Sari la conținut

Accident 23.08.2004 Linga Urziceni


SSSS
 Share

Postări Recomandate

Aseara in jurul orelor 23.00 m-a sunat un prieten si mi-a spus ca a avut accident cu motorul intr-o comuna de linga Urziceni. Motociclistului care are multa experienta si conducea o Honda CBR XX 2006 i-a aparut la iesirea dintr-o curba un cal negru in fata. Motociclistul avea cam 100 si ceva de km/h, a culcat motorul care a intrat in picioarele calului. Motociclistul nu a patit nmic in afara unor mici contuzii la picior, in schimb motorul este praf in partea din fata. Prietenul meu mi-a zis ca a fost ajutat de un baiat (tot motociclist) care era cu masina si a oprit si a stat cu el pina au dus motorul la Bucuresti la reprezentanta cu un bus.

Militianul venit la fata locului ce credeti ca a facut? A vrut sa-i dea amenda motociclistului pt. ca nu are actele la el. :ok: :hug: :P

Si tot militianul "competent" l-a sfatuit pe motociclist sa declare ca accidentul s-a produs din cauza unui ciine, asta probabail pt. a scapa el de munca deoarece trebuia sa-i faca dosar penal proprietarului calului.

 

Numai bine

 

Later edit: Accidentul s-a produs in afara localitatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

satul e mic. badea ghita il cunoaste pe seful de post, se ajuta ... doar nu ai vrea sa se certe. politia rurala e de cacao. am patit-o cu masina: tractorist beat turta scos curat de prietenul in uniforma. Fuck them! :ok:

pacat de motor. daca reuseste sa futa taranu cu dosar penal, cu bani, cu ce merge; ca eu n-am apucat cu ala.

Editat de Vishco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tot militianul "competent" l-a sfatuit pe motociclist sa declare ca accidentul s-a produs din cauza unui ciine, asta probabail pt. a scapa el de munca deoarece trebuia sa-i faca dosar penal proprietarului calului.

 

Sa dea declaratie ezact asa cum s-a intamplat, cu nr de inregistrare si :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Sa dea declaratie ezact asa cum s-a intamplat, cu nr de inregistrare si :ok:

 

Omul a lasat lucrurile asa pt. ca nu are timp de umblat pe la procese si militii si are si casco la motor desi dupa parerea mea taranul trebuia f utut tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca a intrat in cal, probabil calul ala o sa moara.. impuscat sau eutanasiat, poate taiat pentru carne.. lasand asata.. la 100 in localitate se pot intampla multe. starea drumurilor o cunoastem, dar mereu injuram pe badea ca a lasat calul liber sau gropile sau carutele. poate ca unele lucruri se dezvolta mai incet decat puterea motoarelor.. parerea mea e ca la 100 in localitate o cam cauti cu lumanarea..

 

si daca nu ai acte , fireste meriti o amenda.. nu are legatura cu accidentul, dar lipsa actelor se penalizeaza..ce e asa de greu de inteles ?

 

 

la 100 trebuia sa ii ia si carnetul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca nu ai acte , fireste meriti o amenda.. nu are legatura cu accidentul, dar lipsa actelor se penalizeaza..ce e asa de greu de inteles ?

la 100 trebuia sa ii ia si carnetul

 

Tu daca erai militian probabil ca asa faceai - vedeai omu' intins pe jos dupa accident, te duceai la el si-i spuneai:

- Buna seara, actele dv. va rog. A!!! nu aveti actele pai atunci trebe sanctiune neaparat. Lasati spitalul si salvarea intii amenda si dupa aia vedem noi daca e nevoie sa vina salvarea.

 

Da' radaru' unde-l aveai montat la briu?? ca sa constati tu viteza si sa-i iei carnetu'???

 

 

 

Oricum am aflat acum ca devizul total la Honda costa 230 de milioane pt. toata afacerea. :ok: :hug: :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu ziceai ca avea 100.. la 100 in localitate se ia carnetul, nu am pomenit nimic de radar ..

 

legat de amenda , o plateste cand este capabil. nu ii ceri banii atunci pe loc, dar trebuie consemnat. trebuie sa sufle in fiola. este procedura standard. nu se pot evita. daca era intains pe jos, si nu putea sufla cei de la spital ii luau probe bilologice :ok:

 

sa fim seriosi .. sunt niste legi ce trebuie respectate. si daca noi nu le respectam cum sa le respecte altii ? daca era un betiv in locul calului, avand in vedere ca u este 1 septembrie poate mai facea (doamne fereste) si puscarie pentru omor din culpa daca lovea un om la 100 .. asa ca lucruri rele se intampla.. inteligent e ala care le evita..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt de acord. Politaiul satului incearca intotdeauna sa scoata din rahat pe sateanul pe care-l cunoaste si sa bage in buda pe venetic. Da' banii de drum tu ii platesti, tu dai taxe si impozite pentru asfaltul ala unde taranul merge cu caruta nesemnalizata, isi lasa animalele nesupravegheate, isi lasa cainii care sar la rotile tale...

Sa plateasca, poate asa isi tine calul in grajd sau il tine de capastru cand merge cu el pe strada. Nu de alltceva, dar daca iti plimi cainele legea zice ca trebuie sa aiba lesa si botnita. Numai la noi se plimba proastele de vaci pe mijlocul drumului national, pe toata latimea soselei, singure, numai la noi isi plimba ciobanii turma de oi pe drum european(E79 in speta), si alte ciudatenii de astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o tot dam in sus si-n jos cu viteza.......... fiecare raspunde pentru actiunile lui. Calul nu avea ce sa caute pe sosea.

Nu ezista UN om de pe site-ul asta care sa nu fi incalcat regulile de circulatie(chiar si pietonii), asa ca ......noroc cu casco.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot trebuie aplicata legea asa cum vreti voi, mai intai analizezi si te asiguri de sanatatea persoanelor implicate in accident e oki, apoi declaratiile si amenzile. In primul rand nu se putea dovedi viteza motociclistului deci trecem peste asta, apoi il sanctiona pt acte si daca a inceput sa aplice legea o aplica pana la capat si proprietarul calului e raspunzator si tre sa suporte daunele. Deci nenea militeanu... multa :ok:

PS: asta in caz ca nu avea calul RCA, desi nu cred

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu NU am zis ca taranul nu trebuie amendat .. eu am zis ca e nromal daca nu ai acte sa iei amenda pentru asta si ca asta nu e un abuz, am zis ca tampenii se intampla pe drum si am zis ca e inteligent sa invatam sa le ocolim ..

 

eu am indoit doua motoreta si de fiecare data nu mi s-a acordat prioritate.. crezi ca legea de partea mea m-a consolat ? nuuuu ..

 

asa ca lucrurile care nu pot fi schimbate trebuie evitate pe cat posibil..altfel te numesti sinucigas.. si sa mori cu dreptatea in brate nu mi se pare o solutie conforma cu convingerile mele;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca la impact s-a blocat acul vitezometului, de acolo se ia viteza in momentul impactului, deci ce nevoie mai e de radar? Gaxel are dreptate. SSSS, nu cred ca e cineva caruia sa i para bine ca amicul tau a avut accident. Eu am impresia doar ca Gaxel a gandit la rece, ptr ca nu e implicat. Si eu daca as avea vreun eveniment, nu as fi in stare sa analizez cum trebuie. Doar cei "de pe margine" pot analiza situatia mai bine. A gresit amicul tau din 3 motive: 1. avea viteza mare; 2. nu avea actele la el (unde e lege nu e tocmeala. De unde ii verifica identitatea politistul si de unde stia daca motocicleta este inmatriculata, daca omu are permis ptr A, etc. Ce trebuia sa scrie in procesul verbal? Nema acte? Amenda! E perfect normal. Eu nici la piata nu plec fara buletin si permis, chiar daca merg cu tramvaiul sau pe jos. Din portofel nu lipseste niciodata buletinul si permisul si mai nou talonul motocicletei.); 3. a declarat asa cum i-a dictat politistul (aici e vinovat moral, intr-un fel). Din punct de vedere al accidentului, vinovat trebuia scos taranul care a lasat calul liber. Cica vrem integrare si alte chestii, cand inca animalele zburda libere pe europene/nationale, carutele (majoritatea nesemnalizate) circula pe unde li se nazare carutasilor (europene/nationale/orase - ieri, la Trafic Greu, o caruta traversa tacticoasa ditamai intersectia intens circulata, cand circulatia vehiculelor tractate de animale este strict interzisa in Capitala si in orice oras).

Asa ca si prietenul tau isi are mica parte din vina, dar ce e bine e ca a scapat nevatamat. Ii dorect sa aibe acelasi bulan si in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu ziceai ca avea 100.. la 100 in localitate se ia carnetul, nu am pomenit nimic de radar ..

 

legat de amenda , o plateste cand este capabil. nu ii ceri banii atunci pe loc, dar trebuie consemnat. trebuie sa sufle in fiola. este procedura standard. nu se pot evita. daca era intains pe jos, si nu putea sufla cei de la spital ii luau probe bilologice :ok:

 

sa fim seriosi .. sunt niste legi ce trebuie respectate. si daca noi nu le respectam cum sa le respecte altii ? daca era un betiv in locul calului, avand in vedere ca u este 1 septembrie poate mai facea (doamne fereste) si puscarie pentru omor din culpa daca lovea un om la 100 .. asa ca lucruri rele se intampla.. inteligent e ala care le evita..

 

Pai trebuia sa-i ia carnetu, nu? Cum demonstrai tu ca avea 100?? Nota 2. Stai jos.

 

De suflat in aparat banuiesc c-a suflat, nu l-am interbat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am nimic cu omul si nu am zis sa i se ia carnetul ci am facut o constatare pe baza spuselor tale: legal daca ai 100 ti se ia carnetul (in localitate) .

eu am luat la 80 sub roata spate o minge ... mi-am rupt bocancul in asfalt dar am tinut motorul drept.. ce am invatat ? nu pot impusca toti copii si parintii neglijenti asa ca o las la 70 ..

 

daca si la 50 or sa imi apara chestii pe care nu le pot evita ma las de motociclism pentru ca vreau sa traiesc..

 

te ambalezi degeaba iar faza cu nota doi e de rahat cand nu ai fost capabil sa intelegi postul.

mi se pare in continuare inconstienta ca mergi cu 100 in localitate noaptea.

Editat de gaxel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E obligatoriu ca in caz de accident cu avarii majore sau cu vatamare corporala sa se ia concentratia de alcool din aerul expirat celor implicati. Acu o sa incepeti cu remaci destepte de genu: "cui, mah? Calului?" Ca sa preintampin: in cazul nostru, doar motociclistului.

 

Mai bine v-ati calma ca nu aveti nimic de castigat.

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot trebuie aplicata legea asa cum vreti voi, mai intai analizezi si te asiguri de sanatatea persoanelor implicate in accident e oki, apoi declaratiile si amenzile. In primul rand nu se putea dovedi viteza motociclistului deci trecem peste asta, apoi il sanctiona pt acte si daca a inceput sa aplice legea o aplica pana la capat si proprietarul calului e raspunzator si tre sa suporte daunele. Deci nenea militeanu... multa :P

PS: asta in caz ca nu avea calul RCA, desi nu cred

 

 

:drink: :ok: :lol: :hug: :ok: :P

 

Daca la impact s-a blocat acul vitezometului, de acolo se ia viteza in momentul impactului, deci ce nevoie mai e de radar?.

 

Daca citeai mai cu atentie vedeai ca e vorba de CBR XX 2006, deci vitezometrul este electronic si nu are unde sa se blocheze.

Treaba cu amenda pe mine m-a enevat deoarece nesimtitul de militian daca voia sa-l scoata nevinovat pe taran si sa nu-i faca dosar macar putea sa aiba bunul simt sa nu mai amendeze motociclistul. De verificat motorul si actele le putea verifica telefonic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu avea cum sa demonstreze ca avea 100 din lipsa radarului,la motoare nu se pune problema sa calculeze dupa urma de franare(poate altul face stoppie)in lipsa actelor se poate verifica in baza de date(in bucuresti iti face asta pe loc,nu stiu la tzara,dar va dati seama ca au si ei un calculator in postul ala,nu numai aro busite si caini care dorm prin nisip)dupa numar se poate verifica si motocicleta daca e ok,mai putin asigurare sau rar.

 

Acum intrebarea care ma framanta pe mine :hug: :calul a cazut pe burta sau pe spate?? :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

So shoot me, ptr ca habar n-am cum e la CBR vitezometrul. Nu is maniac sa tin minte toate detaliile despre o masina / motocicleta si nici nu ma intereseaza sa imi umplu mintea cu astfel de detalii. Intr-un fel sau altul, printr-o expertiza, tot de poate determina viteza aproximativa in momentul impactului.

Iar faza cu amenda, nu trebuia sa sari pe gaxel, ptr ca omu nu ti-a gresit cu nimic. Doar a constatat niste lucruri. Daca te calmezi un pic (si eu m-as enerva daca un prieten ar pati ce a patit prietenul tau), o sa vezi ca are dreptate omu. Nu a dat cu parul. :ok:

 

@ gianni_83: daca eu iti spun ca ma cheama Adrian Mutu sau Calin Popescu Tariceanu, dar motocicleta e a lui Traian Basescu, ce faci? Cum verifici? Sau nu poti verifica atunci, ci a 2-a zi. LEGEA ITI CERE SA AI LA PURTATOR DOCUMENTELE DE IDENTIFICARE, PERMISUL SI TALONUL VEHICULULUI.

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate intampla sa le pierzi cum mai era un coleg de-al nostru pe forum care zicea ca si-a pierdut si casca si portofelul si identitatea:)) intr-o saptamana.Motive se pot gasi,politistul e oligat sa verifice daca ceea ce spune conducatorul e adevarat,nu sa-l creada pe cuvant,iar daca se efectueaza verificarea,organul e obligat prin lege sa intocmeasca proces verbal deoarece informatiile au fost luate din baza de date a politiei.

 

Eu eram cu politist la volan si tot mi-a dat amenda ca nu aveam nici un act la mine deoarece a fost nevoit sa ma verifice prin statie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, perfect adevarat, dar putem discuta mult pe tema asta. Esti obligat sa anunti pierderea actelor. Nu stiu cum e, dar ar trebui sa ti se dea o dovada. Daca zici ca ai observat acu 2 ore, poti fi luat pe motiv ca nu ai anuntat la cea mai apropata sectie de politie. And so on... Moneda are 2 fete... Hai ca deja incepem cu off-topic-urile. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EU NU STIU CINE E PROPRIETARUL MOTORULUI MEU

 

am luat motorul cu banii jos si am facut un leasing sa scap de taxe.. hahar nu am cine e proprietarul daca nu ma uit pe talon .. asta e un motiv in plus pentru care am la mine actele..

 

masina(automibilul) era in leasing pe numele mamei .. si numai eu sau prietana mea il conduceam..

daca o oprea pe prietanea mea politia si zicea ca nu are actele..cum putea sa zica a cui e masina.. ea nici nu stia unde e facut leasingul, nici cine l-a facut .. asa ca e bine sa poti arata al cui e motorul pe care il conduci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...