Sari la conținut

Postări Recomandate

mi-am comandat o anvelopa spate DURO .......................... (cica e firma americanski).

mdaaa, americana era dupa Al II-lea Razboi Mondial :)

acun se fabrica in Taiwan, Tailanda, China

 

in principiu eu zic ca sunt anvelope OK in domeniul off-road, atat la 2 roti cat si la 4 roti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu stiu ce te deranjeaza. Tehnic, tanti nu a mintit. :P

Poate sunt clienti care sunt mai interesati de anvelope mai tari care nu se uzeaza asa repede, decat altele proaspete care trebuie schimbate dupa un sezon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut. Am o YAMAHA THUNDERCAT din 97, cumparata anul trecut in primavara. Am facut cu ea aproape 4000 km sezonul trecut.

Cand am luat-o avea cauciucurile noi noute, dar DOT-ul este 2711 fata si 1912 spate. Cauciucurile sunt DUNLOP Sportmax Qualifier II.

Sunt prea vechi? Ar trebui schimbate? :scratch: Vizual nu par imbatranite, nici uzate nu sunt, si nu pot sa imi dau seama daca sunt intarite sau nu. :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am o YAMAHA THUNDERCAT din 97, cumparata anul trecut in primavara. Am facut cu ea aproape 4000 km sezonul trecut.

Cand am luat-o avea cauciucurile noi noute, dar DOT-ul este 2711 fata si 1912 spate. Cauciucurile sunt DUNLOP Sportmax Qualifier II.

Sunt prea vechi? Ar trebui schimbate? :scratch: Vizual nu par imbatranite, nici uzate nu sunt, si nu pot sa imi dau seama daca sunt intarite sau nu. :what:

schimba opincile alea ca sunt ebonita.

vb din proprie experienta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folositi cu incredere https://www.cauciucuridirect.ro

Sunt punct de desfacere pentru delti.com in Romania.

 

Eu sunt deja la a 3-a comanda la ei si sunt la fel de multumit.

 

Set BT 016 (super gume), DOT sfarsit 2016, pret 765 RON transport inclus.

 

Au preturi bune si sunt profesionisti in comunicarea cu clientul ( suna pentru confirmare la fiecare comanda, daca este o problema cu stocul si trebuie sa-l aduca din alt depozit te anunta, cauta solutii daca sunt lipsa stoc)

 

Recomand din nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folositi cu incredere https://www.cauciucuridirect.ro

Sunt punct de desfacere pentru delti.com in Romania.

 

Eu sunt deja la a 3-a comanda la ei si sunt la fel de multumit.

 

Set BT 016 (super gume), DOT sfarsit 2016, pret 765 RON transport inclus.

 

Au preturi bune si sunt profesionisti in comunicarea cu clientul ( suna pentru confirmare la fiecare comanda, daca este o problema cu stocul si trebuie sa-l aduca din alt depozit te anunta, cauta solutii daca sunt lipsa stoc)

 

Recomand din nou.

D212 Gp Racer aproape 1600 ron setul. Bun pret :alcy:

NOT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D212 Gp Racer aproape 1600 ron setul. Bun pret :alcy:

NOT

 

Acum na, cauti si tu prin oferte si vezi ce te coafeaza. :D

Eu la bridgestone am gasit mereu pret bun.

 

De oriunde ar fi, luati si mergeti pe anvelope bune .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

As dori sa ma ajutati si pe mine in alegerea unor cauciucuri bune.

Sunt nou pe aici si nu ma pricep la gume deloc. Gumele ar fi pentru o honda 600F4i 2001.Tin sa precizez ca mersul va fi prin oras si putin pe autostrada,nu merg foarte tare.

Asi vrea ceva cu o aderenta foarte buna pentru ca sunt incepator.

Multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bridgestone s21 , mai multa aderenta decat ai nevoie, sunt foarte ok si pe ud , au aderenta foarte ok din primul metru (alte gume sport trebuie incalzite)

 

pretul trebuie sa fie printre cele mai mici in segmentul hypersport si o sa te tina probabil peste 10k km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Randul meu la intrebari imbecile:

 

Anvelopele pentru rotile spitate nu difera fata de cele pentru roti de aliaj / tubeless din punct de vedere al carcasei / rigiditatii? Ma uit pe siteurile comerciantilor de anvelope moto si singurele criterii de cautare sunt cele de dimensiuni si de pret, insa nimic de tipul anvelopei. Vreau sa imi cumpar niste anvelope noi pentru caprita mea si nu stiu ce sa iau, intrucat e prima oara cand detin o moto ce are roti spitate si necesita anvelopa + camera.

» Post actualizat in 23 Mar 2017 07:05

EDIT: o alta intrebare: pe roata fata am urmatoarea dimensiune: 3/18. Din ce am citit, 3 este latimea anvelopei exprimata in inch iar inaltimea este 100% din latime in cazul acestor anvelope. Exista echivalentul metric al acestor anvelope?

 

Nu are nici o treaba daca ai roata spitata sau nu.

Daca mi-ai spune despre ce motocicleta si an este vorba, mi-ar fi mai usor sa iti raspund.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Eu la a mea sunt obisnuit cu indici gen 90/90 sau 100/90 pentru latime, respectiv inaltime roata fata. Diametrul fiind 21.

Cu cat ma duc mai departe de 90 (adica pun 100/90, cred ca am montat odata si 110/90) cu atat devenea mai putin manevrabila in off, din cauza latimii rotii.

La stradala, din pacate, nu ma pricep. Din cauza asta am intrebat de model.

 

Despre dimensiuni in inch aveam o idee din preumblarile anterioare pe site-uri de anvelope. Stiam ca am vazut acolo si dimensiuni dintr-o singura cifra.

Am intrat de curiozitate pe anvelopemoto.eu (aleator, ei mi-au venit primii in minte, nu am nici o legatura cu ei, nu le sunt client, etc) si am gasit acolo gume fata de 3`.

https://anvelopemoto.eu/anvelope-motocicleta-si-scuter/?features_hash=3-27_25-857

 

Gasesti mai jos si niste tabele de conversie de la inch la metric pentru anvelope moto (strada, enduro, etc):

https://www.mxenduro.ro/content/9-tabel-conversie-si-explicatie-anvelope-motociclete

 

Fiindca ai moto de strada si nu este obligatoriu sa inveti sa (de)montezi anvelope si sa ai scule aferente, iti recomand sa mergi linistit la o vulcanizare si sa nu te apuci sa cumperi camere super scumpe si mai ales heavy duty-uri de 3, 4 sau cati mm or mai fi la ora actuala.

Leviere daca iti iei totusi pentru trusa moto ia-ti de minim 20 de cm si nu mai lungi de 30. In jur de 25. Ideale. Nu sunt acasa sa le pot cauta si masura pe ale mele. Le-am luat de la Louis acum prea multi ani. Dar acelea sunt ce trebuie.

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare colegi si un nou sezon cu multi km si fara evenimente de prost gust.

Ma puteți îndruma in alegerea uni set de anvelope?Oscilează între cele 2 modele MPP 3 si PDR 3,sunt receptiv si la alte modele.Momentan am Pirelli Diablo roso 2,mulțumit asa de ele dar cred ca e loc si de mai bine.Moto un z1000.

Multumesc si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

am avut PP3 pe R1 2008 si nu mi-au placut, pierdeau aderenta la capat fara nici o atentionare, alunecau brusc. Cu Pirelli DR n-am mers dar m-am dat cu Dunlop SportSmart 2 si cu Metzeler Sportec M7RR si-mi par mai ok decat Michelin. Comportament foarte bun atat pe uscat cat si pe ud. Am impresia ca dupa PP2CT Michelin nu a mai scos nimic bun pentru strada...

Bafta!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok e bine de știut,m-am uitat la pret si bu e diferența majora între ele.O zi faina si merci de info.

» Post actualizat in 30 Mar 2017 03:32

Apropo rog un admin sa mute topicul in SERVICE(sau unde ar fi cel mai corect),am postat de pe tel. si am citit greșit.Multumesc

» Post actualizat in 30 Mar 2017 03:34

 

PR4?

Ceva detali te rog,ai mers cu ele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dunlop Sportsmart 2 sau noile Dunlop Sportsmart 2 Max ( au aparut in iarna lui 2016 si sunt succesorul modelului vechi ). Nu ai cum sa dai gres cu ele.

 

Apropo de Sportsmart 2 Max le foloseste cineva? Ceva feedback-uri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de Sportsmart 2 Max le foloseste cineva? Ceva feedback-uri?

Abia au aparut. Ce vrei sa stii despre ele?

 

La pipait sunt la fel cu SS2, care erau oricum excelente :)

Am montat 4 seturi, 3 - 180 si un 190/55. Pana acum, e totul bine.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, mi-am dat seama că timpul e prea scurt să fie formată o părere obiectivă despre Max :)

Mai trag vreo 2-3k km cu actualele Sportsmart 2 (într-adevăr excelente) și apoi voi avea de ales intre Sportsmart 2, Max și Roadsmart 3. Probabil că o să îți fac o vizită la momentul respectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...