Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am sfărâmat și eu un PZ acum câteva săptămâni. Și nici măcar nu l-am forțat (holzsurub de 5 cm lungime, 5 MM grosime, l-am băgat în brad). Și cu un impact finuț, de 140 Nm (așa scrie în carte). Vârfurile Yato din set 1/4 nu au făcut figuri, în schimb. De fapt, n-am bulit niciun bit clasic de ani buni, dar în ultimă lună am făcut varză câteva de impact. Meid in ceaina, ce vreți. Până și Kronus par mai rezistente.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Lucian_M a spus:

 

am trusa asta dar vreau biti de pus in bormasina cu impact pt ca e mai simplu si mai usor.

 

nu tin neaparat sa fie de impact, mai ales ca la ce ii voi folosi nu vor fi supusi la cine stie ce forte. Ryobiul meu are 200nm dupa cum se lauda ei, dar sunt pe desfacere, la strans nu cred ca sare de 80-100..

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poți folosi un adaptor, văd ceva 3/8 în set. Am luat de la chinezi, desfăcut cu cheie de impact persoanele strânse la 120 Nm (Octavia, strânse cu dinamometrică).

Are și 1/2.

IMG_20200308_205138.jpg

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am 2 scule cu impact si acumulator, una mare de 1/2 si una pt biti. eu vreau sa imi iau si pt aia cu biti. pt ca atunci cand combini un adaptor/prelungitor pierzi din cuplu de desfacut. Si din moment ce am zis ca am trusa aia nu stiu dc mai insisti pe aceeasi idee.

Eu am nevoie de biti lungi pt prinderea asta: 

image.thumb.png.ac672dddb80f4683ebfc77f3884863a7.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am vrut să te supăr, ziceam doar că ai nevoie de un adaptor hex 1/4 la cel potrivit din trusă. Cu un adaptor ok nu pierzi mult din cuplu. Am testat un Milwaukee vs ceaina și n-am văzut diferențe. Tot cu 1/4 hex.

Spor la căutări!

 

BTW, dacă găsești ceea ce cauți, lasă link și aici, că am căutat și eu, dar nu am găsit decât cu adaptor. Sau genul ăsta cu pătrat interior de 1/4, 3/8 sau 1/2. Deci tot trebuie adaptor. https://www.shopnq.ro/scule-profesionale-auto/echipamente-pentru-atelier/chei-si-truse-chei/set-chei-tubulare-yato-de-impact-spline-m5-m18-cr-mo-1/2-inch-8buc-yt-1069.html?gclid=CjwKCAiAzJLzBRAZEiwAmZb0ao-WYmeEhBccV_ari1Bgh3CXn503St9sZhfp23YE1m09-fu4Iw5sDRoCC80QAvD_BwE

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma superi, stiu si eu ce solutii pot aplica, am destule scule, dar vreau si d-astea ;)

am gasit torx dar nu de impact la rocast de 73mm de la Felo

https://shop.rocast.ro/UNELTE-si-SCULE/Unelte-de-mana/BITS/BITS-INDUSTRIAL-FORMA-E-LUNGIME-73-MM.html

 

imbus nu am gasit inca, mai caut.

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Lucian_M a spus:

Ceva de genul ăla văzusem în Dedeman, am luat Kronus PH și PZ, erau și alte tipuri, dar nu am dat atenție. 

Modelul din mijloc:

Screenshot_2020-03-08-21-38-50-013_com.opera.browser.jpg

Wolfcraft sunt scule de hobby. Un set de 3 costa cat una bucata bit de la Rocast. Si asta reflecta exact si diferenta de calitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte de acord. Însă eu m-am fript cu scule "de top". Asta dacă se consideră că Makita și Milwaukee sunt branduri de top. Dacă nu sunt, îmi retrag cuvintele.

Nu totdeauna ce e scump trebuie să fie de calitate superioară.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, Lucian_M a spus:

Foarte de acord. Însă eu m-am fript cu scule "de top". Asta dacă se consideră că Makita și Milwaukee sunt branduri de top. Dacă nu sunt, îmi retrag cuvintele.

Nu totdeauna ce e scump trebuie să fie de calitate superioară.

Nu mai sunt doar de top.

Majoritatea producatorilor au inceput sa aiba gama hobby si gama profi. Vezi Bosch cu cele verzi si albastre. 

Am o bormasina Bosch albastra cu acumulator din 2001. Functioneaza perfect. Astea din ziua de astazi sunt mai slabe. 

Makita din punctul meu de vedere a decazut. Pentru hobby e ok. Industrial nu. Si imi pare rau.

Am o bormasina cu acc de la Makita si i-am dat-o unui prieten pentru uz casnic.

La scule industriale am ramas cu AEG. Astia nu au gama hobby. Si costa.

Dar am si o scula de debitat teava care e vorba ministeriala "Super Tare":

https://emasiniunelte.ro/holzmann-austria/ferastrau-circular-pentru-metal-holzmann-mks-180.html

Cand o scula ieftina cantareste 1-2 kg iar surata ei mai scumpa 3-4 kg inseamna ca sunt chestii diferite nu doar in pret ci si in constructie.

Dar cum am mai spus conteaza regimul de lucru. Pentru 2 gauri si un surub te descurci onorabil si cu un Einhell/Panzer de 200 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Silver Arrow a spus:

Wolfcraft sunt scule de hobby. Un set de 3 costa cat una bucata bit de la Rocast. Si asta reflecta exact si diferenta de calitate.

 

am de la Wolfcraft niste torxuri si imbusurile (de care zicea Lucian) si care sunt de 50mm, au facut un an de cand le folosesc in garaj, cel putini imbusurile sunt zilnic folosite. pana acum nu am avut probleme cu ele.

 

eu tot sper sa gasesc ceva la 10cm lungime si nu tin neaparat sa fie de impact

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Lucian_M a spus:

În special pentru scos șuruburile de la furcă sunt bune, că pe moment le desfac cu imbus în L.

 

acolo la furca ai imbus de 8 sau de 10. ala da merge cu impactul mare de 1/2 ca altfel e urat doar cu orice altceva ai incerca.

inainte sa am asta de mai jos, ma caram cu ele pana la o vulcanizare si mi le desfaceau baietii cu pistolul lor pneumatic. parksideul meu era prea lesinat.

Impactul din poza il folosesc impreuna cu trusa Yato care mi-o recomandai tu ;)

 

Eu caut bit imbus de 3,4,5,6 cu lungime de minim 10cm

Screen Shot 03-09-20 at 08.16 PM.PNG

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, Lucian_M a spus:

 Makita și Milwaukee sunt branduri de top.

makita are unele scule top, milwukkt este  branduit frumos si vandut la pret de top, sculele electrice sunt facute de TTI, tot aia care fac si ryobi

 

https://www.ttigroup.com/our-business/brands/

 

am un singur milwkee 12v storcator de tuburi de silicoane, are  2 tone ... singura chestie misto e ca bateria duce de te plictisesti cel putin 20 tuburi pe incarcare

 

biti buni gasesti la astia https://www.pbswisstools.com/en/  daca ii folosesti cum trebuie ii ai toata viata.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

americanii pe care ii urmaresc pe youtube sunt multumiti de milwakee.

Eu raman fidel Ryobi. Ieftin si bun, perfect pt nevoile mele. Faptul ca au o gama imensa de scule pt acumulatorul lor de 18v e un mare plus pt mine, mai ales ca au sustinut ca vor pastra platforma asta si interconectibilitatea ei.

De exemplu poti pune baterie 2019 pe scula din 2000 si va merge fara greturi.

 

am gasit niste imbusi de 10cm la Yato nu sunt de impact dar la ce pret au avut i-am luat mai mult de curiozitate.

adica

https://www.surubhouse.ro/capat-surubelnita-imbus-4-6x100mm-2-piese-yt-0495.html

https://www.surubhouse.ro/capat-surubelnita-imbus-100mm-2-piese-yt-0494.html

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Cavaleru a spus:

americanii pe care ii urmaresc pe youtube sunt multumiti de milwakee.

Eu raman fidel Ryobi. Ieftin si bun, perfect pt nevoile mele. Faptul ca au o gama imensa de scule pt acumulatorul lor de 18v e un mare plus pt mine, mai ales ca au sustinut ca vor pastra platforma asta si interconectibilitatea ei.

De exemplu poti pune baterie 2019 pe scula din 2000 si va merge fara greturi.

 

am gasit niste imbusi de 10cm la Yato nu sunt de impact dar la ce pret au avut i-am luat mai mult de curiozitate.

adica

https://www.surubhouse.ro/capat-surubelnita-imbus-4-6x100mm-2-piese-yt-0495.html

https://www.surubhouse.ro/capat-surubelnita-imbus-100mm-2-piese-yt-0494.html

Poti sa dai un exemplu de Ryobi din 2000 cu Liion?

Eu am avut masina de insurubat Ryobi si nu am fost incantat. Cand au picat accu am dat-o de piese ca nu mai merita cheltuiala.

Acum am Makita pe 10.8v.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@florinelu07 nu pot sa dau ca atunci foloseau Ni-Cd, tocmai asta voiam sa subliniez ca pe o scula veche poti folosi acumulator nou cu Li-Ion. Iar eu il vad ca un avantaj.

 

deci in loc sa cumperi un acumulator nou tu ai preferat sa iei o scula noua cu alta baterie.. are sens.. NOT

 

Citez de la ei de pe site: Best of all, RYOBI has never changed – and will never change – the 18V ONE+ battery platform, meaning our newest products & batteries fit the original RYOBI tools and batteries from 1996

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, Cavaleru a spus:

Am gasit niste imbusi de 10cm la Yato nu sunt de impact dar la ce pret au avut i-am luat mai mult de curiozitate.

adica

https://www.surubhouse.ro/capat-surubelnita-imbus-4-6x100mm-2-piese-yt-0495.html

https://www.surubhouse.ro/capat-surubelnita-imbus-100mm-2-piese-yt-0494.html

Să văd ce îmi mai trebuie pe lângă casă, îmi iau și eu câteva seturi lungi. La banii ăia- merită. Am set cu pătrat de 1/4 și n-am rupt decât un vârf de șurubelniță dreaptă, încercând să desfac un șurub de la o pompă de centrală, care ori e cu filet invers, ori e total ruginit (are vreo 10 ani).

Și apropo de scule, vinciul ăsta merită banii (80 lei din bazar, nou). Ridică motoreta cu tot cu mine pe ea. I-am scurtat cablul, că avea un kilometru, iar mie îmi trebuie cca 1,5 metri. Ridică cca 380 kg, suficient pentru 80% din motoretele de pe piață.

IMG_20200306_195616.jpg

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, Cavaleru a spus:

@florinelu07 nu pot sa dau ca atunci foloseau Ni-Cd, tocmai asta voiam sa subliniez ca pe o scula veche poti folosi acumulator nou cu Li-Ion. Iar eu il vad ca un avantaj.

 

deci in loc sa cumperi un acumulator nou tu ai preferat sa iei o scula noua cu alta baterie.. are sens.. NOT

 

Citez de la ei de pe site: Best of all, RYOBI has never changed – and will never change – the 18V ONE+ battery platform, meaning our newest products & batteries fit the original RYOBI tools and batteries from 1996

am vazut si adaptoare de accu... oleaca scumpe si in general aftermarket.

pana la urma in aplicatii non-comerciale merge si solutia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...