Sari la conținut

22.10.2010 - Bucuresti


billabong
 Share

Postări Recomandate

ora 18:00 la intersectia .... viilor cu nu stiu ma ia din partea stanga pe capota , parbriz si ami zice ca nu este vina lui . Eu picior <glezna varza> sa inegrit ma duc dim la urgentze . Eu o fire mai slaba ... am zis sa ma duc acasa si sa vb maine dim ..... vrea sa facem amiabil si gata .... fara bani fara nimik . Sa ma duc la politie ? El vinovat cika sa si faca masina pe asigurarea mea si eu pe a lui .... :| cum dreaqu ? Eu zic sa i cer 200 E si sa mi fac moto . Parerea voastra ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te crezi nevinovat urmeaza calea legala. Politie spital despagubiri etc etc. In caz contrar nu mai vezi nici un ban de la el :D 200 de euro e extrem de putin tinand cont ca el se alege cu permisul suspendat!

Editat de taurasu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Banditosul argintiu

Bine ca n-o fost mai rau!

Sper sa te faci bine. Glezna cum evolueaza? :P

Numa bine si insanatosire grabnica!

 

Ceva martori, acolo? A iesit pulizia la locul accidentului?

Poate acum esti la spital si nu in fata PC-ului.... :P

 

Salutare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te crezi nevinovat urmeaza calea legala. Politie spital despagubiri etc etc. In caz contrar nu mai vezi nici un ban de la el :D 200 de euro e extrem de putin tinand cont ca el se alege cu permisul suspendat!

 

Am verde si el la fel dar din cate stiu eu el pierde prioritatea cand face stanga .... eu mergeam drept vezi poza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

soferu este vinovat sigur dupa cum exemplifici in poza, trebuia sa iti acorde prioritate, dute la politie. bafta!

cere i bani mai multi sa iti repari motocicleta si sa mai ramai si tu cu ceva pt tratament la picior daca e cazu, o sa fie nevoit sa iti dea bani daca nu vrea sa ramana fara permis.

Editat de king_bushido
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mai avut fratemiu un incident cu masina, unu i-a intors in fata si el n-a mai avut ce sa faca. S-au inteles amiabil, ca deh, erau doar avarii minore si dupa cateva zile vine dobitocul cu 50 RON si ii spune: "ia-i pe astia , iti repari si tu masina la o cunostinta, ca si asa tu erai vinovat fiindca veneai prea tare" . De atunci, lectia a fost invatata: FARA INTELEGERI AMIABILE! Nu conteaza cat de grav sau de usor a fost accidentul, apeleaza la politie, ca daia sunt pusi acolo, mai ales cand nu esti tu vinovat. Din intelegeri amiabile nu ajungi la nimic.

 

In cazul tau, e foarte clar ca el e vinovatul: Art.59 alineatul (2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002: In intersectii, conducatorii vehiculelor care vireaza spre stanga sunt obligati sa acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersecteaza si care circula din partea dreapta. Un martor era foarte bun, dar si in lipsa lui tot tu aveai de castigat la politie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta mea, te cam duci degeaba la politie, or sa te te trimita la spital si va veni acolo un echipaj. Poti sa eviti deplasarea la spital doar daca declari ca nu ai patit absolut nimic in urma accidentului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi la spital fuguta, ca ai sanse sa ii repari tu masina aluia daca il lasi asa

stiu multe cazuri cand cei vinovati au cerut amiabila si la final s-au declarat victime.

politia o sa stabileasca cine e vinovat.

deocamdata tu esti o persoana accidentata...indiferent cine a fost de vina in acest accident.

 

 

...eu v-am pupat..s-a facut cald afara asa ca ma car la o tura de unul singur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

".... vine dobitocul cu 50 RON si ii spune: "ia-i pe astia , iti repari si tu masina la o cunostinta, ca si asa tu erai vinovat fiindca veneai prea tare..." 

 

Asta-i tare de tot..cum si-a stabilit el gradul de vinovatie singur ; ))  "..veneai tare ". Asta era un altul cu radar incorporat in c*r. 

 

 

On :  Clar e vinovat,  a zis-o @bogdan_gba, cu textul din O. 195/2002 si  bine ca n-a fost mai rau. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi fratioare si scoate-ti un certificat medico legal si atunci poti negocia cu conservarul care nu ti-a acordat prioritate. El se poate alege cu dosar penal pentru ca accidentul a fost soldat cu victima(e), permisul suspendat pe 3 luni pt neacrodare de prioritate si iti poti repara motorul pe asigurarea lui. Sa vezi cand ii fluturi certificatul medico-legal pe sub nas cum se zgarma la buzunar de 1000-1500 de E-uri.

Multa bafta si asfalt uscat.

P.S. insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa ramai la fata locului, sa anunti prin 112 accident cu ranire, venea echipaj de la rutiera care facea cercetarile, depuneai plangere, se facea incadrarea la vatamare corporala usoara, asta daca nu depaseai 60 de zile de ingrijiri medicale si in cazul asta nu ai mai fi putut sa-ti retragi plangerea. Asa puteai dovedi clar ca aveai dreptate si astfel sa tragi de vinovat. Acum soferul poate chiar sa nu te mai bage in seama, iar tu nu ai ce sa-i faci ca nu poti dovedi coliziunea cu el. Pe masina lui au ramas urme ale impactului? Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca am nimerit, aia e intersectia Viilor cu Progresului (sau Ctin Istrati), si tu veneai spre Eroii Revolutiei pe Viilor. Daca este asa, acolo nu aveti amandoi verde! Unul din voi a trecut pe rosu. Daca a sarit asa repede la amiabil, cam el... Martori, sau camere daca sunt, dar nu o lasa asa. Mai ales daca stii sigur ca ai trecut pe verde.

Editat de Cheyenne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai te duci nicaieri. daca vrei sa fie accident cu vatamare corporala (ceea ce a si fost), trebuie sa te prezinti imediat la spital, ei anuntau politia, mai departe se vedea cat aspitalizare luai, etc.

dupa aia puteai sa te intelegi cu el. iti dadea bani, iti retrageai plangerea.

acum.....48 de ore aveti voie la accident cu daute materiale. daca stiai ca esti nevinovat, trebuia sa ramai jos si sa strigi auuuuu si sa vina salvarea/politia.

la vatamare corporala nu ai voie sa misti vehiculele fara aprobarea politiei, decat daca ala miscat, transporta victime la spital.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai te duci nicaieri. daca vrei sa fie accident cu vatamare corporala (ceea ce a si fost), trebuie sa te prezinti imediat la spital, ei anuntau politia, mai departe se vedea cat aspitalizare luai, etc.

dupa aia puteai sa te intelegi cu el. iti dadea bani, iti retrageai plangerea.

acum.....48 de ore aveti voie la accident cu daute materiale. daca stiai ca esti nevinovat, trebuia sa ramai jos si sa strigi auuuuu si sa vina salvarea/politia.

la vatamare corporala nu ai voie sa misti vehiculele fara aprobarea politiei, decat daca ala miscat, transporta victime la spital.

 

Am fost la politie am declarat si a ramas sa ma sune saptamana viitoare , da exista camera chiar in intersectie care a prins totul .... si faza cu semaforu este corect el a trecut pe rosu sau a fortat semaforu . Cand eu am verde pe sensul celalalt este rosu deci nu stiu ce a facut dar camera aia o sa vb . Azi la declaratii el nu a prezentat nici un act <talon, permis, asigurare,> , politistul ia zis ca daca pana in ora 18:00 nu vine cu actele ramane fara permis . Am entorsa la glezna nu pot sa calc in el <21 zile tre sa stau linistit > ma lesinat :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum a zis cineva mai sus, si din cate stiu eu intersectia aia, unul dintre voi avea rosu (viilor cu c-tin istrati). problema acum va fi sa demonstrezi ca tu ai trecut pe verde, nefiind camere, martori etc.

inca ceva, daca te duci la spital/politie pentru accident cu vatamare, pana la urma poate sa te bage si pe tine pentru parasirea locului acidentului, ca am vazut ca se intampla tot felul de cazuri asemanatoare pentru care s-a facut dosar de urmarire penala victimei pentru ca a cazut si s-a vatamat singur.

cel mai bine in astfel de situatii este sa suni la 112 sa vina politia, si sa te duci la spital pentru rediografie/investigatii, poate in momentul ala nu realizai cat de grav e, dar este posibil ca a doua zi sa te doara mai tare si sa ai ceva mai grav si sa necesite ghips/spitalizare.

sper sa te faci bine cat mai repede si sa rezolvi incurcatura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Legat de entorsa, respecta intocmai ce zice doctorul. Eu dupa 5-6 ani si inca ma doare in anumite situatii. Nu forta piciorul respectiv ceva timp, oricat de mare ar fi tentatia: o miuta, o alergare, etc.

 

2. Mare noroc ai avut cu camera aia. Daca nu era acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum mi-a aparut postul tau dupa ce am scris eu. exact ce ti-am zis cu piciorul.

sa te duci la inml si sa scoti certificat medico legal, pentru ca daca iti da peste 11 zile ingijire medicala i se intocumeste dosar penal vinovatului. atentie, ingrijire medicala nu inseamana neaparat spitalizare, ci include si zilele pe care le petreci acasa pentru refacere.

sa pastrezi toate chitantele de la medicamente etc, eventual numarul de zile in care nu te poti duce la servici pentru asigurare, pentru ca trebuie sa te despagubeasca pe langa dauna motor, echipament si astea, plus vezi ce scoti de la sofer ca sa nu faci plangere penala (ai 60 zile de la accident).

norocul tau ca este camera in intersectie

oricum insanatosire grabinca

 

Am fost la politie am declarat si a ramas sa ma sune saptamana viitoare , da exista camera chiar in intersectie care a prins totul .... si faza cu semaforu este corect el a trecut pe rosu sau a fortat semaforu . Cand eu am verde pe sensul celalalt este rosu deci nu stiu ce a facut dar camera aia o sa vb . Azi la declaratii el nu a prezentat nici un act <talon, permis, asigurare,> , politistul ia zis ca daca pana in ora 18:00 nu vine cu actele ramane fara permis . Am entorsa la glezna nu pot sa calc in el <21 zile tre sa stau linistit > ma lesinat :|
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipu cu peugeotu cu numere de Giugiu o tot sustinea pe a lui ca daca il da pe el polia vinovat el merge in instanta si tot abera el i-a cerut 200E si a zis ca nu are pentru ce sa ii dea bani si daca vrea sa ne intelegem amiabil sa isi faca el masina pe masina lui Billabong si el motoreta pe asigurarea motoristului dar eu i-am explicat ca nu se poate asa ceva , decat unul poate sa isi repare masina dar vazand ca omu o tine sus si tare pe a lui m am lasat pagubas si l-am lasat in voia lui, oricum pun pariu ca nu o sa se intoarca cu nici un act deci.....penal fara permis(daca are) si toate cele, daca omu stia ca nu are acte nu stiu dc a insitat ca el nu da nici un ban......pe romani de obicei ii duc capul la dastea dar se pare ca pe acest indivit era venit cu temele de acasa(teme gresite), Omu inainte sa intre la politai tot insita ca el nu se opreste aici si ca ar fii mai bine sa face amiabil...... bla bla bla

Noroc mare cu camera si ca te simti cat de cat binisor. Sa auzim numai de bine , ca nici la final de sezon nu s-au obisnuit astia cu motoristii ma gandesc cu groaza la ce o sa fie la primavara.

Numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai facut bine ca ai mers la Politie. Nu dati vrabia din mana pe pasarea de pe gard. Nu sunt de acord cu intelegerile astea amiabile nici in ruptul capului, o mare porcarie. Va intelegeati amiabil si...cu vinovatia cum ramanea ? Cine primeste amenda, cui i se retine permisul ? Cine face o magarie e bine sa traga si ponoasele, astfel pe viitor poate este si mai atent si belste bine ochii. Asta e ideea. In timpul cat vinovatul, nu mai circula mai scapa cate unul de accident. Daca sunteti buni negociatori, ii luati banul, permisul, asigurarea si primeste si amenda. Va asigur ca se poate. Eu am reusit(nu cu intelegeri amiabile), voi de ce nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...