Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 22 minute, Contabil a spus:

Manusile au fost de vina

Jur că nu-s genul fițos, chiar îmi place să lucrez cu mâinile goale, însă uleiul ăla ars de motor, pe lângă că se curăță greu și-l lași peste tot pe unde pui mâna, mai și pute câteva zile, intră-n piele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și mie îmi place să lucrez cu mănuși, până la un punct. Am de alea albastre, netede, dar și o cutie de mănuși din nitril, portocalii, totuși nu pot face multe intervenții cu ele pe mâini, asta deși degetele mele nu-s groase.

Mai importantă decât protecția mâinilor este cea a ochilor, niște ochelari ergonomici (sau cum o fi descrierea) consider că e un must-do, nu o dată mi-am dat cu spray în ochi. Știți cum ustură lichidul de curățat carburatoare? Chiar și pe pielea gâtului sau a feței... 😱

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdată da, însă Parkside anunță un impact mic cu pătrat, așa că nu strică încă o sculă în garaj. Mai este la Dedeman un impact miiiic Panzer cu pătrat de 1/2, cu un acumulator de 4 Ah și un încărcător ajunge sub 500 lei. Mi-ar conveni mai degrabă să îmi facă cineva un adaptor pentru acumulatori PXC, să nu mai adaug încă o marcă în garaj, dar deocamdată nu lucrez la nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Lucian_M a spus:

Știți cum ustură lichidul de curățat carburatoare? Chiar și pe pielea gâtului sau a feței... 😱

Hai că mi-ai adus aminte de faza asta 😂

81478669_Screenshot_20230125-0934062.thumb.png.dbc4816b5bedcb613400c2f0bc214cad.png

Acum 48 minute, florinelu07 a spus:

mie la UPU mi-a zis dna chirurg ca mai important este sa folosesti manusile potrivite activitatii... deci pentru debitare metal, exclusiv manusi de piele integrale (si de preferat groase).

Mie la atelier în clasa a 7-a, mi-a zis tovarășul profesor că să nu mă prindă cu mănuși pe mâini când folosesc vreo sculă așchietoare, că e regulă de protecția muncii... De asemenea nici haine cu mâneci largi. Apoi ne-a arătat niște poze cu ce se poate întâmpla. Mâini făcute zdrențe pentru că au fost apucate mănușile și halatele de diverse scule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, apriliacluj a spus:

dar pe vremurile alea, sacul de ciment avea 50 de kile....

:)

:)

Mi-am luat ceva chinezarii via poland, sa vad cit rezista tinind cont ca la mine este super- super- hobby.

 

WhatsApp Image 2023-01-12 at 16.30.44.jpeg

https://eurounelte.ro/products/set-prize-cu-impact-kraft-dele-kd10521-13-piese-valiza-transport-inclusa

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folosesc setul Yato în cutie metalică, tubulare scurte, le-am luat de vreo 2 ani, niciuna stricată. A costat cam 100 lei, acum e cam 130, tot merită banii. Nu a fost cazul să-mi trebuiască tubulare lungi, le prefer pe acestea mai compacte, am de la 10 la 22 mm. Mișto setul tău că are până la 30 mm. ✌️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, GoodKat a spus:

Ieri in timp ce mesteream mi s-a futizat cheia de tarozi. Era una ieftina ce-i drept, luata din Lidl - o trusa intreaga de 60 de lei. Si-a scos banii inzecit avand in vedere ca am forjat-o cativa ani.

Acum sunt cu c*rul in balta, deci trebuie sa imi iau o trusa mai buna cu tarozi si filiere, sau macar o cheie de tarozi ca sa lucrez ce am de lucrat. Recomandari? 

Ajutati un frate la nevoie. Daca aveti o trusa sau macar o cheie de tarozi mai buna (in plus) si vreti sa scapati de ea, v-as scapa eu - contra cost, evident.

Virez banii in avans sa nu ne complicam cu rambursuri si alte cele. Sunt user vechi pe forum, serios, multi dintre voi ma cunosc personal, deci nu se pune problema de seriozitate.

 

WhatsApp Image 2023-01-25 at 09.08.47.jpeg

Nu o pozi fixa cu coliere sau platbanda metal peste?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, GoodKat a spus:

Ieri in timp ce mesteream mi s-a futizat cheia de tarozi. Era una ieftina ce-i drept, luata din Lidl - o trusa intreaga de 60 de lei. Si-a scos banii inzecit avand in vedere ca am forjat-o cativa ani.

Acum sunt cu c*rul in balta, deci trebuie sa imi iau o trusa mai buna cu tarozi si filiere, sau macar o cheie de tarozi ca sa lucrez ce am de lucrat. Recomandari? 

Ajutati un frate la nevoie. Daca aveti o trusa sau macar o cheie de tarozi mai buna (in plus) si vreti sa scapati de ea, v-as scapa eu - contra cost, evident.

Virez banii in avans sa nu ne complicam cu rambursuri si alte cele. Sunt user vechi pe forum, serios, multi dintre voi ma cunosc personal, deci nu se pune problema de seriozitate.

 

WhatsApp Image 2023-01-25 at 09.08.47.jpeg

 

ia de pe emag un port tarod cu maneru T si cu clichet, eftin si bun, eu sunt multumit de achizitie (e drept gama limitata de tarozi dar ai mai multe optiuni)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 hours ago, GoodKat said:

Acum sunt cu c*rul in balta, deci trebuie sa imi iau o trusa mai buna cu tarozi si filiere, sau macar o cheie de tarozi ca sa lucrez ce am de lucrat. Recomandari? 

 

Poate iti vine o idee avand in vedere ca ai strung, asta e cheia mea pentru tarozi. E un pic rudimentara dar functioneaza destul de bine.

 

20230125_193652.thumb.jpg.880cfcbf105413dfbd441039e13e41be.jpg20230125_193702.thumb.jpg.bb5b26cbbdf65d379f60b5abeabda30c.jpg20230125_193754.thumb.jpg.232056bfaaba639c33c0a2df0f4e9dfc.jpg20230125_193823.thumb.jpg.76396081590c076cafd1dcd1f004b8ce.jpg

 

Gaurile in care intra tarodul la dai pe grosimea cozii tarozilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, GoodKat said:

Probabil ca merge, dar o sa caut sa vad ce bara am prin atelier si imi fac o cheie reglabila pe post de improvizatie, sa termin ce am de facut :))...doua gauri si doua suruburi

 

Pot să-ți dau eu o cheie de tarozi, dacă nu ai rezolvat. E drept că e de la Lidl, dar e nefolosită, eu am cumpărat trusa acum câțiva ani pentru că am avut nevoie de o filieră.

Măgurele, 0722.640.268.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am luat la mega-oferta și azi a zis soția să-l pun la treabă. Prestează fain, aspiră eficient, cablu alimentare de 7 metri (estimez), rezervor apă destul de mare, cuvă metalică (sper să nu cocleasca), accesorii diverse. 

Îl folosesc cu o perie de nailon pe impactul mic, e tare ușor de manevrat cu o singură mână.

IMG_20230125_204346.jpg

IMG_20230125_204902.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...