Jump to content

Nu trai dupa principiul

Recommended Posts

Salut si eu ca si tine sunt un motociclist , cu mai multa sau mai putina experienta nu cred ca e e relevant.Acum 2 ani am plecat in Anglia sa lucrez, acolo am cunoscut romani stabiliti de mai multi ani care impartasau aceeasi pasiune pt 2 roti.Surpriza mea a fost sa aud ca toti aveau asigurari de viata si nu numai pt toate obiectele de valoare.Raspunsul meu a fost ca naa...castiga bine si isi permit.Experienta cu Anglia a durat 1 ani dupa care am venit in ro sa termin facultatea si am cumparat si eu o moto cu banii castigati in UKAcum la noi asigurarile de viata nu sunt o necesitate observ dar CASCO la moto da.Adica moto conteaza sa scape ca pilotii se mai gasesc cam asta e mentalitatea noastra.Am citi pe site o gramada de povesti cu accidente si oameni disperati sa faca rost de bani de operatii sau mai rau de inmormantare.Eu nu vrea usa ajung in postura asta si nu doresc nimaniu asa ceva.O asigurare de viata te pune pe TINE si pe familia ta mai presus de orice ai fi surprins sa vezi cat de ieftine este in comparatie cu viata si siguranta ta.In ultima perioada am schimbat multe joburi ca na asa e la noi dar acum lucrez ca consultant financiar pt Generali asta a consolidat parerea mea despre asigurarile de viata.

Concluzie ACCIDENTELE NU ISI ALEG VICTIMELE-NU POTI SA LE PREVEZI-MAI MULT NU POTI SA LE PREINTAMPINI.

Daca cineva doreste sa stie mai mult despre cum poate sa doarma mai linistit noaste poate sa ma contacteze pe mess la o discutie de informare.

Sa auzim numai de bine si asfalt uscat (cat a mai ramas pe anul asta):crack:

Stefan_btm@yahoo.com

E criza ,tre sa-l intelegem si pe el :crack: Bai frate,ti-ai facut cont doar ca sa iti faci reclama sau cum?Chiar nu e nevoie de reclama ascunsa pe forum si de atata "ingrijorare".Iar referitor la reclama in sine,chiar nu m-as duce sa-mi fac o asigurare de genul la cineva care nu stie sa scrie coerent si sa faca cat de cat o prezentare decenta la un produs,oricare ar fi el.Asa ca succes la clienti,probabil in alta parte

Asigurari = Leech

Firme de supt bani!

Sa iti mai zic o treaba: traiesc in australia. Ozoii (asa se numesc locuitorii Ozsteliei) de abia isi fac asigurare la motor de zgarciti ce sunt. Cu banii aia mai bine bagi beri in tine, intr-un Pub. Daramite asigurari de viata :crack:

Trecand de la una la alta: tu faci o reclama la un produs. Poate unii au asigurari medicale. Li se va rupe instant de asigurarea ta de viata. Altii nu au bani sa dea 2 lei pe benzina ....

Oricum: este jenibil ce faci aici.

BTW: cand dau de vreun agent de vanzari, imi vine sa ii sucesc gatul. Asa de mult va iubesc. Voi si martorii lui iehova. La fel de insistenti: AS SEEN ON TV!

Edited by Baiazid

N-o fi destul ca ma lupt eu cu nesimtirea si nemernicia asiguratorilor cand tre' sa-mi recuperez banii pe o aripa indoita, un far spart... ?

Acum chiar tre' sa-mi blestem familia sa se lupte si ea pentru asigurarea mea de viata, daca chiar se ajunge acolo ?

Vise domnilor asiguratori, vise. Invatati intai sa construiti o afacere in care clientul este "miezul" si nu profitul vostru. Respectati-l, tratati-l cu bun simt si apoi vorbitii despre alte feluri de asigurari NON OBLIGATORII. Asta cel putin pana nu se vor gasi niste parlamentari sa faca si asigurarea de viata obligatorie.

sincer ..eu am o asigurare de viata cu capitalizare...si nu are legatura cu motociclismul ca m-am apucat de inainte de a ma sui pe moto...sincer am facut-o mai mult pt capitalizare....in felul in care merg lucrurile nu cred ca voi mia prinde vreo pensie de la stat si prefer sa mi-o strang cumva singur. Referitor la sigurarile de viata ce e naspa e ca majoritatea sunt valabile doar in tara...deci daca iti faci o operatie afara nu primesti nici un leu...mare problema ....ca la sistemul medical de la noi...

cat despre omu' de la Generali...el ia un comision de la fiecare client....si incearca sa ii adune cum poate....nu pot sa ma supar pe el.... chestia e ca sigur s-a gandit ca pe forumu moto merita sa puna anunt....ca mai devreme sau mai tarziu ne imprastiem toti :crack:

Edited by yoyo_man

Mana intinsa care nu spune o poveste nu ...incheie asigurare.

Daca tot esti in bransa explica-mi te rog cum vine treaba cu asigurarea de viata...bani pentru lumea ailalta sau cum? Cu ce ma incalzeste pe mine, ca cineva imi da bani odata mort? Nu mai bine faci o asigurare care sa-ti dea bani cand esti viu? Faceti si voi un brainstorming acolo la sediu, poate iesiti pe piata cu o oferta gen noi iti dam bani cat esti viu si ni-i dai tu inapoi dupa ce mori :crack:

Edited by marcone
Mana intinsa care nu spune o poveste nu ...incheie asigurare.

Daca tot esti in bransa explica-mi te rog cum vine treaba cu asigurarea de viata...bani pentru lumea ailalta sau cum? Cu ce ma incalzeste pe mine, ca cineva imi da bani odata mort? Nu mai bine faci o asigurare care sa-ti dea bani cand esti viu? Faceti si voi un brainstorming acolo la sediu, poate iesiti pe piata cu o oferta gen noi iti dam bani cat esti viu si ni-i dai tu inapoi dupa ce mori :blink:

Asa e, ce ma mai intereseaza pe mine de restul daca am trecut in alt "realm"? :)

Iar ca sa imi fac asigurare de viata sau pensie privata, ma intereseaza mai mult sa vad:

1. cat de veche e firma

2. rapoartele anuale de audit, daca firma este publica (actiuni)

3. trendul, sa vad ce se intampla cu banii mei. Daca firma este gestionata prost dar la TV arata de zici ca e cea mai tare firma => clar tzeapa pe termen lung.

4. cine este asiguratorul principal al lor

5. performanta firmei ...

...

Zic asta ca s-a intamplat de multe ori sa fuga un director cu banii in argentina.

Guest Haywood Yablomme

Am o prietena a carei mama a facut un credit la banca iar creditul a venit cu o asigurare de viata obligatorie al carei beneficiar era banca. Biata femeie a facut un stop cardiac si a murit,acum fata (22 de ani ) trebuie sa achite imprumutul pentru ca asiguratorul spune ca nu plateste ca femeia era batrana (fo 50).

Cata incredere sa avem in asiguratorii astia care si-au dat mana cu CSA ca sa ne jefuiasca pe noi?

si daca imi inchei asigurarea dorm linistit<eventual si la ghidon>ca ce? ca pot sa mor linistit si firma de c.a.c.a.t. la care lucrezi o sa-mi plateasca inmormantarea? mai bine <e o vb >belesc bine ochii ca altfel......>

Edited by kelu_copilu