Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Acum 24 minute, GoodKat a spus:

@john17 @Cavaleru usor cu pianu pe scari baieti. Pepsi a intrebat daca se foloseste sau nu partea laterala a discului de polizare.

 

Chiar ma intrebam cum da Cavaleru jos rugina cu piatra de polizare :crack:

 

my bad, eu ma gandeam la altceva ca a intrebat d-aia si raspunsul meu "an pixulea"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nici eu nu sunt vreun asudator, am însă un amic care a învățat singur să sudeze TIG, îi ies frumușel sudurile, și-a luat de vreo 4 ani MIG și nu s-a împrietenit cu el la fel de bine. Și MIG-ul e un Miller deștept, TIG-ul mai no name. Pe de altă parte mai cunosc un sudor autodidact care, după niște ani de lucru în domeniu, s-a dus la un curs de sudură (nu din ăla de o săptămână pe bani europeni, ceva de 6 luni) și a zis că a trebuit să uite tot ce învățase până atunci... 

De aia m-am gândit că pt ceva frumos TIG ar fi mai adecvat. 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MIG-ul ăla Miller are ceva setare "auto", nu mai știu dacă tre să pui manual măcar grosimea materialului. Cert e că a pus la un moment dat mâna pe el un tinichigiu care sudează din '92 MIG și a avut doar cuvinte de laudă. Cu toate astea însă se pare că amicu a învățat mai bine/repede TIG, sau poate doar a început mai de tânăr. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cineva interesat de un polizor cu banda? De ceva timp ma bate gandul sa-mi fac unul, problema e ca anumite materiale nu le gasesc decat in cantitati de 2-3 ori mai mari decat mi-ar trebui.

(teava patrata 50x50x5, 40x40x4, doar la 6 m, tabla de 6mm la 1mx2m). Ar mai fi si alte chestii la care s-ar putea obtine reduceri daca s-ar procura mai multe.( de ex un set de role am gasit in polonia cu 500 ron, aproape sigur am putea gasi un atelier in Ro care sa le faca la un pret mai bun, mai ales daca-s mai multe).

Daca mai e cineva din Bucuresti interesat dati de stire poate facem un group buy la diverse materiale.

 

Ca model m-am gandit la ceva asemanator cu asta http://dcknives.blogspot.com/p/2-x-72-belt-grinder.html

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, amator, cateva suduri pe an. Acum , a mers bine la 170 amp. falsi pe display ?  Nu o avea 270 A, dar poti suda linistit cu electrod de 2.5 ? Si am vazut si ceva filmulete cu astea care cica ar fi rusesti.

Editat de george13
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Panarama de Panzer, 160 A pe display, cred ca are in realitate cu 10A mai putin decat indica. Incercam cu 2 mm sa sudez cu 55-60 A si nu stiam de ce ma chinui un pic. I-am impins 70 si mergea laser. La fel si cu 2,5, in loc de 80 i-am dat la misto 100, ca inrosisem cativa electrozi 6013 si nu imi dadeam seama ce am gresit. E, ala viata, inclusiv la sudat niste corniere zincate (mi-am confectionat niste contre pentru a fixa lateralele garajului cu niste tevi metalice). Si a iesit chiar bine, avand in vedere vasta experienta cu care ma laud. :D Visez la un MIG, dar deocamdata ramane la stadiul de vis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, george13 a spus:

Eu am luat varianta de 300A (vezi ca pe olx am gasit mai ieftin decat pe emag, acelasi produs).

Afisajul ala cred ca minte mult. Cu 2.5 supertit am reusit sa sudez. Cu 3.25 bazici nu am reusit nici cu el dat la maxim. E adevarat ca electrozii mei sunt f. vechi si nu au fost pastrati in ambalaj etans.

N-am avut de facut suduri critice asa ca am mai reciclat din electrozii gasiti prin garaj ( probabil au peste 10 ani). Data viitoare o sa incerc sa-i usuc in cuptor inainte :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt tone de review-uri pe net cu aparatele de sudura "facute pe vas" si cu amperaje impresionante.

 

Este un >50% vrajeala doar din display, dovedite priN teste 1-1 cu ceva brand-uri mai cunocute.

 

Decat trompeta, mai bine ceva second.

PS. Iweld este brandul propriu al chinezilor care fabrica ESAB. Il gasesti in Ro la preturi ok - putin mai ieftin decat Telwin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva spălătorul cu presiune de la lidl? Cica intra mâine la 400 lei, specificatiile sunt de Karcher 4-5 care costă dublu. Nu prea mai sunt fanul lidl, dar azi K2-ul meu de >15 ani a sughițat de câteva ori când spălam niște piese și de K5 sau 7 chiar n-am bani acum... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Ai luat spalatorul ? Daca da cum e ?

Ca si eu sunt tentat, dar nu stiu daca merita. Am un Karcher de cam 10 ani, dar nu mai vrea sa bage decat cam 70% din presiunea maxima, altfel baga in reprize, si nu cred ca merita reparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am luat, dă-l draq. 🤭

Dar nici n-am deschis cutia, e în portbagaj, am avut program de dezizolare cu mobra azi. 😋

Karcherul meu nu sesizez să fi slăbit ca presiune, dar are 15 ani cum ziceam și ieri hâcâia cu lancea aia rotativă, ieșea apa în hopuri. E ăl mai mic cu furtun de presiune scurt, și parcă 100 bar zice că ar face, iar ăsta 140. Acu' să nu fie bar PMPO. 😝

Revin cu impresii, poate spăl mâine mobra cu ăsta nou. 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, john17 a spus:

L-am luat, dă-l draq. 🤭

Dar nici n-am deschis cutia, e în portbagaj, am avut program de dezizolare cu mobra azi. 😋

Karcherul meu nu sesizez să fi slăbit ca presiune, dar are 15 ani cum ziceam și ieri hâcâia cu lancea aia rotativă, ieșea apa în hopuri. E ăl mai mic cu furtun de presiune scurt, și parcă 100 bar zice că ar face, iar ăsta 140. Acu' să nu fie bar PMPO. 😝

Revin cu impresii, poate spăl mâine mobra cu ăsta nou. 

Asta se intampla cand e lipsa de debit apa. Am patit si eu treaba asta. Tot cu unul vechi de prin 2005.

Ai schimbat vreodata seturile de garnituri la el?

Mergi colea pe centura intre Mogosoaia si Otopeni la magazinul Karcher si gasesti set complet de garnituri. Mi-am luat si eu la al meu. E ca nou acuma 😊

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chiar așa! K2 al meu încă de nou nu curăța ca unul profesional - aceeași mașină și spumă activă, cu ăla profi spumam, după 3-5 min puneam jetul și rămânea bec, cu K2 trebuia să mai frec cu un burete ceva. Și-a luat un vecin ceva pocnitoare pe care scria presiune și debit mai mari decât la k2, era cam la fel cu furtunul de grădină alimentat direct de la robinet. 

Testez mintenaș Parkside - ul și revin. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Ca ultimă soluție zic sa întreb și aici. 

Pe scurt am ajutat un vecin sa își demonteze mobra. Acum ne-am blocat la oala de ambreiaj. Am desfăcut-o, mai puțin piulița din poza de mai jos. Știu ca asta se desface cu cheia/pistolul/bormașina cu impact. Mai știu că se găsește sub mai multe denumiri, sper sa nu greșesc. 

 

Întrebarea mea este: îmi poate împrumuta cineva pentru câteva ore o bormașina cu impact? Contra cost, bani, bere. 

 

Nu este o sculă care se împrumută cu una cu două, dar poate sare cineva în ajutor. 

22C11930-33A2-4C6C-A4EB-EC5D7F174FEC.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde? @iulianserban

Am testat Parkkside pressure washer. Debit clar peste K2, la fel și presiune DACĂ REGLEZI LA MAXIM DUZA lancei variabile. Cea rotativa fâs, sub cea de la Karcher ca presiune și efect. Imi place furtunul de presiune lung și care se rotește în pistol. De cacao cârligul pt furtun de pe aparat, dacă îl bobinezi pe el nu va ține mult, trebuie colacul strâns mult. Cel mai de cacao este șamponul /soluția /sistemul de șamponare! Ori zeama care a venit cu el e apă cișmelată cu vagi urme de detergent, ori sistemul e prost rău. Chestia e că nu face spume cu nici o duză, indiferent de reglaj. Fără duză complet scuipă nițică, dar tot nu curăță nimic (foto cu mașina albă, dată cu spumexul lui fără duză + jet puternic după). Data viitoare o să bag ceva profi de la MaFra, dar mi-e că nu o să tragă din bidon, așa am impresia, că nu trage dacă are duză la ieșire și implicit ceva presiune, fără scuipă ca un furtun de grădină fără nimic in bot... Rahații de insecte sau ce sunt cârnații ăia de pe neagră se iau doar cu jet, dar cu el la presiune maximă și direcționat pe gunoi ca un creion, adică migală. A, aia e tratată cu ceară și nu se lipește mizeria ca pe o vopsea netratată. 

Overall 7/10 cu puțină indulgență. 

Acum dacă nu ai deloc e f bun, peste K2 la care nu am testat niciodată țevușca de șampon, am un borcan care se pune în loc de lance pe pistol (tot Karcher) și care spumează cum trebuie. Iar un K2 cred că nu găsești sub 300 lei, orice petardă de tip pistol cu apă fiind minim 180.

De spălat mobra sau chiar mașina ocazional e bun, noroiul îl ia ușor, dar probabil că nu poți face lucrarea "no touch" ca și cu spuma activă și un aparat profi ca la spălătorii. 

@Nooxy, bagă mare dacă mai găsești! :D

IMG_20200508_153848.jpg

IMG_20200508_154528.jpg

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...