Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

La polishare (lac/vopsea/plastic - deformare plastica) iti trebuie temperatura (~60gr). Aia o obtii din viteza periferica (40-45 m/s) si combinatia de material folosita (pasta si bumbac/lana/pliuri material).

 

La metale, temperatura iese din calcul si ramane doar granulatia pastei pe care o reduci progresiv (slefuire cu granulatii progresive).

Chiar acum, mobiletron a spus:

Pai n-aveai nici o sansa cu polizorul de 150w, pentru asa ceva iti trebuie de la 1Kw in sus. 

Chiar la vreo 3-4kw. Daca nu te pricepi, iese evenenr cu maxim 8 perosoane pe langa tine.

Brand-uri consacrate: greiff, metabo, hoffmann...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

4 minutes ago, florinelu07 said:

Chiar la vreo 3-4kw. Daca nu te pricepi, iese evenenr cu maxim 8 perosoane pe langa tine.

 

La un fier de 5-6mm grosime pentru polizare grosiera nu faci fata cu ceva sub 1kw, te ia somnul pana polizezi daca ai mult de polizat. Einhell-ul meu are 480w si daca ma imping un pic mai tare in el isi da sufletul, dar repet, pentru necesitatile mele este arhisuficient. Goodkat vrea si polishare si polizare cu acelasi polizor, cu 500w poate polishezi dar in mod sigur nu polizezi rapid fiare groase.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Polishezi unghiile si cam atat.

 

Am lucrat 6 ani in domeniu si garantez ca sub 2kw doar iti faci de lucru ca nu stai pe forum...

Acum 1 minut, GoodKat a spus:

Ceva in genul asta caut, un motor cu axele mai lungi.

 

 

Ia de aici:

 

https://www.olx.ro/oferta/polizor-sau-perie-pe-picior-cu-aspirator-IDbTul9.html

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Lucian_M a spus:

Nu. Dar aproape toți mai apelăm la chestia asta. Eu măcar recunosc.

 

eu nu l-am folosit niciodata pt asta

cand aveam acces la unul in 90% din cauzri era pt curatat rugina/noroi de pe diverse suruburi

 

acum nu mai am acces asa ca ma descurc cu peria de sarma, pana o sa imi iau unul :)

La 22.04.2020 la 19:48, mobiletron a spus:

 

Unii "are" noroc! :D

 

 

 

Piesa din clip a fost prinsa pe interior si trecea la doi milimetri de batiu, am avut niste emotii pt ca mi-era frica sa nu sara din universal din cauza fortelor, motiv pentru care am mers pe o turatie joasa. Strungul se descurca onorabil, dupa parerea mea isi merita banii. 

 

 

 

 

 

   

 

faci si piese pt altii? :)

as vrea sa imi adaug la masina de echilibrat un set de conuri pentru jantele motocicleteleor care au bascula monobrat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 hours ago, Cavaleru said:

faci si piese pt altii? :)

as vrea sa imi adaug la masina de echilibrat un set de conuri pentru jantele motocicleteleor care au bascula monobrat.

 

Nu fac piese pentru altii, pentru asa ceva ar trebui sa am suficienta experienta ca sa-mi permit sa le cer banii, plus ca am proiectele mele care imi ocupa timp. Dar daca ai probleme in a gasi un strungar care sa-ti faca doua conuri nu pot sa zic ca te refuz fiind un confrate motociclist si mecanic. Da-mi in primul rand niste dimensiuni ca sa vad daca se incadreaza la strungul meu, intuiesc deja ca o sa-mi trebuiasca con rotativ pe care il am deja in cosul de cumparaturi:

 

varf_rotativ_cm.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, GoodKat a spus:

@john17 @Cavaleru usor cu pianu pe scari baieti. Pepsi a intrebat daca se foloseste sau nu partea laterala a discului de polizare.

 

Chiar ma intrebam cum da Cavaleru jos rugina cu piatra de polizare :crack:

 

my bad, eu ma gandeam la altceva ca a intrebat d-aia si raspunsul meu "an pixulea"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu sunt vreun asudator, am însă un amic care a învățat singur să sudeze TIG, îi ies frumușel sudurile, și-a luat de vreo 4 ani MIG și nu s-a împrietenit cu el la fel de bine. Și MIG-ul e un Miller deștept, TIG-ul mai no name. Pe de altă parte mai cunosc un sudor autodidact care, după niște ani de lucru în domeniu, s-a dus la un curs de sudură (nu din ăla de o săptămână pe bani europeni, ceva de 6 luni) și a zis că a trebuit să uite tot ce învățase până atunci... 

De aia m-am gândit că pt ceva frumos TIG ar fi mai adecvat. 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MIG-ul ăla Miller are ceva setare "auto", nu mai știu dacă tre să pui manual măcar grosimea materialului. Cert e că a pus la un moment dat mâna pe el un tinichigiu care sudează din '92 MIG și a avut doar cuvinte de laudă. Cu toate astea însă se pare că amicu a învățat mai bine/repede TIG, sau poate doar a început mai de tânăr. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cineva interesat de un polizor cu banda? De ceva timp ma bate gandul sa-mi fac unul, problema e ca anumite materiale nu le gasesc decat in cantitati de 2-3 ori mai mari decat mi-ar trebui.

(teava patrata 50x50x5, 40x40x4, doar la 6 m, tabla de 6mm la 1mx2m). Ar mai fi si alte chestii la care s-ar putea obtine reduceri daca s-ar procura mai multe.( de ex un set de role am gasit in polonia cu 500 ron, aproape sigur am putea gasi un atelier in Ro care sa le faca la un pret mai bun, mai ales daca-s mai multe).

Daca mai e cineva din Bucuresti interesat dati de stire poate facem un group buy la diverse materiale.

 

Ca model m-am gandit la ceva asemanator cu asta http://dcknives.blogspot.com/p/2-x-72-belt-grinder.html

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, amator, cateva suduri pe an. Acum , a mers bine la 170 amp. falsi pe display ?  Nu o avea 270 A, dar poti suda linistit cu electrod de 2.5 ? Si am vazut si ceva filmulete cu astea care cica ar fi rusesti.

Editat de george13
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Panarama de Panzer, 160 A pe display, cred ca are in realitate cu 10A mai putin decat indica. Incercam cu 2 mm sa sudez cu 55-60 A si nu stiam de ce ma chinui un pic. I-am impins 70 si mergea laser. La fel si cu 2,5, in loc de 80 i-am dat la misto 100, ca inrosisem cativa electrozi 6013 si nu imi dadeam seama ce am gresit. E, ala viata, inclusiv la sudat niste corniere zincate (mi-am confectionat niste contre pentru a fixa lateralele garajului cu niste tevi metalice). Si a iesit chiar bine, avand in vedere vasta experienta cu care ma laud. :D Visez la un MIG, dar deocamdata ramane la stadiul de vis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, george13 a spus:

Eu am luat varianta de 300A (vezi ca pe olx am gasit mai ieftin decat pe emag, acelasi produs).

Afisajul ala cred ca minte mult. Cu 2.5 supertit am reusit sa sudez. Cu 3.25 bazici nu am reusit nici cu el dat la maxim. E adevarat ca electrozii mei sunt f. vechi si nu au fost pastrati in ambalaj etans.

N-am avut de facut suduri critice asa ca am mai reciclat din electrozii gasiti prin garaj ( probabil au peste 10 ani). Data viitoare o sa incerc sa-i usuc in cuptor inainte :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt tone de review-uri pe net cu aparatele de sudura "facute pe vas" si cu amperaje impresionante.

 

Este un >50% vrajeala doar din display, dovedite priN teste 1-1 cu ceva brand-uri mai cunocute.

 

Decat trompeta, mai bine ceva second.

PS. Iweld este brandul propriu al chinezilor care fabrica ESAB. Il gasesti in Ro la preturi ok - putin mai ieftin decat Telwin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...