Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ma uitam astăzi de un rotopercutor, am nevoie prin casa și pe lângă, și am văzut oferta la eMag, 2 acumulatori Einhell de 4 ah la 299. Util cred ca este și adaptorul usb, l-am luat și pe asta pe la cort. 

Dacă are cineva nevoie mi se pare mega oferta la acumulatori.

 

DA699680-63BE-4817-A0A6-B0AFED1BF7D7.thumb.jpeg.bf935b6ac4e04f349deecd4d827ad638.jpeg1B5A180D-BD56-41CC-A60A-6E62C728D09F.thumb.jpeg.e31347e9c3f989740a9653b3e0eb9ce6.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.01.2023 la 12:55, ivan pedala a spus:

Ieri am intrat sa-mi cumpar cate ceva dulce, apa, suc, fructe...si mi-a cazut in caruciorul de cumparaturi si asta! Garantie 3 ani, si vad ca iti rupe incheietura! Abia astept s-o pun la treaba!

IMG_3079.jpg

Il am de vreo 2 ani, e decent dar nu te da pe spate... pe strangere mi se pare mai slab decat pe desfacere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cate o sa fac si la ce-o s-o folosesc, nu-i nevoie sa ma dea pe spate! Mi-e de-ajuns sa ma scuteasca de a cauta pistolul si de a cara compresorul prin batatura pentru un prezon, doua, de a desface fara sa folosesc prelungitoru' sau/si picioru'! Nu am afacere, iar trocile pe care o s-o folosesc au suruburile stranse la cheie cu mana, unele la cuplu, dar stii si tu, rugina, uzura sau materialele proaste, ma vor sili sa folosesc si altceva! Iar la banii astia...:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A facut. Chiar dacă e Parkside, are cuplul mult mai mare decăt orice sculă cu acumulator, probabil că trece bine de 300 Nm. Pentru desfăcut prezoane/piulițe e perfect, nu e indicat la strâns pentru că nu prea ai control asupra cuplului și riști să strîngi exagerat, cu toate consecințele care decurg de aici.

@ivan pedala, pentru munca asta eu am un Yato, care nu diferă decăt la aspect și culoare :D și face o treabă excelentă de ani buni.

Editat de Kagemusha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am preferat si prefer scule de acest tip, alimentate doar la 220V, fiindca lucrez sporadic, prin garaj...si daca trebuie sa astept sa se incarce acumulatorul ca sa desfac un surub/prezon, mai bine iau compresorul si pistolul cu impact! Nu scot bani din ce fac, iar ca pasiune de-a surubari mi-e mai mult decat buna! Da, in general la desfacut o voi folosi, fiindca de strans, am chei destule, inclusiv de la Yato. Iar unde trebuie strans la cuplu, clar nu folosesc asa ceva! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Djebelu' a spus:

Are cineva de aici acel letcon de la Lidl (Parkside) cu acumulator? Sau aveti ceva asemanator de recomandat?

Multumesc.

Am eu, e destul de slabuta

Daca ii sa lipesc fire mai groase, conectori, pini, nu incalzeste suficient metalul.

Ma descurc mult mai bine cu letcon-ul pe 220V.

 

Partea buna, ca are incarcator USB-C si pot incarca multe cu ea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În sfârșit, pânze pentru circularul mic Einhell PXC! Nu se potrivesc exact, trebuie o șaibă de la 20 la 10 mm, dar e ușor de obținut așa ceva.

Trebuie căutate cu atenție, am trecut de două ori pe la rafturi până să le observ.

A, și mi-am luat și aspiratorul ăla jmecher cu injecție/extracție la un preț de 250 lei in loc de 500, cred că au greșit codul, ăla e preț de aspirator normal.

IMG_20230123_215633.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut si eu DACA EXISTA panze pentru circular, care taie si lemn si metal (profile).

Circularul e un Parkside PKZS 1500.

Ii trebuie disc de 210 x 30. 
Poate recomanda cineva, ceva? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, pepsi a spus:

Am eu, e destul de slabuta

Daca ii sa lipesc fire mai groase, conectori, pini, nu incalzeste suficient metalul.

Ma descurc mult mai bine cu letcon-ul pe 220V.

 

Partea buna, ca are incarcator USB-C si pot incarca multe cu ea :)

Am nevoie de ceva portabil, independent de reteaua de curent. Multumesc pentru raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Djebelu' a spus:

Am nevoie de ceva portabil, independent de reteaua de curent. Multumesc pentru raspuns.

Sunt letcon-uri pe gaz (inclusiv de la parkside), am inteles ca is mai puternice.

Depinde si ce vrei sa cositoresti, posibil veape acumulator sa fie suficient. 

Bafta

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu p-ăla cu gaz nu am reușit/știut să-l aprind :D

Acum 23 ore, Kagemusha a spus:

A facut. Chiar dacă e Parkside, are cuplul mult mai mare decăt orice sculă cu acumulator, probabil că trece bine de 300 Nm. 

@ivan pedala

Ești în urmă cu tehnologia. Impactul verde de la parkside pe 20V, desface cu maxim 400nm, iar cel negru, performance, 1900nm. Din filmulețele de pe youtube pare un mic monstru... (abia aștept să îmi ajungă din Germania :p) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel verde e decent spre ok pentru utilizatorul de rând cu ceva pretenții, dar cel negru e blană, își merită banii. L-aș fi luat, totuși e cam mult pentru nevoile mele, am optat pentru ceva cu greutate redusă.

 

Cât despre letcon cu gaz, găsești la Yato, înfierbântă de rupe stilul, am și eu unul.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Lucian_M a spus:

L-aș fi luat, totuși e cam mult pentru nevoile mele, am optat pentru ceva cu greutate redusă.

Nu se știe când ai nevoie, ca să nu folosești metode empirice... :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' știi că acolo îți trebuia impact, nu? 😁

Am desfăcut câteva ambreiaje la viața mea, niciodată fără impact, totul ok.

Mă gândesc că, dacă o fi cazul să am nevoie de un impact mai ghebos, vecinul cu service auto are doua XR mult peste cerințele de cuplu de la moto.

Ce mi-ar fi trebuit de fapt și de drept e un Stubby de 12v cu acumulator de 4 sau 6 Ah, dar cam multe parale. Totuși accept donații, vă spun la ce magazin să faceți transferul. ✌️

Cam asta e mica mea colecție "amperică".

IMG_20230124_123731.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Lucian_M a spus:

Da' știi că acolo îți trebuia impact, nu? 😁

Am desfăcut câteva ambreiaje la viața mea, niciodată fără impact, totul ok.

Am reușit și fără, cu dinamometrică cu coadă lungă și cheie de oală de ambreiaj cu o țeavă lungă pe mâner... Dar nu în ziua aia :D 

image.thumb.png.b1bba6af3a29f7f02c48fd118858bf22.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...