Sari la conținut

motorex x-enduro festival iasi


orestte
 Share

Postări Recomandate

invitam pe toti cei pasionati de enduro la iasi in perioada 16-17 oct unde va puteti da pe traseul marcat cu banda in lungime de aprx 25km

de mentionat ca parcurgerea traseului se va face in data de 17oct

cei care vin (de pe 16 oct) de mai departe si vor cazare sau cei care doresc mai multe informatii va rog sa ma sunati 0721535377 sau 0744874196

post-669-1286518289_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

invitam pe toti cei pasionati de enduro la iasi in perioada 16-17 oct unde va puteti da pe traseul marcat cu banda in lungime de aprx 25km

de mentionat ca parcurgerea traseului se va face in data de 17oct

cei care vin (de pe 16 oct) de mai departe si vor cazare sau cei care doresc mai multe informatii va rog sa ma sunati 0721535377 sau 0744874196

Cum e traseul sefu. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt a nu exista discutii cum ca cei din iasi ar cunoaste traseele...participantii for fi categorisiti in "cei din iasi" si "cei din afara".

deci doar 2 categ... in care pot intra atat incepatori cat si avansati.

traseele sunt marcate cu banda ... de dificultate mica spre medie... diferenta dintre participanti vazandu-se la numeroasele urcari si sectiuni mai tehnice.

iar la sf o zona mai tehnica.. o mica urcare de cca 1km printr-un parau .

 

cam cum arata traseele prin zona :

si ceva filmat de anu trecut :

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezultate?

 

Mesaj completat

Ma scuzati, am uitat ca a fost festival :laugh:

Vad ca nu comenteaza nimeni nimic de aceasta cursa,asa ca o sa incep eu.

Cursa mi-a parut una destul de usoara(nivelul meu fiind unul de hobby).Asa a si fost pana la cea de-a treia etapa,care insemna parcurgerea de doua ori a unui traseu scurt dar f solicitant,prin albia unui parau.Acolo,slaba mea pregatire fizica m-a facut sa renunt la incercarea de a termina a doua tura,dupa ce rupsesem maneta de ambreaj,fara de care parcurgerea traseului s-a apropiat de imposibil.A fost o intalnire ok,insa au fost cateva mici probleme la marcajul traseului,si mai ales, banda folosita,de culoare verde cu alb, era f greu de identificat intr-o padure inca verde.Sau cel putin asa a fost pt mine...Numarul mic de participanti m-a convins ca pe la noi sportul asta se practica doar pe vreme frumoasa, cu toate ca o mediatizare mai puternica a evenimentului ar fi strans ceva mai multi enduristi. Poate careva dintre cei care au fost acolo cu aparatele si camerele foto or sa puna aici niste dovezi ca ratarea acestei intalniri a fost intradevar o pierdere.

La anul,daca se mai tine aceasta cursa, o sa vin cu placere si ceva mai bine pregatit.

Adrian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca au venit putini dar find si faptul ca e sfarsit de sezon, cursa nu are o mare traditie si e si departe. Asa a fost si la etapa a 3-a din CN: super traseu, super marcat, doar 40 de rideri.

 

Parca prin primavara la o etapa de enduro cross de la Valiug daca imi aduc aminte bine au fost doar 12 participanti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici sunt poze/filme

se pare ca ploaia de 2 zile a speriat pe multi facand traseul mai "piperat" pentru unii

eu nicodata nu am sa fac un traseu gen romaniacs (extrem enduro) ci cum am spus clasic enduro, un enduro placut pentru toata lumea

evenimentul se afla la a3a editie si daca am sa fiu sanatos ne vedem si la a50-a :laugh:

multumesc participantilor, celor care s-au implicat in organizarea acestui eveniment si sponsorilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca au venit putini dar find si faptul ca e sfarsit de sezon, cursa nu are o mare traditie si e si departe. Asa a fost si la etapa a 3-a din CN: super traseu, super marcat, doar 40 de rideri.

 

Parca prin primavara la o etapa de enduro cross de la Valiug daca imi aduc aminte bine au fost doar 12 participanti...

59 de participanti platitori.daca nu sti nu vorbi!si mai date cu motoru ca ai rupt netu.te pupa teo !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca nu comenteaza nimeni nimic de aceasta cursa,asa ca o sa incep eu.

Cursa mi-a parut una destul de usoara(nivelul meu fiind unul de hobby).

 

 

Totusi, mergand in regim de cursa traseul nu a fost usor, chiar daca a fost enduro clasic + ca a si plouat non-stop. Cred ca era mai bine daca se parcurgea traseul fara pauze, si cum spunea si Adrian, benzile verzi se distingeau mai greu. Per total a fost bine, iar paraul a fost cireasa de pe tort :laugh:.

Editat de Braccio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

59 de participanti platitori.daca nu sti nu vorbi!si mai date cu motoru ca ai rupt netu.te pupa teo !

Teo eu mai mult scriu decat ma dau, asta e meseria mea. Familie mare, renumeratie mica, mai ales cand te sustii singur. Cat despre rupt netu, consider ca remarca ta e... proasta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, mergand in regim de cursa traseul nu a fost usor, chiar daca a fost enduro clasic + ca a si plouat non-stop.

foarte corect...orice traseu parcurs in regim de plimbare e usor..insa daca vrei sa scoti un timp bun..lucrurile ies putin altfel

 

e bine ca se fac si se vor face astefel de evenimente in care participanti mai vad si alte zone din tara

 

@bracio nu am uitat de codita ta ma duc in padure sa o caut ca nu a luat-o nimeni de acolo :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici sunt poze/filme

se pare ca ploaia de 2 zile a speriat pe multi facand traseul mai "piperat" pentru unii

eu nicodata nu am sa fac un traseu gen romaniacs (extrem enduro) ci cum am spus clasic enduro, un enduro placut pentru toata lumea

evenimentul se afla la a3a editie si daca am sa fiu sanatos ne vedem si la a50-a :laugh:

multumesc participantilor, celor care s-au implicat in organizarea acestui eveniment si sponsorilor

 

ma bucur ca gandesti asa Orestte, din pacate 90% din cei ce organizeaza curse in ROmania fac doar chestii extreme, la care daca nu esti chiar meserias risti sa te rupi sau sa-ti paradesti motorul. Sigur, am vazut ca multora le place sa mearga hard, nu-i condamn, e placerea lor, si eu am mers mai tare acum douazeci de ani... Pana la urma totul depinde de pregatirea fizica si de varsta...Oricum, ar trebui sa fie loc pentru toata lumea, dar in afara de Targoviste si de voi, poate un pic Valcea si ultima etapa de la Buzau citesc pe forumul asta numai de curse gen "enduromaniacs", drept pentru care am mers numai la Sf.Gheorghe anul asta, la celelalte amintite mai sus nu am putut ajunge, tocmai atunci am avut alt program... Interesant e altceva:am urmarit pe Eurosport campionatul mondial de enduro de anul asta si din ce am vazut filmat, traseul din multe curse gen Polonia, Turcia, Grecia, mi s-a parut mai usor ca in multe curse din Romania, doar ca meseriasii le parcurgeau in viteza mare, ceea ce parea si mai interesant dacat sa te chinui in stil trial...sper sa se faca si la noi mai multe d-astea la anul...Pana la urma e bine ca toata lumea sa aiba de unde alege... sper ca la anul sa ajung si eu la cursa voastra, singura problema e distanta... Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur ca gandesti asa Orestte, din pacate 90% din cei ce organizeaza curse in ROmania fac doar chestii extreme, la care daca nu esti chiar meserias risti sa te rupi sau sa-ti paradesti motorul. Sigur, am vazut ca multora le place sa mearga hard, nu-i condamn, e placerea lor, si eu am mers mai tare acum douazeci de ani... Pana la urma totul depinde de pregatirea fizica si de varsta...Oricum, ar trebui sa fie loc pentru toata lumea, dar in afara de Targoviste si de voi, poate un pic Valcea si ultima etapa de la Buzau citesc pe forumul asta numai de curse gen "enduromaniacs", drept pentru care am mers numai la Sf.Gheorghe anul asta, la celelalte amintite mai sus nu am putut ajunge, tocmai atunci am avut alt program... Interesant e altceva:am urmarit pe Eurosport campionatul mondial de enduro de anul asta si din ce am vazut filmat, traseul din multe curse gen Polonia, Turcia, Grecia, mi s-a parut mai usor ca in multe curse din Romania, doar ca meseriasii le parcurgeau in viteza mare, ceea ce parea si mai interesant dacat sa te chinui in stil trial...sper sa se faca si la noi mai multe d-astea la anul...Pana la urma e bine ca toata lumea sa aiba de unde alege... sper ca la anul sa ajung si eu la cursa voastra, singura problema e distanta... Bafta !

 

 

La viteza cu care merg la WEC pericoul de accidentare e mult mai mare decat la un concurs hard enduro.

Bineinteles asta e parerea mea personale,cu care nu trebuie sa fii de accord...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...