Sari la conținut

Accident Mortal Pipera B 12 KWA


Shorty
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 253
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Deci ne vedem duminica, cu mic cu mare, sa vedem ce iese, dar eu zic sa nu blocam traficul sau sa facem altceva ilegal; aprindem lumanari, venim cu un mesaj scris pe un banner daca se poate ocupa cineva de asa ceva pana atunci etc; eu voi fi acolo, sper sa se arate si cei care au stat in patut saptamana trecuta; ganditi-va in primul rand la familia si prietenii celui decedat, nu cred ca ati vrea sa fiti in locul lor, cu atat mai putin in locul victimei; pe viitor daca obtinem autorizatie vedem ce mai organizam; pt cei care cunosc locul de intalnire va rog sa puneti o harta ca sa fie totul clar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand vreau sa va rog ceva:

Renuntati la violenta, fie ea chiar verbala la adresa doamnei, noi nu dorim razbunare ci sa se faca dreptate.

Amenintarilor la adresa ei ne pot aduce probleme atat nou cat si voua, deja doamna se simte haituita.

Ganditiva ca poate avea dusmani ce nu au nici o legatura cu noi sau cu acest caz, care pot profita de asta.

Sa-i dea Dumnezeu o viata lunga si santoasa in care sa-l viseze pe Adrian in fiecare noapte si asta e deja o razbunare.

In al doilea rand, noi am vrea ca acest caz sa nu fie uitat prea curand si voi ne puteti ajuta, doar asa putem pune presiune pe ei.

Jurnalistii au renuntat cand nu am vreu sa facem circ si le-am reprosat ca au modificat declaratiile parintilor.

Marsurile voastre spontate sau organizate vor asigura acest lucru.

 

Si in al treilea rand, am vrea daca se poate, sa si cunoastem cateva dintre perosanele care vor sa ne ajute.

 

Inca odata va multumesc eu, sora lui Adrian si toata familia lui.

 

Condoleante. Stiu cum e sa treci prin asa ceva si nu doresc nimanui. Cel putin e bine ca a scris presa de cazul asta ca la noi nu a vrut sa se amestece ca cineva din politie a omorit un om.

Nu stiu daca celei care v-a nenorocit familia ii pasa vreun pic, oamenii astia ca ea nu au pic de suflet, nu se gindesc doar cum sa le fie lor bine si cum sa scape basma curata.

II pasa , bineinteles ca ii pasa, ca sa scape mai repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ne vedem duminica, cu mic cu mare, sa vedem ce iese, dar eu zic sa nu blocam traficul sau sa facem altceva ilegal; aprindem lumanari, venim cu un mesaj scris pe un banner daca se poate ocupa cineva de asa ceva pana atunci etc; eu voi fi acolo, sper sa se arate si cei care au stat in patut saptamana trecuta; ganditi-va in primul rand la familia si prietenii celui decedat, nu cred ca ati vrea sa fiti in locul lor, cu atat mai putin in locul victimei; pe viitor daca obtinem autorizatie vedem ce mai organizam; pt cei care cunosc locul de intalnire va rog sa puneti o harta ca sa fie totul clar

 

 

Eu maine la 10 o sa fiu la benzinarie. O sa aduc trei tricouri albe, unul xl si doua xxl. Nu am mai gasit XXl decat doua si doar 3 bucati se incadrau in buget.. O sa mai aduc un baner pe care scrie -neatentia mea te costa bani - neatentia ta ma costa viata. Si un steag pe care scrie - nepasarea voastra ne omoara. Materialele sunt de la alte campanii facute cu clubul. Nu am avut timp sa fac altele.

Poat sa mai aduc cateva veste reflectorizante pe care putem scrie mesaje.

Din pacate nu am gasit decat cerneala rosie si am luat o sticluta. daca aveti altceva de pictat ar fi foarte bine. Nu ar strica sa vina si cineva care stie sa picteze. Dar cred ca ne vom descurca si noi. O sa aduc eu o pensula.

O sa incerc sa printez cateva A4 cu mesajele scrise de voi pe aici.

 

Cam asta e tot ce pot sa fac.

 

Eu cred ca e bine sa ne tinem de planul initial si sa ne plimbam pe la locul accidentului in grupuri mici. Oricum nu cred ca o sa fim prea multi asa ca putem sa mergem toti.

Stiu ca o actiune mai dura ar avea mai mult efect dar nu cred ca suntem pregatiti pentru asta inca. Si daca la inceputul anului eram dispus sa platesc 50 de mil amendca pentru miting neautoarizat, acum cu greu mi-as pemite 20 de mil. Oricum o asemenea amenda depaseste 100 de mil. si asta chiar ar fi groasa rau. De aceea spun ca nu suntem inca pregatiti. Stiu asociatii care si-ar permite asemenea amenzi dar noi nu avem asa ceva.

 

Dupa mintea mea aceasta actiune ar trebui dedicata locuitorilor din pipera ca sa le demonstram ca nu stam degeaba. Desigur ca o sa ii doara in poponeata de noi dar poate le ramane ceva in cap totusi. Merita sa totusi sa le verificam memoria si daca nu pricep din prima le repetam pana inteleg toti posesorii de chiu 7 ori alte masini aurite.

 

Ne vedem maine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O rugaminte pentru cei care au vrut atitudine, implicare, protest si in special pentru cei care au zis ca o sa vina in dimineata asta la benzinaria din Pipera si n-au venit: explicati si voi ce s-a intamplat va rog de n-ati mai aparut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O rugaminte pentru cei care au vrut atitudine, implicare, protest si in special pentru cei care au zis ca o sa vina in dimineata asta la benzinaria din Pipera si n-au venit: explicati si voi ce s-a intamplat va rog de n-ati mai aparut.

 

;) touche.

Mesaj completat

LinX, pune si poza, ca poate nu crede lumea ca ai fost...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost jenant de putini...mai exact 6 motorete 8 insi.

unde este solidaritatea comunitatii moto? De fapt exista comunitate moto in Romania?

Nu judec pe nimeni, dar repet am fost jenant de putini...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu scuzele de rigoare am ajuns putin prea tarziu. Cei de la benzinarie mi-au spus ca am ajuns cu 10 minute prea tarziu. Am plecat dupa voi dar nu v-am gasit si de la centura m-am intors inapoi in benzinarie.

Daca nu prindeam rahatul ala de bariera sigur va prindeam. Am avut ghinion de data asta.

 

Scuze inca o data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comunitatea moto de pe motodobrism.ro este impartita in urmatoarele categorii:

- motociclistii de tastatura..au moto sau nu , au permis sau nu..se dau cel mai mult pe forum

- cei care intr-adevar se dau cu motocicleta si nu le pasa de meeting-uri..marsuri..etc

- cei carora le pasa , cei care au fost la "mars".

 

Va doresc sa stati si voi pe " aici" cam 5 ani sa vedeti care este adevarata comunitate moto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda....Nenorocit....ce pot sa zic altceva???Acum ca nu ai ajuns acolo asta e...nici eu unu nu m-am dus ca nu stiam.....nu am intrat la postul asta....Data viitoare daca se mai face ceva cu cea mai mare placere vin(indiferent de vreme)....va las id meu.....speed_damon01.....BAFTA SI ASFALT USCAT!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am stat si m-am gandit ca n-are nici un rost sa pun poza facuta in dimineata asta... O sa pun in schimb poza din Adevarul cu mama lui Adrian. Mai cititi o data articolul, uitati-va in ochii femeii acesteia si incercati sa imaginati prin ce trece, ce simte.

 

4.jpg

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti/Ma..._344365659.html

 

Poate inca putem, prin solidaritatea de care astazi nu am dat dovada, sa facem ceva. Sau macar sa incercam cu adevarat sa facem ceva. O ardem aiurea mii de km in fiecare weekend, pe soare, ploaie si zapada, dar nu avem cateva ore sa punem umarul la o astfel de actiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot spune decat ca mi -au dat lacrimile citind acest topic. Nu pot spune decat ca, in viata, roata se invarte...si cu masura cu care dai cu aia primesti. Candva, miliardara isi va primi pedeapsa pentru cele facute, chiar daca va reusi sa scape basma curata( eu sper sa nu).

 

Momentan sunt scuterist, simpatizant moto insa tot 2 roti am, tot aceluiasi pericol ma expun iesind in trafic.

 

Lucrez pentru Ciao.ro ( nu este acel ciao) si as dori sa va sprijin actiunile de genul unui mars ca cel pe care voiati sa il organizati, prin publicarea lor pe site-ul nostru.

 

RIP motociclistului

Mesaj completat

http://ciao.ro/stiri_mondene/social/12067-...a-dreptate.html

 

Am adunat informatii din ce s-a scris prin presa, postand ce este mai sus si pe Ciao.ro . Sper sa fie si corecte

 

As dori sa nu fie primul si ultimul articol, repet: doresc sa sprijin miscarea moto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt unul din cei care au zis ca vin; scuze dar m-a pocnit o raceala naspha; problema nu sunt cei 3-4 motociclisti care au confirmat prezenta si apoi au lipsit, cu sau fara noi tot putini am fi fost; problema sunt cei care au citit topicul si nu au venit fara sa aiba motiv; pt ca pur si simplu nu ii intereseaza; nu exista comunitatea motociclistilor in bucuresti; nu judec, e o constatare si atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt un motociclist cu experienta prea mare , dar sunt sofer de multi ani si mi se pare ingrozitor ce s-a intamplat .

 

Colegul nostru Adrian era pe banda lui ! Iar EA , ERA PE CONTRA SENS !!!

 

Ar fi putut accidenta mortal pe oricine , pe mine , pe tine , pe sotia si copilul tau sau al meu !!

 

Cu un jeep poleit cu aur ! Cu nesimtirea gigantica a omului lipsit de judecata si fara caracter .

Nu are importanta ca este bogata , ea trebuie sa stie ca va plati .

 

NU VREAU SA INSTIG LA VIOLENTA , si propun tuturor motociclistilor din Bucuresti o actiune pasnica pentru ca ea SA NU UITE NICIODATA !

 

Si nici altii sa nu uite niciodata !

 

Suntem cateva mii de motociclisti in Bucuresti .

 

Putem afla adresa ei si putem stationa , fiecare dintre noi , cu motocicleta , imbracati in negru si puratand o pancarta pe care va scrie " NU UITA NICIODATA CA ADRIAN A MURIT " , in fata casei ei, fiecare cate o ora sau doua , in timpul zilei , in saptamanile urmatoare . Nu trebuie sa fim multi acolo ,ci sa fim permanent , macar cate unul.

 

Daca faceti asa ceva, vin si eu!!!

 

Am fost in clasa 4 ani cu Adrian in liceu

 

as veni ori de cate ori este posibil pt ca nenorocita aia sa realizeze macar greseala fatala pe care a facut-o si sa sune pe membri familiei si sa recunoasca faptul ca a gresit..

 

cat despre Adi: "Dumnezeu sa-l ierte!" era in baiat plin de viata si un f bun prieten

 

La Braila s-au deplasat 270 motociclisti din toata tara . In Bucuresti suntem mult mai multi , putem asigura acest lucru zeci de zile .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti nu e cazul sa acuzati pe nimeni, abia acum sper sa se vada diferenta fata de munca motociclistilor din Braila cat s-au agitat ca sa organizeze acel protest

la care multi au sarit sa-l critice. S-a vazut acum ca acel topic de pe forum a fost doar varful Icebergului, ca daca ramanea in baza celor de pe forum ajungem sa

fim 20-30 de motoare in cel mai bun caz si acolo.

Ce am dedus eu dupa faza de ieri:

1. Daca pe forum se anunta 30 de motociclisti inseamna ca vor veni doar 10

2. Multi motociclisti poate nu sunt adeptii protestelor spontane sau nu-si pot permite o amenda in perioada aceasta (eu unul sigur sunt falit)

3. Probabil ca multi motociclisti nu mai au asigurari, au bagat motocicletele la iernat etc..

4. La cum arata vremea de dimineata,cred ca multi s-au lasat pagubasi din cauza ploii

Pentru mine unul sezonul s-a terminat, asigurarea a expirat...nu mai am bani, motive sa scot motorul.

Daca va fi vorba sa se organizeze ceva cu aprobari etc. voi veni cu masina.

Mie personal nu mi-a placut ideea protestului spontan, sunt destul de vulnerabil si asa nu vreau sa le mai dau apa la moara badigarzilor sa ne haituiasca si sa ne tavaleasca

cu gipanele.

Parerea mea ar fi sa organizam undeva in primavara un mega protest la ministerul de justitie pentru toti motociclistii care au murit nevinovati sa facem afise si poze cu ei incepand cu Traian si Ela si toti cei despre care nu se mai aude nimic si dosarele lor ingropate pe vreun raft.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti nu e cazul sa acuzati pe nimeni, abia acum sper sa se vada diferenta fata de munca motociclistilor din Braila cat s-au agitat ca sa organizeze acel protest

la care multi au sarit sa-l critice. S-a vazut acum ca acel topic de pe forum a fost doar varful Icebergului, ca daca ramanea in baza celor de pe forum ajungem sa

fim 20-30 de motoare in cel mai bun caz si acolo.

Ce am dedus eu dupa faza de ieri:

1. Daca pe forum se anunta 30 de motociclisti inseamna ca vor veni doar 10

2. Multi motociclisti poate nu sunt adeptii protestelor spontane sau nu-si pot permite o amenda in perioada aceasta (eu unul sigur sunt falit)

3. Probabil ca multi motociclisti nu mai au asigurari, au bagat motocicletele la iernat etc..

4. La cum arata vremea de dimineata,cred ca multi s-au lasat pagubasi din cauza ploii

Pentru mine unul sezonul s-a terminat, asigurarea a expirat...nu mai am bani, motive sa scot motorul.

Daca va fi vorba sa se organizeze ceva cu aprobari etc. voi veni cu masina.

Mie personal nu mi-a placut ideea protestului spontan, sunt destul de vulnerabil si asa nu vreau sa le mai dau apa la moara badigarzilor sa ne haituiasca si sa ne tavaleasca

cu gipanele.

Parerea mea ar fi sa organizam undeva in primavara un mega protest la ministerul de justitie pentru toti motociclistii care au murit nevinovati sa facem afise si poze cu ei incepand cu Traian si Ela si toti cei despre care nu se mai aude nimic si dosarele lor ingropate pe vreun raft.

Sunt cu totul de acord cu ce ai postat mai sus.

 

Practic eu am avut ceva dureri (am o tendonita la umarul drept care cred ca se trage de la mers preau mult cu motorul cu bagaj si pasager pe drum extraordinar de prost si cu motocicleta neadecvata traseuului - am trecut Varbitsa Prohod unde e drum bombardat fara sa am Enduro, fac fizioterapie, medicul mi-a zis sa nu fortez mana dreapta si eu "am respectat indicatia" saptamana trecuta mergand la Braila), afara ploua din greu, si m-am imbatat si eu cu apa rece ca daca nu merg eu oricum merg suficienti. Oricum eu zic sa punem esecul in primul rand pe seama vremii nefavorabile, ca de obicei eu vin la asemenea intruniri dar daca si ma doare si ploua afara (de fapt ma doare umarul si pentru ca ploua), e mai greu de mers efectiv mai ales ca planul era sa merg ca de obicei si cu pasagera. Imi pare foarte rau ca nu am fost prezent.

 

Daca se pune la cale un alt mars e foarte probabil sa particip data viitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer, nu e cazul sa cautam motive. realitatea este cea de acolo..si cea din viata noastra de zi cu zi..

citez...

 

Lehamitea Âşi entuziasmul

 

Am întîlnit, de poponeataînd, o tînără juristă, proaspăt întoarsă de la o specializare în străinătate. Mi-a explicat, cu o bună dispoziție înduioÂşătoare, că s-a întors cu ideea că trebuie să facem ceva, că țara trebuie salvată Âşi că ea, personal, este gata să se angajeze într-un efort radical de reformă. Am vreo idee? N-aÂş vrea să stăm de vorbă despre asta? Există cu siguranță soluții, Âşanse de redresare, oameni capabili. Numai să vrem! Ascultam Âşi simțeam cum mi se adîncesc cearcănele. Am mai primit, în ultima vreme, proiecte de reajustare națională. Unele coerente, cele mai multe romanțios-utopice. Unele izvorîte din exasperare, altele – dintr-o iritantă supraevaluare a competențelor proprii, altele cvasimistice. În toate aceste cazuri, dar mai ales în cazul tinerei juriste cu care stăteam de vorbă față către față, eram stingherit să reacționez obosit, sceptic, demobilizator. Dar îmi era imposibil să cauționez o specie de entuziasm pe care, după ’89, l-am împărtăÂşit Âşi eu, dar care s-a dizolvat, încet-încet, într-o luciditate mai poponeataînd amară. Nu că mi-am pierdut orice speranță, nu că m-am resemnat să supraviețuiesc marginal, fără participare Âşi fără iluzii.

 

Dar nu (mai) cred în rețete grandioase, cu rezultat garantat, nu (mai) cred în posibilitatea unei reaÂşezări durabile a lucrurilor prin viziuni paÂşoptiste Âşi personalități providențiale. N-am argumente solide – cel puțin deocamdată – pentru a credita resursele de solidaritate, vigoare sufletească Âşi dinamism civic ale unei populații risipite interior, sleite de lipsuri, hărțuite de tot felul de „zbierători Âşi dibaci“, înrăite de lupta pentru subzistență. Uneori, oricît m-ar întrista ceea ce simt, mă întreb dacă nu oblojim, în fibra noastră, un virus (mai vechi) al disoluției, dacă nu stăm sub steaua sumbră a unei ratări istorice, a unei „moÂşteniri de nenoroc“ – cum spune undeva Iorga, într-o pagină de călătorie prin Hațeg. N-am putut deci să-i spun tinerei juriste decît atît: feriți-vă de tonul mesianic. Lucrați conÂştiincios în ograda priceperii dumneavoastră, fără planuri de mîntuire universală, fără aÂşteptări nerealiste. Mă tem că, la această oră, soluția nu poate veni de la mari aglutinări de energie, de la organizații militante, partide, „grupuri de inițiativă“, apeluri eroice. Trebuie mai poponeataînd să reîncepem de la buna îndărătnicie a responsabilității individuale, de la onestitate privată, hărnicie, exercitare tenace a propriilor aptitudini. A-ți face un program de viață din cinste Âşi competență, „a-ți face bine treaba“, a te concentra pe lotul tău de obligații profesionale Âşi morale e, deocamdată, mai productiv decît a te epuiza în acțiuni de masă, în activism public, în vervă agitatorică. Cîteva milioane de cetățeni conÂştiincioÂşi pot schimba țara în mai mare măsură, cred, decît o echipă de „manageri“ euforici.

 

E totuÂşi straniu că entuziasmul excesiv, scuzabil prin juvenilitate Âşi bună-credință, n-a reuÂşit să mă contamineze, dar că oboseala mea cronică a fost mai poponeataînd vindecată de reprezentanții taberei opuse: aceea a nevroticilor, a pesimismului neptunian, a lehamitei. EntuziaÂştii au, măcar, în priviri, o anumită lucire de candoare. Vor ceva, sînt gata de atac, aspiră la o rezolvare. Victimele lehamitei plimbă peste lume o privire obturată de cataractă. Nu se poate trăi pe bază de suspin. Nu se poate delega tot ce e eÂşec personal, sau comunitar, asupra soartei neprielnice. Lehamitea, cunoscută de monahi drept „acedie“, oboseală a inimii, suspensie a reperelor, „noapte duhovnicească“ e un fel de a-ți trăi, anticipativ, dispariția. Da, Âştiu, avem o țară „grea“, românii sînt cum sînt, săracii îÂşi asumă, inerți, sărăcia, iar bogații sînt prostiți de avere, strada arată jalnic, salariile scad Âşi prețurile cresc, guvernul e îngălat, preÂşedintele e simultan prea autoritar Âşi prea slab, dominat de umori dezordonate. Majoritatea televiziunilor exală o miasmă de mahala, prea mulți gazetari scriu prost, isteric Âşi ieftin, prea mulți români triÂşează sau fură. Învățămîntul e mediocru, spitalele sînt în faliment, cîrciumile sînt pline. Da, avem oricînd suficiente motive de disperare. Dar lehamitea nu e un leac, o ieÂşire onorabilă. Preferabil ar fi un acces de iritare vitală, un scurt moment de furie trezitoare. Întîi, împotriva propriei noastre netrebnicii. Apoi, împotriva lehamitei înseÂşi. Aflu din dicționare că „lehamitea“ e un cuvînt de proveniență bulgărească (liha-mi-ti, „mi-e silă, m-am săturat“). Avem o mulțime de lucruri de învățat de la vecinii noÂştri. Nu era musai să ne blocăm într-o lamentație.

 

 

 

noapte romania..oriunde ai ( mai ) fii

 

 

 

PS Nu mai exista comunitate, respect, etc ci doar mici grupuri de prieteni care se mai ajuta intre ei. cati au intrebat de rares si cati l au vizitat la spital ? nu sunt degete la o mana pentru a i numara.Dar din taste se da bine

 

regret flame-ul dar lehamitea ne a contaminat pe toti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E oficial! Cristina Uzunov, cercetată pentru moartea motociclistului

Miliardara cu Hummer e acuzată că a ucis

În mai puțin de o lună de la tragicul accident, când un motociclist de 26 de ani Âşi-a găsit sfârÂşitul sub roțile Hummer-ului poleit cu aur, condus de miliardara Cristina Uzunov, polițiÂştii ilfoveni au acuzat-o oficial pentru ucidere din culpă.

Dacă va fi găsită vinovată, Cristina Uzunov, riscă de la 1 la 5 ani închisoare.

 

(click-ul de mâine, pag 4-5)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...