Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Acum 1 oră, Lucian_M a spus:

Un strungar bun le fumează instant.

Conversia e șmecheră rău, cu o singură mică observație: ar fi trebuit bucșa de pe ax să fie cam 0,5 cm mai lungă (așa aș fi procedat eu). În rest, operațiune reușită! ✌️

Chiar, nu se bagă vreun coleg să procure nicovala și să confecționeze și comercializeze kituri de conversie?

Nu este o piesa care se face instant.

Si nici materialul nu este fier chior.

Avand in vedere ca pe Aliexpress costa vreo 40 de Lei nu cred ca ''se merita'' sa il faca un strungar. Doar manopera lui va fi mai mult....

Priveste cat are de strunjit de la 38-40 mm diametrul barei  pana la 18 mm diametrul axului.

Apoi mai are si de frezat ....

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Atunci din bronz, nu ține?

Realist, dacă nu merită financiar, până la urmă nu-i bai mare, avem adaptoarele de impact care fac o treabă decentă, din ce spune lumea. Mi-am comandat două seturi de adaptoare scurte de la chinezi, vreo 27 lei, după ce cumpăr adaptorul la 1/2 de la Milwaukee, o să fac o comparație. Deocamdată sunt impresionat de ce poate cu un adaptor chinezesc lung, mă duc acuși la mașină să umblu la roți (oleacă de verificare înainte de excursie).

.

Desfăcut etrieri, suporți etrieri, nu are treabă. Doar adaptorul ăla e lung al naibii...

Dar cât e de ușoară... Îmi caut un acumulator de 2 Ah. Nu aveți unul de vânzare?

IMG_20221229_152528.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Lucian_M a spus:

 

IMG_20221229_152528.jpg

Piulița de la planetară a desfăcut-o? Cu flexu' ai șlefuit furtunele de frână? 😈

 

Acum 5 ore, Lucian_M a spus:

nu se bagă vreun coleg să procure nicovala și să confecționeze și comercializeze kituri de conversie?

Oportunitate de biznis, ce mama draq! Pt 1-2 ciudați care nu își iau sculele potrivite ar fi ceva să înceapă cineva producția de adaptoare. :moron: Un adaptor de la 🏍 la 🚙 nu se bagă cineva să confecționeze? Că parcă ar fi pont să bag 🏍 într-o carapace și să plec la 🥌 fără să mai plătesc vinieta pt conservă. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine încă nu-i cazul, poate la alții.

Testat azi (de nevoie, o chestie la mașină) cu acumulator de 2 Ah, se simte o mică pierdere de putere (la piulițe de 19), dar și lipsa greutății a jumătate din celulele din acumulatorul de 4 Ah. Cred că va fi jucăria mea preferată după ce fac rost de adaptoare de calitate.

Totodată am descoperit că funcționează impecabil cu periile rotative din plastic (pentru curățat tapițerii, gresie etc), nici măcar nu intră impactul, iar preșurile de cauciuc ale mașinii au ieșit lux.

IMG_20221231_205610.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

M-a trimis soția să cumpăr apă de gură, am intrat în Lidl (era în drumul meu), așa că s-a magnetizat de mine cheia extensibilă cu clicket. Oi fi făcut bine sau nu, vedem la teste, deocamdată n-am treabă cu ea. A cumpărat cineva, o fi bună de ceva? Mă gândesc să o desfac și să-i pun niște vaselină, nu-mi place în mod deosebit zgomotul metalic pe care îl produce.

.

Ieri mi-am luat setul de adaptoare scurte Milwaukee de la un magazin din Piatra, a dreq pielea pe ei, 45 lei lei a costat. Am vrut să iau și un set de burghie cu prindere hex, vreo sută de lei setul, am observat însă că sunt ascuțite cam ciudat, cu un vârf gen burghie pentru lemn, nu știu cum le-aș putea ascuți ulterior, poate doar "clasic". Merită luate? Mai au "vrac", tot Milwaukee, argintii, pentru mandrină.

Screenshot_2023-01-10-19-28-41-976-edit_com.opera.browser.jpg

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt practice astea extensibile, mai ales la strangeri la unghi. Am toate 3 dimensiunile, dar nu sunt facute pentru chestii hardcore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal că nu mă urc cu picioarele pe ea, cele mai grele chestii ar fi piuliță ax spate și piuliță pinion atac, deoarece nu mai am pistolul mare cu impact, iar breaker-bar am de 45 cm (mai lung, mai puțin efort).

Deci n-am făcut rău că am luat-o.

A, să nu uit, are cineva de vânzare un acumulator de 4 Ah și un charger Parkside? Am dat pistolul mare și omul a zis că nu are aceste accesorii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 2 ore, Lucian_M a spus:

 

Ieri mi-am luat setul de adaptoare scurte Milwaukee de la un magazin din Piatra, a dreq pielea pe ei, 45 lei lei a costat. Am vrut să iau și un set de burghie cu prindere hex, vreo sută de lei setul, am observat însă că sunt ascuțite cam ciudat, cu un vârf gen burghie pentru lemn, nu știu cum le-aș putea ascuți ulterior, poate doar "clasic". Merită luate? Mai au "vrac", tot Milwaukee, argintii, pentru mandrină.

 

 

gasesti la dedeman set de bosch de metal cu prindere hexagonala 3,4,5,6,8 si 10 parca, le am eu foarte bune. si merg si la lemn ;)

pardon, astea sunt pana la 6 doar

 

https://www.dedeman.ro/bucuresti5/burghiu-pentru-metal-bosch-2609255127-2-6-mm-set-5-bucati/p/1021905

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie să recunosc, cel mai mult folosesc 6 și 8, ocazional 4 (la nituri) și 10 (cazuri mai rare). Oricum e frig, am timp să-mi aleg ceva pe plac și o cutie de burghie de ascuțit. 😆 Lenea asta...🙎

Oare se potrivește jucăria asta la B3? La banii ăia, aș face o încercare, strung am la un prieten.

Screenshot_2023-01-11-14-46-15-618_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Screenshot_2023-01-11-14-46-39-419_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.01.2023 la 19:25, Lucian_M a spus:

Ieri mi-am luat setul de adaptoare scurte Milwaukee de la un magazin din Piatra, a dreq pielea pe ei, 45 lei lei a costat.

 

Salve, daca tot m-ai molipsit cu impactul, cum n-aveam biti am luat trusa aceasta in care exista 2 adaptoare de la hex la patrat de 1/4 si 1/2 de 50mm.

https://www.emag.ro/trusa-varfuri-biti-de-impact-36-buc-25-50-mm-graphite-56h560/pd/DYZSR0MBM/#specification-section

Intrebarea mea este ce inseamna adaptoare scurte, exista ceva mai scurt? ... pe net n-am gasit.

 

PS. Cu B3-ul am insurubat un holsurub la galerie in zid de beton .... am avut impresia ca-l scot pe cealalta parte ...... 😂 a mers brici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să trăiești!

La adaptoare, se spune că lungime mai mica = torsiune mai mică, adică pierdere de putere redusă. Cu cât e mai lung adaptorul, cu atât se pierde mai multă forță la lucrări dificile. Daaaar, dacă e mai lung, e posibil să se rupă mai greu un adaptor lung. Ce ai luat acolo e fain, la preț ok. Cele de la Milwaukee au cam 4 cm, dacă rețin bine. Mi-am comandat și din ceaina două seturi de adaptoare, să fie acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

1 oră în urmă, Contabil a spus:

produsele Graphite eu le recomand cu caldura!

 

si se pot achizitiona si de la un importator, Universal Tools, firma pe care iarasi o recomand !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O piesulică pt un pistol pneumatic de impact Ingersoll Rand știe cineva de unde pot procura? Importatorul e l a b a g i u, s zis că e 3€, vine în x zile dar n-a vrut să-mi ia avans pt că nu renta comanda doar pt ea, și nici s-o comande pe barba lui n-a vrut să riște 🙄, să mai sun eu că poate mai strânge pt comandă mai mare, când am sunat trimisese deja comandă, plm... 🤬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

O piesulică pt un pistol pneumatic de impact Ingersoll Rand știe cineva de unde pot procura? Importatorul e l a b a g i u, s zis că e 3€, vine în x zile dar n-a vrut să-mi ia avans pt că nu renta comanda doar pt ea, și nici s-o comande pe barba lui n-a vrut să riște 🙄, să mai sun eu că poate mai strânge pt comandă mai mare, când am sunat trimisese deja comandă, plm... 🤬

 

Ai incercat aici pe site: https://www.ingersollrand.com/en-ro/modals/request-a-quote

 

altul care vine ar fi:

 

Denumirea companiei: ACN PIESE UTILAJE SRL

Adresa Sediului Social: B-DUL METALURGIEI,NR.4,BL.OD1,SC.3,ET.6,AP.115, Sectorul 4, Bucuresti, 041833

Telefon: 021.200 52 00

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.01.2023 la 19:25, Lucian_M a spus:

 

Ieri mi-am luat setul de adaptoare scurte Milwaukee de la un magazin din Piatra, a dreq pielea pe ei, 45 lei lei a costat.

 

Nu vreau sa te dezamagesc , am luat si eu 2 bucati , la 1/4 si la 1/2 ....primul l-am rupt in prima zi , iar al doilea de curand..... Drept e ca le-a rupt o scula galbena , dar oricum , foarte dezamagit de Milwaukee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu mă îndoiesc, am mai luat biți pe care i-am făcut țăndări cu jucăria de impact de 140 Nm. La 226 nu ar rezista sub nicio formă. Totuși mi-am comandat nicovala combinată de la ceainezi, un prieten și-a luat strung, la primăvară facem adaptarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia să-mi ajungă azi doi acumulatori pentru sculele Parkside, dar DPD a decis să nu mă deranjeze, așa că rămâne să-i înjur mâine. Am luat de la cineva un 12v 4 Ah (pentru jucăria de 35 Nm), Smart 20v 4 Ah pentru impact (că e mai mic și mai nervos decât acumulatorul clasic) și un clasic 20v 4 Ah pentru un prieten. 120 lei cel de 12, 150 lei Smart și 130 cel clasic. Vedem când ajung dacă am luat plasă, e de pe un grup de Facebook unde e "comunitate Parkside și Einhell".

Azi am testat rașcheta de la Einhell, uimitoare jucărie, chiar și cu cuțitele din fabrică (se știe că nu-s cele mai bune). Prinde rapid viteză, vibrații nu prea are, pare ergonomică, reglajul pentru adâncime se acționează ferm. Nu știu cum se descurcă la scânduri late, dar la șipci, căpriori și leațuri rupe stilul. Pare a avea o construcție destul de solidă, talpa e din aluminiu gros. Nu pun poze, că știți jucăria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am intrat sa-mi cumpar cate ceva dulce, apa, suc, fructe...si mi-a cazut in caruciorul de cumparaturi si asta! Garantie 3 ani, si vad ca iti rupe incheietura! Abia astept s-o pun la treaba!

IMG_3079.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...