Sari la conținut

Impresii Australiene 2


Baiazid
 Share

Postări Recomandate

Hello,

 

Incep acest nou topic, ca o continuare a topicului inceput de colegul Stefan: /index.php?...mp;hl=Australia

 

Am facut o scurta calatorie in Queensland, la un Pub situat "in the middle of nowhere".

 

Motivul: am auzit ca au niste hamburgeri imensi.

 

Ne-a luat cam 2 zile sa ajungem acolo. Am fost intorsi de drumuri inundate de 2 ori.

 

 

 

Am descoperit un muzeu al motocicletelor, unde suprinzator gaseai Nipru, Jawa, Mz si Minsk

 

post-22-1285823559_thumb.jpg

 

 

 

Primul mare ocol a fost cand apa avea 60cm in anumite portiuni. Ne-am oprit pentru o poza la inceputul zonei inundate

 

post-22-1285823678_thumb.jpg

 

post-22-1285823939_thumb.jpg

 

 

 

Australienii astia sunt mari amatori de BBQ dar din pacate ei mananca numai "sausage" care are vreo 30-40% carne. Restul probabil e carton. Le-am introdus in meniu niste fleici de vita Picahna

 

post-22-1285823777_thumb.jpg

 

 

 

Am ajuns pe inserat la Pub-ul cu pricina. Destule emotii pentru ca noaptea sunt o gramada de animale pe strada (iepuri si wallabi).

 

post-22-1285824017_thumb.jpg

 

post-22-1285823886_thumb.jpg

 

 

 

Excursia a durat 4 zile (2 zile dus, si 2 zile intors) si am facut aprox 2300km.

 

Mai multe poze: http://picasaweb.google.com.au/baiazid/BurgerTrip#

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, misto fuga pt un hamburger....auzi da ciupercute umplute? ca noi am facut in we la gratar, stiu reteta noua. :laugh:

 

 

 

Cristina ce facea, testa terenu?

 

 

Sa stii ca mi-ai facut pofta cu ciupercile alea umplute ;)

 

Cristina testa sa nu fie vreo piatra sau namol. Am pierdut aderenta cu roata fata de 2-3 ori (la incredibila viteza de 5-10kmph) dar am avut bulan mare sa o tin pe roti. Chiar ma gandeam ca daca o trantesc, incepe distractia cu asigurarile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ca se beleste iremediabil clima, asta nu ma asteptam sa vad, inundatii in tara incendiilor devastatoare. Faina idee altfel "pub in the middle of nowhere" . In aceeasi incinta era si muzeul? Si in fine felicitari pentru abdicarea de la regulile musulmane! Vad ca in cuplul vostru femeia merge inainte :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos dom'le, frumos !

Caldura mare la Australia ????

Ca la Brasov s-a lasat zgribaul si inca n-am bagat lemne in soba ;)

Succese maxime !

\m/

 

 

Merci. Au fost 25C-30C Pe tot drumul. La 25C m-am simtit bine. Dar la 30 deja e cam multisor.

 

Cheers man

Mesaj completat

Chiar ca se beleste iremediabil clima, asta nu ma asteptam sa vad, inundatii in tara incendiilor devastatoare. Faina idee altfel "pub in the middle of nowhere" . In aceeasi incinta era si muzeul? Si in fine felicitari pentru abdicarea de la regulile musulmane! Vad ca in cuplul vostru femeia merge inainte :laugh:

 

Sa stii ca numai Victoria a avut incendii. Restul de 80% al Australiei a fost ok. Aici este amuzant pentru ca Australia este imensa si cand au fost incendii, parintii m-au sunat sa ma intrebe daca sunt ok. Incendiile au fost la vreo 3000km (zona Victoria) fata de locul unde stau eu (Sydney).

 

Si da, inundatiile au fost surprinzatoare. Se intampla cam odata la 20 ani.

 

Pub-ul ala este foarte vechi, anii 18xx. Atunci exista si o scoala, case. Dar in timp oamenii au migrat si a ramas doar Pub-ul.

 

Muzeul era in alt oras, mult mai departe (vizitat in prima zi). ~700motociclete prezente la muzeu. Foarte fain. Intrarea vreo $12 parca (2 beri).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nindigully. Middle of nowhere :laugh:

 

Cam da. Nu e your daily ride.... Te-am intrebat ca am crezut ca e vb despre cunoscutul "Pub with no beer": http://www.coffscoast.com.au/midac/recepti...p;tw=&wide=

 

care e interesant de vizitat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...