Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

daca vrei sa faci din containere garajul recomand calduros containerele de birouri. Cele navale necesita ceva munca sa le decupezi, izolezi.

 

am vazut din 3 containere un garaj, pt stocat motorete, mereu era condens pe pereti

 

eu unul l-as face din lemn. preturile au inceput sa-si revina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

 

am vazut din 3 containere un garaj, pt stocat motorete, mereu era condens pe pereti

 

 

Trebuie sa dea 2 gauri in diagonala, una jos si alta sus, pentru ventilatie naturala. Eu asa am scapat definitiv de condens. Mai ales dupa ce aduc atv-ul plin de mocirla din padure sau dupa ce il spal si il bag inauntru. Nu mai am niciun gram de condens. Iar gaurile le-am acoperit pe exterior cu capace specifice, din plastic, de la Dedeman.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 09.01.2022 la 23:55, GoodKat a spus:

Luna asta o sa sparg pusculita si vreau sa imi iau un strung de banc. M-am uitat pe Aliexpress si am gasit cativa chineji interesanti, cu depozite in Europa, transport gratuit din Germania / Polonia.

Asta ma tenteaza cel mai mult: https://www.aliexpress.com/item/1005003022353316.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.17ab3a923JhGaY&algo_pvid=d49c242b-ce5e-4d87-8596-6a8971a10fd7&algo_exp_id=d49c242b-ce5e-4d87-8596-6a8971a10fd7-0&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000025653429382"}&pdp_pi=-1%3B5263.69%3B-1%3B-1%40salePrice%3BRON%3Bsearch-mainSearch

 

Bugetul maxim ar fi 5500 - 6000 lei, daca totusi aveti si alte variante, astept cu interes. 

 

Dezavantajul este ca nu vine cu prea multe scule, dar in principiu ma intereseaza sa am o baza solida, ca alea le cumpar in timp.

Ce vrei sa faci cu el?

Intreb pentru ca la banii astia, cu putina rabdare la cautat iti iei ceva serios: https://www.olx.ro/d/oferta/strung-snb-400x750-IDfHLgn.html#f72f537a1f;promoted

Si de obicei au aia prin magazii si un sac de scule pentru ele.

Nu mai zic ca e plin olx de ele la preturi derizorii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, GoodKat a spus:

O alta limitare este data de faptul ca am 220v, iar ce este mai mare decat un strung de banc, este pe 380.

Eu i-am pus VFD la un SNU380 si mergea fara probleme si la 220v

Spatiul este o problema ca ai nevoie sa umbli si prin spatele lui...

Nu mai zic ca trebuie sa incapa si pe usa :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, pitesti2010 a spus:

 

Trebuie sa dea 2 gauri in diagonala, una jos si alta sus, pentru ventilatie naturala. 

foarte bun pontul!

 

 

Acum 12 ore, MotoS Garage a spus:

 

din galati, nu cred ca transportul pana la cluj le-ar face sa merite

 

da da mersi, ii cunosc, e pe lista scurta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca cei din Galati sunt Palmex, sincer eu nu ii recomand. De la ei am cumparat containerul meu.

Executie la futu-i masa, ploua inauntru, usa rulou nu era reglata, geam termopan cu pete de ulei pe dinaintru, etc.

Am sunat sa vina sa le rezolve problemele si nu au mai raspuns. Am rezolvat totul singur.

Treaba tipic romaneasca. Evident ca banul se da inainte.

In plus podeaua este de cacao, nu este pusa pe ceva solid, totul se misca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Mongolia... 🤣🤣🤣

Recunosc, nu m-am gândit la asta.

 

Pentru sincronizare, să nu mai umblu cu bidon de ulei cu capac găurit, furtun de plastic și prelungiri. Iau 2 m de furtun pentru benzină, este și un robinet din metal, se face un mic stativ pentru rezervor și ceasuri și aia e. Să facem viața mai ușoară.

Vineri am lucrat la un Silverwing 600, mai exact la frâne. Dau să desfac pinul de la etrierul spate, sparg șurubul de deasupra (ăla de vreo 4-5 mm, care acoperă capul hexagonal), pun imbus de calitate în impact, se duce naibii hexagonul (pusesem wd40, degeaba). Bag extractor, se rotunjește interiorul filetului. Tai extractorul, încerc iar- nimic. Iau și încălzesc etrierul în zona respectivă (pistoanele scoase, unul blocat), nu iese pinul. Îl prind în menghină, după câteva minute se rupe pinul. Îl iau la ciocane, dau gaură prin el, tai alt extractor și până la urmă îl pot scoate (am salvat etrierul). Nu spun ce am pus in loc, că îmi iau bobârnace.

Extractoarele erau de la JBM, acum caut altele de calitate, de la Yato în sus. Ce folosiți și ați fost mulțumiți? Să zicem că pinul ăla avea filetul sudat de etrier (coroziune masivă la interior), poate tehnica mea nu a fost excelentă (s-a cam rotunjit extractorul), dar totuși caut niste extractoare mai bunișoare, pentru M6 și M8 în special. Ce să iau?

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poi da,ca meritezi! :)

Asa cred.

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.01.2022 la 12:02, hajny a spus:

O recomandare as dori pentru niste burghie cobalt,doar pentru uz in gosodarie,multumesc

Dacă sunt doar doar pentru uz gospodăresc, dai banii degeaba.1642918864743629566472745584587.thumb.jpg.c8afe319d8f4f08361d4816ed4e7ea0a.jpg

Un set din ăsta e suficient, mai ales dacă le folosești la bormașini de mână. 

Alea cu cobalt sunt pentru metale dure și de obicei sunt foarte precise.

Eu folosesc cobalt doar la găuri cu pretenții și doar pe mașina de banc sau strung.

Dacă totuși le folosești pe mașini, îți trebuie un set scurt și unul lung.

Are la Hornbach. E vreo 170 lei un set.

Nu le folosi la mașina de mână ca le strâmbi și e păcat de bani.

Boșul de mai sus e de la desemna...

Vreo 50 de lei.

As zice... o calitate medie.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trusa cea mare tot de la Lidl luata acum mai bine de un an (filiere, tarozi, lere pentru filet, porturi...) si este destul de buna la pretul ei. Pentru un garajel mic si lucrari relativ simple trusa mi se pare ideala. Asta de acum nu am vazut-o, pare nitel mai mica...dar calitatea cred ca e aceeasi.👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, megamotoreta a spus:

E ministrung?

16430579789744761399221715006618.thumb.jpg.99625dbf0d1d8902578039c87aee9a72.jpg

Face ministrungul piesulici.

Pe asta am făcut-o azi pentru aici:

16430581560583442145140338122963.thumb.jpg.df400f16c58de5e5f1d9bd883e9200ee.jpg16430581998238331673952883822434.thumb.jpg.4db991f8eb65b4b2b851c6d78359def3.jpg

O să dureze ceva până învață să ascută cuțite, dar e o investiție bună. 

Să ai grijă să nu torsionezi batiul, dacă il prinzi în șuruburi de banc.

Ia-ți niște blancuri de maraton, un subler cu comparator și un comparator cu suport magnetic, pentru început.

Spor la răcâit! 🤓

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba e că nici cel mai mare și mai tare sudor din lume nu poate face un banc drept. Sudura trage.

Este foarte important să nu tragi de bani cu șuruburi, pentru că îl deformezi, indiferent de cât ți se pare ție că ar fi de solid.

Și strungul de 2 tone se deformează dacă nu e poziționat corect.

În niciun caz nu pune ceva elastic sub batiu! 

Asaza-l pe banc, fier pe fier și adaugă bailagare unde e nevoie, sub piciorușele strungului. 

Verifici cu o leră și adaugi sau scoți în funcție de nevoi.

Dacă torsionezi batiul, nu o să scoți în 1000 de ani o piesă cilindrică.  O să faci doar conuri, o să se uzeze căile de rulare inegal, și e mare păcat de un strung nou...

Nu te apuca să dai banii pe bailagare de precizie că nu e nevoie. 

Fă-ți din cutii de bere, ideal din alea feroase. Aluminiul e cam maleabil ți te fură când strângi șurubul. 

Dacă ai dinamometrică să strângi șuruburile egal, și mai bine.

Tine minte ca tu o sa vrei sa dai cote de rulment pe viitor, iar dacă strâmbi strungul din prima, chiar și câteva sutimi, o să faci doar balamale de coteț de găini cu el...

Comparatorul cu suport te-ar ajuta extrem de mult ca să vezi ce se întâmplă când tragi cu șurubul de strung.

Ia-ți unul de 150 de lei că e mult mai bun decât nimic, la început.  Și, oricum, mai durează pana o sa ai tu nevoie de unul performant cu suport hidraulic etc. Baftă. 

16431064739004176414076344632508.thumb.jpg.d7c6615cb709a013479f41fa62929a6b.jpg

Dacă stai sau ai drum pe lângă Pitești, vino să-ți dau un din ăsta și câteva cuțite, până îți iei tu...

Mandrina ai?

Dacă n-ai, îți dau eu una, mai vechiuță,dar îți faci treaba cu ea până

îți cumperi

.16431066905081154742573067062812.thumb.jpg.731ce1ed718ab1c7bc7dfee5d99db9b1.jpg

Ce cuțite intră în el?

15mm?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...