Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu e vb de garantie! Cuplul e slab, iar alimentat cu aer de la un compresor hobby nu desface NIMIC. Eu utilizez acum un Chicago Pneumatic, mecanism cu dublu ciocan, despre care pot spune ca e acceptabil, dar nu suporta comparatie cu vechiul IR. Am un compresor de 2.5kW si e la limita. Saptamana trecuta am incercat sa ajut pe cineva si sa desfac cu el un surub de fulie de Opel, dar alimentat de la un compresor mic (cred ca 1.5kW, 25l butelia). Canci, sare la 3.14zda! Canalul de iesire a aerului din compresor are sectiunea mica si, cu toti cei 8 bar la care il umflasem, pistolul abia pacanea. Am desfacut pana la urma din vreo 4 umpleri de butelie, fiecare ajungand pt cateva secunde. Cu un pistol pneumatic ieftin nu faci nimic la compresor mic, uita-te ca ar trebui sa scrie debitul de aer necesar si garantat e >180l/min, mult peste cat poate un astfel de compresor! Astea cu ciocan dublu in general se multumesc cu mai putin aer si oricum au cuplul mult mai mare la acelasi debit consumat. Dar costa de pe la 6-700 lei in sus - alea produse de firme mai modeste.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Așa, fa-mi in ciudă...

» Post actualizat in 20 Mar 2018 16:58

Gata, l-am luat. Nu am făcut probă, e cam frig și nu am chef sa umblu la mașină.

Nu am rezistat și am luat două "capre", 60 lei setul. Bune că să fiu sigur că nu vine agregatul pe mine.

post-92464-0-62646700-1521565109_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu iei din alea ieftine, din supermarket!

Eu am luat un pistol de la LIdl .....un Parkside pneumatic garantat 3 ani . . Tubulare de impact 13 , 14, 17 , 19 si 22 in trusa .....macar sa ma tina 3 ani cit e in garantie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu am luat un pistol de la LIdl .....un Parkside pneumatic garantat 3 ani . . Tubulare de impact 13 , 14, 17 , 19 si 22 in trusa .....macar sa ma tina 3 ani cit e in garantie !

Am explicat neajunsurile, nu e vb de fiabilitate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am explicat neajunsurile, nu e vb de fiabilitate!

eu am compresor solid .....butelie de 250 litri la 10 At......

Ai dreptate insa ca daca nu ai volum de aer si minimum 4 At , pistolul pneumatic e vax albina

 

Despre pistolul de la Parkside ce l-am luat eu , m-a facut sa-l iau.... garantia .....aici in Belgia e garantat 3 ani

Editat de mos bear
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e la lidl pistol cu impact electric, 20V, zice de 400 Nm, am vazut la kaufland cric, capre, cheie dinamometrica mare la preturi decente.

Pentru dinamometrice .....eu nu recomand cele din supermarket. In general sint fara calibrare . Pentru lucru serios , scule si AMC de calitate si garantate, ceva de genul , Beta , Hazet , Husky , Kraftsmann .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cu cheia dinamometrica din supermarket ai toate sansele sa pierzi piulita acului pe drum! Mai bine strangi la mana, e mai sigur.

Nu am reușit chestia asta nici la mașină, nici la motor. Paradoxal, nu a sărit nicio roată.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De strâns un prezon sau un ax la motocicletă e ok și cheia de la Kaufland.

Cricul ăla crocodil e bun de ceva? Nu crapă după 10 ridicări?

Da, il am de vreo 3 ani. Nu l-am folosit ca la vulcanizare, dar tot a vazut ceva ridicari.

Cu exceptia mini frezei, pe care am dus-o inapoi pe garantie pt ca se dusese filetul la "mandrina", si dupa aceea am luat alta la fel cand au bagat iar (fara probleme de vreo 2 ani), nu am avut probleme cu absolut nici o scula de la Lidl. Nu-s ele super mega calitate, dar sunt f bune pt uz casnic si excelente la preturile astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci pentru răspuns!

La uz casnic le folosesc și eu, nu am nicio afacere. Nu prea îmi place să merg cu cerutul prin sat, așa că prefer să îmi cumpăr cele necesare. Am două seturi de roți la mașină, le schimb singur, iar cricul l-aș lua că mi se pare mai practic decât cricul Octaviei. Poate fac iar o plimbare la Kaufland să iau unul. Caprele sunt ideale pentru liniștea mea sufletească, deși nu am scăpat niciodată vreo mașină de pe cric.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si capre, si cric crocodil, si hidraulic mic, si redresor, si, si, si... si acum pistol de impact. La fel ca si tine, prefer sa am ce-mi trebuie, sa nu apelez la altii. Evident, nu am tot ce-mi trebuie, dar incerc. Lipseste garajul, pt vremuri cu ploaie/zapada/frig :))

Nu se compara cricul crocodil cu ala al masinii... mie mi-a cazut masina de pe cricul original, de atunci il folosesc doar ca sa o ridic cativa cm cat sa bag crocodilul sau hidraulicul sub ea (suspensie sport)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am luat capre din Lidl. Imi place ca sunt rosii :P Ramasesem in 2.5 si uneori imi trebuiesc mai multe, plus ca aveam 2 diferite pe langa a 3-a schioapa (una a facut picioare - foaie verde de dai n-ai - si la alta s-a rupt talpa de sus de pe teava, din sudura, plus ca i s-au intepenit niste chestii de la sistemul de pliere + ca e veche si ruginita). Am reusit sa le cumpar abia din a 2-a incercare, la prima umplusem cosul si s-a intepenit casiera,nu stiu ce combinase ca se tot zgaia la un bon, a chemat sefa, a pus inapoi produsele unei tanti din cos pe banda etc. Eu tebuia sa ajung undeva repede, am last cosul plin in magazin si am plecat. Am revenit dupa vreo 2h si am umplut altul. Vraful de capre scazuse sensibil, mai erau cateva cutii. Pistolu electric cu fir arata tot ca al meu, cu acumulator nu mai erau. Am vz la Kaufland cheia dinamometrica, dpmdv e buna. De tinut ca si ciomag in masina :lol: Cricul e mic, nu prea sunt de treaba astea. Gasesti cu ~200 lei cric hidraulic mai serios, si cu low entry pt suspensii sport. Am unul din Vitan de vreo 8 ani, drept ca l-am folosit pe la curse si doar ocazional in garaj, am altul pe care il abuzez zilnic - Norauto, 2.5t, e greu dar rezista cu brio. I-am spart bucsa de la o roata si l-am hâit nitel târând o masina cu strabism (fuzeta rupta) de pe targa pe el.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutari, caut si eu un set de capete de tubulare (normale sau lungi) bihexagonale in inch (zoll), stiti cumva unde pot gasi prin bucuresti zilele astea? Am vazut pe net (amazon) sau chiar si pe la noi insa dureaza +/+ 1 - 2 saptamani si as avea nevoie mai curand...sau macar la bucata (imi trebuie dimensiuni mici in general)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi la Draper, sculedemana.ro parca e site-ul. Si mai sunt o droaie de magazine de scule pe net, comanzi si vine a 2-a zi (lucratoare). Poti incerca si in targ la Vitan.

Multumesc, par bune cele de la draper, am mai gasit si altele ,

O sa comand luni! Ms mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

De ceva timp ma tot uit dupa o trusa de tubulare pt. mentenanta motorului. Nu vreau ceva ieftin, dar nici sa ma arunc la scule super profi deoarece le voi folosi de 7~8 ori pe an.

 

Acum 1 an la Romexpo, la un targ auto a venit si importatorul Beta Tools. Erau ceva promotii la truse de tubulare si oferau un extra discount pe baza unui voucher primit de la stand-ul lor. N-am avut bani atunci (cu tot cu discount-ul suplimentar, trusa ajungea cam la 900+ RON), dar anul asta am ramas fata scule la garaj, asa ca am fost nevoit sa iau ceva.

 

Chestia e ca ma uitam pe net la brand-ul 'Beta Easy' si cica ar fi un fel de clona (made in Taiwan) al sculelor Norauto.

 

post-67543-0-80896000-1528446284_thumb.jpg post-67543-0-71348600-1528446292_thumb.jpg post-67543-0-84229500-1528446301_thumb.jpg

post-67543-0-23596700-1528446309_thumb.jpg

 

Oare am luat scule made in China la 3x pret ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...