Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Citat

Aveti cumva recenzii despre aceasta bormasina? 

Si eu m-am gandit la modelul ala dar dupa ce l-am vazut live prin cateva magazine si am mai vazut si cateva review-uri am zis pas.

Am pus mana pe mandrina la 2-3 exemplare diferite, prin magazine diferite si la 2 din ele am simtit  ceva joc iar una parea mai teapana ( joc insesizabil la mana).

Planul meu e sa gasesc una industriala SH,in stare buna cu motor trifazat.

Am luat la un moment dat un convertizor de frecventa de 4kW alimentare monofazat, iesire trifazat. Am degand sa-l folosesc la mai multe device-uri cu motoare trifazate de pana la 3kW.

Momentan il folosesc la un polizor cu banda 2x72'' cu motor de 1.5kW si merge minunat, are cuplu foarte bun chiar si la turatii extrem de mici. E o placere sa ascuti cutite la o turatie de doar 280rpm, e ca si cum le-ai ascuti manual dar fara efort :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Cavaleru a spus:

cu tot cu vopsire electrostatica

Vopsirea a fost inclusă în manopera lui "nenea" sau știi unde se pot duce diverse pt a fi vopsite electrostatic? Unde mai făceam eu acum ceva ani s-au construit blocuri... Și nu mă trimiteți la elspa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.03.2023 la 23:27, ENEOS a spus:

Vopsirea a fost inclusă în manopera lui "nenea" sau știi unde se pot duce diverse pt a fi vopsite electrostatic? Unde mai făceam eu acum ceva ani s-au construit blocuri... Și nu mă trimiteți la elspa.

 

Da, a fost inclusa, dar nu o face el ci o face in alta parte. eu l-am facut negru, nu stiu de disponibilitate pt alte culori sau daca lucreaza cu piese mici sau persoane fizice, dar ii pun o intrebare si vedem

 

 

Diferenta dubioasa la arc dar e cel corect cel albatru pt modelul in cauza. Cica ar fi cu 25% peste cel standard. Initial am incercat la mana, aproape imponsibil de unu singur  ca sa si apesi si sa si infeletezi piulita, in conditiile in care au si o catare pt imperechere. Prima data cand am pus presele au alunecat in lateral si mi-a zburat ambreiajul pe banc. Dupa am pus un soricel care si-a facut treaba sa le tina pe pozitie, am reusit. Alta solutie idee, unealta? N-am presa hidraulica iar cu o tija filetata nu prea aveai cum sa pui piulita. In menghina nu incape ca e prea mare.... Idei?

IMG_20230309_181422.jpg

IMG_20230309_181428.jpg

IMG_20230302_182320.jpg

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

thx @GoodKat 

am incercat initial cu mainile sa o apas dar era foarte puternic arcule respectiv, cu echilibru intr-un picior nu stau bine si e destul de mica suprafata aia pe care sa apesi

 

ideea cu presa e foarte buna, mai trebuia sa fac eu o conferctionare pt a face presa de apasare. bun pont

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

extractor de rulmenti nu prea ai cum ca arcul era destul de lung tot ansamblu trecea cred de 30-35cm

 

asta cu PVCul e buna, chiar am o teava PVC , groasa in carene in garajul de acasa, trebuie sa o relochez la atelier :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

s-l1600.thumb.jpg.ada3bc35c21d78b6ac29147ec53f2a05.jpg

Salutare. Urmeaza sa calatoresc intr-o tara unde o sa folosesc un motor care are piulite de 14/16 la roti. Ma gandeam ca o scula din asta ar ajuta ca sa nu car prea multe lucruri pe motor. A folosit cineva? Pot desface/ strange piulitele si sa fie in siguranta sau sa caut chei separate? Multumesc frumos 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, Patrick_M said:

s-l1600.thumb.jpg.ada3bc35c21d78b6ac29147ec53f2a05.jpg

Salutare. Urmeaza sa calatoresc intr-o tara unde o sa folosesc un motor care are piulite de 14/16 la roti. Ma gandeam ca o scula din asta ar ajuta ca sa nu car prea multe lucruri pe motor. A folosit cineva? Pot desface/ strange piulitele si sa fie in siguranta sau sa caut chei separate? Multumesc frumos 

 

cheile de genul ala sunt niste glume proaste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Lucian_M a spus:

Mai bine o inelară sănătoasă.

Da da! Sau o combinată, eventual cu coada tăiată pt că în trusele 🏍 de regulă sunt niște tubulare "țigănești" (din țeavă) cu care poți prelungi.

M-am gândit azi la impactul hex al lui @Lucian_M, am avut un șurub de fulie care abia s-a lăsat după 🔥 și ședințe prelungite cu impactul pneumatic.😖

Iar mi-am adus aminte că îmi lipsește o piesă la Ingersoll Rand și Chicago Pneumatic pe care îl folosesc acum este o glumă proastă față de IR,  deși e profesional...🤬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O să râzi, alaltăieri am desfăcut piulița spate la un Transalp 650 la care nu s-a mai umblat de anul trecut. Foarte plăcut surprins, nici n-am zis că nu se rupe adaptorul.

Mâine ar trebui să ajungă adaptorul pentru noul pistol cu impact, sper să fie ok. Dacă nu, retur la pistol.

Screenshot_2023-03-20-17-12-19-650_com.facebook.mlite.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.03.2023 la 16:55, Aurex a spus:

Salut !

Vedeti ca au la Altex un Jasic 130 care stie si sarma flux  si fara flux ( are conector pt.gaz), pret imbatabil. Cu cel putin 150 mai ieftin decat oriunde altundeva...

Am comandat eu ieri , vedem ce si cum....

Hai ca am zis ca revin cu info ....

Pentru habarnisti in ale sudurii , ca mine , e " the shit" . Recomand cu tarie!

Nu am stiut niciodata sa sudez , nu stiu ....si nici nu voi sti. Dar jucaria asta ajuta grav ....

Te joci cu el  inca de la inceput. Ok , iti va lua ceva sa experimentezi cu reglajul ( sinergic ) sau cu diferite sarme....

Personal , consider ca e o achizitie excelenta.

2 poze din prima zi de experimentat  ( stropeste tare la inceput , aici de vina e pozitia in care il tineam si sarma flux cu care a venit in pachet). 

 

1679472105148.jpg

1679472225789.jpg

1679473361456.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Lucian_M a spus:

Folosește spray anti-spatter și vezi să fie reglat aparatul pentru flux, nu pentru MIG.

 

Spray nu are rost, ca intre timp situatia s-a imbunatatit considerabil , alea erau primele suduri.

In ce priveste reglajul , nu poti gresi , pentru ca la sarma cu flux , tresa de "masa" se leaga la "+" , in timp ce pt sarma plina si gaz separat , se leaga la "_" .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

In principiu nu-i rău, gama Performance cuprinde scule de calitate bună. Sfatul meu: cumpără aparatul, testează, iar dacă nu-ți place, fă retur in 30 de zile in baza bonului. Avantajul major e garanția de 5 ani, nu prinzi așa ceva la nicio sculă de genul ăla comercializată in Romania.

Jasic face iarăși scule faine, dacă nu-ți place varianta neagra, caută unul cu componente IGBT. Musai să aibă acest tip de componente! Cel negru are sigur, dar verifică în descriere. Am impresia că are LCD, poți modifica parametrii de sudură, în funcție de grosimea materialului, tipul sârmei, al gazului etc.

Cam de la 14 mil iei un mig cu componente IGBT, așa că 20 pe un Performance cu 5 ani garanție nu-i de speriat.

Totuși unde l-ai găsit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...