Sari la conținut

Accident 23.08.2004 Linga Urziceni


SSSS
 Share

Postări Recomandate

Daca la impact s-a blocat acul vitezometului, de acolo se ia viteza in momentul impactului, deci ce nevoie mai e de radar?

Nu stiu sa fie proba in instanta unde s-a blocat acul vitezometrului. Daca in specificatiile tehnice ale unui vitezometru ar sta ca in caz de impact arata viteza din acel moment, ar mai fi ceva de zis, dar eu nu sunt convins ca tocmai asta arata. Asa ca da, politaiul tre'sa demonstreze ca era viteza pe care o zice, cu radar, cu expertiza tehnica, cu ce-o fi. Pana la proba contrara motoristul a mers cu viteza legala. "Inocent until proven guilty" sau altfel zis prezumtia de nevinovatie.

De verificat motorul si actele le putea verifica telefonic.

Chestia cu lipsa actelor probabil ca se poate face telefonic, dar legea zice ca trebuie sa le ai, daca esti prins fara, platesti. Daca il prindea la momentul accidentului far RCA, putea sa-l amendeze si pentru asta, chiar daca nu era vinovat de accidentul in sine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si calul?

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legile sunt tampite..dar sunt legi

nu apar gaborul dar ii poate da linsitit amenda pentru ca nu are actele la el bikerul

alt exemplu..eram cu masina la slanic si mi-a lovit-o in parcare intr-o dimineatza

am fost la politie sa declaram si ne-a bagat alcooltestul la ambii!!!!!!

pai in pielea mea, eu puteam sa fi baut noaptea aia si sa fiu mort de beat dimineatza..care e problema?? mie mi-a lovit masina PARCATA! nu o conduceam!!!!!

asa ca nu ma mira ca ii da amenda pentru acte cand el cade cu motorul!

la fel...in drumul dintre ploiesti si slanic am intalnit cai lasati liberi pe drum chiar la urcarea unui deal...

i-am evitat destul de usor pentu ca urcam si nu aveam viteza mare (deh dacie din '96) si vizibilitate..dar un camion care cobora i-a ratat cu putin ca ii ascundea vederii varful dealului

e din ce in ce mai bine pe strazi..ajung sa ma bucur ca sunt in masina si sa zic...bine ca nu eram cu motorul si coboram dealul ala ca ma faceam praf!

bine ca a scapat destul de usor fizic!

Editat de HONDANEGRU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si calul?

:hug:

 

 

pai i-a lasat RCA-ul motocicletei :ok: .

 

 

Pe bune acum faptul e consumat si vorbele din cate vad sunt aruncate aiurea numai sa demonstreze cat de tari sunt unii dintre noi si care stiu mai multe, asa ca... asta e politie de rahat, motociclist vinovat moral (imprudenta), iar pt aplicarea legii motociclistul e total nevinovat de producerea accidentului (in acest caz nimeni nu poate dovedi nici viteza nici nimic). Oricum motociclistu sa faca ochii mai mari ca e viata lui in joc.

 

PS: faza cu vitozometru e o mare prostie, chiar daca nu ar fi electronic acul ala poate sarii oriunde la un accident frontal, nu poate fi folosita ca proba in nici un caz

Editat de dani27
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tara de kaka.Calul nu avea ce cauta acolo.Cat despre 100 km/h ,noaptea in localitate, luminata la greu probabil.....s-a mai discutat...Deci complex de imprejurari nefericit din care a rezultat cel mai scump salam de Sibiu al tuturor timpurilor.230 bulioane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi "cam 100 si ceva de km/h" e cam ROCK pt un sat. Da, in Romania mai avem inca militie, da, se intampla tot felu de jeguri de iti vine sa vomiti, da, mori cu dreptatea in mana si altele si altele. Destule motive pt a te pune pe ganduri si a te face sa te mai temperezi. Revin... stiim cu totii cum sta treaba in tara asta, mai ales pe sate si avand in vedere ca pe motor te versi la o adica si daca dai intr-un sobolan mi se pare cam mare indignarea unora. Bafta bikerului cu gartiile si reparatu motoretei si bine nu are si el nevoie de reparatii.

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu a fost mai rau si ca paguba poate fi recuperata. Cit despre politia rurala, sa va spun in trei cuvinte ce mi s-a intimplat prin aprilie(imi cer scuze daca deviez de la subiectul topicului, insa trebuie sa ma descarc):

 

Venem dinspre Buc spre Ploiesti. la Ciolpani, o timpita imi iese infata(cind mai aveam 6-7 m sa trec de intersectie) dinspre snagov(facea stinga spre buc si trebuia sa dea prioritate. A intrat pe DN si s-a oprit sa ii astepte pe cei care veneau dinsre Buc. Acu vine minunea: s-a oprit de-a curmezisul, blocind si banda1, si banda2, pe care circula subsemnatul, cu pasageru in spate, regulamentar, cu 60 la ora, ca era destul de aglomerat. Am frinat instantaneu, infigindu-ma in stilpul centrtal al masinii, care era o mazda 3.

Va jur ca in fractiunea de secunda premergatoare impactului, am vazuto pe imbecila cum intoarce capul spre mine. Am planat peste masina si eu si pasagerul, nu am patit nimic niciunul (eu m-am rideicat instantaneu si m-am dus la masina si i-am f...ut un pumn in parbriz, insa atit, ca ma cam durea pelvisul, si as fi stat jos :ok: ).

Rezultatul anchetei politiei de la snagov: dinsa e vinovata, plateste 750.000 lei in 48 ore, subsemnatul se descurca cu RCA-ul. Si uite asa am trecut , dupa 2 luni de lupta cu ASIBAN(pt paguba totala- reparatia era 6000E, ei mi-au dat 3200 E), de la Ducati 750 Sport 2001 cu 12000km la bord, la Honda CBR 600, 95, cu zecide mii de km, ca draku stie daca e bordul ei.

Le multumesc din suflet baietilor cu motoare care s-au oprit si m-au ajutat sa scot motorul din drum. Nu v-am mai vazut de atunci, sper sa fiti pe forum pe aici.

 

In concluzie, ardeti Politia cind puteti, sa puna mina sa isi faca treaba. Ardetii pe idioti, pt ca tebuie sa inteleaga odata ca nu suntem pasari exotice, ci participanti la trafic, cu aceleasi drepturi ca si soferii.

 

Scuze inca odata pentru dizertatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegul meu de birou a dat peste un cal, pe langa Slobozia, cu masina. L-au pus sa declare ca a dat intr-o creanga (stupid mfos) ca altfel nu ii fac autorizatia.

Eu zic ca sunt toti o apa si un pamant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e ridicol sa distrugi motorul cuiva, sa dai 700 de mii, pleci in cu masina acasa, iar ala, prostu, asteapta sa vina un prieten sa il ia cu papucul, alearga dupa dobitoci pe la sigurari, se le explice ca un cadru nu se indreapta, ci se inlocuieste (intrebare:"da de ce nu se indreapta, ca e fier", raspuns:"nu se indreapta, ca s-a strimbat din vina ei" ). Concluziile sunt retorice, tocmai pt pt a sublinia ridicolul situatiei. Aia ca nu casca ochii, imi distruge "bunul" si pleaca acasa cu 700 de mii amenda, eu ca sunt atent, si merg ''regulamentar'', ies in paguba si multumesc lu D-zeu ca nu am patit nimic.

Ardeti politia se referea mai mult la "capitanul Burcea", ala cu calu', caruia ii era lene sa scrie sau nu voia sa ii faca dosar lu' "nea badea".

 

 

 

Politia este de vina pentru neinteresul de care da dovada cand au loc accidente in care sunt implicati motociclisti :ok:

:hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cite stiu eu, iar aici ma poate cotnrazice avocatul, dureaza in jur de 1 an, un an jumatate, pina ti se da dreptate, adica "da nene, ea tre sa iti dea banii sa iti faci motorul". Dupa care se incepe un alt proces, ca sa iti dea banii.

Asta din cauza termenelor de infatisare blabla..., nu ma pricep. cred ca undeva aproape de 2 ani dureaza sa obtii banii(repet, ce am zis acum, este ce am auzit la altii, s-ar putea sa gresesc).

Cea mai buna afacere e sa ai casco, dar la motoare mai vechi, nu merita. La Ducati, urma sa imi fac Casco, dar nu am mai apucat. La CBR, nu are rost, defapt, nic nu cred ca pot sa ii fac, ca e 95.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar faza cu amenda, nu trebuia sa sari pe gaxel, ptr ca omu nu ti-a gresit cu nimic. Doar a constatat niste lucruri. Daca te calmezi un pic (si eu m-as enerva daca un prieten ar pati ce a patit prietenul tau), o sa vezi ca are dreptate omu. Nu a dat cu parul. :ok:

 

@ gianni_83: daca eu iti spun ca ma cheama Adrian Mutu sau Calin Popescu Tariceanu, dar motocicleta e a lui Traian Basescu, ce faci? Cum verifici? Sau nu poti verifica atunci, ci a 2-a zi. LEGEA ITI CERE SA AI LA PURTATOR DOCUMENTELE DE IDENTIFICARE, PERMISUL SI TALONUL VEHICULULUI.

 

Eu nu m-am suparat pt. ca a constatat 1 lucru adevarat - ca motoristul n-avea actele la el si este pasibil de sanctiune ci pt. oportunitatea aplicarii acestei sanctiuni asa cum sugera Gaxel in conditiile in care s-a intimplat accidentul.

Daca pe ala il lasi sa scape nepedepsit cind i se poate face dosar penal apoi motociclistuluii ii dai amenda ca n-are actele la el cu toate ca motociclistul a fost de acord cu varianta propusa de militian???? Asta mi se pare lipsa de omenie crasa. Dar nu degeaba li se spune "organe".

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista totusi o parte buna a lucrurilor : DACA ai casco , daca zici ca ai dat peste caine sau o creanga te despagubeste casco, daca insisti sa zici ca ai dat peste un cal, si nu reusesti sa faci dovada faptului ca in romania caii umbla in salbaticie liberi pe campii, ca exista cai vagabonzi , nu iei nimic de la casco pentru ca iti recuperezi paguba in instanta de la propretarul calului.. asa ca asta ar fi o mica particica buna a lucrurilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista totusi o parte buna a lucrurilor : DACA ai casco , daca zici ca ai dat peste caine sau o creanga te despagubeste casco, daca insisti sa zici ca ai dat peste un cal, si nu reusesti sa faci dovada faptului ca in romania caii umbla in salbaticie liberi pe campii, ca exista cai vagabonzi , nu iei nimic de la casco pentru ca iti recuperezi paguba in instanta de la propretarul calului.. asa ca asta ar fi o mica particica buna a lucrurilor.

 

Daca ai Casco tu nu trebuie sa demonstrezi nik. Te despagubesc si gata indiferent peste ce ai dat: ciine, cal, creanga etc. si dupa aia se lupta firma de asigurari cu vinovatul pt. a-si recupera paguba. Cine ti-a zis tie ca daca ai Casco nu te despagubesc aia daca se cunoaste vinovatul producerii accidentului?

Chiar si cind esti implicat intr-un accident si nu esti vinovat iar vinovatul are RCA, tu poti sa-ti faci masina/motorul pe Casco si dupa aia se bat aia de la firma unde ai tu CAsco cu aia unde are vinovatul RCA-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calul ce a patit ?

 

Calul a plecat schiopatind si era sa-l calce un TIR care venea cu viteza de pe sensul opus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kloud, da tu de fapt ce vroiai sa faca politia? Sa o bata pe aia cu bastoanele si sa i-o traga? Ca-i amenda cit e, nu politia o face si daca era mai mare injura tot forumul ca nu se mai poate merge cu viteza. Ca n-ai dat-o tu in judecata si ca n-ai fost la spital sau la IML sa-ti scoti acte iarasi nu e vina politiei. Ca asigurarea nu ti-a dat banii din felurite motive (ca nu te-ai uitat ce ai semnat sau ca nu ai ales-o pe care trebuie sau ca n-ai avut de ales) iarasi nu e vina politiei. Crede-ma ca nu am auzit vreundeva sa o stringa pe aia de git si sa-i dea bastoane la fund pina scuipa banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

militianul trebuie reclamat pentru sugestia facuta, iar proprietarul calului f@tut cat se poate de tare; daca-i lasam asa o vor face si alta data; poate ala isi cumpara alt cal si in alta seara ii iese cu calul si caruta in fata unuia din noi; doamne fereste;

cine greseste sa plateasca fratilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kloud, da tu de fapt ce vroiai sa faca politia? Sa o bata pe aia cu bastoanele si sa i-o traga? Ca-i amenda cit e, nu politia o face si daca era mai mare injura tot forumul ca nu se mai poate merge cu viteza. Ca n-ai dat-o tu in judecata si ca n-ai fost la spital sau la IML sa-ti scoti acte iarasi nu e vina politiei. Ca asigurarea nu ti-a dat banii din felurite motive (ca nu te-ai uitat ce ai semnat sau ca nu ai ales-o pe care trebuie sau ca n-ai avut de ales) iarasi nu e vina politiei. Crede-ma ca nu am auzit vreundeva sa o stringa pe aia de git si sa-i dea bastoane la fund pina scuipa banii.

 

vrajitorul, mai inteles gresit. eu atrageam atentia ca raportul de pagube e total dezechilibrat si ca asta e o chestie vizibila si din afara(adica nu tre sa ai motor, nici macar masina, ca sa vezi asta). tocmai din cauza asta, politia ar trebui, cel putin in cazurile in care motoarele sunt implicate fara sa fie vina lor in accidente, sa se poarte mai atent cu pagubitii, si mai aspru cu pagubitorii, nu mai zic situatii care se termina cu fracturi sau alte timpenii, sau doamne fereste deces. eu am avut bulan ca rezervorul de la ducati s-a smuls cu totul din balama, ca altfel puneam posturi de la urgente. ai avut vreun incident mai nasol in trafic? daca nu, sa iti dea dumnezeu sa nu ai, daca da, nu imi spune ca nu te-ai simti ultrafrustrat, ca din cauza nu stiu cui care a facut nu stiu ce fara sa se asigure(...etc), ai tu de tras. culmea e ca dupa juma de ora ma linistisem si am dat-o la glume cu tanti, iar barbata-su se chinuia sa imi explice "cit de mult o sa coste reparatia portiere din spate si a stilpului"(iti jur ca astea au fost cuvintele). si acu, unde vrei sa ma descarc si eu? pe dacia.ro? :hug:

 

in final ai dreptate, daca aia e legea, n-ai ceface, citeodata, ne ajuta citeodata nu...

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 gaxel : nu vreau sa ma bag aiurea pt k nu imi place dar am observat k stii sa arunci cu pietre in altii dar nu te gandesti k si tu faci imprudente de genu (100 in localitate sau in alte locatii) nu-mi spune k nu k te vede doamne doamne

.... asta e ghinion de nesansa sa iei un cal in brate la 100 la ora .... nu trebuie sa judeci chiar asa dur pt k si tu faci aceleasi chestii mai mult sau mai putin

tu ziceai ca avea 100.. la 100 in localitate se ia carnetul, nu am pomenit nimic de radar ..

 

omu a zis clar k accidentul s-a intamplat in afara localitatii "Later edit: Accidentul s-a produs in afara localitatii." si in afara localitaii sau ce o fi fost in functie de categoria drumului se poate circula cu viteze cuprinse intre 90-100 km/h

 

 

inteligent e ala care le evita..

 

Pai ai zis k ai indoit doua motorete deduc k nu prea esti inteligent...

Editat de vaida_alexandru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...