Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Acum 9 ore, Lucian_M a spus:

Așa o fi, eu le folosesc pe lângă casă, nu le închiriez. Dar nici nu le menajez, când trebuie să lucrez cu ele. E sistemul PXC, pe 18v, nu confunda cu gama entry. Dacă erai prin zonă, îți dădeam să le testezi, să vezi cum rupe șuruburi de 4-5 mm in lemn de esență tare impactul ăla mic, de 140 Nm, fără niciun efort. Sau cum tai aluminiu de 2 mm cu pendularul.

Eu am avut masina de insurubat (am donat-o in familie) si inca mai am polizorul unghiular (cea mai tare scula pe accu)...

  • accu 2ah, okish pentru insurubare
  • accu 3ah, in cca 10 cicluri a crapat - se incarca dar unealta intra in limitare/decupla dupa 3-5 secunde si arata ca este gol; 
  • accu 4ah (luat pentru a inlocui cel de 3ah) momentat rezista, dar are putina utilizare

 

Am setul de la Makita (Insurubat& percutie, impact, pendular, circular + 5 accu si 2 incarcatoare) pe sistemul CXT (10.8v) luat second (~1000lei), fabricatie 2017/2018 - am santier acasa (mansarda) si le tot muncesc de 6 luni aproape zilnic si sunt impecabile in utilizare (mici aspecte cosmetice - deh, le folosesc in santier).

 

Maine daca ar trebui sa reiau achizitia, m-as orienta spre sistemul 18v, dar de la producatori consacrati (Makita, Metabo, Bosch, DeWalt,...). Noi sunt relativ accesibile, in masura in care le si muncesti de banii aia - sa le ai doar pentru bricolaj ocazional este overkill de buget.

 

in masura in care isi mai revine circulatia prin EU, posibil sa reapara "oferte" bune prin targurile de vechituri :)

 

 

Acum 8 ore, Silver Arrow a spus:

Ryobi este o firma japoneza respectabila.

Doar ca in ziua de astazi....Ryobi, AEG, Milwaukee tot aia este.

Mai precis in ograda TTI.

Japan, Germania, USA, dar de fapt cumperi aceeasi marfa. Buna.

Eu am mers cu AEG intrucat aveam nevoie de scule industriale. Si dupa prima bormasina, daca tot aveam acumulatori, am luat tot AEG. 

 

 

Makita si Karcher se fabrica si in RO :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ai avut ghinion, ale mele merg foarte bine si mai am prieteni care isi iau periodic scule Einhell pe sistem PXC si sunt multumiti. De la ei am aflat de "brandul" asta. Mi-am facut extindere de garantie la ce am luat, sper sa nu fie nevoie sa apelez (pastrat toate cutiile si hartiile). Normal ca nu se compara la calitate cu Makita, dar nici preturile nu-s aceleasi. Ce e interesant: in DE preturile sunt mai ok- Impactul cu patrat de 1/2 BL era 78-79 euro, la noi 550 lei si nici nu prea se mai gaseste. Asa ca am luat impactul mare de la Lidl, care desface fara probleme piulite de 32 sau 34 de la axele spate ale mobrelor, inclusiv de la ninioanele de atac (cele mai mari cupluri de la o mobra). Prezoane de la masina- fara sughituri, cu ajutorul unui cric crocodil am reusit sa schimb rotile masinii in sub 10 minute, cu tot cu strans apoi la cuplu. Na, cu doar 350 lei si garantie 3 ani, iar acumulatorul de 4 Ah si 20V tine de uit sa-l reincarc. Si are magaria ventilator in statie, ceea ce la Einhell lipseste cu desavarsire (dar si statia e dubla ca si dimensiuni).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, iulianserban a spus:

Ma uitam si la Panzer, dar nu imi inspirau incredere, fara motiv sa fiu sincer. Mersi pentru parere!

Am o bormasina de la Panzer. Nu prea ma pot declara multimit de ea, nu stiu ce se intampla, dar consuma carbunii in 2 minute de la punerea lor. 
 

Ori nu gasesc carbuni buni, ori nu inteleg care e smecheria. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Makita are ventilator in statie de incaracare inca de la 10.8V (cu canale de racire prin accu).

 

vezi pe atelierultaupunctro (nu fac reclama) ca au ocazional deal-uri foarte bune - Accu Einhell de 4ah (plus adaptor USB) a fost cca 160lei cu tot cu livrare.

 

 

Chiar acum, Pandy a spus:

Am o bormasina de la Panzer. Nu prea ma pot declara multimit de ea, nu stiu ce se intampla, dar consuma carbunii in 2 minute de la punerea lor. 
 

Ori nu gasesc carbuni buni, ori nu inteleg care e smecheria. 

nu are voie - retur 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La banii aia e pomana, merci fain pentru pont! Nu mi-ar strica unul de 4 Ah, pentr flex. Aia mici, de 1,5 Ah, sunt foarte misto pentru lucru "deasupra capului" sau in pozitii aiurea, cand iti obosrste mana (suruburi la gard, tavan etc). Tin decent, se incarca repede.

 

Panzer am avut bormasina cu doi acumulatori, avea putere scula, dar acumulatorii se topeau rapid, scula intra pe protectie daca insistam doar un pic la gauri. Ceea ce cu Einhell nu se intampla, ceea ce e surprinzator, avand in vedere ce motorase (cu perii) au.

 

Am gasit site-ul, stiam de el, vad ca au oferta buna, aseara pe telefon nu am vazut chiar totul.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma incanta sa iau un pack cu ce imi trebuie. Adica de la acceasi firma si daca pot schimba acumulatorul intre scule este mare lucru cand lucrezi. 

M-am uitat la Ryobi, ii vazusem in Mathaus, dar nu au un pack cu bormasina si pendular. 

 

In schimb am gasit la Einhell si pare sa fie ceea ce am eu nevoie:

https://www.emag.ro/masina-de-gaurit-si-insurubat-bormasina-pe-acumulator-einhell-pxc-18-v-te-cd-18-40-li-solo-1500-rpm-40-nm-fierastrau-pendular-pe-acumulator-einhell-pxc-te-js-18-li-solo-2400-curse-min-25-4-mm-inaltime/pd/DWSR21BBM/?ref=hdr-favorite_products

 

Mi-a scapat ca are acumulatorul cam mic, dar vad ca unul e 4 este pana in 200 r. deci tot mi se pare un deal bun.

Editat de iulianserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, florinelu07 a spus:

Makita are ventilator in statie de incaracare inca de la 10.8V (cu canale de racire prin accu).

 

vezi pe atelierultaupunctro (nu fac reclama) ca au ocazional deal-uri foarte bune - Accu Einhell de 4ah (plus adaptor USB) a fost cca 160lei cu tot cu livrare.

 

 

nu are voie - retur 

E veche, nu mai are garantie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, iulianserban a spus:

Ma incanta sa iau un pack cu ce imi trebuie. Adica de la acceasi firma si daca pot schimba acumulatorul intre scule este mare lucru cand lucrezi. 

M-am uitat la Ryobi, ii vazusem in Mathaus, dar nu au un pack cu bormasina si pendular. 

 

https://www.surubhouse.ro/setul-de-scule-ryobi-r18ck5-252s.html

 

Bormasina si circularul de mana zici ca sunt AEG dar verzi in loc de portocalii. Si la juma' de pret 🤣.

 

Un set din acesta pentru lucrari de tamplarie zic eu ca merita.

 

@Pandy  cel mai probabil inelele s-au perlat de la scantei si acuma lucreaza ca un material abraziv si iti polizeaza carbunii.

Daca nu vrei sa o dai la gunoi, o desfaci si verifici cum sta treaba pe inelele pe care calca carbunii. Daca nu sunt netede suprafetele, le poti rectifica cu un glaspapier fin.

 

 

Eu m-am apucat de restaurat masa de pe terasa:

 

IMG_20210508_150751.thumb.jpg.3739f7df960ca1f54d40df3a2bab2253.jpg

 

Si cam asa a inceput sa iasa:

RESTAURARE.thumb.jpg.511f7b8cb473b5accf34975ad2cded43.jpg

 

Si cat am stat carantinati m-am mai apucat de un proiect: am modificat o bormasina luata acuma vreo 20 de ani de prin Metro cred. Am schimbat toti rulmentii, am pus o mandrina ca lumea si am schimbat motorul monofazat de 230 V cu unul trifazic de 0,37kW actionat prin convertizor. 

Am inlocuit cureaua si fuliile in trepte cu fulii simple, cu fixare pe bucsa conica.

Iar acuma va urma si partea a doua: O sa ii fac unitate motor-mandrina mobila. Ideea ar fi sa o fac buna si pentru ceva lucrari de frezare mai marunte.

 

O sa o termin la urmatoarea carantina 🤣

 

1738390038_PROIECTBORMASINA.thumb.jpg.94f52caaf4fb9c8458833243db5aa089.jpg

 

Cam asa a iesit pana acuma:

 

IMG_20210430_192121.thumb.jpg.13310e1bffe11c1ba5ed727feaf46637.jpg

 

IMG_20210430_192038.thumb.jpg.ae23d3f6c70c5169478c0fe938991057.jpg

 

IMG_20210430_191941.thumb.jpg.3793df68bbea84138803678203f2418f.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, iulianserban a spus:

Ma incanta sa iau un pack cu ce imi trebuie. Adica de la acceasi firma si daca pot schimba acumulatorul intre scule este mare lucru cand lucrezi. 

M-am uitat la Ryobi, ii vazusem in Mathaus, dar nu au un pack cu bormasina si pendular. 

 

In schimb am gasit la Einhell si pare sa fie ceea ce am eu nevoie:

https://www.emag.ro/masina-de-gaurit-si-insurubat-bormasina-pe-acumulator-einhell-pxc-18-v-te-cd-18-40-li-solo-1500-rpm-40-nm-fierastrau-pendular-pe-acumulator-einhell-pxc-te-js-18-li-solo-2400-curse-min-25-4-mm-inaltime/pd/DWSR21BBM/?ref=hdr-favorite_products

 

Mi-a scapat ca are acumulatorul cam mic, dar vad ca unul e 4 este pana in 200 r. deci tot mi se pare un deal bun.

 

eu mi le-am luat pe rand dupa necesitati, OLX a fost sfant. flexul si aspiratorul de mana le-am luat noi din math house.

 

uite aici gasesti multe scule si pachete daca vrei noi: https://camardu.ro/romana/ws.itemlist/14/Scule electrice/--/Scule-electrice/

 

la fel si acumulatorii i-am luat pe rand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@iulianserban  am uitat sa iti spun ca diferenat de pret de la simplu la dublu sau mai mult intre diversele tipuri de scule cu acumulator vine si de la tipul de motor cu care este echipat: motor cu perii sau motor Brushless.

 

Exemplu de la AEG:

ai doua modele de bormasini cu acumulator care arata la fel dar costa substantial diferit

BSB 18SBL   (BL=brushless)  costa 350-400 €

BSB 18C2 (motor clasic cu perii)   costa 160-200 €

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cavaleru, am salvat site-ul, o sa ma uit astazi cum trebuie la ce au.

 

Foarte fain setul Ryobi, pare ce trebuie.

Masa cu ce lac ai dat-o? Arata foarte bine.

Am o bucata intreaga de nuc si vreau sa fac o masa de exte rior. O am slefuita, doar lacul si sa inventez niste picioare mai trebuie.

PHOTO-2020-10-06-14-12-50.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, iulianserban a spus:

Cavaleru, am salvat site-ul, o sa ma uit astazi cum trebuie la ce au.

 

Foarte fain setul Ryobi, pare ce trebuie.

Masa cu ce lac ai dat-o? Arata foarte bine.

Am o bucata intreaga de nuc si vreau sa fac o masa de exte rior. O am slefuita, doar lacul si sa inventez niste picioare mai trebuie.

PHOTO-2020-10-06-14-12-50.jpg

 

daca e pt interior, ulei de in. pt exterior poti da cu ceara dar va trebui sa dai la 6-12 luni din nou..

recomand sa indepartezi scoarta pt ca nu o poti pastra asa, se va usca si va cadea indiferent cu ce o dai, plus acolo au tendinta sa se adune gargaunii

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat-o cu Oskar Aqua Lac:

https://www.dedeman.ro/bucuresti5/lac-pentru-lemn-oskar-aqua-lac-pin-pe-baza-de-apa-interior/-exterior-2-5-l/p/5013353

 

Si in prealabil am dat cu un grund tot de la Oskar.

 

Imi place ca este vopsea pe baza de apa si pot vopsi linistit in garaj fara sa incep sa intru in transa 🤣

 

Treaba este ca nu este absolut nici o legatura intre culoarea de pe cutie si cum o sa arate ea de fapt 🤦‍♂️.

 

Initial am luat vopsea culoare Tec si a iesit un Cires superb 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am zis și eu aseară: sculele principale pentru lemnărie ar fi doar circularul de mână și bormașina. Restul se iau pe parcurs. Pentru tăieri drepte, circularul merge mai fain decât ciocănitoarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 5/13/2021 at 12:29 PM, Silver Arrow said:

brushless

ce rost are sa platesti dublu,o scula tine multi ani cu un rind de perii;in plus,astea brushless au electronica mai multa,si..se stiee...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, mihai c a spus:

ce rost are sa platesti dublu,o scula tine multi ani cu un rind de perii;in plus,astea brushless au electronica mai multa,si..se stiee...

Asa este, depinde cat o folosesti. Daca lucrezi intens un motor brushless se comporta mai bine in timp.

Pentru ''Home edition'' cele cu perii sunt suficiente.

Cand ai lucrari de montaj la care strangi 2000 de piluite M10 cu autofranare, mai bine cu o scula mai scumpa.

 

@Pandy  nu arata prea bine in sensul in care nu are o uzura uniforma.

Ce se mai poate intampla este ca din cauza utilizarii intense (neintrerupta), peste limita indicata de catre producator, se incalzesc lamele de contact de pe rotor si intra in plasticul pe care sunt prinse (prin forta de apasare a arcurilor carbunilor). Si atunci nu mai sunt asezate la acelasi nivel lamelele  si vor exista muchii care pilesc carbunele.

Daca dai jos rotorul, invarte contactele intre buriecele degetelor si vezi ce se simte.

Si daca tot ai desfacut-o, baga o leaca de vaselina pe pinioanele alea...

Acum 1 minut, Lucian_M a spus:

Cică ar fi mai puternic motorul și ar consuma mai puțin curent din acumulatori. Pentru mine nu renteaza să iau ceva prea scump, însă profesioniștii au nevoie de așa ceva, cu ele fac bani.

Avanatajul celor fara perii (brushless) este ca poti sa maresti puterea nefiind limitat de cat pot suporta niste perii pe un rotor. Esti limitat cat suporta controller-ul si acumulatorii.

De aceea treaba cu ''au motorul mai puternic'', adica pot sa il pui.

Acumulatorii se consuma la fel. Ai putere mai mare, se golesc mai repede acumulatorii.

 

Fara motoare brushless nu se puteau face toate jucariile astea cu radiocomanda, care au performante absolut incredibile.

Acuma +40 de ani cand imi construiam primele avioane nici prin cap nu ne trecea sa punem motoare electrice pe ele. Si acuma am un avion - FUNJET - cu care lejer poti zbura cu 200 km/h

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, Silver Arrow a spus:

vanatajul celor fara perii (brushless) este ca poti sa maresti puterea nefiind limitat de cat pot suporta niste perii pe un rotor. Esti limitat cat suporta controller-ul si acumulatorii.

 

Mai degraba pentru ca e trifazic .

Puterea lui e data de grosimea sarmei cu care e bobinat, numarul de spire, sectiunea miezului magnetic si cat de puternici sunt magnetii permanenti din el. Sa nu uitam permeabilitatea magnetica a miezului si rezistenta sarmei.

Fireste ca daca o scula e ieftina, nu e facuta din cele mai bune si mai scumpe aliaje.

Sectiunea periilor e MULT peste grosimea sarmei cu care e bobinat un motor.

Gandeste-te la cat indura periile la un electromotor de masina, ani de-a randul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Silver Arrow said:

Avanatajul celor fara perii (brushless) este ca poti sa maresti puterea nefiind limitat de cat pot suporta niste perii pe un rotor.

Nu cred;exista perii de diverse compozitii,si se poate ''umbla'' la tensiunea de alimentare daca asta e problema.

Orice lucru cu multa electronica e mai sensibil la umezeala,imbatrinire,etc

Bineinteles consumerismul promoveaza..si bizonul cumpara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, cinezicealae a spus:

Mai degraba pentru ca e trifazic .

Puterea lui e data de grosimea sarmei cu care e bobinat, numarul de spire, sectiunea miezului magnetic si cat de puternici sunt magnetii permanenti din el. Sa nu uitam permeabilitatea magnetica a miezului si rezistenta sarmei.

Fireste ca daca o scula e ieftina, nu e facuta din cele mai bune si mai scumpe aliaje.

Sectiunea periilor e MULT peste grosimea sarmei cu care e bobinat un motor.

Gandeste-te la cat indura periile la un electromotor de masina, ani de-a randul.

Da, motoarele Brushless sunt un fel de motoare trifazice, dar de curent continuu.

Daca tot ai vorbit de demaror: ala are in jur de 0,5 kW (nu stiu exact) si daca ai proasta inspiratie sa dai la demaror 1-2 minute non stop e gata demarorul.

Banuiesc ca atunci cand spui ca puterea motorului este data de grosimea sarmei de fapt vrei sa spui ca suporta curenti mai mari, si la o aceeasi tensiune obtii puteri mai mari. Corect?

Rezistenta sarmei este cat o fi, ideal ar fi sa nu fie ca sa nu ai pierderi.

 

Poti face motorul cu perii si cu stator bobinat daca doresti, sa nu folosesti magneti permanenti, dar iese mai greu si cu consum mai mare.

Problemele periilor sunt multiple: prima si cea mai importanta este ca se uzeaza.  A doua este ca apar scantei care le deterioreaza, atat pe ele cat si lamelele de pe rotor. De asemenea din cauza ca exista o rezistenta electrica de contact intre lamele rotorului si carbune, apare o incalzire locala care poate deterioara lamelele. Si in plus prin frecarea carbune-lamela se produce caldura  care se adauga la cea de mai inainte si din acest motiv este greu sa obtii turatii mari cu astfel de motoare.  Si cum puterea depinde si de turatie, daca reusesti turati mai mari, poti obtine si puteri mai mari din acelasi motor.

Acuma iti spun din experienta de la modelism: un motor cu perii il gasesti si pe la 20.000 rot/min si curenti de max.9-10 A. Uzual insa sunt pe la 8-10.000 rot/min

Un motor brushless il poti duce la 2000-2.500 rot/min/V  si curent de 15-20 A, cu reprize de varf de 40-50A pentru 60 s.

 

Si daca vrei sa mergi mai in amanunt sunt niste studii interesante despre campurile electromagnetice locale care apar pe zona de contact si care genereaza forte care culmea se opun contactului.

 

Motoarele BL au cupluri mai bine decat cele cu perii.

 

 

@mihai c 

Daca te uiti cu atentie ''consumerismul'' de fapt iti ofera de ales: scule ieftine cu motoare clasice cu perii si scule mai scumpe cu motoare brushless.  Folosesti scula acasa iti ei varianta ieftina cu perii, ai nevoie de o scula industriala iti iei una cu brushless.

 

Asa ca bizon este doar ala care cumpara ce nu trebuie.

 

In rest nu vad de ce un motor cu perii lucreaza mai fericit in conditii de umezela decat unul brushless. As spune chiar ca ai mai putine probleme la umezeala cu cel brushless intrucat au comutatie statica, nu ai nevoie de un contact alunecator bun. Electronica se poate pune in rasina ca sa nu te deranjeze umezeala.

 

Ma rog, aceasta este parerea mea, care evident ca poate fi gresita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

teoretic ai dreptate cu rasina,dar clar fara perii inseamna caldura mai mare in partea electronica

nu caldura defecteaza ci tranzitia rece-cald-rece

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am primit astăzi setul de autofiletanta și pendular de la Einhell. Încă nu îmi dau părerea. Am tăiat o șipca de proba și am încărcat acumulatorul. Am mai luat niște pânze de la Bosch odată cu ele. 

O sa încerc sa îmi fac timp zilele următoare sa le pun la treabă. Pentru început vreau să fac un suport de ghiveci și coș de gunoi pe terasă, am ceva resturi rămase de la o lucrare. 

FAD9D00D-8F9A-4FCB-8C76-426E44938A4F.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...