Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Am luat doar trusa asta de tubulare, atat s-a putut.

IMG_20221228_154624555.thumb.jpg.ca55e2a19fa930fc9351a546a2ab2848.jpgIMG_20221228_154639390.thumb.jpg.cfca0a4325a1a892ec4dd5596b871297.jpg

 

Din pacate trebuie sa schimb bateria de pe masina sotiei, si nu este ieftina deloc, asa ca jucaria cu impact mai are de asteptat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu, e d-aia cu monitorizara incarcarii, si de fiecare data cand schimbi bateria trebuie resetat sistemul de monitorizare.

La generatia ei cele cu start-stop au baterie auxiliara, si aia scumpa ca porcu'.

Editat de DKW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Cavaleru a spus:

 

cleste piulite nituibile.jpg

Am luat-o și eu p-asta, dar varianta la cutie și piulițe în plus. La prima am vrut să fiu mai catolic decât papa și după ce am "umflat" piulița oarbă, am mai înfiletat nițel și i-am mai dat cu cleștele. Am reușit să stric filetul :)

Așa că, să nu faci ca mine. Alea din aluminiu sunt și mai sensibile...

 

1 oră în urmă, DKW a spus:

Am luat doar trusa asta de tubulare, atat s-a putut.

IMG_20221228_154624555.thumb.jpg.ca55e2a19fa930fc9351a546a2ab2848.jpgIMG_20221228_154639390.thumb.jpg.cfca0a4325a1a892ec4dd5596b871297.jpg

Am luat-o și eu dar mă gândesc, la ce dracu' trebuie tubulară de impact la piuliță de 4? Mai degrabă era nevoie de 14 și 17...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, vis-a-vis said:

Am luat-o și eu dar mă gândesc, la ce dracu' trebuie tubulară de impact la piuliță de 4? Mai degrabă era nevoie de 14 și 17...

Alea de 4/4,5/5/5,5 sunt ca sa fie trusa frumoasa si completa, dar merg la prezoane mai jumulite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, vis-a-vis a spus:

Am luat-o și eu p-asta, dar varianta la cutie și piulițe în plus. La prima am vrut să fiu mai catolic decât papa și după ce am "umflat" piulița oarbă, am mai înfiletat nițel și i-am mai dat cu cleștele. Am reușit să stric filetul :)

Așa că, să nu faci ca mine. Alea din aluminiu sunt și mai sensibile...

 

Da, o sa se prinda cum sta treaba.

Am ratat si eu cateva care au inceput sa se invarta cu totul in locas.

Cele mai bune, un fel de ''cele mai ideale'' 😂, sunt piuliutele nit cu corp hexagonal.

Doar ca mai trebuie inca o scula ca sa faci gaura hexagonala 🤦‍♂️

 

Dar la nivel de hobby, cu putina atentie se face treaba buna si cu cele rotunde.

Foarte important este sa se respecte cu strictete diametrul gaurii indicat de producatorul piulitelor nit.

 

Mi-a pus alte filmulete 🤦‍♂️

 

 

Na ca l-a pus bine.

Si acuma si un filmulet cu scula...

 

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact, unele sunt "la număr". Mi-aș lua așa: 10, 12, 13, 14. Eventual un set imbus cu capăt 1/4 hex.

Btw, m-am dus azi la un prieten să vadă filetanta de 80 Nm și impactul mic de 226. I-am pus un adaptor chinezesc și tubulară 1/2 de impact, într-o secundă avea prezonul desfăcut la un Voyager. S-a ridicat și a zis că nu se poate, că a fost strâns cu pneumatic. 😆 Prezon de Duster desfăcut instant, altceva nu avea rost să mai încercăm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Lucian_M said:

Exact, unele sunt "la număr". Mi-aș lua așa: 10, 12, 13, 14. Eventual un set imbus cu capăt 1/4 hex.

Btw, m-am dus azi la un prieten să vadă filetanta de 80 Nm și impactul mic de 226. I-am pus un adaptor chinezesc și tubulară 1/2 de impact, într-o secundă avea prezonul desfăcut la un Voyager. S-a ridicat și a zis că nu se poate, că a fost strâns cu pneumatic. 😆 Prezon de Duster desfăcut instant, altceva nu avea rost să mai încercăm.

Incearca orice piulita de roata de la Land Rover. 😅

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

singurul lucru misto din trusa aia de biti e adaptorul versatil dar nu merita 70lei. Banuiesc ca nici nu sunt biti de impact

@vis-a-viso sa folosesc piulitele de metal, incerc sa nu exagerez cu stransul, o sa fac cateva probe inainte de toate ca sa vad cum e ca nu am mai folosit

 

@Silver Arrow alea hexagonale cu unealta necesara sunt SF din alta liga, nu e cazu pt ce vreau eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 minutes ago, Lucian_M said:

Sorry, nu avea așa ceva în curte, iar eu nu lucrez cu mașini (doar cele din familie).

Nici eu nu repar masini in particular, doar cele din familie.

 

Cat despre clip, mi s-a parut a fi prezentat cat se poate de onest.

Editat de DKW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

clipul compara o scula profi cu una hobby ori cat ar vrea sa para gama performance profi nu e.

 

Milwaukee ala va ingropa 2-3 generatii de parkside, totul tine de bugetul tau si pt ce intetionezi sa o folosesti. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, Lucian_M a spus:

🍻🍻🍻

Pentru banii respectivi e blană! Mai trebuie investit în niște adaptoare impact mai de calitate și aia e. Era bombă dacă aveau versiune măcar cu pătrat de 3/8, ar fi rupt stilul.

Se poate pune nicovală de 1/2. Nu e plug&play dar nici imposibil de potrivit...

image.thumb.png.5a04310068702ce27072c873f5dd43a3.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Știu de posibilitatea de a monta altă nicovală pe modelul A1, eram curios dacă a făcut cineva mișcarea pe B3. Pe B2 iarăși am văzut că se poate, deci sigur și pe B3. Aveam o poză cu model și cote, cred că e pe paginile anterioare, că pe telefon nu o mai găsesc. Cu o nicovală de 1/2 și locaș hex ar fi efectiv ceva wow!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un strungar bun le fumează instant.

Conversia e șmecheră rău, cu o singură mică observație: ar fi trebuit bucșa de pe ax să fie cam 0,5 cm mai lungă (așa aș fi procedat eu). În rest, operațiune reușită! ✌️

Chiar, nu se bagă vreun coleg să procure nicovala și să confecționeze și comercializeze kituri de conversie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...