Sari la conținut

Triumph Tiger 800


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 250
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut. Cine mai vinde triumph in ro in afara de motoboom? Tiger xr.. Ma intereseaza, pt un test ride. Idei?

Motoboom lucreaza cu United in Bucuresti, insa daca ai nevoie de ceva, contacteaza-i direct pe cei de la Motoboom, la United sunt braindead. Am stat o luna si ceva dupa o dublura la cheie la Triple, presandu-i cu intrebari mereu, ca sa aflu cand ma duc la ei sa ridic cheia(trecusera sapt de asteptare) ca de fapt uitasera sa dea comanda mai departe.

La Tiger cand o sa fie cazul de verificarea de supape de 20k nici nu stiu ce sa fac, cred ca fac o plimbare pana la Oradea decat sa il duc aici :)

Editat de Raisa_c
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok. Mi au si raspuns ca aduc ce vreau, dar nu la test. Pai, cum se gandesc sa vanda o motocicleta, daca nici pe ea nu poti sa te urci, sa o vezi... Etc. Vedem ce zice motoboom. Tracerul m a impresionat teribil, o motorisca super manevrabila, iute, stabila. Tigerul de 800 ar trebui sa ii tina piept, tot 3 cilindri, ce e drept mai putini cai, cuplu diferit. Musai sa incerc. Daca se aliniaza planetele, la anul luam jucarie noua :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Dragii mei, in dorinta de a upgrada si infrumuseta tigrul (800/2013)am intampinat niste inadvertente :) i-am luat initial din uk un footplate pt cricul lateral la care a trebuit sa renunt acum dupa ce i-am montat cric central(loveste in el). Am schimbat toba originala cu una Delkevic si...surpriza...nu mai pot monta suportii laterali pt sidecaseuri.

Prin urmare, daca exista interesati de footplate si/sau suporti, o sa revin cu detalii despre modele si pret. Intre timp ma apuc de cautat alt tip de suporti care sa mearga peste toba asta, daca tot mi-am facut de lucru..

» Post actualizat in 30 Sep 2017 19:34

Dupa o noua evaluare a situatiei, vand toba: Stainless Oval 450mm Silencer Exhaust Slip-on Triumph Tiger 2011-2014, pret 600 ron

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

 

 


» Post actualizat in 07 Nov 2017 10:51

"The Tiger 800 has had over 200 upgrades to the chassis and engine, making it more capable off-road and more comfortable, Triumph says.

The first-gear ratio has been shortened for enhanced off-road traction, low-speed manoeuvrability and acceleration’, and ‘Off Road Pro’ has been added to a choice of up to six riding modes.

It’s got a new full-colour TFT dash, updated cruise control and backlit switchgear with a five-way joystick."

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Dragii mei, in dorinta de a upgrada si infrumuseta tigrul (800/2013)am intampinat niste inadvertente :) i-am luat initial din uk un footplate pt cricul lateral la care a trebuit sa renunt acum dupa ce i-am montat cric central(loveste in el). Am schimbat toba originala cu una Delkevic si...surpriza...nu mai pot monta suportii laterali pt sidecaseuri.

Prin urmare, daca exista interesati de footplate si/sau suporti, o sa revin cu detalii despre modele si pret. Intre timp ma apuc de cautat alt tip de suporti care sa mearga peste toba asta, daca tot mi-am facut de lucru..

» Post actualizat in 30 Sep 2017 19:34

Dupa o noua evaluare a situatiei, vand toba: Stainless Oval 450mm Silencer Exhaust Slip-on Triumph Tiger 2011-2014, pret 600 ron

 

Sincer eu cred ca daca vrei sa imbunatatesti motorul mai bine incepi cu lista asta : http://www.carpimoto.it/en-RO/Bike_Triumph_Tiger-800-ABS-11-14/Specific/Brand_Matris/Search.aspx

Pentru spate gasesti variante si la Hyperpro.

 

E drept ca nu sunt ieftine, dar daca vei ajunge sa te plimbi prin tot felul de conditii sa ai si fata si spatele ajustabile full reprezinta un avantaj imho.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Posesori de Tiger, ce parere aveti despre Tiger 800 XCA 2018? Vad ca vine cu 'nspe moduri de setari ABS, TTC si altele. Cat de mult ajuta la schimbari de conditii de drum? Ploaie / iesire de pe asfalt, etc...

 

http://www.motoboom.ro/motocicleta-triumph-tiger-800-xca-2018.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Cel mai mult se simte la ABS. Daca il lasi setat pe "Road" si pui o frana un pic mai ferma pe un forestier intra imediat. Cand il treci pe modul de "Off road" nu-l mai simti (ma rog asta e experienta mea personala si nu am facut franari de urgenta pe forestier sa vad exact cand intra, cert e ca la mers normal nu). Cam aceeasi poveste e si la Traction Control, dar il simti mai rar.

 

In ceea ce priveste modul de livrare a puterii, cel putin la mine diferenta dintre Off Road / Rain / Road / Sport este sesizabila, dar nu cine stie ce.

 

La XCA ai fata reglabila (manual, electronic doar la Tigerul mare) si un reglaj corespunzator se va simti cand iesi de pe strada.

 

Nu am vazut modelele 2018 de Tiger 800, dar am vazut alternativele de la BMW la salon ... mi se pare cam aiurea ca la moto de adventure cu 21 pe fata sa nu ai furca full reglabila; materialele nu mi-au lasat o impresie foarte buna ... pentru modelele 2017 XR era peste F700 (cu mentiunea ca daca te coafa cumva un F700 chel ieseai o idee mai bine la pret) iar XC era neck and neck cu F800 in sensul ca aveai pro si contra la fiecare, depindea destul de mult la ce foloseai mobra. Pentru modelele 2018 principalul avantaj al BMW, adica greutatea ceva mai mica si centrul de greutate ceva mai jos datorita plasarii rezervorului sub sa, s-a evaporat. Oricum, parerea mea e ca daca nu mergi macar 30% off mai bine te orientezi catre XR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Daca e cineva interesat de crash-bar original Triumph tiger 800 il vand la pretul de 300 lei. Perfecta stare nici o zgarietura. Productie 2014

Salut, oare mai ai crash bar ul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salut. Crash-barul a fost vandut in Martie.

Ok, mersi de raspuns.

 

Am intrat si eu in clubul Tiger-istilor :D maine ridic numerele rosii si incepe distractia :cheers:

 

In alta ordine de idei, am gasit niste reduceri interesante pe site-ul :

http://www.worldoftriumph.com/triumph-accessories/tiger-800-accessories.html

 

Spor la cumparaturi !

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
  • 3 months later...
  • 2 months later...
La 07.05.2015 la 10:56, kyk a spus:

In we bag o tura de 1000 km - practic prima tura mai lunga :-L

In plus, mi-a sosit parbrizul de la Puig si sunt taaaaaare curios cum va fi cu turbulentele ; are 130 mm mai mult in inaltime si inclinare reglabila.

Cu cel actual tot puhoiul il luam direct in freza, era f deranjant . Va spun cum e ...

Care variantă de parbriz? Că-s vreo trei la Puig, din câte am văzut. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am parbrizul acesta reglabil de la Givi:

https://www.amazon.co.uk/Givi-Windscreen-Airflow-af6401-Triumph/dp/B00BSD8I2K

 

Are un singur dezavantaj, pretul. In rest e fenomenal, nu vibreaza, il reglezi la orice inaltime iti convine, calitatea e super. 

O alta investitie pt Tiger, am luat ODB port si am instalat tune-ECU, iti da o multime de date despre moto, o diagnoza home-made foarte utila, daca faci singur schimbul de ulei poti reseta intervalele de service:) Plus, iti spune ce erori a avut vreodata motocicleta:) 

OBD2 port *

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...