Sari la conținut

A2 - Cat Pe Ce


ciprian_gradinaru
 Share

Postări Recomandate

Stii ce-mi place mie?

1. Sunt oameni care se intepenesc in paralel cu cel de pe banda 1

2. Sunt oameni care merg pe banda doi cand au de depasit, isi fac depasirea in ritmul lor (cat le permite masina si experienta proprie)

3. Sunt oameni care dau flash-uri oricui se intampla sa fie pe banda doi, indiferent de circumstantele din momentul respectiv

4. Sunt oameni care dau flashuri numai celor din categoria 1.

 

Postul asta se potriveste perfect...tu poate esti din categoria 4, eu sigur sunt din 2.

 

Nu m-ai nimerit!Fac parte din categoria celor care decat sa piarda timpul in eradicarea nesimtirii romanesti prefera sa incalce legea, depasind pe banda de siguranta sau chiar pe contrasens incalcand linia dubla continua.Nu de alta,dar eu cand ma grabesc nu o fac din setea de adrenalina sau ca sa ma cred miez.Problema e alta: ca cei care uziteaza banda 2 cu viteze ce cred ei ca sunt ametitoare se supara cand faci astfel de manevre.In concluzie trebuie sa stai musai dupa ei. Nu ai dreptul sa te grabesti.Ei sunt stapanii soselelor.

 

 

asta in otopeni am observat=o si eu....

dar nu mai dureaza mult, pana se prinde tot romanul ca banda 1 e libera:))

 

Daca ai sti decand astept clipa asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 121
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cataline, iti urez sa nu patesti nici un accident. Dar tine cont ca, daca tu depasesti prin dreapta si altul prin stanga si va repliati amandoi in fata celui depasit (si se produce o tamponare) tu esti de vina. Si moral, si legal. Pana una-alta nu-ti da nimeni dreptul sa fortezi pe cineva sa mearga mult peste limita legala de viteza doar pentru a nu te "obliga" pe tine sa depasesti pe banda de urgenta.

Din partea mea, atata timp cat nu le comiti pe langa mine in trafic, nu-mi pasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cataline, iti urez sa nu patesti nici un accident. Dar tine cont ca, daca tu depasesti prin dreapta si altul prin stanga si va repliati amandoi in fata celui depasit (si se produce o tamponare) tu esti de vina. Si moral, si legal. Pana una-alta nu-ti da nimeni dreptul sa fortezi pe cineva sa mearga mult peste limita legala de viteza doar pentru a nu te "obliga" pe tine sa depasesti pe banda de urgenta.

Din partea mea, atata timp cat nu le comiti pe langa mine in trafic, nu-mi pasa.

 

 

Si ce ar trebui sa fac?Aveam un amic care la faze d'astea venea cu conserva bara in bara cu cel din fata si-l impingea.E mai bine asa?Dar cu moto nu pot.Sau sa depasesc(tot cu conserva ca pe moto n-am nici un drept) si sa-l tin si eu la randul meu pe miez mergand in paralel cu cel de banda 1?Zicea cineva mai inainte ca s-a saturat sa civilizeze populatia.Cam asa si eu....In plus cand ma grabesc, ma grabesc si chiar n-am timp de d'astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta mea de conservar iti spun ca flash-ul ca mijloc de atentionare deranjeaza, insa semnal stanga e perceput corect de toti. Si culmea, cand te apropii de unul care locuieste pe banda doi si semnalizezi stanga (mai de departe, nu chiar in fundul lui) ai marea surpriza sa vezi ca se da la o parte. Inca nu am patit-o sa ramana acolo, dar cred ca as aprinde tot ce am si as claxona pana se da la o parte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum naiba se face, dar de cand vreau sa imi iau motor tot patesc cate o nefacuta cu un motociclist (eu fiind in masina)...am mai postat candva aici despre un idiot care m-a facut sa sar borduri pe Margeanului...

 

Faza de acu e relativ simpla...mergeam cu masina spre mare iar pe la km 40 se intampla...la vreo 140 la ora ma bliteaza unul din spate (tot cu o conserva, vorba voastra, era) si dau sa intru pe banda 1. Ma uit in oglinda si nu vad nimic...semnalizez si intru...cand eram la mijlocul benzii (intre cele doua benzi mai exact) vad un motor in retrovizoare trag tare sa intru spre banda 2 (cat pe ce sa il acrosez pe tipul care ma blitase) ... Un amic care era in drapta fata si vorbea cu prietena lui din spate mi-a povestit...moticlistul mergea super tare pe banda de urgenta vrand probabil sa depaseasca ambele masini...si de odata a intrat si el pe banda 1... :P nu stiu de ce da a intrat...

 

Faza mai naspa e urmatoarea...tipul cu motorul a trecut super repede pe langa mine...si credeti-ma nu stateam nici eu pe loc...(140 - 150 km/h) ... daca ne ciocneam...se lasa probabil cu RIP pentru motociclist ca la viteaza pe care o avea nu prea vad ce il salva (zic ca mergea cu vreo 200 daca nu mai bine la cum m-a depasit)... in codul rutier scrie clar...CULPA COMUNA...el nu avea ce sa caute pe banda de urgenta (sa depaseasca pe acolo ma refer, iar eu nu ma asigurasem...desi ....cum am spus ma uitasem inainte in oglida...dar chiar nu ai timp sa vezi toate mig-urile care te depasesc...

 

In fine...s-a terminat cu bine...dar daca ne tamponam cred ca stiu cine era in ochii vostri de vina....

Multa bafta tuturor....

 

Omule... sunt multi nebuni.... Mie imi e tare teama cand merg cu conserva sa nu dau peste vreului din astia shi sa intru la puscarie aiure... ca su nu mai vb ca au shi ei familie... dar unii nu gandesc.

 

Nu sunt ingerash in ceea ce priveste condusul motorului, dar incerc pe cat posibil sa nu mor... shi una e sa mergi cu 200+ normal (cum am mai facut shi eu) shi cu totul alta e sa faci slalom printre benzi...

 

 

Multi se cred ghostrider... pacat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu m-ai nimerit!Fac parte din categoria celor care decat sa piarda timpul in eradicarea nesimtirii romanesti prefera sa incalce legea, depasind pe banda de siguranta sau chiar pe contrasens incalcand linia dubla continua.Nu de alta,dar eu cand ma grabesc nu o fac din setea de adrenalina sau ca sa ma cred miez.Problema e alta: ca cei care uziteaza banda 2 cu viteze ce cred ei ca sunt ametitoare se supara cand faci astfel de manevre.In concluzie trebuie sa stai musai dupa ei. Nu ai dreptul sa te grabesti.Ei sunt stapanii soselelor.

 

 

 

 

Daca ai sti decand astept clipa asta!

 

Bai frate si cat castigi tu depasind pe contrasens?? Am intalnit si eu meseriasi d-astia care depaseau pe banda de urgenta si fii sigur ca pana la sfarsitul autostrazii ii depaseam...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta mea de conservar iti spun ca flash-ul ca mijloc de atentionare deranjeaza, insa semnal stanga e perceput corect de toti. Si culmea, cand te apropii de unul care locuieste pe banda doi si semnalizezi stanga (mai de departe, nu chiar in fundul lui) ai marea surpriza sa vezi ca se da la o parte. Inca nu am patit-o sa ramana acolo, dar cred ca as aprinde tot ce am si as claxona pana se da la o parte.

 

In Romania? Da-mi voie sa nu cred. In alte tari numai asa se dau la o parte, intradevar.

Romanii nu se uita in oglinda. Aproape deloc. Se uita pe vitezometru, vad ca au 130 (viteza legala) sau daca sunt cu adevarat "vitezomani" 140-150, si vorbesc cu familionul despre cat de bine merge masina familiei si ce putin consuma la asa viteze mari.

 

V

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut A2 de 2 ori dus-intors intr-o singura saptamana. Si sincer s-a dat toata lumea din fata mea cand era libera banda 1 si nu erau in depasirea unui vehicul mai incet.

 

Ce e drept pe alte drumuri situatia nu sta deloc asa si am depasit si eu pe toate partile si benzile posibile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca acest topic devine o chestie de genu...de ce sa nu merg tare daca ma tine...NU vreau sa generalizez, ma refer doar la idiotii care se cred ghost rideri si o comit in cel mai frumos mod cu putinta...

 

Spun asta cacin din perspectiva meseriei mele (sunt medic) am vazut destui dobitoci adusi in transe egale la UPU...si mai mult, problema e cu atat mai naspa cu cat "gratie" lor mai apar la urgente si oameni nevinovati... :D :eek: :)

 

Daca cate un putzoi vrea sa se sinucida e treaba lui...ti-e destul de greu ca medic sa le explici apartinatorilor de ce nu s-a mai putut face nimic...ca doar nu ii iei de mana si le arati in ce hal a venit idiotul (referitor la topicul privind educatia prin poze explicite poate ar trebui sa postez si eu cate ceva...poate ca zoro de genu..."te tarai cu 140" s-ar calma naibii daca vad cum moare cineva). Cel mai naspa e ca de cele mai multe ori idiotii de genu nu crapa singuri...sau ei nu crapa...dar in schimb iau dupa ei / ucid indivizi nevinovati..."dobitoci" din aia care merg cu 100 cu loganul familiei si se lauda ce bine merge masina... :kiss:

 

 

Cam asta a fost ideea initiala a topingului....nu am vrut sa acuz pe nimeni...

 

PS1. Imi cer scuze fata de motociclisti adevarati pe care i-am jignit (daca am facut asa ceva) cu acest toping

 

PS2. Celorlalti putzoi de bani gata care cred ca daca le-a luat mama masina sau motor le-a luat si strada multa :lol: - de multe ori idiotii nu mai apuca sa vada fata parintilor / prietenilor / rudelor care vin la spital...

 

PS3. Cei de la PS2 ganditi-va ca mai bine ne-am vedea la o bere decat sa imi faceti o vizita la munca...dar daca tineti neaparat - desi e cinic - va astept, numai aveti grija sa nu aduceti si nevinovati cu voi ca uit sa va anesteziez... :eek: :P

 

PS4. Daca administratorii considera ca acest post este prea cinic ii rog sa il stearga.

 

 

Numai bine tuturor...eu cam atat am avut de spus si sincer chiar nu am timp sa ma cert cu toti ghost riderii pe acest forum.

 

Ride safe...si aveti grija de voi. :crack:

 

Poate cine stie...apuc si eu pana la urma sa iau A si sa ma alatur celor care cred cu adevarat in acesta pasiune. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca acest topic devine o chestie de genu...

 

...complexul conservarului.Vad ca am inceput sa o dam in ghost rideri si nu mai vedem barna din ochiul nostru!Pana una alta domnu' doctor eu am remarcat urmatoarele:

1. viteza peste cea legala(140 parca ?!)

2. impropietarire cu banda 2

3. asigurare la schimbarea directiei de mers(benzii) defectuoasa

si tot tu cu gura mare.

 

PS. E o diferenta uriasa intre a conduce in w/e de placere si a conduce de nevoie la presiunea unei eventuale pierderi a locului de munca.Iti recomand putina ambulanta si ai sa-ti schimbi un pic optica asupra stapanilor benzii 2, ca din camera de garda se vede altfel situatia.

PS. pentru Marmota@: de multe ori am castigat locul de munca. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi displac profund fraierii care merg pe banda doua cind prima e libera indiferent ce viteza cred ei ca "baga".E si mirlan si ilegal. Ce nu se intelege insa este ca banda a doua e facuta sa creasca capacitatea autostrazii nu ca sa stea goala. Asta insamna ca daca banda 1 e plina, mersul in paralel pe banda e absolut normal. Chiar daca practic nu vorbim de o depasire, toata lumea mergind cu aceeasi viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...complexul conservarului.Vad ca am inceput sa o dam in ghost rideri si nu mai vedem barna din ochiul nostru!Pana una alta domnu' doctor eu am remarcat urmatoarele:

1. viteza peste cea legala(140 parca ?!)

2. impropietarire cu banda 2

3. asigurare la schimbarea directiei de mers(benzii) defectuoasa

si tot tu cu gura mare.

 

PS. E o diferenta uriasa intre a conduce in w/e de placere si a conduce de nevoie la presiunea unei eventuale pierderi a locului de munca.Iti recomand putina ambulanta si ai sa-ti schimbi un pic optica asupra stapanilor benzii 2, ca din camera de garda se vede altfel situatia.

PS. pentru Marmota@: de multe ori am castigat locul de munca. :P

 

Dragul meu, in cazul in care tu nu reusesti sa citesti iti mai spun o data...nu imi "impropirietariesem" banda 2 ci doar depaseam o coloana de masini...pentru linistea ta iti spun ca de obicei (cu exceptia depasirilor) pe autostrada merg pe banda 1...nu de alta da e mai comod asa...indiferent de viteza cu care merg...iar cat despre ambulanta crede-ma ca am trecut pe acolo...

 

Iar despre cum se vede situatia din camera de garda te invit sa vezi cu ochii tai...poate asta te va linisti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai naspa e ca de cele mai multe ori idiotii de genu nu crapa singuri...sau ei nu crapa...dar in schimb iau dupa ei / ucid indivizi nevinovati..."dobitoci" din aia care merg cu 100 cu loganul familiei si se lauda ce bine merge masina... :D

Am vrut sa scot in evidenta soferii de w/e. Se pare ca ti-a scapat.

Simplul fapt ca ai plasticul ala roz nu te face sofer. Mai trebuie si bun simt, dar intradevar, nu-l are toata lumea...

 

PS3. Cei de la PS2 ganditi-va ca mai bine ne-am vedea la o bere decat sa imi faceti o vizita la munca...dar daca tineti neaparat - desi e cinic - va astept, numai aveti grija sa nu aduceti si nevinovati cu voi ca uit sa va anesteziez... :crack: :P

Mda... Atitudinea clasica de medic in Romania. Va ascundeti comportamentul in spatele lipsurilor sistemului. Cinic sau nu, ti-ai cam bagat p....a in juramantul depus prin ceea ce afirmi mai sus. Eu am avut nevoie pana acum de trei ori nevoie de "sistemul" medical si tot de atatea ori era sa pocnesc niste oameni care au uitat de unde le vin banii (chiar daca sunt putini) pentru atitudinea lor.

 

V

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS. pentru Marmota@: de multe ori am castigat locul de munca. :P

no offence da ce loc de munca tare ai... sa alergi cu 200+ printre masini pe autostrada tu calare pe motor. multi de pe forum ar vrea un job ca asta, nu ne vinzi si noua pontul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa scot in evidenta soferii de w/e. Se pare ca ti-a scapat.

Simplul fapt ca ai plasticul ala roz nu te face sofer. Mai trebuie si bun simt, dar intradevar, nu-l are toata lumea...

Mda... Atitudinea clasica de medic in Romania. Va ascundeti comportamentul in spatele lipsurilor sistemului. Cinic sau nu, ti-ai cam bagat p....a in juramantul depus prin ceea ce afirmi mai sus. Eu am avut nevoie pana acum de trei ori nevoie de "sistemul" medical si tot de atatea ori era sa pocnesc niste oameni care au uitat de unde le vin banii (chiar daca sunt putini) pentru atitudinea lor.

 

V

 

imi pare sincer rau de unele kakaturi din acest sistem...si crede-ma nu esti singurul care vrei sa ii pocnesti

 

Am vrut sa scot in evidenta soferii de w/e. Se pare ca ti-a scapat.

Simplul fapt ca ai plasticul ala roz nu te face sofer. Mai trebuie si bun simt, dar intradevar, nu-l are toata lumea...

Mda... Atitudinea clasica de medic in Romania. Va ascundeti comportamentul in spatele lipsurilor sistemului. Cinic sau nu, ti-ai cam bagat p....a in juramantul depus prin ceea ce afirmi mai sus. Eu am avut nevoie pana acum de trei ori nevoie de "sistemul" medical si tot de atatea ori era sa pocnesc niste oameni care au uitat de unde le vin banii (chiar daca sunt putini) pentru atitudinea lor.

 

V

 

Iar referitor la juramantul pe care l-am depus nu citi si tu ad literam ce am spus...pur si simplu nu is avocat sa ma bucur cand imi vin "clienti"...

 

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este urmatoarea: nu trebuie sa intepenesti pe banda 2 orice viteza ai avea.

Daca vii cu 200 pe banda 2 si dai de o masina (sau mai multe) care este in cursul depasirii si are 120 km/h, franezi frumos si astepti, ca nu e obligat nimeni sa faca manevre nasoale pentru ca vrei tu sa prinzi stirile de la ora 8. In cazul in care nu se da la o parte dupa ce a terminat de depasit pui semnal stanga, mai astepti un pic, daca tot nu se da la o parte - un claxon, un flash, ceva in genul.

Am mers pe autostrazi destul de mult in Germania, Austria, Elvetia si intr-adevar sunt foarte putini cei care merg foarte tare, si in cazul in care tu esti pe cale sa depasesti niste camioane care sunt pe banda 1 si ai 120, cei care vin cu 150 asteapta politicos sa termini depasirea, nu dau flashuri si nu fac nimic. Pe de alta parte la ei lumea chiar se da la o parte cand termina depasirea.

Depasirea pe banda de urgenta mi se pare o prostie, mai ales la viteze mari.

 

Postarea ta a sintetizat complet topicul asta. Felicitari. Imi pare rau de accidentul tau, cu atat mai mult cu cat esti nevinovat si trebuie sa te lupti si cu politistul ala imbecil.

 

Revenind la topic. Ceea ce urmeaza este pentru cei care nu vor sa reduca nici macar un pic viteza tot drumul lor pe autostrada, si au pretentia ca toti ceilalti sa se dea la o parte din timp din calea lor, astfel incat ei sa conduca nestingheriti, ca si cum ar fi singuri pe drum. Din pacate, unii nu inteleg ca asa ceva nu se poate si ca toti ceilalti au dreptul sa depaseasca vehicule, este adevarat, respectand si legea dar si bunul simt.

 

 

 

Sa zicem ca un Oltcit merge pe A2 cu 90km/h. Eu vin cu Dacia cu 100km/h. Diferenta dintre noi este de 10km/h, adica 2,8 metri pe secunda. Dacia mea nu prea trage, deci nu este capabila de acceleratii mari.

Ca sa-l depasesc ma asigur din spate, vad ca nu vine nimeni, si incep depasirea cu 10 metri inainte de a ajunge in dreptul lui. De asemenea, reintru pe banda 1 dupa alti 5 metri dupa ce l-am depasit. Oltcitul are si el vreo 4 metri lungime, deci am nevoie de vreo 20 de metri relativi (distanta parcursa fata de el, nu fata de sol) ca sa-l pot depasi. Acesti 20m relativi ii parcurg in 20 : 2,8 = 7 secunde.

 

Buuun !

Din spate vine X5-ul cu 220km/h, deci fata de mine se apropie cu 120km/h, adica cu 33 de metri pe secunda (33m/s).

Daca ar fi sa franeze de la 220km/h pana la 100km/h, X5-ului i-ar trebui, daca pilotul este supermeserias, cam 33m/s : 9m2/s = 3,7 secunde (am considerat deceleratia maxima 9 metri patrati pe secunda).

Dar cum pilotul nu este supermeserias, iar ca sa nu-l jenez nu trebuie sa-l fortez sa franeze la maximum, cred ca trebuie ca X5-ul sa aiba la dispozitie macar dublu, adica 7 secunde din momentul in care eu reintru pe banda 1 si pana cand el ma ajunge.

 

Deci eu trebuie sa incep depasirea Oltcitului cu cel putin 7 + 7 = 14 secunde inainte ca X5-ul sa

ma ajunga. Asta inseamna ca eu incep depasirea in momentul cand X5-ul se afla la cel putin 14s x 33m/s = 467 metri in spatele meu.

 

Concluzii

1. Daca am o curba in spate la mai putin de 500 metri, si daca nu am vizibilitate spre spate de minim 500 metri, atunci nu trebue sa depasesc pentru ca, oricand, pot sa ma trezesc cu o racheta in fund.

2. Daca sunt masini la mai putin de 500 de metri in spatele meu, iar nu pot sa depasesc, pentru ca, oricand, poate sa apara din spatele lor o racheta si sa ma trezesc cu ea in dos.

3. Daca in fata mea sunt doua Oltcituri care circula in lant, desi legea le interzice, si daca vreau sa le depasesc, ca e dreptul meu sa merg cu 100km/h, atunci trebuie sa am grija sa nu fie nimic in spatele meu mai aproape de 700 de metri, sau chiar mai mult.

4. Daca am in fata mea, pe autostrada, o portiune de carosabil deteriorata, cum sunt gropile de pe A1, sub nici o forma nu trebuie sa schimb banda, ci sa trec peste ele, chiar daca stric masina, pentru ca, deja repet, oricand...

5. Nu trebuie sa merg singur in masina pe autostrada, ci cu un pasager care sa se uite printr-un binoclu in spate si sa-mi spuna cand pot sa depasesc alte masini care merg mai incet ca mine.

 

Concluzia concluziilor

Daca aveti masini cu performante mici, nu depasiti pe autostrada, stati numai pe banda 1 indiferent cat de incet merge cel din fata voastra, pentru ca banda a doua este rezervata numai bengoshilor.

Editat de moto+
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia concluziilor

Daca aveti masini cu performante mici, nu depasiti pe autostrada, stati numai pe banda 1 indiferent cat de incet merge cel din fata voastra, pentru ca banda a doua este rezervata numai bengoshilor.

Lol. Adica ala saracu cu Dacia trebuie sa stea in spatele unui tir toata autostrada pentru ca la un moment dat s-ar putea sa apar eu cu 250 la ora?! Wrong, e de datoria mea sa ma asigur ca viteza mea supersonica nu duce la infigerea intr-un vehicul care circula in limitele legislatiei, nu invers.

Desigur asta nu inseamna sa-mi taie ala fata cand sunt cu putin in spatele lui, dar nici sa se uite cu binoclul in spate la 2 km de cate ori vrea sa faca o depasire ca poate o veni vreo racheta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia concluziei concluziilor:

S-a umplut forumul de conservari complexati stapani de sosele ce nu mai au loc pe autostrazi de motociclisti ce circula cu viteze ametitoare.In 12 ani de incurcat traficul am observat un singur lucru: de la an la an e tot mai rau.N-am stat sa calculez metrii pe secunda dar asta-i realitatea care o vad eu: nesimtirea si prostia sunt in crestere.Diferenta se observa si la obtinerea permiselor.O gramada de experti care nu-s in stare sa faca o parcare laterala.Da' ce mai trebuie?Oprim unde vrem,cand vrem, cum vrem.La fel si cu depasirea si cu celelalte manevre.

 

Nedumerire: de ce nu va smiorcaiti pe siteurile de conserve tunate cu multa fibra de sticla?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia concluziei concluziilor:

S-a umplut forumul de conservari complexati stapani de sosele ce nu mai au loc pe autostrazi de motociclisti ce circula cu viteze ametitoare.In 12 ani de incurcat traficul am observat un singur lucru: de la an la an e tot mai rau.N-am stat sa calculez metrii pe secunda dar asta-i realitatea care o vad eu: nesimtirea si prostia sunt in crestere.Diferenta se observa si la obtinerea permiselor.O gramada de experti care nu-s in stare sa faca o parcare laterala.Da' ce mai trebuie?Oprim unde vrem,cand vrem, cum vrem.La fel si cu depasirea si cu celelalte manevre.

 

Nedumerire: de ce nu va smiorcaiti pe siteurile de conserve tunate cu multa fibra de sticla?

 

 

Asta fiind concluzia asta e ultimul meu post...

 

Dupa cum am spus si in posturile anterioare nu am vrut sa jignesc orgoliul nimanui, doar sa trag un semnal de alarma...Dar la urma urmelor fiecare circula cum vrea...

 

E adevarata faza ca in ultimul timp se circula din ce in ce mai aiurea...gandeste-te numai ca majoritatea soselelor din Ro nu au fost proiectare pentru volumul traficului actual...la cere se mai adauga si gramada de idiotii cu permise...indiferent daca is A, B, C sau alta categorie...

 

Si cine stie...dupa ce imi iau si eu A-ul poate o sa vad ca toti care is pe 4 roti fac parte din categoria conservarilor idiotii....glumeam..

 

 

Pana una alta, bafta tuturor si drumuri fara incidente...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Si cine stie...dupa ce imi iau si eu A-ul poate o sa vad ca toti care is pe 4 roti fac parte din categoria conservarilor idiotii....glumeam..

 

 

 

Iti garantez ca dupa ce vei iesi in trafic pe moto(nu dupa ce iti vei lua "A"-ul!) chiar si ca pasager o sa-ti schimbi foarte mult parerea despre conservari.Acum un an si ceva si eu eram la fel de vehement in apararea conservarilor,deh eram posesor de B de 11 ani si A-ul d'abia il luasem.La fel iti vei schimba impresia despre conservari si cand vei incepe sa folosesti conserva mai mult decat in w/e si de la servici acasa,cand te va suna sefu' sa te intrebe daca nu cumva o impingi,sau cand o sa te intorci la terminarea programului cu temele nefacute,sau cand vei baga suplimentare ca ti-ai intarziat treaba din cauza conservarilor nesimtiti si incapabili,cand o sa astepti cu orele ambulanta blocata in trafic sau mai rau in accident ca un conservar nu a auzit sirena si nu a vazut ditamai Iveco etc, etc....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti garantez ca dupa ce vei iesi in trafic pe moto(nu dupa ce iti vei lua "A"-ul!) chiar si ca pasager o sa-ti schimbi foarte mult parerea despre conservari.Acum un an si ceva si eu eram la fel de vehement in apararea conservarilor,deh eram posesor de B de 11 ani si A-ul d'abia il luasem.La fel iti vei schimba impresia despre conservari si cand vei incepe sa folosesti conserva mai mult decat in w/e si de la servici acasa,cand te va suna sefu' sa te intrebe daca nu cumva o impingi,sau cand o sa te intorci la terminarea programului cu temele nefacute,sau cand vei baga suplimentare ca ti-ai intarziat treaba din cauza conservarilor nesimtiti si incapabili,cand o sa astepti cu orele ambulanta blocata in trafic sau mai rau in accident ca un conservar nu a auzit sirena si nu a vazut ditamai Iveco etc, etc....

 

 

Cine stie...pana acum nu am patin nimic fff naspa sa ma faca sa generalizez...desi:

 

Masina o folosesc zilnic si de ceva ani...asa ca nu ma pot considera sofer de weekend...mai ales ca am probabil cate sute de mii bune de km facuti prin toate meleagurile patriei si cateva mii bune pe afara...

 

Pe motor am mers ceva...numai ca pasager pe drumuri publice si cativa km probail pe campii in postura de mare pilot...

 

dar pe undeva ai mare dreptate...referitor la ambulantele blocate in trafic si idiotii care nu le vad...sunt cazuri in care cateva minute conteaza...iar la noi sunt putine ambulante care au dotarea sa te mentina in viata pana ajungi la UPU...pe astia i-as impusca...mai ales ca stiu cateva cazuri in care daca ambulanta ajungea la timp se mai putea face cate ceva....

 

da asta e...Romania tara de (p)acat ...ar merge altceva in locul p-ului

 

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca ai fost pe faza, stiu ca pe A2 se circula tare rau stiu din propia experienta dar nu-i inteleg cum alearga aiurea printre benzi si printre masini.Eu merg pe banda 2 si dau flasuri in cel mai rau caz sau franez si stau in spatele masini pana se da la o parte.Dar stii cum e cand au bani .....oricine are ce vrea ....mai putin cap.Bafta si fara incidente pe viitor.

Nu inteleg ce legatura au banii cu maniera de a conduce ? :P Sau te deranjeaza ca tu nu ai si altii(ariciu) au ?Asta nu trebuie sa fie frustrant pt tine ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta fiind concluzia asta e ultimul meu post...

 

Dupa cum am spus si in posturile anterioare nu am vrut sa jignesc orgoliul nimanui, doar sa trag un semnal de alarma...Dar la urma urmelor fiecare circula cum vrea...

 

E adevarata faza ca in ultimul timp se circula din ce in ce mai aiurea...gandeste-te numai ca majoritatea soselelor din Ro nu au fost proiectare pentru volumul traficului actual...la cere se mai adauga si gramada de idiotii cu permise...indiferent daca is A, B, C sau alta categorie...

 

Si cine stie...dupa ce imi iau si eu A-ul poate o sa vad ca toti care is pe 4 roti fac parte din categoria conservarilor idiotii....glumeam..

Pana una alta, bafta tuturor si drumuri fara incidente...

,,Asta fiind concluzia asta e ultimul meu post..."ne-ai pacalit. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...