Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Yato gasesti si la surubhouse pe site sau yatoshop. Si eu folosesc yato la mine in atelier si rezista cu brio la abuzul zilnic. Tubularele mari au parte si de abuz cu pistolul cu impact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La ‎26‎.‎10‎.‎2018 la 8:24, apriliacluj a spus:

cu conditia ca T-ul sa fie din otel de calitate, nu (spaghe)Te

 

Cel mai bun T sau brat il faci dintr-un patrat de crichet si o rectangulara, orice altceva e apa de ploaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calitatea este slaba- e firav si capetele nu calca 100%- la o privire atenta si pus in fata blitzului de la telefon se vede ca trece lumina. In plus, dupa cateva zeci de inchideri-deschideri rapide revine la 0,01 (nu 0). S-a mai si crapat si sertarul bateriei la insertie- nu afecteaza functionarea, dar arata cat de slaba e calitatea. Din ce am vazut prin review-uri cele mai ordinare chinezarii din supermarket (10-15$) sunt si mai proaste, insa nu cu mult.

 

La 185 lei nu ma asteptam sa fie de o calitate incredibila si nici sa ia locul micrometrelor, insa este net inferior dpdvd al calitatii celui analogic pe care il am (made in Ro, + 50 ani vechime). Este si net inferior comparativ cu restul sculelor Unior pe care le am (si am de la tubulare la presa de supape).

 

Masurand un etalon de micrometru rezulta o variatie de 0,01-0,02mm din cauza neuniformitatii capetelor, si inca 0,01-0,02mm variatie din miscarea capetelor (care la o presiune moderata se flexeaza).

 

Cine vrea un subler digital mai bine ori sa-l ia pe cel mai ieftin (lidl, de exemplu), ori sa ia ceva de la o marca cu renume (Mitutoyo, de exemplu), insa si pretul va fi pe masura, la +150€...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia subler  MiB de la rocast, foarte ok  al meu se apropie de 13-14 ani.

 

 alea de la lidl au fost "bune" acum ~10 ani , acum sunt praf.

 

subleru ala unior probabil ca e doar rebrand ... 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Unior am tubulare, adaptoare 1/2-3/8, o șurubelniță dreaptă. Nu am reușit să rup nimic. Încă.

Mă uitam și eu după un șubler digital, dar voi rămâne cu cel românesc, vechi de când era tata flăcău.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, superbec a spus:

Ia subler  MiB de la rocast, foarte ok  al meu se apropie de 13-14 ani.

 

 alea de la lidl au fost "bune" acum ~10 ani , acum sunt praf.

 

subleru ala unior probabil ca e doar rebrand ... 

 

Din pacate nici Rocast-ul de azi nu mai este ca cel de acuma 14 ani.

Am tot lucrat cu ei de prin 2000 incoace.

Dar nimica nu mai este ca acuma 15-20 de ani:  masinile, telefoanele mobile,  mancarea,  etc.  Nici macar avioanele  - vezi buba cu Boeing.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un șubler digital luat cu câțiva $ de la chinezi, și din plastic pe deasupra. Culmea e că de vreo 6 luni se închide tot pe 0.00! Nu-l folosesc pt măsurători de precizie, am un Limit analog pt asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BGS cica... luata de pe emag la oferta, de un black friday. E adevarat, am strans la final cu piciorul... dar totusi e un 19, nu 8. Si cica crv.

61741836_2237033389665683_5968143648074760192_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima tubulara busita pe care o vad! Ce e drept e de aia cu 12 caneluri, dar totusi...

Am bagat pistolul cu impact in setul de tubulare de la Lidl (luat acum vreo doi ani), nu a ciripit niciuna. De garantie nu cred ca poate fi vorba la tine, asa e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am spart un bgs de 18 lung de impact la prima încercare! Nu știu dacă a apucat pistolul să bată 5 secunde, drept că era un Ingersoll care nu prea știa de glumă. Mi-au schimbat-o fără discuții, dar întrucât asta rezistă mă gândesc că prima a fost rebut, asta chiar dacă acum folosesc un Chicago care nu e așa "rău".

Apropo, știe careva de unde pot lua o piesulică pt pistolul Ingersoll Rand? "Reprezentanța" mi-a făcut o ofertă de vreo 3.5€ parcă, că avans și termen, dar când am cerut cont să fac plata au dat-o în "știți, nu putem comanda doar asta, dacă nu am și altceva de pus în comandă nu vă garantez termenul blabla". Bref să mai sun eu, să nimeresc happy hour când dau ei comandă. Bineînțeles că am sunat de vreo 3 ori, primele 2 "încă nu" și a 3-a "tocmai am trimis comanda la ei", fără piesa mea bineînțeles, moment în care le-am luat neamurile la rost. Plm, nu puteau să riște să rămână cu 2€ blocați sau cât or plăti ei pe piesa aia, dar nici avans n-au vrut că exista posibilitatea să nu respecte termenul avansat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, a trecut perioada de garantie... s-a strambat cu vreo 2 strangeri inainte, cred, dar am zis ca mi se pare, nu i-am dat atentie.

Ala nu e crv si sunt convins ca e o facatura chinezeasca. Mai multa calitate imi inspira cele de la Lil... Dar macar nu am dat mult pe trusa.

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Există pe piață Yato fake, poate o fi produs chinezu' și bgs. Eu o luasem de la Rocast, înclin să cred că nu vindeau prostii, însă nu mi se pare un brand extraordinar.

În schimb am bătut cu pistolul de am crezut că sar pwlile din ea într-o tubulară cu 12 colțuri de câțiva lei din Brico. S-a încins, a curs niște pilitură chiar, dar rezistă! Și nu e de impact. Am mai luat una de rezervă, îmi trebuie doar la șurubul fuliei de la niște vw-uri, de 2 ori/an probabil.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Acum 59 minute, Lucian_M a spus:

Merită luat?

Șubler / Raportor digital
https://www.lidl.ro/p/p25138?productId=25138&countryCode=RO

Acuma vreo 10 ani mi-am luat asa ceva de la un magazin TCM din Viena. Functioneaza si astazi.

Pentru genul de lucrari hobby este foarte bun. Adica la nivel de zecimi de milimetru.

Oricum la cat costa merita cu siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am cam lecuit de aparatura de la lidl, prea au cedat multe... E practic un șubler digital, doar că mereu nu va mai avea baterie când îți trebuie! Am și eu unul de câțiva $ de la chinezi, dar pt măsurători precise (și dacă rămâne chinezul fără baterie) folosesc un șubler Limit clasic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Silver Arrow a spus:

Acuma vreo 10 ani mi-am luat asa ceva de la un magazin TCM din Viena. Functioneaza si astazi.

Pentru genul de lucrari hobby este foarte bun. Adica la nivel de zecimi de milimetru.

Oricum la cat costa merita cu siguranta.

Ce fac eu nu-s lucrari profi, iar faptul ca nu mai stau sa ma zgaiesc la sublerul de acum 40 de ani, care are inscrisurile cam duse, m-ar ajuta. Si nici nu-i scump.

BTW: e oferta curenta sau e valabila de luni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
La 24.02.2020 la 7:54, GoodKat a spus:

De ceva vreme ma bantuie gandul necurat de a-mi lua un compresor pentru gospodarie.

Ce vreau sa fac cu el: 

- Sa pot conecta un aparat de taiere cu plasma

- Vopsit diverse chestii

- Sa pot folosi unelte pneumatice

- POATE sa sablez mici piese pe viitor,

Buget -> undeva in jurul valorii de 800 - 1000 de lei.

Sugestii?

Pe emag am gasit urmatorul model:  https://www.emag.ro/compresor-aer-cu-2-cilindri-steinhaus-50l-2200w-3cp-8bari-392-l-min-6426228058410/pd/DXPC59BBM/  dar as vrea totusi sa aud si alte sugestii / pareri.

 

plasma cere ~100lpm binenteles in functie de ce consumabile folosesti si puterea ei, probabil ca ai ceva pana in 40 A , e suficient un compresor de 2.5kw 230v , cat mai mare butelia cu atat mai bine .

pt vopsit iei un pistol HVLP si poti folosi orice compresor 

 

pentru astea de sus e foarte important sa ai aer uscat si filtrat 

 

scule pneumatice.. variaza de la 120lpm la 400lpm , dar cu un rezervor mare poti ajunge la un compromis ok pe 2,5kw de compresor.

 

pentru sablat iti ori minim 5kw ori multa rabdare

 

trebuie sa intelegi ca lpm dati la compresor nu-s masurati la fel ca lpm dati de producatorii sculelor, adica compresoarele au un rating de xxx lpm aer tras din atmosfera la mers in gol iar sculele in general au ratingul la 6 Bar.

adica un compresor de 120 lpm o sa-ti miste o scula pneumatica de 120 lpm cateva secunde pana scade presiunea sub 6 bari dupa care o sa ai pierderi de putere substantiale.

 

daca ai 380v as cauta ceva sh , cat mai mare daca vrei sa sablezi .

 

pe 220v ai maxim 2.5kw dar poti gasi unele cu butelie de 100 sau 200 L , asta ajuta mult 

 

 

in bugetul tau vad ca intra doar pareri de rau ca n-ai luat mai mare :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ceva vreme am luat scule Einhell, în consecință s-a cumpărat și un set de impact Yato (93 lei). Nu am testat ce poate, abia mâine voi avea ocazia.

Sculele în schimb își merită banii, deși sunt cu perii și deci consumă mai mult. Recomand acumulatori de 3 Ah sau mai mult.

Flexul e genial, a devenit jucăria mea preferată. Merge cu discuri de 115, deci i-am luat disc abraziv, disc cu șmirghel, perie de sârmă și disc cu scai.

IMG_20200218_220308.jpg

IMG_20200222_192059.jpg

IMG_20200218_224250.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, GoodKat a spus:

 

 Nasoala este ca trebuie sa fac un compromis. 

atunci cauta un compresor de 50L (volum) vertical cat mai puternic , airpress face unul decent  , am avut unul ani de zile, schimbi 2 roti la masina , astepti sa se incarce mai schimbi inca 2, o sa duca si plasma  1-2 minute cu siguranta, cu sblatul mai greu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

53 minutes ago, GoodKat said:

 

Suna bine! Sablatul e mai mult o idee, mi-ar placea sa imi mai curat piese de dimensiuni mici (nu vreau sa sablez cadre).

 

Sa sablezi tu cu un compresor mic e doar o chinuiala, singurul avantaj pe care l-ai avea ar fi faptul ca daca ai o nevoie urgenta de a sabla o piesulica nu mai pierzi timpul sa te duci la un atelier care sableaza. La sablare ai nevoie de sase bari, presiune ce nu reprezinta foarte mult dar te omoara debitul pt ca abia apuci sa sufli de doua ori si s-au dus cei 50 de litri de aer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...