Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Depinde mult de stilul tau de mers.

Eu unul prefer Dunlop, Pirelli si Bridgestone. Fiecare dintre acesti producatori face gume sport de la nivel mediu pana la super-performante.

Dunlop: Sportsmar 2, GP racer d211 si D212

Pirelli: Rosso Corsa, Supercorsa SP si Supercosa SC

Bridgestone:S20, S21 si R10

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde mult de stilul tau de mers.

Eu unul prefer Dunlop, Pirelli si Bridgestone. Fiecare dintre acesti producatori face gume sport de la nivel mediu pana la super-performante.

 

Ceva despre Michelin? Pilot Power 2/3, Power Supersport? Ai mers cu așa ceva? Întreb pentru că nu am avut niciodată și le laudă târgul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Michelin Pilot am eu. Mi se par cauciucuri ok spun ca mi se par deoarece sunt incepator nu pot eu 10 % cat pot ele :))))). Dar am inteles ca pentru strada sunt cauciucuri bune si dau randament chiar si cu un grad de uzura mai ridicat!

Editat de Badica Iulian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ceva despre Michelin? Pilot Power 2/3, Power Supersport? Ai mers cu așa ceva? Întreb pentru că nu am avut niciodată și le laudă târgul :)

Mie nu-mi place Michelin. Atat gumele sunt mai slabe fata de ceilalti trei producatori si nici nu au garantie la defecte de fabricatie.

Cireasa de pe tort e ca pacalesc lumea ca au scos guma noua (Vezi PR3 & PR4) dar e anvelopa veche cu alt decupaj.

Sunt cei mai inapoiati in timp cu tehnologia carcaselor. Inca mai folosesc carcase extrem de flexibile si presiune mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thanks. Sunt ciudate, pretul este suspect, in plus nu sunt pe pagina oficială a producătorului (nu pe dimensiunile urmărite). Căutând informatii, sunt produse de Sumitomo R.Ind (asa cum ai presupus) sub sigla Dunlop, in Japonia. Pot fi calitative, insa am o retinere si prefer ceva testat/consacrat pentru un stil de mers potrivit mie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(asa cum ai presupus)

Nu am presupus :D Stiu sigur pentru ca toate motocicletele japoneze echipate de fabrica cu Dunlop au gume facute de Sumitomo.

Sunt net inferioare gumelor Dunlop fabricate un Franta sau UK.

 

Am o banuiala dar nu o lua cu titlu de adevar. Acel set poate fi un set nou nout demontat de pe o motocicleta japoneza cu echiparea de fabrica.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu inteleg o treaba, la un bmw K1200R sport am trecut in cartea de identitate anvelopa spate: 180/55ZR17, iar la mentiuni si "alte anvelope": 195/50ZR17 (!?....exista dimensiunea asta???), desi in manualul de service scrie 180 si 190...!?!

 

Oare e o greseala de la RAR? Daca da, cum pot corecta treaba asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moldo,acele cauciucuri sunt slickuri sculptate,au facut modelul de pe dunlop d208rr ca da bine insa sunt NHS'uri

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Eu am avut Avon Venom pe Honda VF 1000 (nu e CBR, dar e sport-touring) si am fost super multumit de ele.

Sunt bune pe motociclete grele, de 200+ kg.

Am ajuns la ele pentru ca teoretic ofereau cel mai bun raport calitate pret.

Raportul calitate pret teoretic s-a mentinut si practic.

 

Soran

Editat de soran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Michelin Pilot Power 2CT am pe VFR si sunt foarte multumit. Am avut Metzeler (nu mai retin modelul) pe cealalta motocicleta si ma simteam nesigur pe viraje. Michelin zici ca se lipesc de asfalt.

Am mers si pe ploaie de cateva ori si la fel, nu am simtit nici un fel de nesiguranta. Cu siguranta voi face aceiasi alegere in viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pilot power 2ct am si eu. pe asfalt rece/umed se comporta bine. nu am simtit la mers normal (pe un asfalt rece sau umed nu merg eu periculos) nicio schitare de derapare sau pierdere de contact. la un mers putin mai sportiv, am avut momente cand a fugit fundul motorului.

 

pe asfalt cald, uscat, nici pe strada nici pe circuit nu au pierdut tractiunea. inchise fata/spate, dreapta/stanga, nu am patinat. sunt incepator in ale circuitului, dar au rezistat bine. pe strada pana la 270 merg bine, mai mult nu poate motorul.

 

all in all, la 1050 ron cu tot cu montare si echilibrare, pe toate tipurile de vreme in care m-am plimbat (cald, frig, ploaie), pe toate tipurile de drumuri incercate de mine (pe strada, circuit, trotuar la parcari). si in oricare combinatie intre vreme si drumuri, sunt foarte multumit de ele. daca nu evoluez la circuit, next buy tot 2ct va fi. momentan nu simt nevoia de ceva mai bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PR4, sunt la al treilea set.

 

Eu la al doilea, sunt f multumita de ele. Am avut si PR3 intre ele pentru ca nu am gasit PR4 si trebuiau schimbate urgent inaintea unui drum de 5500 km. Mi s-au parut mai slabe. PR4 rocks.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...