Sari la conținut

Caut parteneri de iesit la detectie metal


Taurasu
 Share

Postări Recomandate

Nu. Iti trebe sa lucrezi cu unii care is autorizati sa detecteze.

P.S. inca n-am citit legea, am vrut doar sa-ti ofer si alta varianta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 608
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce prostie !!! Si daca vreau sa-mi decorez peretii si vreau un detector sa nu dau gauri aiurea prin firele electrice, imi trebuie autorizatie ?

 

Conform aberatiei de legi de mai sus cica DA. Poate ca ai in pereti ceva fosile de la o pisica moarta de acum zeci de ani, martora la incendiul casei vecinului si poate sa constituie si vreo proba la politie; mai stii?

 

Suntem o tsara de tampiti.

 

Legat de chestia cu detectoare pt cabluri electrice etc., le folosesc electricienii in santiere... si exista si pentru neferoase: pvc etc. Mai sunt unele care iti spun exact diametrul armaturii din beton. Am unul si pe la birou.. bleah.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu cred ca zice cineva ceva daca ai un detector de metale pentru uz gospodaresc. Dar daca esti prins pe campii cu un detector de metale si nu esti autorizat atunci te trezesti cu o amenda intre 250 mil si 750 mil plus confiscarea detectorului. Daca mai esti si intr-un sit arheologic atunci mai primesti bonus 2-7 ani cu Nastase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi va mirati ca iti trebuie autorizatie pt detector de metale, dar ce ziceti ca in Romanica persoanele fizice nu au dreptul sa detina detectoare de radiatii ionizante (contoare Geiger) de nici o culoare. Adica daca tu locuiesti de exemeplu intr-o zona cu steril radioactiv si vrei sa te feresti de zonele "calde" nu poti pt ca nu ai voie sa ai detector. Sa nu mai vb ca la nici unul dintre depozitele de fier vechi pe la care am fost nu exista nici urma de detector de radiatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Frumos... sunt pasionat si eu de "comoristica", ca sa zic asa :)) Adica colectionez (nu am mai avut timp de ele) monede, in principal romanesti.

Banuiesc ca nu are rost sa te intreb unde ai gasit-o... ma gandisem si eu sa achizitionez un detector, dar m-am lasat pagubas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Va atasez poze cu chestiile care le poti gasi in pamant. Mentionez ca toate sunt deja date la muzeul national de istorie.

post-20400-0-39650400-1360503040_thumb.jpg O zi reusita

post-20400-0-07271500-1360503053_thumb.jpg Inele chei romane

post-20400-0-25486600-1360503069_thumb.jpg Amprente de chei mai complexe ca mottura

post-20400-0-03554700-1360503079_thumb.jpg O unghie falsa?

post-20400-0-93480400-1360503094_thumb.jpg O unghie falsa?

post-20400-0-24485200-1360503113_thumb.jpg Inel roman de argint (inel de legionar)

post-20400-0-06276600-1360503182_thumb.jpg Moneda romana(va las pe voi sa o identificati)

post-20400-0-31846800-1360503221_thumb.jpg

Editat de taurasu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mentionez ca toate sunt deja date la muzeul national de istorie.

Ce vrajeala frumoasa ai . Sper ca nu ai facut cumva greseala asta dar stiu , conform legilor ele trebuie predate la muzeu. Sau gresesc ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iese banu din sportu asta?

 

Teoretic nu... practic poate ;) Intelegi tu...

Eu mi-as lua un detector doar pt distractie, sunt obsedat de vechituri + colectionar de monezi (amator, nu permite bugetul prea mult).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce vrajeala frumoasa ai . Sper ca nu ai facut cumva greseala asta dar stiu , conform legilor ele trebuie predate la muzeu. Sau gresesc ?

Neavand si pasiunea colectionarii prefer sa le predau pe toate la muzeu. Pentru mine adrenalina e maxima cand vad ceva lucind pe fundul gropii daca poti sa ma intelegi. Si nici nu ma vad curatant piesele cu tot felul de solutii cum fac colectionarii. E ca si la motociclism unii prefera numai sa piloteze si sa-si faca poze cu motorul in diferite locatii iar revizia sa si-o faca numai la service. Si referitor la bani unii aleg ca locuri de detectie foste santiere comuniste si se transforma in "magneti" unde fac milioane/zi iar altii ca mine prefera locurile necontaminate de civilizatia contemporana si spera ca intr-o zi sa gaseasca o comoara pe care statul sa dea 50% din valoare. Legea spune sa predai piesele catre primarul localitatii pe raza careia ai gasit piesele iar el sa le predea mai departe catre directia de cultura si de acolo catre muzeu. Dar e de preferat varianta directa deoarece eviti ca din mierea ta sa se linga multi pe degete! Imaginea de mai jos e de la o predare.

:)

post-20400-0-09673300-1361192765_thumb.jpg

Editat de taurasu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neavand si pasiunea colectionarii prefer sa le predau pe toate la muzeu. Pentru mine adrenalina e maxima cand vad ceva lucind pe fundul gropii daca poti sa ma intelegi. Si nici nu ma vad curatant piesele cu tot felul de solutii cum fac colectionarii. E ca si la motociclism unii prefera numai sa piloteze si sa-si faca poze cu motorul in diferite locatii iar revizia sa si-o faca numai la service. Si referitor la bani unii aleg ca locuri de detectie foste santiere comuniste si se transforma in "magneti" unde fac milioane/zi iar altii ca mine prefera locurile necontaminate de civilizatia contemporana si spera ca intr-o zi sa gaseasca o comoara pe care statul sa dea 50% din valoare. Legea spune sa predai piesele catre primarul localitatii pe raza careia ai gasit piesele iar el sa le predea mai departe catre directia de cultura si de acolo catre muzeu. Dar e de preferat varianta directa deoarece eviti ca din mierea ta sa se linga multi pe degete! Imaginea de mai jos e de la o predare.

:)

 

Pot sa zic doar... Bravo! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 2 months later...

M-ar tenta si pe mine un detector... cam care e pretul unuia bunicel? Nici prea prea, nici foarte foarte... asa, sa ma mai distrez din cand in cand.

p.s: in ce zona te duci? pe langa un sit, ceva, sau pur si simplu la intamplare, pe camp?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ar tenta si pe mine un detector... cam care e pretul unuia bunicel? Nici prea prea, nici foarte foarte... asa, sa ma mai distrez din cand in cand.

p.s: in ce zona te duci? pe langa un sit, ceva, sau pur si simplu la intamplare, pe camp?

La 350 euro iti iei ceva bun. Nu ai voie nici in sit nici pe langa. Prefer padurile sau pantele unde nu au intrat niciodata tractoarele. Pe campuri gasesti piesele deja taiate de pluguri sau de discuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, deci costa ceva distractia asta :) Stiam ca e cam problematica detinerea... cum e cu detectorul asta din pdv legal, ai dreptul sa-l folosesti cand si unde vrei (evident, nu ma refer la situri sau zone interzise)? Trebuie sa-l inregistrezi undeva? Ai dreptul sa opresti obiecte, proprietarul terenului pe care esti ti-ar putea creea probleme?

Imi poti da mai multe detalii, gen adancimea minima la care dai de obiecte, caracteristici tehnice minime ale unui detector etc?

Ma apucasem la un momentdat sa caut scheme pe net, sa-mi fac singur unul, dar am descoperit ca sunt prea putin priceput la electronica si am renuntat :))

p.s: scuze pt multimea de intrebari, dar mi se pare f interesant, sunt fascinat de vechituri :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, deci costa ceva distractia asta :) Stiam ca e cam problematica detinerea... cum e cu detectorul asta din pdv legal, ai dreptul sa-l folosesti cand si unde vrei (evident, nu ma refer la situri sau zone interzise)? Trebuie sa-l inregistrezi undeva? Ai dreptul sa opresti obiecte, proprietarul terenului pe care esti ti-ar putea creea probleme?

Imi poti da mai multe detalii, gen adancimea minima la care dai de obiecte, caracteristici tehnice minime ale unui detector etc?

Ma apucasem la un momentdat sa caut scheme pe net, sa-mi fac singur unul, dar am descoperit ca sunt prea putin priceput la electronica si am renuntat :))

p.s: scuze pt multimea de intrebari, dar mi se pare f interesant, sunt fascinat de vechituri :D

 

Detectorul se autorizeaza la politie. Daca e terenul statului nu ai nicio problema. Daca e teren privat e normal sa vorbesti cu proprietarul. Pana acum nu am avut divergente cu proprietarii. Ai voie sa opresti obiecte mai noi de 100 de ani sau obiecte mai vechi daca iti sunt refuzate de muzeu. Am gasit piese romane prin iarba daca poti sa crezi asta deoarece era panta iar apa spala depunerile. E bine sa fii fascinat de vechituri dar e si mai bine sa nu fii fascinat sa pastrezi vechiturile si sa le predai acolo unde le e locul! Intr-un muzeu. Cu cei 350 euro iti poti lua un detector care gaseste o moneda de la 20 cm o potcoava de la 50 cm si o sabie de la 70 cm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Detectorul se autorizeaza la politie. Daca e terenul statului nu ai nicio problema. Daca e teren privat e normal sa vorbesti cu proprietarul. Pana acum nu am avut divergente cu proprietarii. Ai voie sa opresti obiecte mai noi de 100 de ani sau obiecte mai vechi daca iti sunt refuzate de muzeu. Am gasit piese romane prin iarba daca poti sa crezi asta deoarece era panta iar apa spala depunerile. E bine sa fii fascinat de vechituri dar e si mai bine sa nu fii fascinat sa pastrezi vechiturile si sa le predai acolo unde le e locul! Intr-un muzeu. Cu cei 350 euro iti poti lua un detector care gaseste o moneda de la 20 cm o potcoava de la 50 cm si o sabie de la 70 cm.

 

M-am uitat putin acum pe okazii, am vazut si unele mai ieftine, in jur de 180-250 euro, care cica ar detecta la 30-40 cm in sol dur si 60-80 cm in sol nisipos/moale. Acum na, reclama... banuiesc ca nu sunt chiar cum zic vanzatorii. Bobina am vazut ca toate o au de 20cm, una noua de 33-35cm e aproape cat un detector nou...

Te cred, si eu am gasit intamplator pe valea oltului o moneda turceasca/araba din cupru (banuiesc), dar nu stiu sa o evaluez pt ca nu inteleg absolut nimic din ce e scris pe ea. Tot asa banuiesc ca a ajuns in plin drum, spalata de ape de pe munte.

Trebuie sa indeplinesti anumite conditii sau poate sa detina oricine detector?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • adidas changed the title to Caut parteneri de iesit la detectie metal
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...