Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Mi-am luat niste tubulare si inbus-uri dupa ce-am rupt (cu mina) o cheie de 24 din bazar, incercind sa desfac piulita de la axul de pe spate. Nu mai zic ca mi-a rotunjit oleaca si piulita. Cu tubularele Yato n-am avut probleme, de asta zic ca pt. uz ocazional mi se par bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mi-am luat niste tubulare si inbus-uri dupa ce-am rupt (cu mina) o cheie de 24 din bazar, incercind sa desfac piulita de la axul de pe spate. Nu mai zic ca mi-a rotunjit oleaca si piulita. Cu tubularele Yato n-am avut probleme, de asta zic ca pt. uz ocazional mi se par bune.

sunt si yato facute in turcia... adica la noi in bc gasestiin bazar yato. la preturi bune. am un prieten care se ocupa cu asa ceva. sunt bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Imi trebuie si mie o cheie cârlig.

De unde pot sa iau astfel de cheie.Vreau sa desfac rulmentii de la furca ca am senzatii tari.

Scuze daca s-a mai discutat dar ma grabesc rau si nu am citit decat primele 2 pagini.

Pt cine nu stie cum arata :

http://faq.f650.com/FAQs/Photos/SteeringPh...dNutTighten.jpg

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Imi trebuie si mie o cheie cârlig.

De unde pot sa iau astfel de cheie.Vreau sa desfac rulmentii de la furca ca am senzatii tari.

Scuze daca s-a mai discutat dar ma grabesc rau si nu am citit decat primele 2 pagini.

Pt cine nu stie cum arata :

http://faq.f650.com/FAQs/Photos/SteeringPh...dNutTighten.jpg

 

Vezi aici man

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Vand trusa scule "ROTHEWALD"- Germany, 92 piese, Chrom-Vanadium, in ZOLL/INCH, pt. cei cu moto Anglia/USA.

NOU-NOUTA, in trusa orig. Foarte buna trusa ca pret/calitate/nr.piese. Luata de la LOUIS-Wienn, recent.

Pret: 85 EUR.

 

Tel: 0722214508

Editat de kawaz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
serviceul se numeste dandon, site-ul e cel pus la inceput de mine ( www.stcl.ro ), au si preturile acolo in ron. firma este draper, englezeasca

 

www.rocast.ro

 

 

HAMMER SHAFT &WEDGE CLAW330MM

 

Expert Quality, 330mm straight grained hickory shaft sanded and waxed, supplied with size No.1 wedge. Suitable for claw hammer - 450g (16oz). Display packed.Bullet point text* 330mm straight grained hickory* supplied with size No.1 wedge* Suitable for claw hammer - 450g (16oz)

 

22.057 RON cu TVA ????????????????????????????????????????????????????

 

din poza pare a fi o coada de ciocan, explica-mi si mie pretul asta ca nu ma prind

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
www.rocast.ro

 

 

HAMMER SHAFT &WEDGE CLAW330MM

 

Expert Quality, 330mm straight grained hickory shaft sanded and waxed, supplied with size No.1 wedge. Suitable for claw hammer - 450g (16oz). Display packed.Bullet point text* 330mm straight grained hickory* supplied with size No.1 wedge* Suitable for claw hammer - 450g (16oz)

 

22.057 RON cu TVA ????????????????????????????????????????????????????

 

din poza pare a fi o coada de ciocan, explica-mi si mie pretul asta ca nu ma prind

 

 

au 3 cifre dupa virgula.....adica este 22RON si ceva maruntei :P dar la ei poti sa discuti preturile in magazin.....daca vor 22 pe o coada o scoti la 20 :makeout: serios vorbesc cu discutatul pretului :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vand trusa scule "ROTHEWALD"- Germany, 92 piese, Chrom-Vanadium, in ZOLL/INCH, pt. cei cu moto Anglia/USA.

NOU-NOUTA, in trusa orig. Foarte buna trusa ca pret/calitate/nr.piese. Luata de la LOUIS-Wienn, recent.

Pret: 85 EUR.

 

Tel: 0722214508

 

Trusa asta se poate cumpara si pe sistemul metric?

M-ar interesa o trusca cat mai compacta care sa contina un set de imbusuri, set de tubulare si un set de chei fixe-inelare si asta s-ar nimeri la fix.

Pacat ca e pe sistem imperial.

 

Prin magazinele noastre se gaseste asa ceva?

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ar interesa o trusca cat mai compacta care sa contina un set de imbusuri, set de tubulare si un set de chei fixe-inelare si asta s-ar nimeri la fix.

Pacat ca e pe sistem imperial.

 

Prin magazinele noastre se gaseste asa ceva?

 

Fa o vizita la Auchan in Berceni in capat la Metalurgiei. Gasesti acolo tot ce vrei. Si nemtesti pe deasupra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Vandut, se poate sterge.

 

Merci

 

Vand trusa scule "ROTHEWALD"- Germany, 92 piese, Chrom-Vanadium, in ZOLL/INCH, pt. cei cu moto Anglia/USA.

NOU-NOUTA, in trusa orig. Foarte buna trusa ca pret/calitate/nr.piese. Luata de la LOUIS-Wienn, recent.

Pret: 85 EUR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noi lucram cu cateva truse yato de mai mult de juma de an. ni se par impecabile. prieteni si clienti cumpara si ei dupa ce le vad la lucru. asa k am devenit reselleri. la sub jumatate din pretul draper sau unior, sunt absolut ok. orice scula rupta se inlocuieste, etc.

take a look here: www.yato.pl

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
este vorba despre capatul patrat care se prinde in antrenorul de tubulara. eu cheia de bujii de 18 am facut-o dintr-o cheie de bujii de 21 si una tiganeasca de 17 marita la 18 astfel:

1. am scot capul cheii de bujii de 21

2. am largit cheia de 17 si am taiat-o cam la lungimea capului de 21

3. am gaurit noul capat facut din tubulara tiganeasca si l-am prins pe cheia de bujii veche

 

tubulara tiganeasca sa o faci din teava mai solida, adica 2 mm in carne. o sa pun maine si 2-3 poze

Pe o bucata de teava sudezi la un capat o tubulara (daca decompletezi un set-clichet, sau gasesti pe la vechituri una "profi", subtire in cant) iar la celalalt capat o piulita de 17. Motoru meu are bujia exact sub si pe directie cu cadrul , iar la piulita de 17 nu merge decat inelara. Clichet sau cardan sunt inutile (la Tenere).

Pentru a schimba uleiul, placute etc am o cheie imbus in forma de T (3 capete) dar care a costat 47 lei.

 

Tigania e tiganie. Vorba din popor: "nice salca nu-i ca pomu', nici tiganu' nu-i ca omu' "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
unde pot sa gasesc si eu un "torque wrench"?

singurele chestii mai apropiate erau surubelnitele electrice de la bosh, cuplu reglabil.

dar as vrea ceva normal, mecanic.

 

cheie dinamometrica

-www.louis.de

-magazinul Paula's biker shop din Prahova

-orice firma de scule care se respecta

Ai grija sa verifici plaja de torsiune folosita (1-15Nm, 15-150Nm)

Succes!

 

unde pot sa gasesc si eu un "torque wrench"?

singurele chestii mai apropiate erau surubelnitele electrice de la bosh, cuplu reglabil.

dar as vrea ceva normal, mecanic.

 

cheie dinamometrica

-www.louis.de

-magazinul Paula's biker shop din Prahova

-orice firma de scule care se respecta

Ai grija sa verifici plaja de torsiune folosita (1-15Nm, 15-150Nm)

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noi lucram cu cateva truse yato de mai mult de juma de an. ni se par impecabile. prieteni si clienti cumpara si ei dupa ce le vad la lucru. asa k am devenit reselleri. la sub jumatate din pretul draper sau unior, sunt absolut ok. orice scula rupta se inlocuieste, etc.

take a look here: www.yato.pl

 

Yato sunt mai slabute decat Drapper, de aici si diferenta de pret. Eu am rupt 3 tubulare Yato desfacand suruburi, asa ca nu prea mai am incredere in brandul asta.

Editat de mihai_prd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
al

unde gasesc un hexagon de 22 cu posibilitate de montaj pe crichet de 1/2

multam

Nicaeri .....eu am 14-17-19-22 in scari pentru 3/8 da...este cam slab citeodata nu stiu de unde este ca a fost sponsorizare dar sint comvins cal gasesti pe la luis sau hangerighe :lol:

da cam 22 tre cu 1/2 eu folosesc tub de 19 la asta in scari.

 

Pentru cine vrea pot sai dau logistica sculelor de curse care tre sa fie usoare !!! nu 7 btruse !!

de ex. de la 1/4 tub se folosesc doar 8.10.12. si inb 3.4.5.6 si asa mai departe, asta pentru cine vrea ieftin greutate mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa-mi fac si eu ordine in scule, care stau acum imprastiate prin cutii si galeti prin garaj. Vreau o trusa de scule pe roti, cu 5-6 sertare, gen dulap de scule. Stie cineva o sursa la un pret rezonabil? :lol:

 

Vezi ca au la Careffour unele pe roti, vreo doua milioane, portocaliu cu negru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai detaliaza te rog. Am cautat la Bricostore, Hombacher, Rocast si Technolam. Sant dulapuri de scule, rosii sau albastre, dar pretul ma omoara, intre 400 euro una mica si 800 ceeace mi-ar place. La Careffour nu am vazut nimic :lol:

Cred ca le-am gasit, dar sant mici si din plastic. Eu cautam dulapuri cu multe sertare subtiri din tabla si pe 4 roti.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...