Sari la conținut

BMW K1600 GT/GTL


KHK
 Share

Postări Recomandate

  • Admin
La 03.03.2021 la 23:03, Grigore Dolghin a spus:

Salut.

 

O intrebare de incepator: eu pana acum am avut un R 1200 RT pe care il spalam la spalatoria auto de langa mine. De putina vreme am un GTL si ma ingrijoreaza sa pun jetul pe difuzoare. E vreo problema cu asta? voi unde/cum le spalati?

La motociclete se folosesc difuzoare tip marine, speciale, cu membrane din cauciuc. Idem la bărcile cu motor, iahturi etc. O poți spăla liniștit. 

Grig, sfatul meu este să faci ceea ce am făcut și fac și eu la GTR:

1. mergi la frățiorii Horubet să-ți facă un tratament ceramic la motocicletă. Pe lângă look-ul senzațional, marele avantaj este că mizeria de orice fel nu mai aderă la suprafețe și nu mai trebuie să folosești deloc detergent atunci când o speli. Tot jegul pleacă doar la jet de apă. 

2. Cumpăra un kit de film protecție vopsea, caută pe google / Ebay ceva asemănător: 

https://www.invisiblepatterns.co.uk/bikes/bmw-k1600-gt-2017

Odată aplicate, vei proteja vopseaua deja protejată de tratamentul ceramic și te vei bucura mulți ani de luciul impecabil. 

3. Caută o spălătorie self în zona ta și spală-ți mobra singur.

Nu-ți trebuie decât o lavetă să o ștergi și un recipient de genul celor cu soluție de geamuri, în care pui apa cu săpun lichid. 

Spreiezi cu soluția de apă cu săpun pe părțile murdare (în general botul și parbrizul motocicletei), lași să se înmoaie muștele și jegul, apoi o speli doar la jet de apă. 

Ordinarii de la spălătorii adaugă în soluții sodă caustică. Aceasta degresează și curăță foarte bine, dar atacă toate elementele cromate, inclusiv lacul! 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 426
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Apropo are careva instalat pe K 1600 Tank Bag de la motech? Adica d-ala de se prinde de inel de rezervor? Am ramas cu tank bag-ul dar nu stiu codul de la inel...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.03.2021 la 18:35, Silver Arrow a spus:

Il caut .....

Am comandat pana la urma un inel Evo de la Motech pentru modele generice BMW/KTM/Ducati. Sper sa se si potriveasca. Daca nu aia e, ii dau retur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.03.2021 la 13:17, Silver Arrow a spus:

Haide ca am gasit si eu Tankbag-u'.

Inelul se potriveste ''decat'' pe Honda: CB, CBF, NT, XL, VFR, CBR etc ... de toate litrajele. 🥴

Aia e, astept sa vina si il testez. Multumesc oricum

 

Apropo are cineva montat pe K asa ceva?

 

1. https://www.wunderlich.de/shop/en/bmw-k-series/k-1600-gt-gtl/luggage-co/panniers-bags/wunderlich-luggage-rails-for-original-case-m20570-100.html

 

2. https://www.wunderlich.de/shop/en/bmw-k-series/k-1600-gt-gtl/luggage-co/panniers-bags/wunderlich-top-case-railing-tour-m20570-003.html

 

Sunt curios daca sunt bune de ceva si cum rezista si mai ales daca merita banii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 11.03.2021 la 16:23, lacroyx a spus:

Apropo are careva instalat pe K 1600 Tank Bag de la motech? Adica d-ala de se prinde de inel de rezervor? Am ramas cu tank bag-ul dar nu stiu codul de la inel...

 

 

Am eu de la Bags Connection, divizia mai de buget a celor de la SW Motech. E varianta pentru GS, cu inel pe rezervor. Am facut pe CNC un inel pe post de reductie. A iesit minunat. Revin sambata cu poze. 

FB_IMG_1616702096536.jpg

Editat de AWD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14.03.2021 la 20:46, lacroyx a spus:

Aia e, astept sa vina si il testez. Multumesc oricum

 

Apropo are cineva montat pe K asa ceva?

 

1. https://www.wunderlich.de/shop/en/bmw-k-series/k-1600-gt-gtl/luggage-co/panniers-bags/wunderlich-luggage-rails-for-original-case-m20570-100.html

 

2. https://www.wunderlich.de/shop/en/bmw-k-series/k-1600-gt-gtl/luggage-co/panniers-bags/wunderlich-top-case-railing-tour-m20570-003.html

 

Sunt curios daca sunt bune de ceva si cum rezista si mai ales daca merita banii

Am avut pe rt railing de topcase. Este foarte ok. Dar la ce dumnezeu il folosești, ai 3 cutii enorme!! Doar nu mai pui si peste? Vrei musai se depasesti 600 kile, moto, 2 oameni, bagaje? :))) 

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Adrian M. a spus:

Am avut pe rt railing de topcase. Este foarte ok. Dar la ce dumnezeu il folosești, ai 3 cutii enorme!! Doar nu mai pui si peste? Vrei musai se depasesti 600 kile, moto, 2 oameni, bagaje? :))) 

Am depasit eu. Am avut 680 Kg pe cantar 😂. Din care 420 Kg Goldwingul 🤦‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, Adrian M. a spus:

Am avut pe rt railing de topcase. Este foarte ok. Dar la ce dumnezeu il folosești, ai 3 cutii enorme!! Doar nu mai pui si peste? Vrei musai se depasesti 600 kile, moto, 2 oameni, bagaje? :))) 

Apa, sandvișuri, chestii pe care le vrei la îndemână... Mie imi e de mare folos la ture lungi. In cutii umblu doar la destinatie.

Acum 2 ore, Silver Arrow a spus:

Am depasit eu. Am avut 680 Kg pe cantar 😂. Din care 420 Kg Goldwingul 🤦‍♂️

 

Care Goldwing?

Asta 2020 cica are 365 de kile kerb weight. Adica cu toate lichidele.

Informația am luat-o de aici.

https://hondanews.eu/eu/en/motorcycles/media/pressreleases/193202/2020-honda-gl1800-gold-wing#:~:text=New suspension settings for 2020,the DCT version weighs 364kg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, AWD a spus:

Apa, sandvișuri, chestii pe care le vrei la îndemână... Mie imi e de mare folos la ture lungi. In cutii umblu doar la destinatie.

Intri si tu la o carciuma, stai la o terasa ceva ...... BMW K1600 cu sandwich 🤦‍♂️   Nu se face 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Silver Arrow a spus:

Intri si tu la o carciuma, stai la o terasa ceva ...... BMW K1600 cu sandwich 🤦‍♂️   Nu se face 😂

Nu sunt un posesor "tipic" de K1600. Se face la mine. Roachenrol! 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vulcan 2000, 384 kg. La gol! Cu 5 litri de ulei, benzină, bagaje (hard case, sau piele, nu contează), bare de cadere, sissy bar, lichid de racire 4 litri si celebra cioara "live to ride" cred ca bate Goldwingul. Aia barjă! Fara plastice...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Adrian M. a spus:

Deh, si Goldu si K1600 intra la categoria barje :)))

Ia vezi ca fara gentile laterale e mai usor de strecurat cu barja asta decat cu Versys-ul :P . Marele avantaj e centrul jos de greutate care permite manevre mai a la scuter asa :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 26.03.2021 la 17:52, lacroyx a spus:

Ia vezi ca fara gentile laterale e mai usor de strecurat cu barja asta decat cu Versys-ul :P . Marele avantaj e centrul jos de greutate care permite manevre mai a la scuter asa :)))

Esti tu nepriceput :))) :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 26.03.2021 la 17:52, lacroyx a spus:

Ia vezi ca fara gentile laterale e mai usor de strecurat cu barja asta decat cu Versys-ul :P . Marele avantaj e centrul jos de greutate care permite manevre mai a la scuter asa :)))

Sa stii ca atunci cand sunt cu GW-ul in trafic ma descurs destul de usor.

In principiu lumea imi face loc pentru ca porbabil vor sa vada barja.

Mai un geam deschis, mai o vorba, mai o socializare ... 😊

Oricum nu ma mai grabesc de multa vreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...