Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 5 minute, Geo_ZGA a spus:

Are cineva idee daca scula asta multifunctionala merge si pt metal?

https://www.lidl.ro/p/stii-ca-poti-cu-parkside/unealta-multifunctionala/p69368

Ce sa ii faci la metal?

Doar sa il cureti de ceva adaosuri

E o lama/panza f subtire care vibreaza

Debitare metal nu 

Sau poate..... conserve

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Geo_ZGA a spus:

Pt taiat ma gandeam. Un surub, o tabla mai groasa etc. Dar daca e asa, n-are rost.

mai degraba un dremel daca vrei sa tai metal cu ceva mai fin decat un flex

 

am taiat cu un dremel o coroana exterioara de la un rulment care ramasese in bucul rotii (camasa interioara si rulmentii au iesit cand am tras axul din furca :)) )

La 17.03.2022 la 12:48, Adrian M. a spus:

Salut,

luat scuterila, si la asta vreau sa i fac eu schimb ulei, filtru ulei, ulei transmisie, placute. 

Ma uit pe manual, vad un interval de 0.7 pana la 10kgf, adica 7 pana la 100Nm(ma rog, 9.8 conversie).  Clar, la partea superioara, sunt suruburi la care nu voi umbla eu veci.

Ma uit la 10-60nm. Ceva sugestii, pentru uz din an in pasti, pentru mici surubaieli? nu vreau scule profi de 1000 lei:))

Apoi, un bazin de ala colector pentru ulei, ceva palnie cu furtun sa ajung sa i pun ulei fara sa mozolesc, alte idei? Altceva?

 

imi faci o vizita si iti imprumut eu dinamomentrica mica sau mare dupa nevoi ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Cavaleru a spus:

 

imi faci o vizita si iti imprumut eu dinamomentrica mica sau mare dupa nevoi ;)

Piei ispita! Ca daca vin la tine, nu mai fac nimic, numa iti dau lista,aaa, si aia, a uite, trebuie si antigel, aaa, hai si lichidul de frana...parca merge si bujia :)))))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

mai degraba un dremel daca vrei sa tai metal cu ceva mai fin decat un flex

 

am taiat cu un dremel o coroana exterioara de la un rulment care ramasese in bucul rotii (camasa interioara si rulmentii au iesit cand am tras axul din furca :)) )

imi faci o vizita si iti imprumut eu dinamomentrica mica sau mare dupa nevoi ;)

Am dremmel, vroiam ceva sa inlocuiasca flexul... nu mai folosesc flex de la un mic accident :)) Am si soricel cu lama pt metal, dar e ceva ieftin si ma enervez cand pun lama.

Pana la urma raman la bomfaier manual si dremmel unde se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Geo_ZGA a spus:

Am dremmel, vroiam ceva sa inlocuiasca flexul... nu mai folosesc flex de la un mic accident :)) Am si soricel cu lama pt metal, dar e ceva ieftin si ma enervez cand pun lama.

Pana la urma raman la bomfaier manual si dremmel unde se poate.

Daca ai prins frica de flex iti recomand unul cu acumulator, cu disc de 125. Are turatie un pic mai mica si nu este la fel de fioros ca unul cu disc de 230 si alimentat la priza.

Iti recomand un Ryobi (din aceeasi familie cu AEG, Milwaukee).

Am AEG dar este cam scump pentru activitati casnice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, Silver Arrow a spus:

Daca ai prins frica de flex iti recomand unul cu acumulator, cu disc de 125. Are turatie un pic mai mica si nu este la fel de fioros ca unul cu disc de 230 si alimentat la priza.

Iti recomand un Ryobi (din aceeasi familie cu AEG, Milwaukee).

Am AEG dar este cam scump pentru activitati casnice.

 

au eu Ryobi pe acumulatator, e foarte usor de controlat si manipulat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Silver Arrow a spus:

Daca ai prins frica de flex iti recomand unul cu acumulator, cu disc de 125. Are turatie un pic mai mica si nu este la fel de fioros ca unul cu disc de 230 si alimentat la priza.

Sau un Einhell pxc cu disc de 115, te joci cu el, în comparație cu alt Einhell din garda veche, de 850w cu disc de 125, care "s-a răstit" de câteva ori la mine, aruncând cu bucăți de abraziv (nu ești atent, sare din mână). Și e de ăla clasic, nu varianta cu coadă, cu ăla chiar că nu poți lucra cu o singură mână.

IMG_20220207_005100.jpg

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine mai dorește, cine mai poftește...

Placă din plastic. Poliamidă și încă un material pe care nu-l cunosc.

20220323_120952.thumb.jpg.214128aba57e1b71d9b7db462cc5a111.jpg

 La cerere, piesulici maxim 180mm diametru și 200 lungime.

20220323_120919.thumb.jpg.2d716c8e6db4d1ab097b20f3422daec4.jpg20220323_120852.thumb.jpg.e1cb0c0888c5c9aac1d98f206ddb2813.jpg

Astea sunt pentru o poartă...

 

20220323_120952.jpg

20220323_120919.jpg

20220323_120852.jpg

Editat de cinezicealae
double click
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Pe unde gasesc chei metrice inelare cu 6 laturi? Am gasit ceva dar sunt taiate pe o parte, asa ca au doar 4 laturi utilizabile, iar un SUA unde se gasesc usor sunt pe marimi imperiale (inch).

 

Pot fi plate sau cu gat, nu conteaza prea tare si as prefera combinate, fixa cu inelara, dar merg si inelara-inelara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Pentru puțin!

Mi-am comandat și eu una de 1/4, să știu că o am acolo. Mai am un mică de tot, cu prindere dublă (pătrat și hexagon), efectiv nu-mi dau seama de ce nu am cumpărat-o mai demult. Baza e un Kronus 1/2, desfăcută și gresată cu vaselină CRC, are pas mic la dinți, dacă nu mă descurc cu ea, pun la treabă un breaker-bar, ultima dată am rupt un șurub M10 de la Silverwing 600 (cric central). Cu impactul nu a vrut, dar cu antrenorul ăla am forfecat ușor șurubul (a fost distractiv la extras). Așa de bine e să-ți rezolvi treaba fără se mergi cu cerutul, fără să pierzi timp etc.

Iar unele scule sunt la bani de țigări, însă când ai nevoie de ele, fac toți banii. Dacă trece o lună fără să cumpăr vreo sculă, atunci e ceva in neregulă. 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-am adaugat si un Letherman Surge la curea. Rar plec de acasa fara el

Am ramas suprins cat de des folosesc foarfeca e destul de tapana sa taie soricei si lama zimtata pentru ambalaje de tot felul

IMG_20220603_120745.jpg

@Lucian_M Eu omor o trusa Yato mostenita de la vechiul proprietar al atelierului, ce am inlocuit a fost antrenorul de 1/4. iar de curand am adaugat o trusa tot Yato de 3/8 pe care o prefer + impactul cu biti si adatorul de 3/8 e super ok pt majoritatea operatiunilor. Unde dau de suruburi incapatanate dau cu Impactul sau T-ul de forta cu o teava extra pe coada lui :D

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Elegant! 

Îmi doresc un Knipex cu gaură zimțată in bot, pe lung, l-am văzut pe YouTube și m-am îmbolnăvit. Îl caut și postez aici.

A, iar de Crăciun vreau rindea electrica Einhell pxc. Musai!!!

Și eu am trusa mică de 1/4 de la Yato, am rupt cardanul doar (și am belit bitul drept șurubelniță medie, care a folosit rar). Restul e intact, pe dovedite. Yato chiar brand ok, folosit și fără menajamente.

L-am găsit! Nu-i ieftin deloc, dar... îl vreau!

https://www.sesto.ro/cleste-cu-prindere-frontala-manere-multicomponet-knipex-twingrip-200-mm

Pe asta o vreau: https://www.forit.ro/rindele-electrice/einhell/389023-te-pl-18-82-li-solo-rindea-fara-fir/?gclid=CjwKCAjw2OiaBhBSEiwAh2ZSPxqu519bu6NbEWNAE-t7ypY1BWfdbIEEAFWYYYMUmruBKF3OnOkVzhoCKWcQAvD_BwE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu rămân la Einhell și Parkside. Circularul mic PXC m-a uimit alaltăieri, a fost de refăcut un acoperiș și am avut de despicat niște scânduri. M-am gândit că ăsta mic, cu disc de 15 cm, o să se chinuie sau blocheze in brad de 2,5 cm tăiat pe lung. Nici nu a sughițat. Am mai tăiat tei, brad, PAL, dar la despicat pe lung se vede meseria sculei. Taie rapid, are greutate redusă, nu rupe acumulatorii și a costat vreo 230 lei (sh, ca nou). Dezavantaj: nu se găsesc discuri de 15 cu gaură de montaj de 10 mm, trebuie adaptoare (o să fac unele din aluminiu, la un strungar). Dacă lucrezi cu lemnul și n-ai un circular cu acumulatori, degeaba te apuci de lucru, mai ales dacă se ia curentul. In atelier mi-au rămas puține jucării la 220, principala fiind un compresor v2 de 50 litri, spaima prizelor.

Btw, poți folosi biti de la Yato, cu prindere de 1/2, îți pun mâine poze, dacă vrei. Au vreo 7-8 cm lungime. Știu la ce vrei să-i folosești: la furci, nu? Ai șurubul din capătul jambei. 😁 Merit o bere?

Să nu uit: am vrut multifuncțional Einhell pxc, dar era o gălăgie de bani, așa că am luat o panaramă de Heinner, accesorii separate, șmecheră sculă, chiar dacă e pe fir. Am avut de tăiat niște parchet afectat de ciupercă (meseriași tari ăia care mi-au montat ușa), dacă băgam flexul, mă ucidea soția (făceam albastru totul). Puteam pune circularul la treabă, făceam rumeguș și distrugeam lama. Multifuncționalul a mers la fix, cu foarte puțină mizerie. Merită scula, n-am ce comenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am biti aia lungi pt surubul de jos la furcii. am cu adaptor de 3/8 si 1/2. Eu ma refeream la biti mici ii mai folosesc pe la diverse unde nu e mereu loc sa bagi un bit normal cu adaptor, plus ca ma eneverveaza adaptoarele de biti ca iau din puterea impactului si prefer biti direct lungi.

testul circularului meu de mana (pe acumulator de la Ryobi) s-a dat pe placa de MDF laminat de 22mm, taietura pe lungime de aproape 2m, aud pana la capat taietura dar a trebuit sa pun pene in urma taieturii ca se strangea lemnul pe lama si il bloca. Si la al meu e tot de 150mm discul, am gasit adaptorare de diferite dimensiuni la un Bricodepot si le-am folosit.

 

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun pontul cu adaptoarele, pot face o încercare la Brico, merci!

Biții au corp de 10 mm, i-aș putea folosi cu cheie de impact de 10, ca să pierd cât mai puțină energie, dar are pistolul destulă forță să compenseze. Mă mai gândesc la un clicket pneumatic la 90 grade (dar omor inutil compresorul) sau la o cheie cu impact pe acumulatori (aia e bună în special la auto). Pot trăi și fără ea. Dacă aș zice pas unui concediu, mi-aș putea lua cam toate sculele dorite (poate și un MIG), tentația e mare, însă m-aș certa groaznic cu soția. 🤣 Râd, că nu citește ce-am scris. 🫣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

Fain aparatul, pe lângă el mai trebuie tub, ceasuri gaz, consumabile, torță tig etc

Ala nu e aparat TIG, adica, poti suda TIG cu el exact cum poti suda TIG cu orice invertor pt MMA, nu are functiile specifice sudarii TIG.

Si eu am oscilat intre MIG si TIG si am ales pana la urma TIG desi e mai scump.

Am considerat ca pot suda cu TIG(si MMA) cam orice mi-ar trece prin cap chiar daca nu e cea mai eficienta metoda pentru oricare situatie, dar e varianta "universala".

Sudez rar si strict pt hobby, mi-ar place si un MIG dar deocamdata nu se justifica ar fi doar un moft.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...