Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Se gasesc peste tot, inclusiv in Carrefour, Cora, Lidl, piese auto... eu folosesc de multi ani unul din asta reglabil, cu banda metalica. Am avut probleme doar la filtrele stranse cu cheia.

Mai sunt unele cu lant, par mai solide, dar n-am probat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu folosesc pe ala cu banda la masina.

La mobra insa filtrul de ulei e complet intr-o gaura, nu se poate ajunge la el din lateral, deci alea tip pahar sunt singura posibilitate.

In alte ordine de idei, filtrul de ulei se strange usor, la mana, nu pana iese zeama din garnitura :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 2 din alea cu 3 gheare, unul ca in poza si altul pt diametre mai mici cu ghearele din tabla (cred ca de la Norauto l-am luat) si alea nu au nevoie de spatiu lateral asa mare.

la boxere intra numai cheia potrivita, nici macar toate alea de tabla nu intra ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La a mea si simiare nu-ti recomand sa incerci cu surubelnita, ca daca faci franjuri tabla de pe fundul filtrului (singura zona accesibila) te alegi cu dureri de cap majore.

Daca s-a ajuns la metode "brute", e mult mai sigur sa bati vreo 3-4 cuie intr-o scandura si apoi in fundul filtrului, cam ca la cheia de la flex.

Daca nici asa nu merge, macar poti folosi intrumentul pe pielea aluia care a fost atat de prost da' insistent incat a reusit sa stranga filtrul pana la capat cu filetul stramb. :D

De fapt ultima operatie cred ca poti sa o faci si daca merge.

Editat de bcristian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vb de scule de calitate si se ajunge la șurubelnița in filtru si scândura cu cuie. :)

 

Am văzut metoda șurubelniței dar e o metoda barbara metoda, si cred ca ineficienta daca o faci pt prima oară.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cat de subtire e tabla filtrului o sfasie surubelnita la fortă mai mica decat poate aplica o cheie de filtru. Scândură cu cuie?!? Gizas! Parca vorbeam despre scule de calitate. Sau poate trebe scândură de mahon :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit si eu de 2 ori surubelnita. A doua oara am dat mai tare in ea, fara sa stiu, surubelnita a perforat o conducta metalica de antigel aflata in spetele filtrului. m-a costat de m-a uscat. Deci, ochii cit cepele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu nevoie de o cheie de bujii (nush daca-mi trebuie de 16 sau de 18 - bujiile sunt CR9E). Stau in Berceni, si mi-ar trebui maine, dar as vrea sa o iau din seara asta!

Editat de SuzukiRf600R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

teaser :)

Ti-ai luat scandura Facom si cuie Hazet pentru cheia aia de desfacut filtre de ulei? :)))

» Post actualizat in 04 Mar 2016 11:55

atentie si cu cheile astea franceze. Am reusit performanta cu o cheie de pe timpul lui ceausescu sa-i rup falca de jos a cheii. Iar surubul mare care aveam eu nevoie nu s-a desfacut. Inainte ii dadusem cu lichid de frana, motorina si spray wd40

Deci folosisem o cheie franceza mare si prelungitor o tzeava de 1metru

 

Acest model mai exact,de 250mm http://www.bricoshop.ro/Chei-reglabile/buildxell/Cheie-reglabila-Build-X-ELL-Cheie-Franceza-h610005

Decat sa dai 50ron pe antichitatea aia mai bine asa ceva:

http://www.knipex.com/index.php?id=1216&L=1&page=group_detail&parentID=1368&groupID=1500

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce-am gasit si eu la ikea ...

Cu patrat de 3/8'? Cat a costat?

Sa nu fie vreun "Fac-off" suedezo-chinezesc...

Am si eu un Knipex Aligator, cred ca are 10 ani si inca se tine bine desi a mai vazut si prelungitoare pe brate.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu patrat de 3/8'? Cat a costat?

Sa nu fie vreun "Fac-off" suedezo-chinezesc...

 

da , patrat de 3/8

am glumit cu ikea, era hint la pantentii lu' alexen

 

tubularele sunt facute in Italia la USAG si clicketul este Taiwan la partenerul Facom, Totul este impecabil , a costat ~70e fara tva la reducere .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...