Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Multumesc pentru raspunsuri @catas_him @4mbb . Momentan detin permis categoria A2, ceea ce ma limiteaza din multe puncte de vedere. Acest model ma intereseaza deoarece il pot conduce legal, iar, @4mbb , De ce spui ca nici pentru gagici nu este? Ce defecte are..? Detaliaza-mi putin te rog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut 2 intrudere de 800 si m am dat cu unu de 600.

 

stai relax, de la 600 la 800 nu este cine stie ce diferenta..m am dat si cu cel de 400 si mi a placut.

 

oricum este chopper, nu l iei sa faci circuit cu el...

 

daca motorul este bun, fara probeleme si cunosti istoricul lui, parerea mea este sa l iei. eu cu cel de 800 am fost pana in Spania..consum bun , cuplu si fiabilitate ! mergeam la drum lung cu 100...in depasiri mai bagam mana n gaz...cum am spus, e chopper , mergi cu el relax. si oricum, daca te vei plictisi de el , vei vinde si vei lua altceva mai mare..cu toate ca la inaltimea ta, te avd bine pe un enduro touring.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ZZTOP , Multumesc pentru raspuns. Nu sunt adeptul vitezei, dar, exista situatii in care, cum ai precizat mai sus, faci o depasire, si ai nevoie sa se infiga destul de repede. Eu m-am dat cu cel de 600 cu 140 maxim. Am bagat mana in el sa vad cum trage, nu pot spune ca este vreo vitezana sa urce 0-100 in 3 secunde, dar cred ca a urcat in vreo 6-7s 0-100. Deci este ideal pentru ceea ce imi trebuie mie. Am avut ocazia si am mers si in spate, iar pozitia este chiar comoda(fata de al meu unde ma inghesui cu cel din spate). Eu mi-as cumpara acest model deoarece din prima clipa cand l-am vazut, mi-a placut foarte mult si ca estetic, dar si cand m-am suit pe el. Ca si putere parerea mea este ca trage destul de bine pentru un motor de 600 cu 45 de caluti, si cred ca ar fi ideal pentru plimbari si drumuri lungi.

 

Mai astept pareri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa te uiti si la kawasaki vulcan,yamaha dragstar si honda shadow. Avantaj la dragstar, transmisia pe cardan. Toate sunt pe variante de 600. Trebuie suit vazut, sa iti faci o idee. Bafta.

 

daca nu te procepi, de ce te bagi in seama?? Intruder vs 600 este pe cardan!! si nu se compara cu niciun motor. fiabilitate, putere...tot ce vrei tu..!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare legat de consum pentru Intruder VS 800 (an 1996) - in perioada asta mers dimineata la 5-6 grade si doar in oras la ore de varf (8-9 dimineata, 17-18 seara, Timisoara) am un consum de 10l/100km, e prea mult?

Din pacate sunt foarte multe semafoare si abia apuc sa merg un pic mai intins pana iar ma opresc.

Salutare!

E cam mare consumul de 10l/100km la un VS de 800, chiar si in oras...

Poate ar trebui sa ii faci o verificare la carburi, amestecul benzina/aer, filtrele de aer, bujii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca e pe cardan. Ma refeream ca din ce i-am scris eu ca alternative, dragstarul are cardan.

Cum sar unii.

Si nu ma dau stiutor, departe de mine asta! sunt un habarnist convins incepator.

Dar mai usor cu saritul la jugulara, ca nu e pe bani aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca e pe cardan. Ma refeream ca din ce i-am scris eu ca alternative, dragstarul are cardan.

Cum sar unii.

Si nu ma dau stiutor, departe de mine asta! sunt un habarnist convins incepator.

Dar mai usor cu saritul la jugulara, ca nu e pe bani aici.

si de de ar fi mai bun dragstarul decat intruderul??? am condus ambele, ani de zile. recomand intruder, parere personala...

 

dupa cum ai scris am inteles ca nu stiai de cardan pe intruder/...hehehe pe forumul asta sare lumea precum cartofii prajiti, ai si tu dreptate.

 

mno..depinde ce gaseste omul, poate sa ia intruder varza..idem si dragstar..sa fie el multumit de motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si iar, n am zis ca e mai bun dragstarul. Doar ca din lista mea de sugestii, are cardan. Iar citesti printre linii zz ule :D si nu i am spus nimic ca un model ar fi mai bun ca altul. Doar i am mai dat niste nume de cruisere de 600, sa vada si ochiul lui. Clar, cardanul te scapa de curatat lantul si gresat, din 500 in 500km..nu e mare scofala dar tot e o chestiecin plus care iti mananca timp. Plus uzura la distributie. Atat stiu. In rest, pace si armonie sa fie intre mobrisiti :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si iar, n am zis ca e mai bun dragstarul. Plus uzura la distributie. Atat stiu. In rest, pace si armonie sa fie intre mobrisiti :D

Detaliaza aia cu uzura la distributie, te rog.

 

Eu zic ca unii dinte voi ati invatat sa vorbiti inca din ou. Si de atunci o tineti tot asa...

 

On topic, 600 e mic tare la un cruiser. In alta tara cu traditie moto, un amic cu hd883 de care era tare mandru dealtfel, a fost intrebat ce a patit de umbla cu motocicleta nevestii :D Si crede-ma ca 883-ul e un monstru pe langa vs600!

» Post actualizat in 31 Oct 2016 06:37

Eu zic sa te uiti si la kawasaki vulcan,yamaha dragstar si honda shadow. Avantaj la dragstar, transmisia pe cardan. Toate sunt pe variante de 600.

Dintre toate, cel mai misto e Vulcanul ala de 600, pe cardan. Eu ala l-as lua!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de c

 


On topic, 600 e mic tare la un cruiser. In alta tara cu traditie moto, un amic cu hd883 de care era tare mandru dealtfel, a fost intrebat ce a patit de umbla cu motocicleta nevestii :D Si crede-ma ca 883-ul e un monstru pe langa vs600!
» Post actualizat in 31 Oct 2016 06:37

Dintre toate, cel mai misto e Vulcanul ala de 600, pe cardan. Eu ala l-as lua!

 

de ce sa fie mic? probabil nu ai habar ce inseamna cruisareala pe soselele patriei! ptr incepator este perfect!! ati dat o toti in boala " mare, cat mai mare" ca si la TV, MOnitoare, aparate foto cu 50 Mp.....

 

am fost cu intruderu pana in Spania..aprox 7 mii km...relax cu 90-100km/h...cu un chopper te plimbi! am fost si cu 250 pana la mare si a fost relax! vezi pe advrider baieti care au facut turul lumii cu motor de 125.

 

cine nu a avut intruder nu intelege! intruderu este un motor f reusit! " prea bun", si am avut si dragstarul si vulcanul. ptr Europa e ok pe cardan, in caz de ai probleme cu cardanul te descurci....ptr aventuri gen Africa, Mongolia...lant! repari usor...

 

in concluzie, omu nostru este incepator! se va descurca pe intruderul de 600 fara nicio problema. chiar si pe intruderul de 400, mai rar pe la noi dar am vazut cateva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intruderul de 600 e destul de rar. Majoritatea sunt de 750-800.

 

Liniile clasice iti permit insa sa-l customizezi cu putini bani.

 

Desi l-am avut atat pe cel de 800,cat si un 1400 si un 1500, daca tii musai de aceasta cilindree,600 cmc, iti recomand si o tura cu un Shadow de 600. Motorul ala si-a facut ucenicia pe Transalp, cutia e tipica Honda, e destul de mare, usor de modificat si are cea mai lata janta si implicit cel mai lat cauciuc pe spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ce i-am făcut, am avut ceva probleme cu el, nu mai tragea si se oprea motorul in mers. Au fost curatate carburatoarele si verificat. O sa vorbesc cu mecanicul, si mie mi se pare mult.

» Post actualizat in 31 Oct 2016 09:24

Au fost schimbate bujiile si verificat filtrele... Am pus consumul mărit si pe seama frigului. Monitorizez si vedem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti va multumesc frumos pentru parerile acordate. Legat de Honda Shadow 600, am avut ocazia sa merg pe un model din 1995, pozitia este ok, manevrabilitatea mi se pare buna, dar mi se pare ca trage putin mai tare ca cel pe care il am eu.. nu are vlaga, nu are forta.. Eu as alege Suzuki Intruder deoarece este mai mult decat perfect pentru ceea ce imi trebuie mie. O viteza de croaziera de 100-110/H , sa ma plimb cat mai mult si admir peisajul din jurul meu, un consum de 4-5/100KM la drumuri lungi, deci ar fi mai mult decat perfect pentru mine.Sper sa nu se inteleaga gresit, nu am nimic cu Honda Shadow, imi place si acest model, am precizat mai sus, dar exista anumite situati (pe care le-am intalnit) unde ai nevoie sa te bazezi pe ceea ce ai sub tine pentru a trece cu brio de ele. As alege Suzuki Intruder VS 800 deoarece din punctul meu de vedere, are si forta,pozitie foarte comoda, manevrabilitate buna, demaraj...pff foarte puternic (din punctul meu de vedere, sa nu se inteleaga gresit) si este ok pentru ceea ce vreau eu.

 

EDIT : Ieri, 30.10.2016 am gasit un Suzuki Intruder VS800 pe OLX, am sunat vanzatorul, si am facut o proba cu el. Proba a constat in 15 minute de mers in oras, in diferite situatii. Vreau sa spun ca ma indrept 110% catre Suzuki Intruder VS800 deoarece il consider motocicleta perfecta pentru ceea ce am eu nevoie. Are un demaraj extraordinar de puternic (din punctul meu de vedere) , atinge 0-100 in 5 secunde, simt ca ma pot baza pe el in orice situatie, iar comoditatea este mai mult decat perfecta. Aleg aceasta mototcicleta deoarece mai mereu voi avea pasager (O fata de 50KG) si trebuie sa tin cont de comfortul amandurora, nu doar de al meu. Lafel cum a spus cineva mai sus, daca doresc sa il modific, sa il fac ,,Custom,, ,este foarte usor de modificat. Modelul pe care l-am vazut, avea tobe stock, cele de fabrica, iar singurul lucru care l-as modifica la el ar fi tobele, deoarece nu prea se aude (Spun asta deoarece am patit o patanie, in urma cu o luna, m-am bagat printre masini cu al meu(avand tobe stock nu prea se aude) cu o viteza de 10-15KM/H, turandu-l pentru a ma auzii cei din masini, iar cand sa ajung aproape de semafor, un taximetrist a deschis usa si am intrat direct in usa lui)

 

Va multumesc pentru parerile acordate, si mai astept in continuare.

Killa.

Editat de Vladwp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti va multumesc frumos pentru parerile acordate. Legat de Honda Shadow 600, am avut ocazia sa merg pe un model din 1995, pozitia este ok, manevrabilitatea mi se pare buna, dar mi se pare ca trage putin mai tare ca cel pe care il am eu.. nu are vlaga, nu are forta.. Eu as alege Suzuki Intruder deoarece este mai mult decat perfect pentru ceea ce imi trebuie mie. O viteza de croaziera de 100-110/H , sa ma plimb cat mai mult si admir peisajul din jurul meu, un consum de 4-5/100KM la drumuri lungi, deci ar fi mai mult decat perfect pentru mine.Sper sa nu se inteleaga gresit, nu am nimic cu Honda Shadow, imi place si acest model, am precizat mai sus, dar exista anumite situati (pe care le-am intalnit) unde ai nevoie sa te bazezi pe ceea ce ai sub tine pentru a trece cu brio de ele. As alege Suzuki Intruder VS 800 deoarece din punctul meu de vedere, are si forta,pozitie foarte comoda, manevrabilitate buna, demaraj...pff foarte puternic (din punctul meu de vedere, sa nu se inteleaga gresit) si este ok pentru ceea ce vreau eu.

 

EDIT : Ieri, 30.10.2016 am gasit un Suzuki Intruder VS800 pe OLX, am sunat vanzatorul, si am facut o proba cu el. Proba a constat in 15 minute de mers in oras, in diferite situatii. Vreau sa spun ca ma indrept 110% catre Suzuki Intruder VS800 deoarece il consider motocicleta perfecta pentru ceea ce am eu nevoie. Are un demaraj extraordinar de puternic (din punctul meu de vedere) , atinge 0-100 in 5 secunde, simt ca ma pot baza pe el in orice situatie, iar comoditatea este mai mult decat perfecta. Aleg aceasta mototcicleta deoarece mai mereu voi avea pasager (O fata de 50KG) si trebuie sa tin cont de comfortul amandurora, nu doar de al meu. Lafel cum a spus cineva mai sus, daca doresc sa il modific, sa il fac ,,Custom,, ,este foarte usor de modificat. Modelul pe care l-am vazut, avea tobe stock, cele de fabrica, iar singurul lucru care l-as modifica la el ar fi tobele, deoarece nu prea se aude (Spun asta deoarece am patit o patanie, in urma cu o luna, m-am bagat printre masini cu al meu(avand tobe stock nu prea se aude) cu o viteza de 10-15KM/H, turandu-l pentru a ma auzii cei din masini, iar cand sa ajung aproape de semafor, un taximetrist a deschis usa si am intrat direct in usa lui)

 

Va multumesc pentru parerile acordate, si mai astept in continuare.

Killa.

Salut!

Din perspectiva unui fost posesor/conducator de VS 800 timp de 5 ani si 60K km, te felicit pentru alegere ;)

Pot spune ca e un model care, daca este intretinut cum trebuie (ma refer la schimburi de uleiuri, filtre, etc) este indestructibil.

La al meu nu i-am facut nimic mecanic, doar schimburile la timp, timp de 5 ani m-a dus si m-a adus de oriunde (chiar anul asta am facut o tura pana in Olanda si inapoi la intrunirea anuala a posesorilor de Intrudere din Europa, doua persoane, bagaje, autostrazi, tiruri...tot ce i-a trebuit a fost benzina).

Mult noroc si sa ne vedem sanatosi pe drumurile patriei ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa intru intr-o polemica cu nimeni...Shadow 600 este exclus din punctul meu de vedere deoarece efectiv nu trage..are forta putin mai mare decat cel pe care il am eu..


» Post actualizat in 31 Oct 2016 13:59

@Thorus_2003 iti multumesc pentru parere, deja ma orientez total catre Intruder VS800. Voi vedea cum o sa mai fac pentru a putea sa mai ma dau de cateva ori cu acest model, pentru a fi sigur 100% ca voi ramane cu el. Imi place enorm de mult estetica la acest model + ma simt bine pe el. Niciodata nu mi-am cumparat ceva, fie ca-i vorba de masina, fie ca-i vorba de motor, doar pentru ca le place altora, mi-am cumparat doar ceea ce mi-a placut mie, si ceea ce ma facut sa ma simt bine conducandu-l. Cand mi-am cumparat JinLun, cel pe care il detin, multa lume mi-a spus ,,Nu iti lua asa ceva ca vei avea de pierdut,, Chiar daca este Chinezesc s-au Corean, sau ce este el.. eu ma simt foarte bine atunci cand il conduc, imi place, si cel mai important lucru este ca il iubesc. Nu vreau sa schimb subiectul si sa o dau in alta discutie, dar, auzind cateva persoane chiar zilele astea, ,,Mi-am luat motoru sa agat fete,, .. eu nu sunt asa, iar lucrul meu mereu a fost, si va fi, lucrul meu pe care mi-l cumpar pentru mine, nici decum pentru a ma lauda sau a ma da mare ca am etc.

 

Iti multumesc mult pentru raspunsul tau. Iti voi trimite un PM.

 

Mai astept pareri.

Killa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu intruderul de 800 totusi ai grija daca esti incepator. are forta , cuplu de bubuie. i am dat blana 1- 2 , iti rupe falcile. f bun motor! SUzuki a rupt in USa cu intruferul! mai ales cel de 1400 ...se modofica la greu si ies niste motoare superbe!...

 

oricum, eu pe el am invatat sa merg ..schimba ulei la timp si drum bun. daca mergi cu pasager, vei schimba seaua din spate caci este mica rau .

 

un mic mare minus la intruder...as pune 2 discuri pe fata.

 

ai facut alegere buna! a fost motorul care mi a placut cel mai mult. 2 persoane si bagaje ptr 30 zile, adica FULL...consum maxim 5%, mers totusi 90-100....probabil de la cel de 800 vei sari pe cel de 1400!

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta intre VS600 si VS800 este de ~ 10CP (45CP vs 55CP). Nu este mult nici putin dar eu personal iti recomanda modelul de 800.

A fost (pentru ca nu se mai produce) unul dintre cele mai reusite motoare de la Suzuki, impreuna cu 1400.

A fost produs destui ani si a avut succes pe piata ceea ce inseamna ca vei gasi usor piese. Daca il intretii asa cum trebui te va tine multi ani si iti va aoferi multe momente placute.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta intre VS600 si VS800 este de ~ 10CP (45CP vs 55CP). Nu este mult nici putin dar eu personal iti recomanda modelul de 800.

A fost (pentru ca nu se mai produce) unul dintre cele mai reusite motoare de la Suzuki, impreuna cu 1400.

A fost produs destui ani si a avut succes pe piata ceea ce inseamna ca vei gasi usor piese. Daca il intretii asa cum trebui te va tine multi ani si iti va aoferi multe momente placute.

 

Numai bine.

incepem sa ne adunam...Vlad, vezi ce gasesti. mai bine iei un 600 in stare f buna decat un 800 obosit. de ex, am gasit in 750 din 88 in stare deosebita.mergea excelent. depinde de bugetul tau, era la motomus unul de 800 in stare impecabila, cel putin in poze.oricum, pe unul sau altul, daca chopperul este stilul tau, vei merge ani buni. personal, imi place f f mult roata de pe fata la modelul asta. mare si subtire. are o linie superba intruderul , parere persoanala.

 

cel de 1400 , mai puternic evident..cuplu in prostie dar mai greoi. ala este bun de chopperit. am vazut la nemti, modificat rezervorul si ghidonul si arata senzational.

 

un mare minus, rezervorul mic . aprox 10 litri cu tot , daca mi aduc bine aminte..e o problema daca mergi la drum lung ...

 

un vecin a schimbat tobele, a pus unele goale...se auzea nasol. de vrei ceva zgomot, mai bine niste gaurele prin site ...

 

hai, cumpara si baga niste poze aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...