Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Adaptoare de impact de la hex la pătrat de 3/4 n-ați găsit? Că am o tubulară de 46 în 12 colțuri pt butucii de bmw (auto) și vreau s-o folosesc cu filetanta pt rigips! :moron:

Să mor dacă pricep pricep la ce vreți voi să lucrați cu tubulare de impact de 1/2 acționate prin niște chestii mai subțiri decât puța de motan, fie ele chiar de la milkshakee. 😳

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

John, ai și tu dreptate, însă un impact de 1/2 (majoritatea sculelor le am cu pătratul ăsta) de la Milwaukee (stubby) e destul de costisitor pentru mine (aș da banii, merită) și nu fac niste chestii care să ceară așa investiție. Și ce îmi place acum e ca impactul să fie cât mai scurt, ăla cu pătrat pe care îl am cântărește cca 2 kile fără acumulator (sper că nu greșesc). Și fac pariu că desface șuruburi M10, că pentru chestii serioase orice om deține un breaker-bar. Pentru furcă o să fie numai bun, la fel și pentru etrieri etc. De aia zic că mă mai gândesc dacă dau impactul mare. Ideal ar fi să existe un impact scurt cu cap 1/2 și interior hex, însă deocamdată Parkside nu scoate așa ceva. Dar sunt băieți care le adaptează, din păcate nu dețin scule pentru modificări. Daaaaaaaar avem colegi cu strung care s-ar putea băga să ne bricoleze o bucșă și o nicovală, e destul să le trimitem piesele. 🫣 Astfel câștigă toată lumea. 👍

IMG_20221220_113916.jpg

IMG_20221220_113903.jpg

Btw, îl rog pe colegul care mă enervează cu ce i-a adus moșul să-l trimită și la mine, îi fac o listă scurtă pe o foaie A3. 🤣🤣🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Știi și tu că un breaker bar nu întotdeauna rezolvă ce nu poate un impact mlădiat! Că poate mai trebe vreo sculă cu care să blochezi piesa că să te uțupezi cu breakeru', sau ai ceva ruginit care ar butea fi deblocat prin șocuri dar se rupe sub forța brută. Am avut situație când folosind un prelungitor scurt (de impact) șurubul să nu cedeze, dar punând tubulara direct pe pistol să se desfacă. Pt că 12 cm sau câți de prelungitor mai amortizează din șocuri. Deci prin codițele alea garantat se pierde mult. Gaură în pătratul pistolului iar n-aș da pt că îi scade rezistența. Orice sculă de impact decentă eu zic că fărâmă lejer orice hex.

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La orice prelungitor ai folosi apare o limitare de cuplu, motiv pentru care vulcanizarile cu adevarat bune folosesc limitatoare de cuplu specifice la stransul piulitelor/prezoanelor, si strangerea finala la cheie dinamometrica.

La vechiul loc de munca aveam limitatoare de 110, 125 si 135 Nm, pentru strangeri de 115, 133 si 140-145 Nm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 minutes ago, Lucian_M said:

N-am văzut la nicio vulcanizare limitatoare de cuplu și doar la două cheie dinamometrica. În rest, pistol pneumatic și blană.

N-ai idee de cate d-astea stranse ''bine'' am avut parte, de bateai cu pistolul pe ele juma' de ora, da-i cu degripant, da-i cu pistolul cate putin, altfel riscai sa strici prezoanele din butuc si o dadeai in alte povesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, ENEOS a spus:

Să mor dacă pricep pricep la ce vreți voi să lucrați cu tubulare de impact de 1/2 acționate prin niște chestii mai subțiri decât puța de motan, fie ele chiar de la milkshakee. 😳

 

calmeaza-te bre! am comandat set, in poza apareau ambalate impreuna, cand le-am primit erau ambalate individual. cum am zis cel  pt 1/2 nu prea vad sa-l folosesc deoarece am impactul mare pt astfel de necesitati. totusi unul din uzuri l-as vede in folosirea lui pt strangerea (a se citi aproprierea) suruburilor inainte sa pui dinamomentrica pe ele.

 

eu sunt curios si ma mananca in dos sa imi iau Ryobiul ala brushless din Dedeman

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, DKW a spus:

N-ai idee de cate d-astea stranse ''bine'' am avut parte, de bateai cu pistolul pe ele juma' de ora, da-i cu degripant, da-i cu pistolul cate putin, altfel riscai sa strici prezoanele din butuc si o dadeai in alte povesti.

Am rupt o cheie ruseasca la Octavia, ca n-am putut desface un prezon de 17. M-am urcat pe ea, recunosc. N-am reusit decat cu flacara, din fericire aveam jantele de tabla, ca daca era setul din aliaj, ar fi fost distractiv. De ceva vreme nu mai las sa-mi stranga cu pistolul la vulcanizare, doar sa mi le apropie si le strang eu cat stiu. Ce sa te astepti la unii care stiu ca pistolul nu are decat setarea "blana"... Dar e bine, ca datorita lor mi-am luat pistol cu impact si cric crocodil.

Misto rau limitatoarele alea de cuplu, le-am descoperit de vreo 2 ani, initial nu stiam la ce folosesc, pe la noi n-am vazut sa foloseasca asa ceva nici la reprezentanta (la Ford Iasi aveau totusi dinamometrica, o foloseau sa stranga prezoanele, cat am stat pe acolo vreo 4-5 ore n-am observat sa o foloseasca si la altceva- ma rog, nu fix pe aia, ci chei dinamometrice in genereal).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Lucian_M a spus:

dinamometrica, o foloseau sa stranga prezoanele

Oricum aia era setată pe un cuplu și lăsată așa, decalibrată de mult!

Deci adaptor hex-3/4' de unde iau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, ENEOS a spus:

Oricum aia era setată pe un cuplu și lăsată așa, decalibrată de mult!

Deci adaptor hex-3/4' de unde iau?

ai sa razi dar la  bmw le aduceam mereu la zero dupa fiecare folosire. dar nu cred ca au mai vazut iscir sau cum ii zice la institutul ala de masuratori de cand le-a fatat fabrica :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, ENEOS a spus:

La bmw ar trebui adus totul la 0!

Oricum acolo pistolul pneumatic rulzzz.

eu vb de moto man nu de auto, ca nu am lucrat decat pe moto eu :)

 

ia uite ce are Dedemn in oferta 300nm.. https://www.dedeman.ro/bucuresti6/masina-de-insurubat-cu-impact-motor-fara-perii-ryobi-rid18x-0-18-v-fara-acumulator/p/1068307?k=ryobi&apn=99&pn=3&idc=3549&pip=0&osa=1&upf=1

conofrm site ryobi: Puternicul mecanism de impact oferă un cuplu de strângere de până la 300Nm

 

si incarcator cu 2 acumulatori de 4Ah la super pret: https://www.dedeman.ro/bucuresti6/incarcator-2-acumulatori-li-ion-ryobi-rc18120-240x-18-v-4-ah/p/1068352?k=ryobi&apn=27&pn=1&idc=271&pip=0&osa=1&upf=1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, ivan pedala a spus:

Am gasit dihania, mi-am rupt carca sa-l scot la lumina!

Votmetrul...nu prea vad pe ce sa-l pun, are intrari si iesiri destule...dar nu am curaj sa-l conectez la retea, ca am nevoie de lumina de sarbatori! Daca te intereseaza, pretul este un redresor Ctek, Saito...ceva, nici cel mai ieftin, dar nici cel mai scump! Oricum, la cat cupru ai in trafo asta si la fer vechi iti scoti banii!🤭

IMG_2840.jpg

IMG_2841.jpg

IMG_2842.jpg

Dupa aspect pare a fi transformator de 24v  folosit in centralele telefonice vechi , cred pentru iluminatul de siguranta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Habar n-am de la ce provine, de curios am vrut sa-l cantaresc...si sare de 20 Kg cat poate cantaru' meu de mana!🙈 Acum, daca o fi de trebuinta cuiva, stie cat cantareste, macar!🤪

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, Cavaleru a spus:

dormi pe pres :D

Imbadubitabil! 🤣

Știu modelele respective, merită și nu prea, în loc de Bosch aș alege Milwaukee fără ezitare, aproape la aceeași bani. Îmi luam eu ceva fain, dar trebuie să-i iau soției cadou și e cam cat un Stubby cu un acumulator... 😇 Asta e. 🫣 De fapt, mint, finanțe sunt, dar nu mă lasă inima să cheltui mult pe ceva cu care nu (prea) produc. Știu, îs cam sucit. 😉

Btw, că tot ziceam de conversii...

https://m.youtube.com/watch?v=BII2uXiqXc4&list=FLytazt1Fb4UMCuOlzYDaWMw&index=1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, DKW a spus:

Eu astept o promotie la piticania asta, la asta si la asta.

Varianta DeWALT DCF880N este foarte buna.

Ai cuplu bun, 205 Nm, prindere cu 1/2.

Chiar daca nu o prinzi la o promotie, pretul nu este rau.

Acuma unde m-as uita eu mai atent ar fi si la masa sculei.

AstaDeWalt are 1 Kg fara baterie. Sa o compari si tu cu ce se mai gaseste pe piata si sa iti faci o idee cam cat plastic o avea prin ea...

Pret mic + masa mica = plastic mult 🤦‍♂️

Evident ca si motorul conteaza.

De ex un AEG de 360 Nm are cam 1,5 Kg fara baterie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Silver Arrowde obicei imi cumpar sculele cu specificatiile cat mai apropiate de necesitatile lucrarii/lucrarilor respective, din motivul asta am colectie de autofiletante/impact/percutie. Cele pe care mi le doresc in plus sunt pentru a lucra mai lejer la proiectele mele, unde cele full range nu ajuta, si nici greutatea prea mare, devin obositoare.

Pentru chestii hardcore am DCF 899, dar vreau si intermediarele de la 200 la 600 Nm. 

Editat de DKW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...