Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am ajuns sa ne bucuram cand ceva e 'made in Taiwan' :) :) ... asa scrie pe cutie.

 

Oricum Yato / BGS / Manessman ...etc nu cumpar din principiu (dai un ban, dar stii ca nu-l mai ai).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e, nu avem cu toții bani de Snap-On.

krap-on le cumpara numai belbozii in europa

 

pretul exorbitant include garantie pe viata ... daca cumperi de la dilar.

 

oricum o sa-l tina beta easy toata viata daca foloseste patratu corect .. si daca se strica o piesa nu cred ca e tragedie.

 

ce mi se pare important insa e sa folositi biti (inbus , torx,etc) de foarte buna calitate pentru a nu deforma suruburile ... si un set de surubelnitze bune (wiha wera,PBswiss) ( astea sunt facute peste normele Din)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai dacă nu ai biți cat de cat, nu te apuci de desfăcut șuruburile, că iese discotecă. Momentan am mai multe scule YATO, foarte mulțumit de ele.

 

PS: lucru acasă, nu ceva profesional, se subînțelege.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns sa ne bucuram cand ceva e 'made in Taiwan' :) :) ... asa scrie pe cutie.

 

Taiwan e chiar smecherie, cel putin pe partea de scule pneumatice; mai toti producatorii europeni au in oferta scule pneumatice made in Taiwan.

Ca producator de scule de mana Toptul e Taiwanez si are chestii calitative la pret ok.

 

Legat de sculele de la LIDL, decat sa dau banii cumpar asa ceva mai bine stau cu ochii pe piata SH. Garantia aia de 3 ani nu spune decat ca dupa 3 ani il arunci sigur in lipsa pieselor de schimb. Prefer la aceeasi bani o scula utilizata dar de firma la care piesele de schimb nu sunt o problema.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de sculele de la LIDL, decat sa dau banii cumpar asa ceva mai bine stau cu ochii pe piata SH. Garantia aia de 3 ani nu spune decat ca dupa 3 ani il arunci sigur in lipsa pieselor de schimb. Prefer la aceeasi bani o scula utilizata dar de firma la care piesele de schimb nu sunt o problema.

O parte din sculele de la Lidl sunt produse de Meister si rebranduite cu Powerfix.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și deci au o calitate cat de cat sau dăm degeaba banii pe ele? 😁

 

Chiar îmi place bormașina aia mică, sincer nu mă așteptam să țină așa mult acumulatorul. Pentru banii ăia chiar e ok, știe să facă multe (frână electrică, turație variabilă, trepte de cuplu, două trepte de putere, mandrină detașabilă, încărcătorul se poate monta pe perete, garanție 3 ani. Azi am testat și masca de sudură, nu prea am ce să comentez, poate doar tenta aia de culoare de pe vizor.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și deci au o calitate cat de cat sau dăm degeaba banii pe ele?

 

Chiar îmi place bormașina aia mică, sincer nu mă așteptam să țină așa mult acumulatorul. Pentru banii ăia chiar e ok, știe să facă multe (frână electrică, turație variabilă, trepte de cuplu, două trepte de putere, mandrină detașabilă, încărcătorul se poate monta pe perete, garanție 3 ani. Azi am testat și masca de sudură, nu prea am ce să comentez, poate doar tenta aia de culoare de pe vizor.

Scrie pe eticheta de pe produs, nu de pe ambalaj, de cine este facut. Daca este facut de Meister are o calitate apropiata de Stanley, Beta, Yato, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 5 weeks later...

e vreun magazin in Bucuresti care vine suruburi torx tamper proof M4x50?

Rocast nu are, Fabory s-a retras din Bucuresti, magazinele de bricolaj n-au auzit de asa ceva.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

M-am uitat sa cumpar o dinamometrica insa sunt nedumerit daca pot sa pun presiune pe ea sa desurubez anumite suruburi/piulite de la motoreta care sunt stranse mai tare.

Spre exemplu piulitele de la axul rotilor astfel incat sa nu se rupa/strambe dinamometrica ?

Tubulare am, dar nu am cheie.

E ok o cheie dinamometrica pentru astfel de operatiuni sau le folosim doar pentru chestii de finete cand trebuie strans la cuplu?

Mai am varianta sa cumpar un levier de tip L dar mi-ar fi de folos dinamometrica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As lua un T de forta pt desfacut. Nu L, modelul bara si cu piesa de antrenare culisanta. Am unul de 3/4' si il folosesc cu succes impreuna cu un adaptor la 1/2' atunci cand se lasa greu vreun surub. La mobra ai nevoie de o dinamometrica mai mica, astfel incat sa poti strange suruburi la etriere de exemplu unde ai cupluri de 25-30Nm. Nici costurile nu sunt similare, T-ul + adaptor fiind pana in 50 lei, bani la care nu iei nici macar o mizerie de dinamometrica.

post-5325-0-95594400-1540350169_thumb.jpg

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca dinamometrica e de 300Nm poti sa strangi sau sa desfaci orice surub la mobra :peace:

Multam bre, ma apuc sa caut una pana in 300 lei.

 

As lua un T de forta pt desfacut. Nu L, modelul bara si cu piesa de antrenare culisanta. Am unul de 3/4' si il folosesc cu succes impreuna cu un adaptor la 1/2' atunci cand se lasa greu vreun surub. La mobra ai nevoie de o dinamometrica mai mica, astfel incat sa poti strange suruburi la etriere de exemplu unde ai cupluri de 25-30Nm. Nici costurile nu sunt similare, T-ul + adaptor fiind pana in 50 lei, bani la care nu iei nici macar o mizerie de dinamometrica.

Buna ideea si cu T-ul, multumesc o sa iau in calcul.

» Post actualizat in 24 Oct 2018 07:11

https://www.emag.ro/search/dinamometrica?ref=effective_search

Recomandati ceva de aici intr-un buget de maxim 300 lei ?

Multam :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...