Sari la conținut

BMW K1600 GT/GTL


KHK
 Share

Postări Recomandate

La 30.05.2021 la 16:30, l.u.v a spus:

Vstream

Merci frumos. M-am uitat si am găsit pe Louis la 350 de euro? Mai scump decât Wunderlich nu credeam că se poate :😂

am comandat până la urmă un PUIG Touring de pe Louis și o să vad cum e. După dimensiuni ar trebui sa acopere mai bine decât astalalte. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 412
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 22 minute, AWD a spus:

 

Salutare,

 

Cred ca parbrizul touring iti va reduce din plangerile pasagerei, dar nu cu 100%. Eu am parbrizul original touring (ala cu decupajul in V), si dupa 140 la ora pasagerii mei s-au plans ca se simte ceva "briza". Personal si eu simt dupa aceeasi viteza un curent care ma impinge dinspre in spate spre in fata, cand ridic parbrizul spre maxim. Si asta o fac cand nu vreau sa iau toate mustele in mufa, in rest ma multumesc cu parbrizul intre maxim jos sau cel mult la jumatate ridicat. 

 

Referitor la intrebarea ta, as merge pe Wunderlich pt ca pe original stiu cu sta treaba cu curentul de care isi spuneam mai sus. Poate au studiat ei mai mult in tunel cum sta treaba...

Merci frumos de stat dar am comandat PUIG până la urmă, care e in regula până la urmă dpdv calitate. La Versys am avut manete, footpeg și spoiler pentru parbriz de la ei și sunt foarte bine făcute. Și mai punem și prețul, nu de alta dar e jumătate cât Wunderlich și aproape 1/3 din Vstream. Și în plus a trebuit să schimb căștile și pentru mine și pentru pasagera și m-am cam omorât financiar 🤣

Poze cu before și after: 

 

20210610_175441.thumb.jpg.c215a4d747b406465b65bb8d625d9ba4.jpg20210610_173721.thumb.jpg.8362d901818e518a221da2858302d342.jpg

 

acum o sa testez in weekend să vad exact diferențele. Daca interesează pe careva parbrizul sport dați un beep.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
La 14.03.2021 la 20:46, lacroyx a spus:

Aia e, astept sa vina si il testez. Multumesc oricum

 

Apropo are cineva montat pe K asa ceva?

 

1. https://www.wunderlich.de/shop/en/bmw-k-series/k-1600-gt-gtl/luggage-co/panniers-bags/wunderlich-luggage-rails-for-original-case-m20570-100.html

 

2. https://www.wunderlich.de/shop/en/bmw-k-series/k-1600-gt-gtl/luggage-co/panniers-bags/wunderlich-top-case-railing-tour-m20570-003.html

 

Sunt curios daca sunt bune de ceva si cum rezista si mai ales daca merita banii

Salutare,   eu am achizitionat asa ceva pentru top case

suport1.jpg

suport.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hola,

 

Verifica cineva cu regularitate consumul de ulei? In manual da ca e normal sa pape putin ulei, la service zic la fel, pe alte forumuri la fel am vazut. Mie mi s-au aprins ieri martorii pentru check oil, verificat, am completat cu 300 ml. La service au zis ca 300 ml la 5000 km e fabulos. Voi ce ati inregistrat pana acum?

La 08.06.2021 la 11:23, lacroyx a spus:

 

Poze cu before și after: 

 

20210610_175441.thumb.jpg.c215a4d747b406465b65bb8d625d9ba4.jpg20210610_173721.thumb.jpg.8362d901818e518a221da2858302d342.jpg

 

acum o sa testez in weekend să vad exact diferențele. Daca interesează pe careva parbrizul sport dați un beep.

Dupa 2700 de km de mers cu noul parbriz: DA! diferenta foarte mare, se poate merge si cu viziera deschisa la viteze de 120-140 fara sa te deranjeze vantul sau sa iti intre insecte in ochi. Pasagera fericita, deci o investitie buna PUIG-ul asta.

 

Si inca o intrebare la voi: stie cineva vreun site de prin Europa, din tara cu accesorii sh pentru BMW si cu precadere pentru K1600? ma intereseaza astea de mai jos dar pretul mi se pare prohibitiv 200 euro / partea:

image.thumb.png.a124d35fa53f7938893041bbd6d05e44.png

 

Am nevoie neaparat de asa cevav pentru ca am reusit sa zgarii cutiile laterale de la gentile pe care le-am pus in spate 🙄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 49 minute, lacroyx a spus:

Am nevoie neaparat de asa cevav pentru ca am reusit sa zgarii cutiile laterale de la gentile pe care le-am pus in spate 🙄

Cred ca mai usor ar fi sa le faci la comanda :) Nu ies fix asa, dar nu dai nici 200 euro? Zic si eu.

Cristina Dinu lucreaza in metal, inox, orice nebunii. Face sculpturi, orice. Este motociclista, face si crashbars, etc. Vezi pe fb Metal Poetry by Cristina Dinu. 

Apoi, in Bucuresti ai Crashbar.ro

Si mai stiam un tip, care tot asa face crashbars, ti l trimit si pe acela.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Adrian M. a spus:

Cred ca mai usor ar fi sa le faci la comanda :) Nu ies fix asa, dar nu dai nici 200 euro? Zic si eu.

Cristina Dinu lucreaza in metal, inox, orice nebunii. Face sculpturi, orice. Este motociclista, face si crashbars, etc. Vezi pe fb Metal Poetry by Cristina Dinu. 

Apoi, in Bucuresti ai Crashbar.ro

Si mai stiam un tip, care tot asa face crashbars, ti l trimit si pe acela.

Stai ca tocmai am facut o greseala imensa. Astea ce voiam eu de la Wunderlich se monteaza direct pe gentile laterale, adica trebuie date gauri etc etc, si eu care credeam ca ele se prind de motocicleta direct si aia a fost. Pai in aceste conditii nu multumesc, imi pun niste folii ceva de protectie peste genti si aia a fostam rezolvat problema. Pff ce era sa o comit 🤣🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, lacroyx a spus:

Stai ca tocmai am facut o greseala imensa. Astea ce voiam eu de la Wunderlich se monteaza direct pe gentile laterale, adica trebuie date gauri etc etc, si eu care credeam ca ele se prind de motocicleta direct si aia a fost. Pai in aceste conditii nu multumesc, imi pun niste folii ceva de protectie peste genti si aia a fostam rezolvat problema. Pff ce era sa o comit 🤣🤣

Exista folie transparenta de protecție. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Adrian M. a spus:

Exista folie transparenta de protecție. 

Fix asta voi face dupa ce le polishez putin. Oricum merci pentru sugestii 👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Aruncă o privire și la polonezii de la Motonautilus. Eu mi-am luat protecții la GTR1400 de la ei. Foarte bine făcute și la jumătate de preț față de oricare concurență. 

https://motonautilus.pl/kategoria/80/k-1600-gt

Au și niște neajunsuri:

Nu au site în engleza, deschizi în Chrome și dai traducere automată. 

Nu poți plăti decât în contul lor bancar. 

Dacă ești interesat de produsele lor îți mai explic ce și cum. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, l.u.v a spus:

Aruncă o privire și la polonezii de la Motonautilus. Eu mi-am luat protecții la GTR1400 de la ei. Foarte bine făcute și la jumătate de preț față de oricare concurență. 

https://motonautilus.pl/kategoria/80/k-1600-gt

Au și niște neajunsuri:

Nu au site în engleza, deschizi în Chrome și dai traducere automată. 

Nu poți plăti decât în contul lor bancar. 

Dacă ești interesat de produsele lor îți mai explic ce și cum. 

 

 

Multumesc de pont. M-am uitat au bare de protectii cum au si cei de la Wunderlich dar nu mai am ce sa iau atatea bare. Cele pe care le voiam eu presupun gaurit gentile laterale, ceea ce nu vreau, asa ca voi opta pentru o folie ceva si am rezolvat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arunca o privire si pe heedshop.eu. Plata este tot prin transfer in cont, raspund la e-mail-uri in engleza, iar comunicarea este rapida si decenta. Mi-am luat crash bars de la ei si sunt multumit de cum se prezinta. Din fericire nu le-am testat si la tavaleala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Hellau,

 

Îmi puteți spune daca știți ați mai întâlnit următoarea problema: senzorii de presiune in pneuri sunt pe lângă total. Până săptămâna asta au arătat bine presiunea dar de săptămână asta vad că sunt pe lângă total. Azi am fost am pus 2.9 fata și 2.9 spate la o vulcanizare, măsurat tot. Înainte să pun presiunea era undeva la 2.6 și pe fata și pe spate iar senzorii îmi arătau 2.6 exact cum era. După ce am făcut presiunea, deși am 2.9 pe bord îmi arată 2.3 pe fata și 2.4 pe spate. De ce diferențele astea? Am greșit undeva? Vreo posibilitate sa calibrez eu senzorii aia sau trebuie să mă duc la BMW cu ea sa îi calibreze ei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, lacroyx a spus:

Hellau,

 

Îmi puteți spune daca știți ați mai întâlnit următoarea problema: senzorii de presiune in pneuri sunt pe lângă total. Până săptămâna asta au arătat bine presiunea dar de săptămână asta vad că sunt pe lângă total. Azi am fost am pus 2.9 fata și 2.9 spate la o vulcanizare, măsurat tot. Înainte să pun presiunea era undeva la 2.6 și pe fata și pe spate iar senzorii îmi arătau 2.6 exact cum era. După ce am făcut presiunea, deși am 2.9 pe bord îmi arată 2.3 pe fata și 2.4 pe spate. De ce diferențele astea? Am greșit undeva? Vreo posibilitate sa calibrez eu senzorii aia sau trebuie să mă duc la BMW cu ea sa îi calibreze ei?

Dupa ce ai facut presiunea ai masurat cu un aparat ceva, sau te-ai bazat pe ce arata dispozitivul de la vulcanizare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, l.u.v a spus:

Multe manometre din vulcanizări nu sunt calibrate. 

Încearcă să faci presiunea cu cauciucul rece și compari măsurătorile la 2 vulcanizări diferite. 

Așa am făcut la 2 diferite. Prima oara la o benzinărie Mall cu aparate digitale în care setezi presiunea și îți pune până la presiunea setata și a 2 a oara la o vuclanizare.

 

1 oră în urmă, Silver Arrow a spus:

Dupa ce ai facut presiunea ai masurat cu un aparat ceva, sau te-ai bazat pe ce arata dispozitivul de la vulcanizare?

La 2 diferite am măsurat și arătau același lucru.

Ca un pic de info daca va mai loviti de asa ceva cum am avut eu cu senzorii de presiune. Am fost pana la urma la service cu ea, au resetat, calibrat si acum arata ok presiunea. Adica diferenta fata de cat e efectiv in pneu este de 0.1 bari ceea ce e in regula din punctul meu devedere.

asa ca problema s-a rezolvat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Vesti de la fratii nostri cu K1600 din SUA: cica BMW va continua sa produca modelul K1600 si pentru 2022 va primi un update. Faruri similare cu actualul R1250RT si bord digital. Cica vom afla oficial la conventia BMW din octombrie iar datele de livrare prima jumatate a anului 2022. Acum nu stiu ce sa zic, ca mie unul imi place fata asta de bufnita suparata si ceasurile analogice. Sa vedem ce modificari va avea si motorul ca acum trebuie sa il aduca la Euro 5. In ceea ce priveste variantele nu se stie nimic (GT/GTL/B/GA)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Este vreun posesor care a pus K-ul la iernat? Am nevoie va rog de o sa de 1600GT doar pentru o zi cat sa duc motoreta sa o las la detailing (saua mea e la retapitat :D )

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Acum 28 minute, September a spus:

https://ridermagazine.com/2021/10/28/2022-bmw-k-1600-lineup-first-look-review/

 

Vorba lui @SenorPink

"Acum nu stiu ce sa zic, ca mie unul imi place fata asta de bufnita suparata si ceasurile analogice." 

 

Pai si pe buna dreptate, zici ca le-a fost lene sa o faca pe asta: hai sa lipim o tableta de bord si sa aruncam niste led-uri acolo in interiorul farurilor! Gata, "NOUL" model K1600. Pfffff, nu merita schimbate astea ale noastre pentru versiunea asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...