Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Moșul nu a mai așteptat să apară rindeaua la Lidl (ar fi ieșit mai ieftin) și mi-a adus-o pe cea de la Einhell. Și când spun Moșul, chiar a fost cadou, ocazie cu care îi mulțumesc soției, care m-a surprins (bine, și eu am surprins-o aseară cu un telefon nou 🫣).

Rindeaua are soft-start, zgomotul nu-i chiar puternic, vedem cum intră în lemn, că am primit cadoul în pat. 🤣 Da, știu, lenevesc la marea artă...

SarbaUtori fericite! 🍾

 

IMG_20221224_104349.jpg

IMG_20221224_104400.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-o stapanesti sanatos!

Eu am dat acum comanda pt https://www.magazinulcuscule.ro/scule/clesti-si-patenti/clesti/pt-popnituri/yato/yt-36112-cleste-piulite-nituibile-m3-m4-m5-m6-m8

vine primavara si tre sa ma apuc de conversia dubei in campervan :)

 

Sarbatori fericite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SarbaUtori fericite!

Si multumesc de urare, sper sa fie ce-mi doresc, ca mi-ar fi aiurea sa returnez cadoul Oanei). Dupa Craciun ii fac o proba, chiar sunt curios cum se misca, cred ca va fi folosita mai mult in lemn de brad.

Deocamdata incerc sa ii extind garantia pe site-ul Einhell si nu-mi mai amintesc parola... :)))))

Rezolvat, a mers, 3 ani garantie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

S-o stapanesti sanatos!

Eu am dat acum comanda pt https://www.magazinulcuscule.ro/scule/clesti-si-patenti/clesti/pt-popnituri/yato/yt-36112-cleste-piulite-nituibile-m3-m4-m5-m6-m8

vine primavara si tre sa ma apuc de conversia dubei in campervan :)

 

Sarbatori fericite!

Am si eu o scula din asta manuala, care merge la cateva piulite nit.

La M3 si M4 e OK, chiar si la M6 mai merge, dar la M8 dai din 3-4 strangeri succesive.

Cand ai cu zecile ti se cam ia, asa ca am zis ca ar fi mai comod cu asa ceva:

https://www.amazon.de/dp/B08TX3PDFF/ref=pe_27091401_487024491_TE_item

Daca vrei, cand ajungi la momentul lucrului da un semn si pot sa-ti imprumut dispozitivul.

Ei am folosit-o in principal pentru montat tot felul de piulite nit de M8 si M6 pe panouri sandwich.

 

@Lucian_M darnic Mosu' ! Sa o stapanesti sanatos!

 

Am mai luat o scula utila, mai ales cand ai de pus ancore 200 si ceva de ancore chimce din tioja filetata de M20:

https://www.amazon.de/dp/B07RCN9WCL/ref=pe_27091401_487024491_TE_item

Dispozitiv de facut sanfren la tija filetata. Am economisiti ore de munca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Silver Arrow a spus:

Am si eu o scula din asta manuala, care merge la cateva piulite nit.

La M3 si M4 e OK, chiar si la M6 mai merge, dar la M8 dai din 3-4 strangeri succesive.

Cand ai cu zecile ti se cam ia, asa ca am zis ca ar fi mai comod cu asa ceva:

https://www.amazon.de/dp/B08TX3PDFF/ref=pe_27091401_487024491_TE_item

Daca vrei, cand ajungi la momentul lucrului da un semn si pot sa-ti imprumut dispozitivul.

Ei am folosit-o in principal pentru montat tot felul de piulite nit de M8 si M6 pe panouri sandwich.

 

@Lucian_M darnic Mosu' ! Sa o stapanesti sanatos!

 

Am mai luat o scula utila, mai ales cand ai de pus ancore 200 si ceva de ancore chimce din tioja filetata de M20:

https://www.amazon.de/dp/B07RCN9WCL/ref=pe_27091401_487024491_TE_item

Dispozitiv de facut sanfren la tija filetata. Am economisiti ore de munca.

 

planul meu implica M6, acum o sa testez si vad daca e cazul de m8 desi nu cred. cum mi-am facut planul nu o sa fie mai mult de 20-30buc de genul

 

daca imi pocnesc ochii cu scula asta te buzui si o sa apelez la unealta ta @Silver Arrow

 

ce construiesti de ai nevoie de atatea ancore? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, Lucian_M a spus:

Silver, am și eu freza respectivă, nu e scumpă, luată de la Yato, văd că face treabă bună.

Urmează să vină al doilea Moș pe 27, mă duc special la Lidl, văd cu ce ies afară. 🤣

 

sa te gandesti si unde dormi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, Cavaleru a spus:

 

planul meu implica M6, acum o sa testez si vad daca e cazul de m8 desi nu cred. cum mi-am facut planul nu o sa fie mai mult de 20-30buc de genul

 

daca imi pocnesc ochii cu scula asta te buzui si o sa apelez la unealta ta @Silver Arrow

 

ce construiesti de ai nevoie de atatea ancore? :D

A fost o structura metalica cu un conveior aerian, cu circa 60 de stalpi, fiecare cu 4 ancore.....

Toate fixate cu mortar bicomponent de la Würth, fostul WIT C150, acuzma are alta denumire.

Daca foloseaua si aia la Pasajul Unirii asa ceva, nu mai ieseau stalpii  din fundatie 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amândoi ne-am surprins anul ăsta cu darurile. 🤪

Chestie mișto:  am observat că rindeaua are două cuțite, ceea ce presupune că suprafața rașchetată va fi mai netedă.

Șo pe ele, că apar mâine! https://www.lidl.ro/c/stii-ca-poti-cu-parkside-performance/c5051/?utm_source=facebook&utm_medium=paid_social&utm_campaign=RO_LIDL_NF_22LID0LIDM0348_All_StiicapoticuParkside_FBIG_Carousel_TR_2022_KW52_26-12_28-12_T500&fbclid=IwAR1GmIW-oaRmxYYnIxIiMgkNSqamxCqULjIcMBD1VZn-EivQZ87FXsQ99sg

Victorie!!!

IMG_20221227_102626.jpg

IMG_20221227_102455.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cică ăla e diametrul maxim pe care îl poate infileta/desfileta.

La mașină desface instant piulița de 19 strânsă la 135 Nm, cu adaptor chinezesc și cheie yato. Am vrut să pun un clip, dar nu merge.

În altă ordine de idei, dacă îmi e permis un anunț mic aici:

De vânzare:
1. Pistol impact Parkside 400 Nm cu pătrat de 1/2, stare foarte bună. Trepte de cuplu, turație variabilă. Acumulatori de 20V găsiți la Lidl. Cred că mai am și cutia, probabil mai are și garanție. 
200 lei
.
2. Pistol impact Einhell 1/4 HEX (șurubelniță cu impact, mai exact), 140 Nm, stare foarte bună, puțin folosit. La fel, cred că am ambalajul original cu garanția. Excelent în special la infiletat șuruburi în lemn și tablă. Corp cu inserții de fibră de sticlă, turație variabilă. Sigla s-a șters deoarece am făcut greșeala să îl curăț cu spray de frâne. 🤦  
Acumulatori se găsesc inclusiv la BricoDepot.
200 lei
.
0745863277 - Lucian

IMG_20221227_164449.jpg

IMG_20221227_164309.jpg

IMG_20221227_164316.jpg

IMG_20221227_164324.jpg

IMG_20221227_164334.jpg

IMG_20221227_164345.jpg

IMG_20221227_164350.jpg

IMG_20221227_164355.jpg

IMG_20221227_164402.jpg

IMG_20221227_164406.jpg

Screenshot_2022-12-27-17-26-44-231_com.opera.browser.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

La 24.12.2022 la 18:07, Lucian_M a spus:

Victorie!!!

IMG_20221227_102626.jpg

IMG_20221227_102455.jpg

WhatsApp Image 2022-12-27 at 09.15.06.jpeg

 

Acum 7 minute, Lucian_M a spus:

Cică ăla e diametrul maxim pe care îl poate infileta/desfileta.

La mașină desface instant piulița de 19 strânsă la 135 Nm, cu adaptor chinezesc și cheie yato.

Era un clip unde desfăcea unu' prezoane auto... 

 

 

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îl știu.

A se scuza calitatea, nu știu de ce iese așa nașpa filmarea, deși telefonul nu-i paletă.

 

Oho, dar ai făcut ceva loc liber în rafturi la Lidl, eu m-am abținut să cumpăr flexul și șoricelul, că am deja de la Einhell.

Să le folosești cu plăcere! ✌️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Lucian_M a spus:

nu știu de ce iese așa nașpa filmarea

Cel mai important la o filmare e lumina. Dacă e slabă se vede nașpa...

Acum 11 minute, Lucian_M a spus:

Oho, dar ai făcut ceva loc liber în rafturi la Lidl

Nu vrei să știi câte scule de la aprozaru' Lidl am :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este și la mine o remorcă de drăcii de la Lidl, acum aștept circularul cu șină. 😁

Cât despre lumină, nu-i bai, telefonul are cameră deșteaptă, dar cred că YouTube are niște algoritmi pe care nu i-am dibuit și se vede șters (inclusiv filmări cu GoPro). Mă rog, nu fac bani cu YouTube, deci nu-i panică de calitate, doar că aș vrea să se vadă un pic mai ok, să nu se enerveze privitorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, Lucian_M a spus:

dar cred că YouTube are niște algoritmi pe care nu i-am dibuit și se vede șters (inclusiv filmări cu GoPro)

Păi Youtube folosește două tipuri de codeci, unii nașpa până la rezoltuție full HD 1080p și ceilalți mult mai ok de la 1440p în sus. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A adus 🎅 o jucărie,  nu știu dacă o fi ceva de capul ei dar m-am gândit că merge să dau lustru vreunui far fără să-l demontez sau pe la 🏍🏍 unde mașina profesională e prea mare (am de 180mm și parcă 135):

 

20221217_194455.thumb.jpg.69baf51204b6845e15d693b24d8ca6fb.jpg

 

Aveți idee, în caz de ceva am șanse să găsesc acumulatori de 12V sistemul ăsta? 🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, ENEOS a spus:

A adus 🎅 o jucărie,  nu știu dacă o fi ceva de capul ei dar m-am gândit că merge să dau lustru vreunui far fără să-l demontez sau pe la 🏍🏍 unde mașina profesională e prea mare (am de 180mm și parcă 135):

 

20221217_194455.thumb.jpg.69baf51204b6845e15d693b24d8ca6fb.jpg

 

Aveți idee, în caz de ceva am șanse să găsesc acumulatori de 12V sistemul ăsta? 🤔

Daca te referi la a repara/revitaliza un acumulator obosit, poti sa rezolvi problema cu GP Batteries.

https://www.gpbatteries.ro/

De cel putin 15 ani imi repar acumulatorii la ei. Mai precis inlocuiesc celulele acumulatorilor la ei.

Preturi  bune si au un tip foarte priceput la partea de reparatii / reconditionari.

Bagi GP Batteries in Waze sau Maps si ii gasesti imediat.

La unii acumulatori este o problema intrucat carcasa, uzual lipita cu ultrasunete, refuza sa se desfaca.

Daca ai rabdare, in  95% de cazuri reusesti.

Toti acumulatorii reconditionati au functionat fara probleme, vreme indelungata.

 

Mai ai o varianta:  batteryupgrade.ro

Astia sunt ceva olandezi, sau cel putin de acolo vin facturile.

Experienta cu ei a fost mixta. 50% OK, 50% rateuri.

Niste acumulatori care aveau inclus si un termistor pentru oprirea incarcarii, dupa un an s-au facut praf intrucat termistorul nu a mai functionat si s-a topit carcasa 🤦‍♂️

Niste acumulatori care erau echivalenti cu un OEM, aveau o cota mai mare cu ''decat'' nici 1 mm, si nu intrau in locas. Am transferat elementii din bateria noua incea originala si merge de vreo 2 ani fara probleme.

Iar un acumulator pentru o bormasina Bosch din 2000 a mers OK la prima folosire (a venit incarcacat) dar cand l-am pus la incarcare, a refuzat sa se incarce. Nu am apucat sa vad cine e ''divina'' 😂, acumulatorul sau incarcatorul.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...