Sari la conținut

Postări Recomandate

Pentru un Vstrom ce recomandări aveți? E noua pentru mine zona "adventure"...

Inclin către 2 variante - metzeler tourance next sau Michelin anakee 3.

Motorul are anakee 2 acum, mi-au plăcut, aderenta bunișoară in curbe , doar că se topesc văzând cu ochii.

Merg cam 85-90 la suta pe asfalt, restul pe cate un drum de tara complet asfaltat cu...pietriș.

 

 

Pirelli Scorpion trail 2 sunt peste ambele variante ale tale. Au un pic mai multa aderenta si uscat si ploaie. Sunt cam cele mai fun din categorie. Tin cam ~15k depinde cum le abuzezi. La adventure tip asfalt + drum de tara din asta sunt cele mai bune.

 

Ca sa intelegi cum vin din fabrica:

 

Multistrada vine cu Scorpion

Bmw 1200GS standard vine cu Anakee

Bmw 1200GS Exclusive (sa din piele perforata, etc) vine cu Scorpion

Ktm 1090 vine cu Tourance

Ktm 1290 vine cu Scorpion

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pentru un Vstrom ce recomandări aveți? E noua pentru mine zona "adventure"...

Inclin către 2 variante - metzeler tourance next sau Michelin anakee 3.

Motorul are anakee 2 acum, mi-au plăcut, aderenta bunișoară in curbe , doar că se topesc văzând cu ochii.

Merg cam 85-90 la suta pe asfalt, restul pe cate un drum de tara complet asfaltat cu...pietriș.

 

Dunlop Trailsmart e o varianta de luat in calcul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Nu stiu daca a mai fost postat. Pare interesanta chestia asta… In ce masura te afecteaza cand schimbi cauciucul sau la balans.. habar n-am dar cand faci o pana si nu ai camera inauntru… pare chiar ok.. Mai ales daca nu cari dupa tine un kit dedicat

https://www.youtube.com/watch?time_continue=648&v=2gakUu1PhIs

Editat de CosX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salutare tuturor , in prezent pe un motor naked am Dunlop roadsmart 2(asa l-am cumpărat) ce mă sfătuiți pentru sezonul următor , sa merg tot Dunlop roadsmart 2 sau Michelin pilot road 5. Motocicleta merge cam 50% oraș 50% Dn.multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă iei Roadsmart, ia-l pe 3. Dacă mergi mai sportiv, îi poți băga și Sportsmart 2/max tot de la Dunlop. PR5 e de top, deci ce să mai comentezi? Cum spuneam mai sus, nici cu Angel GT nu dai greș. Dacă mergi foarte liniștit, cred că te poți băga și pe ceva mai ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Va salut ! Imi poate da si mie cineva detalii despre dunlop qualifier 2.... doresc sa achizitionez cauciucul in cauza dar am zis prima oara sa intreb aici ... Motorul in cauza este un 636 din 2002 ..

Nu merg pe pista dar vreau ceva sa.mi ofere aderenta ... Ca si longevitate ma astept la 8000 km. 

Daca aveti alte recomandari le astept cu placere ... Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu am avut qualifiere acum cativa ani, si nu am fost deloc multumit de ele. Avea un profil care nu ofereau o agilitate decenta plus ca simteam ca fuge spatele mereu si mergeam mai mereu cu morcovu'n fund. Eu iti recomand Dunlop Sportsmart 2 Max, m-am dat cu ele pe circuit, drumuri lungi, si vreo 10.000 km pe ele si sunt la jumatatea vietii dar depinde si de cat de conservator esti in stilul de mers.. Mai poti incerca si Michelin power 2ct, sunt ceva mai ieftine, cam cu 200 de lei si am auzit doar de bine despre ele.

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

pt un supermoto usor, recomand Heidenau K73

Carcasa flexibila, compozitie moale, profil bun si pt drumuri forestiere, relativ mai ieftim

Editat de pepsi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea mi-a placut k73, mi s-a parut ca pierde aderenta pe uscat mult mai devreme decat mt60rs

e si foarte zgomotos la frane bruste

 

parca a fost mai bun pe ploaie totusi, mt60 aluneca destul de rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimabililor, 

 

ce pareri aveti despre Battlax S22 pe FZ1?

Oare pot scoate din cea de spate ~ 10000 km cu pasager si bagaje?

Sau sa trec direct pe T31?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noroc grup, am luat decizia ca trebuie sa incalt si eu motorul asa ca m-am gandit sa imi incerc norocul si sa intreb aici daca cunoasteti cateva site-uri cu anvelope moto. 

 

Nu deschid subiectul Pirelli vs Michelin ci doar am nevoie de cateva recomandari de site-uri de unde as putea sa imi cumpar o pereche de gume ❤️ multumesc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauciucuridirect.ro firma mama prin Germania, la noi erau prin Timișoara; doar experiente pozitive am avut cu ei. 

 

Și ar mai fi gumi7.ro, bulgari care au ceva deal cu tyre-one si aduc și ei tot de prin depozite din Germania, dar aici am auzit mai multe păreri negative (referitoare la dot) 

 

P.S. Sfat de urmat; de oriunde te hotarasti sa cumperi; alege ca metoda de plata "plata la livrare" ; se poate intampla sa fie probleme de stoc / actualizare stoc site / orice altceva si daca platesti online in avans sa ramai cu banutii blocat 2-3 saptamani pana ti-i returneaza. Sunt destui patiti.

Editat de wbmt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza strict parerea celor care au avut unul din cele doua modele, sau, ideal, pe ambele si imi pot face o comparatie. Momentan am Pilot Power 3 de care sunt foarte multumit dar a venit vremea sa le schimb si in urma cautarilor, m-am oprit la aceste doua modele. Dupa ce m-am pus pe cautat, am gasit acest grafic si asa am ajuns la Power RS. Apoi am cautat o alternativa si la concurenta si am ajuns la D212.

Cerinte: aderenta cat mai buna in detrimentul uzurii rapide (daca ma tin 10-15k ma declar multumit)

Motocicleta: K1200R (237kg in carte), bagaje si pasagera.

 

Multumesc!

image.thumb.png.46718a0f18430f8c8d39ae0b6add1417.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10-15 mii in nici un caz. Orienteaza-te spre PilotRoad de la Michelin sau echivalentul de la Dunlop sau Pirelli. Alea de mai sus sunt destinate in special circuitelor, au nevoie de mai mult timp pentru a se incalzi, au aderenta maxima la temperaturi mai ridicate, nu cred ca tin asa bine la ud...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, adidas a spus:

10-15 mii in nici un caz. Orienteaza-te spre PilotRoad de la Michelin sau echivalentul de la Dunlop sau Pirelli. Alea de mai sus sunt destinate in special circuitelor, au nevoie de mai mult timp pentru a se incalzi, au aderenta maxima la temperaturi mai ridicate, nu cred ca tin asa bine la ud...

Power RS ar trebui sa tina mai puntin ca Pilot Power 3 dar nu cu mult (din ce spune Michelin) ...d-asta eram curios de parerile celor care au avut. La Pilot Power 3 extremitatile deveneau foarte lipicioase si aderente dar si asa, uneori plecau de capul lor. D-asta eram curios sa incerc ceva si mai moale, implicit mai aderent. 

 

41695095_1905052819790522_6745853403793981440_n.thumb.jpg.1df3d689c1cc94d7b8cac47ed402e084.jpg

p.s dupa aceasta poza am mai mers, deci lucrurile arata si mai rau in prezent...

Editat de styuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut  P Power 3 si am trecut la PRoad 5. Imi plac mai mult PR5, si chiar imi par mai aderente. Bine eu nici nu ma dau foarte tare, mai mult un fel de power touring.

Power RS , tinand cont ca mobra ta  e grea, mergi si cu pasager, il toci in maxim 7k , cel putin pe spate.  Nu zic ca Power  RS , nu sunt mai aderente, dar pentru touring, cu bagaje si pasager, ocazional ploaie, si temperaturi mai mici, cred ca PR5 e alegerea corecta.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...