Sari la conținut

Postări Recomandate

Nu zic ca testul nu-i util, insa termenul enduro e folosit gresit. Gumele alea nu-s stabile nici macar pe un macadam putin mai afanat, mai ales daca-s puse pe vaci grele. Am facut odata un test cu un V-Strom care avea montate Tourance (si alea au ceva profil) si alunecam ca naiba pe pietris mai mare, pe cand aceleasi Tourance se comportau decent pe KLE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu zic ca testul nu-i util, insa termenul enduro e folosit gresit. Gumele alea nu-s stabile nici macar pe un macadam putin mai afanat, mai ales daca-s puse pe vaci grele. Am facut odata un test cu un V-Strom care avea montate Tourance (si alea au ceva profil) si alunecam ca naiba pe pietris mai mare, pe cand aceleasi Tourance se comportau decent pe KLE.

Tourance am avut pe Transalp si prin noroi cam dau rateuri, insa pe un pietris sau ceva mai solid se comporta OK (dupa parerea mea) pentru ce capacitati off-road au.

Pe GS am avut Heidenau K60 care s-a comportat bine, ba am si scos ceva mai multi km din ele, insa le-am inlocuit cu Michelin PR4 pentru ca si eu ca si restul detinatorilor de dual-sport, ma duc prea putin pe drumuri neumblate si prefer un cauciuc silentios si care sa se descurce bine pe asfalt si pe ploaie. Si pe Michelinurile alea cred ca o sa le inlocuiesc in primavara cu Pirelli-urile astea de au castigat testul :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Ajutati-ma va rog cu un sfat. Am un CB500 din 94. Sunt incepator si pe langa echipament, ar cam trebui sa imi iau niste anvelope. Cea de pe fata arata foarte bine dar...are DOT: 2009, asa ca ar cam trebui sa o schimb. Spatele e din 2013 si e un Metzler.

As vrea sa achizitionez o anvelopa de la Mymoto, moto24 pentru ca sunt din brasov si pot verifica dot-ul.. Moto va fi folosita pentru plimbari scurte, prin oras, in apropierea orasului. Nu voi pune piciorul jos (decat daca pun moto cu totul, ceea ce nu imi prea doresc.


» Post actualizat in 08 Jan 2016 21:05

Revin cu cateva info. Se pare ca anvelopa spate nu e din 2013 ci din 2012. Se observa niste crapaturi. Ce spuneti? Trebuie schimbata, asa-i? Am pus 2 poze cu fata si 1 cu spatele....

 

Ce parere aveti despre anvelopemoto.eu? vad ca au niste preturi interesante....

post-91113-0-56200600-1452287039_thumb.jpg

post-91113-0-81172000-1452287040_thumb.jpg

post-91113-0-72237100-1452287041_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti! o intrebare de incepator.. Vreau sa schimb cauciucurile la batrana mea.

A mea are dimensiunea cauciucului de 160/60/17. Daca ii pun 170/60/17 ar fi diferente mari la ciclistica,viteza sau alti factori influentabili?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Ajutati-ma va rog cu un sfat. Am un CB500 din 94. Sunt incepator si pe langa echipament, ar cam trebui sa imi iau niste anvelope. Cea de pe fata arata foarte bine dar...are DOT: 2009, asa ca ar cam trebui sa o schimb. Spatele e din 2013 si e un Metzler.

As vrea sa achizitionez o anvelopa de la Mymoto, moto24 pentru ca sunt din brasov si pot verifica dot-ul.. Moto va fi folosita pentru plimbari scurte, prin oras, in apropierea orasului. Nu voi pune piciorul jos (decat daca pun moto cu totul, ceea ce nu imi prea doresc.

» Post actualizat in 08 Jan 2016 21:05

Revin cu cateva info. Se pare ca anvelopa spate nu e din 2013 ci din 2012. Se observa niste crapaturi. Ce spuneti? Trebuie schimbata, asa-i? Am pus 2 poze cu fata si 1 cu spatele....

 

Ce parere aveti despre anvelopemoto.eu? vad ca au niste preturi interesante....

Anvelopa spate eu as schimba-o ,pare imbatranita.Eu am comandat 1x set Michelin Pilot Road 4 pentru viespe de pe motoemotion.ro, te poti uita si acolo, baietii sunt foarte ok, anvelopele au sosit azi cu DOT 2015.

Bafta!

Editat de Hornet H
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti despre anvelopemoto.eu? vad ca au niste preturi interesante....

cumpara numai ce au pe stoc, vei afla numai prin telefon si le veiavea a 2a zi, altfel te vor aburi cu saptamanile. Ca pret / dot, nu cred ca-i poate bate cineva in Romania.

» Post actualizat in 18 Jan 2016 07:54

Daca pentru Motorrad si pentru tine alea-s cauciucuri enduro, n-am cum sa va contrazic. :)

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti! o intrebare de incepator.. Vreau sa schimb cauciucurile la batrana mea.

A mea are dimensiunea cauciucului de 160/60/17. Daca ii pun 170/60/17 ar fi diferente mari la ciclistica,viteza sau alti factori influentabili?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A venit si vremea mea sa pun eterna intrebare "ce cauciucuri sa pun?" :))

E vorba de vaca mea, Varadero de 1000, 250 kg gabarit... interesul principal e aderenta, inclusiv pe ud, dar parca nici n-as vrea ceva pe care sa le rod in 5000 km. Macar vreo 15.000 km sa duca...

Pana acum am o varianta, Michelin Pilot Road 4. Ceva pareri, alte optiuni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A venit si vremea mea sa pun eterna intrebare "ce cauciucuri sa pun?" :))

E vorba de vaca mea, Varadero de 1000, 250 kg gabarit... interesul principal e aderenta, inclusiv pe ud, dar parca nici n-as vrea ceva pe care sa le rod in 5000 km. Macar vreo 15.000 km sa duca...

Pana acum am o varianta, Michelin Pilot Road 4. Ceva pareri, alte optiuni?

Anakee 2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

Ma numesc sorin si e prima oara cand intru pe acest forum, nu prea ma pricep la moto asa ca apelez catre cunoscatori . Anul trecut am achizitionat un Honda Hornet 600 S din 2001.

Anul acesta cand va incepe sezonul sunt nevoit sa schimb gumele deoarece cele actuale au atins martorul de uzura. Doream sa achizitionez Pirelli Diablo Srada insa am citit ceva review-uri despre ele si nu sunt incantat.

Detin 800 ron pentru gume, merg doar stradal, sunt incepator.

Ce gume imi recomandati (as dori ceva ce se descurca sj pe ploaie )?

 

Va rog sa imi explicati si treaba cu DOT :) . Am tot citit pe aici si am tot vazut acest "DOT" care momentan nu imi spune nimic.

 

Multumesc,

Sorin

Editat de Mares Sorin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DOT se refera la data fabricatiei... 4 cifre, primele 2 sunt saptamana, urmatoarele 2 sunt anul (ex 0116 - saptamana 1, ianuarie, 2016). Cu cat mai noi, cu atat mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

Ma numesc sorin si e prima oara cand intru pe acest forum, nu prea ma pricep la moto asa ca apelez catre cunoscatori . Anul trecut am achizitionat un Honda Hornet 600 S din 2001.

Anul acesta cand va incepe sezonul sunt nevoit sa schimb gumele deoarece cele actuale au atins martorul de uzura. Doream sa achizitionez Pirelli Diablo Srada insa am citit ceva review-uri despre ele si nu sunt incantat.

Detin 800 ron pentru gume, merg doar stradal, sunt incepator.

Ce gume imi recomandati (as dori ceva ce se descurca sj pe ploaie )?

 

Va rog sa imi explicati si treaba cu DOT :) . Am tot citit pe aici si am tot vazut acest "DOT" care momentan nu imi spune nimic.

 

Multumesc,

Sorin

La bugetul pe care il ai si pentru ca esti oricum incepator as lua Pilot Power pe fata si Pilot Power 2ct pe spate. Sunt bune si pe ploaie.

DOT-ul este saptamana si anul de fabricatie al anvelopei, trebuie sa cauti pe marginea anvelopei un patratel care are inclus in el 4 cifre, de exemplu 4015 inseamna saptamana 40 din anul 2015.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut.Am o intrebare:Pot sa pun un cauciuc mai lat de 190in loc de 180? pe yamaha fz6?

Multumesc.

daca crezi ca o sa rezolvi si la ITP cand mergi .....

si la eventuale controale RAR /ISCTR /Control Trafic

o gramada de probleme in plus

 

Da, dar sincer nu te ajuta la nimic.

In plus, daca pui 190/50 si nu 190/55 va fi chiar mai rau.

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Sunt incepator si nu ma pricep la moto. As vrea sa schim anvelopele si nu stiu ce sa aleg. Este un BMW 650f din 1995,in acest moment este echipat cu Metzeler Tourance. Ce parere aveti despre Pirelli Ssorpion sau Michelin Anakee 3.Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Sunt incepator si nu ma pricep la moto. As vrea sa schim anvelopele si nu stiu ce sa aleg. Este un BMW 650f din 1995,in acest moment este echipat cu Metzeler Tourance. Ce parere aveti despre Pirelli Ssorpion sau Michelin Anakee 3.Va multumesc.

 

Poți încerca Heidenau, nu greșești!

Eu la 650 am pus Pirelli MT60 și au și alea fost faine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mi-oi mai cumpara Michelin :-L

Guma de iarna Michelin Alpin - explozie si facuta ferfenita pe autostrada in Ungaria la 120 Km/h.

Un cadou placut de sarbatori. A... fara vreo legatura ca din anvelopele moto Michelin sar bucati :)

 

post-14189-0-28652800-1454054064_thumb.jpg

post-14189-0-38874700-1454054072_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...