Sari la conținut

Postări Recomandate

D211 nu aveau cel mai agresiv profil posibil dar mereu au fost peste Metzeler....

Aproape intotdeauna la motocicletele sport , guma fata duce mai mult. Cu conditia sa nu fi fost umflata mai tare decat ce spui tu... ciudat sa se uzeze prima.

Cand ai timp, pune si poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am un singur feedback despre SS TT. Folosite atat pe strada cat si pe circuit - totul OK , fara emotii. E o guma excelenta pentru clasa hobby dar e un superhard si nu e bun daca pista e foarte incinsa si vrei sa mergi tare. Fata de D211 e mult mai usor dar carcasa nu e chiar flexibila. Din punctul meu de vedere sunt anvelope foarte diferite - nu pot fi comparate cu D211. Teoretic vorbind, cred ca TT ofera mult mai putin feedback. Lucrul asta este insa ideal pentru rideri la nivel rookie sau mediu si foarte OK pentru strada la mers civilizat. Eu inca nu le-am probat sa iti spun clar cum sunt. Speculez ca seamana mai mlt cu Pirelli (Rosso Corsa 2 si SP).

Am mers destul de mult cu SportSmart 2 insa si le-am gasit limita pe circuit la temperatura ridicata - spatele. Guma fata o poti abuza si la rece si la temperaturi medii si la cald fara sa iti faci griji. Profilul SS 2 fata era foarte asemanator cu cel al D212 GP Pro dar l-au schimbat intr-un profil mai de strada cand au scos SS2 MAX. Mie imi placea mult mai mult SS2. Mai performante decat MAX.

D211 au evoluat in D212 GP Racer. Generatia noua e mai usoara dar tot rigida, profil mai agresiv. Mult feedback .... folositor insa pentru cine doreste asta si stie sa interpreteze.

 

Alege in functie de ce-ti doresti.

 

P.S.

Le am pe stoc :D

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers multi ani pe Racetec K2 (modelul vechi) si m-au tinut ceva in regim de strada. Au fost fantastice.

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru un Vstrom ce recomandări aveți? E noua pentru mine zona "adventure"...

Inclin către 2 variante - metzeler tourance next sau Michelin anakee 3.

Motorul are anakee 2 acum, mi-au plăcut, aderenta bunișoară in curbe , doar că se topesc văzând cu ochii.

Merg cam 85-90 la suta pe asfalt, restul pe cate un drum de tara complet asfaltat cu...pietriș.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru un Vstrom ce recomandări aveți? E noua pentru mine zona "adventure"...

Inclin către 2 variante - metzeler tourance next sau Michelin anakee 3.

Motorul are anakee 2 acum, mi-au plăcut, aderenta bunișoară in curbe , doar că se topesc văzând cu ochii.

Merg cam 85-90 la suta pe asfalt, restul pe cate un drum de tara complet asfaltat cu...pietriș.

 

 

Pirelli Scorpion trail 2 sunt peste ambele variante ale tale. Au un pic mai multa aderenta si uscat si ploaie. Sunt cam cele mai fun din categorie. Tin cam ~15k depinde cum le abuzezi. La adventure tip asfalt + drum de tara din asta sunt cele mai bune.

 

Ca sa intelegi cum vin din fabrica:

 

Multistrada vine cu Scorpion

Bmw 1200GS standard vine cu Anakee

Bmw 1200GS Exclusive (sa din piele perforata, etc) vine cu Scorpion

Ktm 1090 vine cu Tourance

Ktm 1290 vine cu Scorpion

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru un Vstrom ce recomandări aveți? E noua pentru mine zona "adventure"...

Inclin către 2 variante - metzeler tourance next sau Michelin anakee 3.

Motorul are anakee 2 acum, mi-au plăcut, aderenta bunișoară in curbe , doar că se topesc văzând cu ochii.

Merg cam 85-90 la suta pe asfalt, restul pe cate un drum de tara complet asfaltat cu...pietriș.

 

Dunlop Trailsmart e o varianta de luat in calcul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Nu stiu daca a mai fost postat. Pare interesanta chestia asta… In ce masura te afecteaza cand schimbi cauciucul sau la balans.. habar n-am dar cand faci o pana si nu ai camera inauntru… pare chiar ok.. Mai ales daca nu cari dupa tine un kit dedicat

https://www.youtube.com/watch?time_continue=648&v=2gakUu1PhIs

Editat de CosX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salutare tuturor , in prezent pe un motor naked am Dunlop roadsmart 2(asa l-am cumpărat) ce mă sfătuiți pentru sezonul următor , sa merg tot Dunlop roadsmart 2 sau Michelin pilot road 5. Motocicleta merge cam 50% oraș 50% Dn.multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă iei Roadsmart, ia-l pe 3. Dacă mergi mai sportiv, îi poți băga și Sportsmart 2/max tot de la Dunlop. PR5 e de top, deci ce să mai comentezi? Cum spuneam mai sus, nici cu Angel GT nu dai greș. Dacă mergi foarte liniștit, cred că te poți băga și pe ceva mai ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Va salut ! Imi poate da si mie cineva detalii despre dunlop qualifier 2.... doresc sa achizitionez cauciucul in cauza dar am zis prima oara sa intreb aici ... Motorul in cauza este un 636 din 2002 ..

Nu merg pe pista dar vreau ceva sa.mi ofere aderenta ... Ca si longevitate ma astept la 8000 km. 

Daca aveti alte recomandari le astept cu placere ... Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu am avut qualifiere acum cativa ani, si nu am fost deloc multumit de ele. Avea un profil care nu ofereau o agilitate decenta plus ca simteam ca fuge spatele mereu si mergeam mai mereu cu morcovu'n fund. Eu iti recomand Dunlop Sportsmart 2 Max, m-am dat cu ele pe circuit, drumuri lungi, si vreo 10.000 km pe ele si sunt la jumatatea vietii dar depinde si de cat de conservator esti in stilul de mers.. Mai poti incerca si Michelin power 2ct, sunt ceva mai ieftine, cam cu 200 de lei si am auzit doar de bine despre ele.

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

pt un supermoto usor, recomand Heidenau K73

Carcasa flexibila, compozitie moale, profil bun si pt drumuri forestiere, relativ mai ieftim

Editat de pepsi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...