Sari la conținut

Inselat De Asigurare


Avi
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor am o mare problema si va rog cei ce ma pot ajuta macar cu sfaturi sa ma ajute

Pe data de 29 Iulie anul acesta am avut un accident cu scuterul meu in timp ce ma deplasam pe banda 1pe o strada de la mine in orasul Brasov din coloana ce stationa pe banda 2 intre mine si el fiind linie dubla continua datorita faptului ca era la 10 metrii de semafor o usa a unui Cielo a fost deschisa de catre pasagerul autoturismului din care a rezultat coliziunea cu scuterul meu "carene crapate" atat si eu barbie putin taiata si deget crapat pana aici totul e ok

merg la politie toate alea in regula vinovat cel ce a deschis usa si asa mai departe

merg la asigurare BT Transilvania Asigurari

fac actele necesare constatare poze dupa care mi se cere deviz oferta cu piesele necesare

ok dupa cateva zile duc deviz oferta care ma costat bani si ii propun celor de la asigurari sa imi ofere o parte din bani caci imi repar singur scuterul adica in regie proprie bun sunt de acord normal caci imi ofera undeva la 300 de euro decat 400 pentru piese noi

buna semnesz actele necesare mi se cere cont de banca in care sa mi se vireze banii

astept 2 saptamani ca asa au spus ca im maxim 2 saptamani intra banii

merg si le spun celor de la asigurari ca nu au intrat banii si suna la Cluj si intreaba de dosarul meu si surpriza mi se spune ca sar putea sa imi refuze dosarul fiindca exista o terta persoana participanta la accident si ca nu cred ca ma vor putea despagubi

este normal asa ceva?

spunetimi ce sa mai fac dupa ce mi-am bagat o gramada de bani in reparatia scuterului stiind ca vor veni banii de la asigurare ca doar am facut actele pentru reparatie in regie proprie

Ma gandesc sa intentez un proces impotriva celor de la Asigurari fiindca nu mi s-au prezentat macar aceste ascunzisuri ale asigurarii

Va rog daca aveti sfaturi va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai CASCO?

"Ma gandesc sa intentez un proces impotriva celor de la Asigurari fiindca nu mi s-au prezentat macar aceste ascunzisuri ale asigurarii"

Daca te referi la RCA-ul lu ala o sa ai probleme nu ca ar avea dreptate dar pentru ca sunt niste jigodi si se //// pentru fiecare suta de euro.

 

PS: Ai avocat? Ei au o mie... Mai simplu le ceri un raspuns si daca ai ceva la mana semnat si parafat de ei ai putea sa incerci si la tribunal da putine sanse...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze ca ma bag pt tine dar si eu am apelat la casco ca mi-am spart toba singur.Trebuie sa iau dovada de la politie...deci ma duc cu scuterul la politie si ii rog sa-mi dea dovada?sau iau constatare de la service cum ca am toba sparta,apoi iau dovada de la politie si apoi ma duc la asigurari?Explica-mi te rog care e demersul.Mersi!

Editat de OVK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fu sigur ca am inteles bine: esti despagubit doar daca soferul deschide portiera si te trimite in rai, nu si daca pasagerul face acelasi lucru ?

Ai putea sa discuti frumos cu ei sa le explici situatia si sa le spui romaneste ca a fost o coliziune cu un autoturism nu cu o terta persoana precum si ca soferul e direct raspunzator de daunele pe care le produce autoturismul. Ca dupa aia soferul poate fi despagubuit de pasager asta nu e problema asigurarilor si nici a ta ! Baietii stau destul de bine cand tre sa aplice logica gresit, dar in favoarea lor. Daca-i dai in judecata e imposibil sa nu castigi.

Pur si simplu incearca sa te fure !

Daca din procesul verbal de la politie reiese vinovatia soferului merita sa mergi inainte cu procesul. Totusi te-as sfatui sa nu discuti cu bananierul care sta la birou si sa soliciti o intrevedere cu seful sucursalei respective caruia sa-i mai explici inca odata situatiasi sa-i areti actele. Tre sa fie batut in cap sa nu-si dea seama ca ar pierde un proces. Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am RCA dar se poate interpreta si faptul ca usa portierei a fost deschisa de catre sofer sau din voia acestuia atunci nemai existand o terta persoana dar un proces tot poate fi valabil avand atatea motive dintre care si acela ca nu mi sa specificat de la inceput aceste lucruri pentru care nu mi se acorda despagubirea si faptul ca am adus devizul oferta pentru ei dand si acolo niste bani si acela ca mi-am reparat singur scuterul din baniii mei asiguratorul spunandumi ca sa astept sa imi intre banii in cont ca dosarul este complet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am avut eu acidentul politia a hotarat astfel: Nu se poate stie cine este devinul, fiindca blablablablablalba. Si in final au hotarat ca reparatia loganului va fii impartit in doua asta-i fiind 2*1000 ron, si costul reparatiei al motorului trebuie platit de conducatorului loganului. :P) asta-i fiind 700 de ron. :D) este vorba de un Piaggio ciao.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...