Sari la conținut

Postări Recomandate

Sa stii ca n-am vazut inca pana acum o guma Dunlop de US pe vreo motoreta deci o sa fac niste presupuneri :)

In america ei vand ca gume de top D211 GP-A si D211 GP Pro.

GP-A este un fel de GP Racer, decupajul fiind asemanator. Diferent notabila: nu exista dimensiunile 180/55 si nici 200/55. Exista doar 190/55 si 190/60. La 190/60 mi se pare mai fair din partea Dunlop avand in vedere ca GP Racer pe 200 e aproape fix la fel de lat ca 190/55 dar e mai inalt.

GP Pro posibil sa fie asemanator cu D212 pe Europa dar nu avem de unde sa stim sigur. La dimensiuni e aceeasi poveste.

Cred ca ar fi fost o disputa mai echilibrata cu Pirelli daca aveau in teste GP-A de la Dunlop.

 

Bridgestone de exemplu nu are guma asta "intermediara". De la S20 la R10 e o diferenta destul de mare.

 

Dunlop America

eu doar ziceam ca pirelli vinde guma asta in clasa hypersport si s-a facut testul cu gume din aceiasi clasa de la alti producatori

 

o smecherie italiana :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mai cauta 100-200 lei si pune-ti supercorsa sp.La stilul tau de utilizare o sa te tina mult si o sa fi incantat de aderenta ...

Sp urile nu sunt bune pe ploaie , se uzeaza foarte repede , iar la stilul de mers prin oras nu le vad rostul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sp urile nu sunt bune pe ploaie , se uzeaza foarte repede , iar la stilul de mers prin oras nu le vad rostul.

cati km de posturi va trebuie sa va dati seama ca fiecare trebuie sa-si aleaga singur cauciucurile in functie de modul de utilizare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sp urile nu sunt bune pe ploaie , se uzeaza foarte repede , iar la stilul de mers prin oras nu le vad rostul.

 

Eu le vad rostul ,baiatul vorbeste despre inclinari ,adancata etc ....in plus a scris mai sus ,foloseste doar 60% din potentialul unui R6 ,cum sa se uzeze repede ?

Editat de Fatal Fury
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu le vad rostul ,baiatul vorbeste despre inclinari ,adancata etc ....in plus a scris mai sus ,foloseste doar 60% din potentialul unui R6 ,cum sa se uzeze repede ?

Din ce am citit spune ca ar vrea sa incerce, nu ca va merge pe track saptamanal.Si cu 2ct,m5,pp poti sa te inclini pana la capat nu iti trebuie pirelli, sunt cauciucuri foarte bune dar nu pentru ce vrea sa faca cu ele (mers in oras + drumuri lungi) nu vor avea viata multa, sunt si scumpe iar daca este ud/umed/asfalt neted fara rugozitati te duci ca sania.

Este al 3lea set la mine iar din vara voi trece si eu pe 2ct/m3/m5 sau altele ce gasesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) motorul din dotare R6 2005

) utilizare > oras/plimbari lungi/rare

4) mod de utilizare a motocicletei cam 60% din potentialul ei

5) nivelul actual de inclinare in mers - cam 30-35 grade maxim

Ha ha, 60% din potentialul unui R6 cu plimbari in oras si cu maxim 35 de grade pe viraje?!?! Poti sa-ti iei ce guma nimeresti, frate, merg si enduro!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha, 60% din potentialul unui R6 cu plimbari in oras si cu maxim 35 de grade pe viraje?!?! Poti sa-ti iei ce guma nimeresti, frate, merg si enduro!

Deh .. nu toti se ridica la nivelul tau de campion... nu inteleg de ce te compari cu mine?... dute la Vale,Meme sau Lore ... daca ei ar spune de tine ca esti o rama crezi ca ar fii mai bazati comparanduse cu tine? Dute ma frate la prajiturile tale ... eu am cerut un sfat nu m-am laudat ca merg mai tare ca biciclistii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deh .. nu toti se ridica la nivelul tau de campion... nu inteleg de ce te compari cu mine?... dute la Vale,Meme sau Lore ... daca ei ar spune de tine ca esti o rama crezi ca ar fii mai bazati comparanduse cu tine? Dute ma frate la prajiturile tale ... eu am cerut un sfat nu m-am laudat ca merg mai tare ca biciclistii...

Iar te arunci in ture prea mari. Ceea ce vroiam sa-ti transmit e sa nu mai ai impresia ca ce faci tu cu mobra aia e 60% din potentialul ei. Ia-ti orice gume de strada pe dimensiunile din carte si dot civilizat si e suficient pentru sezonul urmator.

PS Ai aflat ce-nseamna "frustrat", ca iar te cam comporti ca unul...

 

Over and out, prea multe turatii pentru mine p-aici, io la 11500 intru pe rosu. Papa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca da, mi-am dat seama dupa nr de tel (acum vad si confirmarea de la un forumist :laugh: ). era un topic pe sub-forumul de la smaeb in care se arunca cu noroi in ei din cauza ca omul cumparator primise un dot cu cateva saptamani mai vechi decat cel de pe gumele care i se aratasera initial. daca chiar asa a fost, sincer asa as fi facut si eu.

 

acolo e cu dus si intors, nu am fost de fata, dar la toate gumele pe care le-am luat de la el (si le-am luat pe toate de acolo in ultimii 10 ani), am fost foarte multumit. preturi bune sau foarte bune, dot suficient de recent si politete si amabilitate, lucru rar intalnit.

imi amintesc ca prin 2008 tocmai luasem de la el niste michelinuri pilot power 120/70 - 17 fata si 160/60-17 spate. peste o saptamana il sun sa-i zic ca mai vreau un rand. ma intreaba de ce. imi intepasera niste cretini ambele gume cu acul pe lateral, nu se puteau repara. pe urmatoarele mi le-a dat cu reducere (10%?!) in conditiile in care oricum nu gasisem pret mai bun in bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de o recomandare :

 

Acaret : Kawasaki z1000 2011

 

Domeniu de activitate : Oras + drumurile patriei

 

Variantele mele : Pilot power 2ct / Qualifier II / Sportsmart 2

 

Am avut qualifier II si mi-au placut ,spatele ii mananca cam repejor,cuplu maricel in rest mi-au placut.

 

Numai de bine,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu știu înspre ce să mă îndrept pentru naked-ul meu GSR600. Plimbări, stil nu foarte agresiv, doar strada, împing puțin limitele, dar doar în afara. Prefer siguranța în alegerea anvelopelor în detrimentul durabilității. Buget 1k lei.

Sugestii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anvelopemoto.eu sunt ok, seriosi, am apelat si poate voi mai apela la ei.. dar nu aduc toate gumele care apar pe site.. mai ales alea mai ieftine cu indice de viteza 210kmph sau modele care nu au cautare(altceva decat pilot powere, dunloape sau mai stiu eu ce cumpara tot romanu'). Cu toate astea sunt cu verde/galben si nu inteleg de ce le mai posteaza pe site :)

Daca ii zici de un Continental sau mai stiu eu ce, te intreaba de 150 de ori daca esti sigur...sau iti zice din prima ca "nu poate sa aduca"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu știu înspre ce să mă îndrept pentru naked-ul meu GSR600. Plimbări, stil nu foarte agresiv, doar strada, împing puțin limitele, dar doar în afara. Prefer siguranța în alegerea anvelopelor în detrimentul durabilității. Buget 1k lei.

Sugestii?

Ti-ar trebui ceva care sa se incalzeasca repede si sa tina vreo 2 sezoane, la puterea motorului tau probabil 8-10,000km pentru niste cauciucuri destul de moi, ceea ce ar trebui sa insemne 2 sezoane, apoi daca tin mai mult oricum se invechesc.

 

In limita de buget care e destul de mica cred ca ai de ales intre Pilot Power, Pilot Power 2CT, Dunlop Qualifier, cam pe acolo.

Eu am avut Pilot Power si Dunlop Qualifier, intre astea 2 as alege Pilot Power. E poate din cele mai vechi cauciucuri ca si conceptie dar nu e un cauciuc rau, se incalzeste usor, tine si pe ploaie, poate fi o optiune buna pentru tine.

Editat de the mentalist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...