Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Știu, și eu fac la fel dacă e gaură lungă, la 5 mm nici nu mă obosesc, am tarozi cu burghiu în cap, găuresc și filetez dintr-o trecere.

La noi in zonă se zice filetat dacă ai de folosit filiera pentru făcut filet la o bară, să zicem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, GoodKat a spus:

Ieri in timp ce mesteream mi s-a futizat cheia de tarozi. Era una ieftina ce-i drept, luata din Lidl - o trusa intreaga de 60 de lei. Si-a scos banii inzecit avand in vedere ca am forjat-o cativa ani.

Acum sunt cu c*rul in balta, deci trebuie sa imi iau o trusa mai buna cu tarozi si filiere, sau macar o cheie de tarozi ca sa lucrez ce am de lucrat. Recomandari? 

Ajutati un frate la nevoie. Daca aveti o trusa sau macar o cheie de tarozi mai buna (in plus) si vreti sa scapati de ea, v-as scapa eu - contra cost, evident.

Virez banii in avans sa nu ne complicam cu rambursuri si alte cele. Sunt user vechi pe forum, serios, multi dintre voi ma cunosc personal, deci nu se pune problema de seriozitate.

 

WhatsApp Image 2023-01-25 at 09.08.47.jpeg

 

Au bagat la Lidl truse.

Am vazut ieri sau alaltaieri.

In jur de 70 lei setul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, GoodKat a spus:

 

Ma uitam la astfel de chei. Nu prea le vad rostul insa decat pentru gauri finute, sau in materiale moi / subtiri...par fragile. A trebuit sa tarodez o gaura de 40 mm adancime, in inox, M10 x 1.5...acolo am rupt si cheia aia standard.

 

 

E drept nu am folosit-o la astfel de aplicatii, ci am luat-o pt ca in cele mai multe cazuri nu aveam loc sa pun port tarodul standard si asta m-a ajutat mai mult

 

nu intra tarodul intr-o tubulara normala, eventual modifici o piulita la pila sa acepte patratul de la tarod si o bagi in tubulara si apoi pui Tul pe ea si asa nu mai ai ce sa rupi :)

 

alternativ iei alt port tarod mai baban https://www.magazinulcuscule.ro/scule/taiere-si-aschiere/tarozi/port-tarozi/yato/yt-2994-port-tarod-m5-m20-375mm

 

sau mai sus ca si calitate de la Proline https://www.dharma-utilaje.ro/cumpara/port-tarod-din-otel-47617

 

 

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, cer o parere despre niste chei dinamometrice. Tot mesteresc pe la masina si motocicleta si strang la simt. De curand am schimbat uleiul la masina si m-am chinuit putin sa desfac busonul de golire, drept urmare am strans cam tare. La prezoane la fel.

Nu stiu ce sa aleg intre o cheie care le face pe toate sau 2 care fac acelasi lucru.

Este vb de proxxon MC200/E cu o plaja ce acopera tot ce am nevoie 20-200Nm sau 2 chei 20-100 si 40-200 tot de la proxxon,

Cea electronica pare mai precisa, nu trebuie sa umblu cu 2 chei, in schimb la un defect am pierdut-o de tot. La celelalte 2, sunt mecanice, se defecteaza una, pot ramane cu una.

M-am gandit si doar la una 40-200, dar sunt multe suruburi ce necesita strangere intre 20-40Nm, mai ales la motocicleta. 

Pretul este cam acelasi  in ambele combinatii.

23338_1-10271139.jpg

image_2023-01-26_105243227.png

Editat de TrekOut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Sfatul meu, posesor de 3 chei dinamometrice. Nu lua una care să facă totul, nu va fi exactă decât pe o anumită plajă de cuplu. Dețin Yato 2,5-20 Nm, Yato 10-60 Nm și ceva 28-210 Nm, utilizată în special la strâns ax roți, piuliță pinion atac, jug, alte chestii de peste 55-60 Nm. 

Aș zice să iei măcar Yato 10-60 și ceva 40-200. Cea mică e cca 180 lei, cea mare cca 150 lei. Eventual poți căuta în intervalul 20-150 Nm, cam pe aici se învârt multe strângeri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, TrekOut a spus:

Salut, cer o parere despre niste chei dinamometrice. Tot mesteresc pe la masina si motocicleta si strang la simt. De curand am schimbat uleiul la masina si m-am chinuit putin sa desfac busonul de golire, drept urmare am strans cam tare. La prezoane la fel.

Nu stiu ce sa aleg intre o cheie care le face pe toate sau 2 care fac acelasi lucru.

Este vb de proxxon MC200/E cu o plaja ce acopera tot ce am nevoie 20-200Nm sau 2 chei 20-100 si 40-200 tot de la proxxon,

Cea electronica pare mai precisa, nu trebuie sa umblu cu 2 chei, in schimb la un defect am pierdut-o de tot. La celelalte 2, sunt mecanice, se defecteaza una, pot ramane cu una.

M-am gandit si doar la una 40-200, dar sunt multe suruburi ce necesita strangere intre 20-40Nm, mai ales la motocicleta. 

Pretul este cam acelasi  in ambele combinatii.

 

 

Salut,

 

Sunt de acord cu colegul Lucian_M, detin o cheie Vorel 28-210 Nm si sub 70-80 Nm nu ma pot increde in ea.

Pentru siguranta/ cheltuiala ta mai bine cate o cheie cu o plaja mai mica, exact cum le-a enumerat Lucian_Mmpe cele de la Yato.

Iar dupa fiecare utilizare ai grija sa nu o lasi stransa la cuplu folosit, se decalibreaza.

Bafta ! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ma gandeam si eu, la 2 chei.  Pentru suruburi mici am 3-15. Mereu o las pe zero.

Aveam o mica retinere pentru cheia cu partea electronica, dar fiind scumpa si eu puteam sa o iau la jumatate de pret, ma gandeam ca ar fi ok.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E faina rău una electronică, dar la cea mecanică setezi cuplul, face click, ai nimerit. La electronică piuie și pare ceva mai dificil de dozat efortul de apăsare. Le-aș da cu flori pe toate și mi-aș lua una electronică, totuși mi se par mai "de nădejde" cele clasice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, Lucian_M a spus:

E faina rău una electronică, dar la cea mecanică setezi cuplul, face click, ai nimerit. La electronică piuie și pare ceva mai dificil de dozat efortul de apăsare. Le-aș da cu flori pe toate și mi-aș lua una electronică, totuși mi se par mai "de nădejde" cele clasice.

La fel ma gandesc si eu, si totusi ma atrage si pretul si cheia all in 1. Iar ca este o firma mai bunicica, ar trebui sa nu am retineri, insa sunt..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 23.01.2023 la 22:27, pepsi a spus:

Caut si eu DACA EXISTA panze pentru circular, care taie si lemn si metal (profile).

Circularul e un Parkside PKZS 1500.

Ii trebuie disc de 210 x 30. 
Poate recomanda cineva, ceva? 

La 23.01.2023 la 22:33, Lucian_M a spus:

Irwin, Diablo, Milwaukee, cred că are și DeWalt în gamă.

Dar au niște scoruri... 🤦

https://www.casaidea.ro/discuri-multifunctionale

Mersi,
https://www.casaidea.ro/set-discuri-pentru-fierastrau-circular-taiere-tip-tct-scheppach-sch7901200715-o210x30-mm-3-piese.html

Asta am gasit ce se potriveste la fierastraul meu (210 x 30).

Ii set de 3 discuri, iar cel cu 60 de dinti cica e multifunctional...
Ce parere aveti, as putea cu asta taia in siguranta profile de otel?

 

Asa ceva am mai gasit : https://www.emag.ro/panza-de-ferastrau-circular-bosch-multi-material-216-x-30-mm-80-dinti-2608640447/pd/DTFC2DBBM/

dar pe moment asta depaseste bugetul

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu dacă am procedat corect sau nu, dar azi am făcut retur la setul de biți aurii, pe care i-am crezut de impact. Ideea e că i-am luat special pentru filetanta cu impact și mi-e că dacă mă apuc de rupt din ei, mă enervez aiurea.

Prefer să-mi iau un set dedicat Milwaukee sau DeWalt, ceva mai scump decât ăsta de 70 lei, dar măcar "să scrie" că e pentru sculă cu impact tangențial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, ENEOS a spus:

...

Că tot se românizează forțat forumul.

Cum bre Ionut, un forum romanesc poti spune ca este românizat cu forta?!

Invers, nu ti se pare?! Adica englezo-ridiculizat cu forta, asa cum au ajuns toate cele scrise in tarisoara asta?! Ori si tu tii cu ursu'?! Bine Johnny...

 

On:

Daca tot ajung aproape zilnic la oras, mi-am mai facut cate un cadou, de prin Lidl (o sa-l folosesc la compararea temperaturii de lucru la cilindrii motocicletelor mele, fiindca aproape toate - cu mici exceptii - au cate doi cilindri):

IMG_3092.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, ivan pedala a spus:

au cate doi cilindri

Și 2 temperaturi, că n-or fi sincronizate.😜

Vezi că 🌺 power se englezește la greu numa' ca să pară mai interesantă, dar unele chestii preluate din presa străină chiar sunt mai bine în engleză. Traducerea lor ar presupune multă muncă, iar dintr-una automată iese cabbage.

:peace:

Acum 22 minute, GoodKat a spus:

Sau doar vorbesc si scriu corect limba Romana

Și gaurești în spirală... MISA? 🤔

În mod cert am învățat limbi române diferite.

Apropo, "română" nu se scrie cu majusculă în limba noastră!

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, ENEOS a spus:

Și 2 temperaturi, că n-or fi sincronizare.😜

Vezi că 🌺 power se englezește la greu numa' ca să pară mai interesantă, dar unele chestii preluate din presa străină chiar sunt mai bine în engleză. Traducerea lor ar presupune multă muncă, iar dintr-una automată iese cabbage.

:peace:

Ba, ca la mine chiar am nevoie ca ambii cilindri sa functioneze la temperaturi apropiate (niciodata nu vor fi egale, asta stiu), asa ca scula chiar o sa-mi fie de ajutor!

Cat priveste varza rezultata in urma combinarii limbii romane cu engleza...ma abtin! Asta varza, nu ce zici tu!:blbl:

Ah...era sa uit! Mi-am luat si un aparat din asta (poza preluata, ca nu apucai sa-i fac poza sculei):

 

aparat-digital.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce te faceai Eptec daca n-aveai Feizbuciuc, ramaneai fara replica?! Ramaneai!:lol:

Ah...vezi ca-i valabila si pentru tine! Ori ti-ai tras scutire?!:rolleyes:

 

On: - daca vreun coleg are in plus vreo priza DIN, compatibila BMW, ii dau la schimb un stecher compatibil acestui tip de priza (am comandat, mi-au venit stecherele - 2buc., iar acum am vazut ca priza este defecta la interior, ireparabil!). Daca nu se gaseste, mai bag o comanda!🙈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma am ales sistemul mecanic, pentru inceput am luat o cheie 20-100Nm. Ramane sa gasesc una si pentru prezoane si cupluri peste 100Nm.

Este prima scula Wera pe car eo detin, este placuta la atingere, poza este si micul proxxon pana la 15Nm.. . multumesc de sugestii.

cheie.jpg

Editat de TrekOut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Veri nais!

Între timp am aflat că urmează să apară (cca 2 luni) un impact mic pe 12v de la Parkside Performance, copie după Milwaukee stubby 12v și 339 Nm, pătrat de 1/2, evident. Cică va fi cca 350-400 lei (vedem pe parcurs). 

Totodată, oferta Kaufland va avea niste sortimente noi la rafturi, anume scule Parkside. Ce e fain- vor avea prețuri mai mici decât cele practicate de samsari. Tot cu ocazia asta am aflat și eu că Lidl și Kaufland aparțin aceluiași "patron". 🤣 Târziu am aflat, ce e drept.

 

Bun, iar acum să vă spun despre aspiratorul cu injecție extracție Parkside, modelul galben cu o cuvă din inox (sau de spoială o fi). M-a uimit, am curățat 3 mochete (asta am prin camere) și pot spune că și-au schimbat culoarea, sunt mai "pufoase", mai plăcute la atingere. Au fost cca 30-35 mp, am consumat vreo 12 litri de apă (întâi injecție, apoi periaj, după care injecție+extracție). Detergent... ce am avut prin casă, recte Biocarpet. Cu ceva profi aș fi avut rezultate mai bune, sunt convins.

Ce mi-a plăcut:

- amorsare rapidă a sistemului de injecție

- cablu curent de 7, 5 m

- rezervor apă de 4 litri

- filtru lavabil

- accesorii diverse pentru aspirare

- zgomot în limita suportabilă

- destul de stabil când trag de furtun

- putere de aspirare peste așteptări

 

Ce nu prea mi-a plăcut:

- furtunul de aspirare nu se răsucește, așa că pare destul de rigid. Putea fi un pic mai lung.

- furtunul de injecție e din ceainezium, dar poate fi ușor înlocuit

- sistemul robinetului pentru injecție e o simplă clemă care presează furtunul, nicidecum vreo clapetă de etanșare

- accesoriile de aspirare "uscată" par fragile

- tuburile de aspirare sunt din plastic slab, era de preferat ceva metalic sau măcar plastic mai gros.

 

În orice caz, și-a scos banii, am platit doar 250 lei în loc de 500, era ultimul din raft, probabil vreun retur, că era ceva praf în el. Am primit 3 ani garanție, obiectul funcționează brici, la vară îmi curăț mașina (și o fac inclusiv pe a tatei), dar cu detergent de calitate.

Dacă îl ochiți la raft, luați-l fără reținere, iar dacă nu vă place, în 30 zile vă luați banii înapoi.

IMG_20230125_204346.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai vreo 4000 de lei care zac nefolositi 😂 poti sa iti iei si tu o masina de filetat pneumatica

De ex:

https://mrk.ro/masina-filetare-pneumatica-m3-m12-cu-brat-flexibil/

E plin netu' de ele.

Dar it mai trebuie si o masa corespunzatoare ca sa iasa filetele cum trebuie, sa nu rupi tarozi etc (alti bani, alta distractie).

Asa ca probabil ramanem la old school:

image.thumb.png.6e0fc984e85e0ddcb1b7d9713a0d82c6.png

:crack:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...