesit. Cheia franceza cu o tzeava in prelungire nu a stricat capul patrat de 1" al axului niplare, insa niplul s-a stricat. Am pus solutie de slabire a pilulitelor, am incalzit cu feon de putere, aproape ca s-a ingalbenit vopseaua. Primul element am reusit sa-l desurubez, al doilea, tzeapa. Al doilea era si tinta finala, era cel spart, acum mai ramine sa-l tai cu flexul. Am descarcat un tub intreg de solutie de degripare, am intors caloriferul cu fundul in sus, sper ca in 2-3 zile sa se mai inmoaie calcarul si rugina.Sintem in sec 21 si inca nu s-a inventat un niplu galvanizat (sau de inox).

» Post actualizat in 14 Feb 2016 19:43

Uite ca am gasit-o, bat-o soarta. http://www.italcomgroup.ro/maner-cheie-pentru-niplat-radiatoare-aluminiu.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atentie si cu cheile astea franceze. Am reusit performanta cu o cheie de pe timpul lui ceausescu sa-i rup falca de jos a cheii. Iar surubul mare care aveam eu nevoie nu s-a desfacut. Inainte ii dadusem cu lichid de frana, motorina si spray wd40

Deci folosisem o cheie franceza mare si prelungitor o tzeava de 1metru

 

Acest model mai exact,de 250mm http://www.bricoshop.ro/Chei-reglabile/buildxell/Cheie-reglabila-Build-X-ELL-Cheie-Franceza-h610005

Editat de lexu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa se inventeze aluminiul care nu oxideaza :D

Dupa ce am taiat elementul, am scos si niplul. Zeci de grame de rugina intre spirele filetelor.Niplurile care au iesit aveau ff putina rugina. La Romstal vind acum nipluri galvanizate, facute direct din teava filetata. Cele vechi sint facute din tabla roluita si sudata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa revenim la scule de calitate, lasand in treaba lor caloriferele obosite. @Doru1900 - aia cu autogenul e o modificare pt aplicatia dorita si pt a rezolva o situatie. Este clar ca nu faci asa ceva pt scule premium sau daca ai aplicatii serioase de multe sute de Nm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se gasesc peste tot, inclusiv in Carrefour, Cora, Lidl, piese auto... eu folosesc de multi ani unul din asta reglabil, cu banda metalica. Am avut probleme doar la filtrele stranse cu cheia.

Mai sunt unele cu lant, par mai solide, dar n-am probat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...