Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@prafrau - mai cauta pe net ca n-am cu ce sa masor. Dunlop se lauda ca 160-u merge bine si pe supermoto, deci foarte probabil sa-ti mearga

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor. Sunt începător.

Am schimbat anvelopele pe un xv 250. Spate Pirelli, fata Metzeler. Astăzi am văzut că cel de pe fata este montat pe jantă cu săgeata ,, rotation" invers. Am luat legătura cu service.ul si mi.au spus că acel tip pe cauciuc se monteaza si pe roată din spate și că din acest motiv, arunci când este pus pe roată față, se pune invers sensului de rotație.

Este in regula daca merg așa cu el?

Mi se pare pur si simplu ciudat..

post-96465-0-64472400-1491847142_thumb.jpg

post-96465-0-19711700-1491847154_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor. Sunt începător.

Am schimbat anvelopele pe un xv 250. Spate Pirelli, fata Metzeler. Astăzi am văzut că cel de pe fata este montat pe jantă cu săgeata ,, rotation" invers. Am luat legătura cu service.ul si mi.au spus că acel tip pe cauciuc se monteaza si pe roată din spate și că din acest motiv, arunci când este pus pe roată față, se pune invers sensului de rotație.

Este in regula daca merg așa cu el?

Mi se pare pur si simplu ciudat..

cardeala ieftina

 

l-au montat gresit, faza cu sensul este valabila intr-adevar dar nu in cazul tau .

 

poti merge asa nu o sa se intample nimic dar ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar asa... am mai vazut anvelope fata montate cu sensul de rulare invers. Care-i faza?

daca pui una de fatza pe spate o pui invers ... si la unele gume de scutere scrie pe ele sensul pentru montaj fatza si montaj spate.

 

eu as pune pariu ca pe guma lui e un F sau Front scris pe undeva ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic de gumele subtiri, care clar sunt de fata, mai ales la cruisere... la viroaga de 250 are 2 degete latime, nici sa vrei nu poti s-o pui pe spate pe vreo mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic de gumele subtiri, care clar sunt de fata, mai ales la cruisere... la viroaga de 250 are 2 degete latime, nici sa vrei nu poti s-o pui pe spate pe vreo mobra.

pai si eu ce zic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PP are carcasa foarte flexibila. Eu unul as incepe de la 2.0. Daca o scazi prea mult, e posibil sa flexeze prea tare carcasa si sa fie instabila. Mai ales pe iesirea din viraj... In cel mai rau caz, faci un high side :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citisem pe undeva ca pneurile astea ar avea o carcasa mai flexibila si de asta m-am gandit ca un optim ar fi 2.0. Vedem cum se comporta si in functie de asta voi ajusta un +- 0.1. Mersi pentru informatie ! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta este singurul semn .. nu am găsit nicăieri ,,F"

se pare ca e cauciuc de spate, ti l-au pus pe fata dar invers, asa e corect, intrebarea este dece ai cumparat cauciuc de spate sa-ti pui pe fata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca e cauciuc de spate, ti l-au pus pe fata dar invers, asa e corect, intrebarea este dece ai cumparat cauciuc de spate sa-ti pui pe fata...

Din păcate, am prea puține informații cu privire la acest subiect. Lipsa de experiență și.a spus cuvântul. La service mi.au spus că este universal.. si ca este in regulă.

Rulează bine ... Nu mă deranjează să am 2 roti de spate :))) glumesc.

Mulțumesc mult tuturor pentru informații.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A cumparat un prieten. Depozitul e in Bg, ti se vorbeste si in romaneste, e o domnisoara poliglota acolo, daca nu te descurci in engleza.

Pretul a fost mic, livrarea in 2-3 zile maxim, cauciucul proaspat, cumparatorul multumit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare colegii,

Imi puteti da cateva sfaturi,pareri despre anvelopele:

Michelin Pilot Power 3

Michelin Pilot Road 4

Nu stiu ce sa aleg intre cele doua modele.

Foarte tare nu merg si nu fac nici multi kilometri cu mobra.as vrea ceva cu o aderenta foarte buna..

Motocicleta cbr f4i

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pilot Power 3 sunt f. bune, am mers pe ele frig, cald, pista, strada, ploaie, vant, forestiere :)) fara probleme.

Pilot Road daca faci multi km, dar daca zici ca nu, alege ceva din gama sport: Dunlop Sportsmart 2, Pilot Power 3/RS, Bridgestone S21, Metzler Sportec M7 RR, Pirelli Diablo Rosso III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A cumparat un prieten. Depozitul e in Bg, ti se vorbeste si in romaneste, e o domnisoara poliglota acolo, daca nu te descurci in engleza.

Pretul a fost mic, livrarea in 2-3 zile maxim, cauciucul proaspat, cumparatorul multumit.

 

Da, foarte ok. Am comandat luni, au venit azi. DOT 16/16 si 03/17. Spate Made in China, fata Made in Germany :D.

 

Metz Roadtec 01

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...