Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

As avea nevoie de ceva pareri de la cei care au incercat fie Michelin Pilot Activ, fie Pirelli Sport Demon, fie preferabil ambele modele!

Nu gasesc foarte multe variante pe 110/80-17 si 150/70-17 si astea cred ca ar fi cele mai ok.

 

Cum stau cu aderenta pe asfalt ud/uscat?

Care sunt mai rezistente in timp?

Care fac pana mai greu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit un set de Pirelli Sport Demon noi pe un GPZ 500, insa am vandut motocicleta inainte sa le schimb, deci nu am termen de comparatie la ele.

M-au tinut pe mine 2 sezoane si pe noul proprietar inca 2. Asadar rezistenta in timp f. buna, si la puterea si ciclistica GPZ-ului, n-am dus lipsa de aderenta nici pe ud nici pe uscat, drept sau inclinat. N-am facut pana cu ele nici eu nici al doilea proprietar, desi el a mers cu ele pana la sarme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti pune linistit 120/70 si 160/60.

 

am incercat cateva sezone cu 12/70 pe fata si 160/60 pe spate, niste michelin pilot power (2?!) care s-au simtit super super primul an, insa dupa aia pneul fata s-a uzat foarte tare si ciudat (toti ma intrebau daca merg cu presiunea corecta) si am inceput sa pierd increderea in aderenta fata. eu cred ca suprafata de contact era cam mica, chiar daca ele erau mai late cu 10 mm, insa fiind janta prea ingusta, stateau prea tuguiate ca sa zic asa. o fi posibil asta? + spaguta la ITP care imi displace total

 

Am folosit un set de Pirelli Sport Demon noi pe un GPZ 500, insa am vandut motocicleta inainte sa le schimb, deci nu am termen de comparatie la ele.

M-au tinut pe mine 2 sezoane si pe noul proprietar inca 2. Asadar rezistenta in timp f. buna, si la puterea si ciclistica GPZ-ului, n-am dus lipsa de aderenta nici pe ud nici pe uscat, drept sau inclinat. N-am facut pana cu ele nici eu nici al doilea proprietar, desi el a mers cu ele pana la sarme.

 

deci +1 pt Sport Demon.

am mers 30.000 km pe pilot active, deci ma ajuta comparatia. ciudat mi se pare ca pe toate siteurile pe care m-am uitat, conform ratingurilor utilizatorilor, michelinurile au intotdeauna(!!) o nota putin mai buna. de ex sport demon au 4,5/5 , iar pilot activ au 4,7/5 . oare chiar asa o fi? sau pur si simplu michelin e un brand mai puternic si lumea e mai mandra de produsul lor? sau sport demon parca promit o performanta nitel mai sportiva insa putin nerealista, motiv pentru care dezamagesc, desi poate ar fi mai bune ca michelin?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(...) sport demon au 4,5/5 , iar pilot activ au 4,7/5 . oare chiar asa o fi? sau pur si simplu michelin e un brand mai puternic si lumea e mai mandra de produsul lor? sau sport demon parca promit o performanta nitel mai sportiva insa putin nerealista, motiv pentru care dezamagesc, desi poate ar fi mai bune ca michelin?

O dai in parapsihologie acum :)) ... Eu nu am termen de comparatie, am folosit doar Pirelli. Dar ce te impiedica sa iei Michelin? Vezi la care din ele gasesti un pret mai bun, sa fie fabricatie cat mai recenta, in rest... sa ramana gazul ieftin :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cum mergi, daca iti place sa mergi sportiv, nu sunt bune.

Daca mergi in limite normale sunt ok.


» Post actualizat in 04 Feb 2015 06:44

Da-i o pagina inapoi, a scris Cesar parerea lui despre Sport Attack, poti sa deduci de acolo cate ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei care ați folosit, ce părere v-au făcut Continental Road Attack?

Ce fel de anvelope sunt?

 

Ps- am nevoie pe un gsr600.

 

Pune macar Sport Attack ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Bun review totusi, Supercorsa joaca intr-o liga unde nu avea competitor.

Mai e diferenta intre anvelopele Dunlop de strada vandute in US si cele vandute in Europa (Dunlop fabricate in Japonia de Sumitomo sunt foarte slabe). Dunlop a fost reprezentat de o anvelopa sport medie, nu topul. La fel pt Bridgestone si Metzeler.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O dai in parapsihologie acum :)) ... Eu nu am termen de comparatie, am folosit doar Pirelli. Dar ce te impiedica sa iei Michelin? Vezi la care din ele gasesti un pret mai bun, sa fie fabricatie cat mai recenta, in rest... sa ramana gazul ieftin

:laugh: da, intr-un fel ai dreptate, dar sunt putin nemultumit de aderenta lor pe ud acum spre finalul vietii, cand sunt ceva mai uzate si as vrea sa incerc ceva nou. nu vroiam sa zic asta ca eram curios daca mai sesizase cineva ;))

Editat de unnamed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum si la Michelin au ales PP3 in loc de Pilot SuperSport...

 

Bun review totusi, Supercorsa joaca intr-o liga unde nu avea competitor.

Mai e diferenta intre anvelopele Dunlop de strada vandute in US si cele vandute in Europa (Dunlop fabricate in Japonia de Sumitomo sunt foarte slabe). Dunlop a fost reprezentat de o anvelopa sport medie, nu topul. La fel pt Bridgestone si Metzeler.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun review totusi, Supercorsa joaca intr-o liga unde nu avea competitor.

Pai sunt SPv2 nu SC-uri... e ok comparatia, pirelli au mai multe modele in acelasi segment si le-au ales pe cele mai smechere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a stiut ce a spus si a spus bine Cesar,chiar si SP'uri fiind nu au rival in comparatie cu celelalte cu care a "concurat"

pai restul producatorilor inafara de Dunlop nu au decat o guma la hypersport (ne luand in considerare modelele vechi) iar q3 e pentru america...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am si eu nevoie de ajutorul vostru ... cei care au folosit aceste anvelope si imi pot spune parerea lor despre ele. In principiu vreau sa cumpar anvelope noi pt motor si inca nu sunt hotarat ce sa aleg.

Treburile stau cam asa :

1) motorul din dotare R6 2005

2) experienta > al doilea an pe motor

3) utilizare > oras/plimbari lungi/rare sanse sa ajung pe Adancata (desi as vrea macar o data sa ajung si acolo)

4) mod de utilizare a motocicletei cam 60% din potentialul ei ... sper sa reusesc sa progresez ceva anul asta

5) nivelul actual de inclinare in mers - cam 30-35 grade maxim ... sper sa reusesc un 40 anul acesta.

6) greutatea mea + echipament ~ 100 kg la 1.87 m inaltime.

Anul trecut am utilizat Michelin Pilot Power ... m-am inteles binisor cu ele si spun asta pentru ca atunci cand am inceput sa prind experienta mai multa gumele trebuiau schimbate de ceva vreme ... motorul a ajuns la iernat acum cu guma spate utilizata pana la maxim (pe mijloc ne mai existant acele cantur si nu cred ca mai este mult pana la plasa anvelopei). Ce nu imi placea la ele era faptul ca imi par foarte alunecoase pe portiunile de asfalt lucios si mai ales pe vopseaua alba a marcajelor .... dotul nu era unui vechi (2011) ... guma se incalzea destul de bine dar poate uzura era factorul decisiv.

Anul asta as vrea sa aleg intre Michelin Pilot Powe, Michelin PP 2CT, Michelin Power ONE si Metzeler Sportec M5 ... si cine stie ce poate imi mai puteti recomanda ... Bugetul undeva la 1000-1100 lei. Astept raspuns cat mai repede pt a profita de preturile reduse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi aici ceva teste la zi:

 

 

 

 

Pe R6 am de 1 an Dunlop Sportsmart 2 (acelasi cu Sportmax Q3 denumire pt SUA) si mi s-au parut mult mai bune decat vechile Pilot Power (cei drept cam din alta categorie pret/performanta). Le-am luat la 1100 lei aprox. Mi-am imbunatatit mersul si increderea mult dupa ce le-am pus pe moto. Perfecte pe 70% mers stradal si 20% circuit.

Chiar recomand modelul (pt SUA modelul e denumit Sportmax Q3, asa cum vei vedea si in acele teste).

 

link Sportsmart 2 > http://www.dunlop.eu/dunlop_euen/mc/tyres/on_road/Sportsmart2.jsp

 

 

 

Toate bune si un sezon cu success maxim!! :)

Editat de JohnyGabe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aruncs o privire si la Dunlop D211. Nu tin foarte mult(cam 5-6k km cred), dar daca ti le iei cred ca vei ajunge la 40 de grade inclinatie, poate chiar mai mult.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand Michelin Pilot Power 2CT. cele mai bune cauciucuri de strada si pt iesiri pe curbe... Am avut Pirelli, Bridgestone , Dunlop si nu se compara cu 2CT. Cu Michelin te poti lasa mai tare pe curbe pt ca lateralele sunt mai moi, deci mai aderente....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sunt SPv2 nu SC-uri... e ok comparatia, pirelli au mai multe modele in acelasi segment si le-au ales pe cele mai smechere.

 

Sa stii ca n-am vazut inca pana acum o guma Dunlop de US pe vreo motoreta deci o sa fac niste presupuneri :)

In america ei vand ca gume de top D211 GP-A si D211 GP Pro.

GP-A este un fel de GP Racer, decupajul fiind asemanator. Diferent notabila: nu exista dimensiunile 180/55 si nici 200/55. Exista doar 190/55 si 190/60. La 190/60 mi se pare mai fair din partea Dunlop avand in vedere ca GP Racer pe 200 e aproape fix la fel de lat ca 190/55 dar e mai inalt.

GP Pro posibil sa fie asemanator cu D212 pe Europa dar nu avem de unde sa stim sigur. La dimensiuni e aceeasi poveste.

Cred ca ar fi fost o disputa mai echilibrata cu Pirelli daca aveau in teste GP-A de la Dunlop.

 

Bridgestone de exemplu nu are guma asta "intermediara". De la S20 la R10 e o diferenta destul de mare.

 

Dunlop America

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand Michelin Pilot Power 2CT. cele mai bune cauciucuri de strada si pt iesiri pe curbe... Am avut Pirelli, Bridgestone , Dunlop si nu se compara cu 2CT. Cu Michelin te poti lasa mai tare pe curbe pt ca lateralele sunt mai moi, deci mai aderente....

 

Depinde ce modele de anvelope compari cu 2CT. Marcile enumerate de tine au mai multe modele :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...