Sari la conținut

Postări Recomandate

nu prea mi-a placut k73, mi s-a parut ca pierde aderenta pe uscat mult mai devreme decat mt60rs

e si foarte zgomotos la frane bruste

 

parca a fost mai bun pe ploaie totusi, mt60 aluneca destul de rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stimabililor, 

 

ce pareri aveti despre Battlax S22 pe FZ1?

Oare pot scoate din cea de spate ~ 10000 km cu pasager si bagaje?

Sau sa trec direct pe T31?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noroc grup, am luat decizia ca trebuie sa incalt si eu motorul asa ca m-am gandit sa imi incerc norocul si sa intreb aici daca cunoasteti cateva site-uri cu anvelope moto. 

 

Nu deschid subiectul Pirelli vs Michelin ci doar am nevoie de cateva recomandari de site-uri de unde as putea sa imi cumpar o pereche de gume ❤️ multumesc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauciucuridirect.ro firma mama prin Germania, la noi erau prin Timișoara; doar experiente pozitive am avut cu ei. 

 

Și ar mai fi gumi7.ro, bulgari care au ceva deal cu tyre-one si aduc și ei tot de prin depozite din Germania, dar aici am auzit mai multe păreri negative (referitoare la dot) 

 

P.S. Sfat de urmat; de oriunde te hotarasti sa cumperi; alege ca metoda de plata "plata la livrare" ; se poate intampla sa fie probleme de stoc / actualizare stoc site / orice altceva si daca platesti online in avans sa ramai cu banutii blocat 2-3 saptamani pana ti-i returneaza. Sunt destui patiti.

Editat de wbmt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza strict parerea celor care au avut unul din cele doua modele, sau, ideal, pe ambele si imi pot face o comparatie. Momentan am Pilot Power 3 de care sunt foarte multumit dar a venit vremea sa le schimb si in urma cautarilor, m-am oprit la aceste doua modele. Dupa ce m-am pus pe cautat, am gasit acest grafic si asa am ajuns la Power RS. Apoi am cautat o alternativa si la concurenta si am ajuns la D212.

Cerinte: aderenta cat mai buna in detrimentul uzurii rapide (daca ma tin 10-15k ma declar multumit)

Motocicleta: K1200R (237kg in carte), bagaje si pasagera.

 

Multumesc!

image.thumb.png.46718a0f18430f8c8d39ae0b6add1417.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10-15 mii in nici un caz. Orienteaza-te spre PilotRoad de la Michelin sau echivalentul de la Dunlop sau Pirelli. Alea de mai sus sunt destinate in special circuitelor, au nevoie de mai mult timp pentru a se incalzi, au aderenta maxima la temperaturi mai ridicate, nu cred ca tin asa bine la ud...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, adidas a spus:

10-15 mii in nici un caz. Orienteaza-te spre PilotRoad de la Michelin sau echivalentul de la Dunlop sau Pirelli. Alea de mai sus sunt destinate in special circuitelor, au nevoie de mai mult timp pentru a se incalzi, au aderenta maxima la temperaturi mai ridicate, nu cred ca tin asa bine la ud...

Power RS ar trebui sa tina mai puntin ca Pilot Power 3 dar nu cu mult (din ce spune Michelin) ...d-asta eram curios de parerile celor care au avut. La Pilot Power 3 extremitatile deveneau foarte lipicioase si aderente dar si asa, uneori plecau de capul lor. D-asta eram curios sa incerc ceva si mai moale, implicit mai aderent. 

 

41695095_1905052819790522_6745853403793981440_n.thumb.jpg.1df3d689c1cc94d7b8cac47ed402e084.jpg

p.s dupa aceasta poza am mai mers, deci lucrurile arata si mai rau in prezent...

Editat de styuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut  P Power 3 si am trecut la PRoad 5. Imi plac mai mult PR5, si chiar imi par mai aderente. Bine eu nici nu ma dau foarte tare, mai mult un fel de power touring.

Power RS , tinand cont ca mobra ta  e grea, mergi si cu pasager, il toci in maxim 7k , cel putin pe spate.  Nu zic ca Power  RS , nu sunt mai aderente, dar pentru touring, cu bagaje si pasager, ocazional ploaie, si temperaturi mai mici, cred ca PR5 e alegerea corecta.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, ®azvan a spus:

si totusi... nu foloseste nimeni pe-aici S22? Merg 10k cu pasagera si valize? Sau mia sigur cu T31?

o sa-mi iau eu peste 2-3 saptamani daca se indreapta vremea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si apuci si sa faci vreo 10 k pana in iulie-august? De bune stiu ca-s bune, ca am S20 pe fata de vreo 3 ani, si e destul de aderent. 

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La tine este mai indicat R11. Si RS10 sunt destul de ok

...

 

 

 

 

Nu ca in momentul de fata nu folosesc combinat fata-spate (S20 fata cu BT023 spate), si mers numai cu combinate (in trecut BT023 fata cu BT021 spate)... dar cat sa fie diferenta de aderenta la S22 fata vs T31 spate? Ce parere aveti?

 

2124675662_Screenshot2019-03-0516_49_13.thumb.png.015dc30a09cb05f83e2680136a4e8339.png

(Intreb pentru un prieten...)

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! 

Detin o Yamaha Mt-03, model 2008. 

Vreau sa-i schimb gumele. Ce-mi recomandati? Si inca o intrebare, poate s-a discutat deja  fiind un topic vechi insa nu am stat sa iau la rand fiecare pagina. Cam care e limita de vechime (DOT) peste care nu ati trece chiar daca gumele sunt noi.

Ms fain!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, PnkPanther a spus:

Cam care e limita de vechime (DOT) peste care nu ati trece chiar daca gumele sunt noi.

Ms fain!

Platite cu banii mei? Cateva luni, sub un an. Nu ca n-ar mai fi bune, dar de ce le-as lua mai vechi? Plus ca imi pot pune probleme legate de modul de pastrare.

Pe gratis sau discountate foarte mult? Depinde. Daca au fost tinute in depozit ferite de lumina solara si intemperii, cam 3 ani. Plecand de la ideea ca e o guma pe care o cunosc si stiu cum trebuie sa se simta, desigur. Tinute aiurea - probabil ca n-as pune nici gratis mai vechi de un an.

 

"Calculul" meu e relativ simplu - nu tin o guma mai mult de 2 ani. Producatorul garanteaza cam 4-5. Deci...

 

Fireste, asta e opinia mea. In apararea mea, am mers si cu vechituri tari ca ebonita si cu gume vechi de 2 luni. Nu mai pun ever vechituri pe mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 04.03.2019 at 16:15, Nooxy said:

Am avut  P Power 3 si am trecut la PRoad 5. Imi plac mai mult PR5, si chiar imi par mai aderente. Bine eu nici nu ma dau foarte tare, mai mult un fel de power touring.

Power RS , tinand cont ca mobra ta  e grea, mergi si cu pasager, il toci in maxim 7k , cel putin pe spate.  Nu zic ca Power  RS , nu sunt mai aderente, dar pentru touring, cu bagaje si pasager, ocazional ploaie, si temperaturi mai mici, cred ca PR5 e alegerea corecta.

 

PR5 cele mai proaste gume !

PR4 rullz.

Editat de Ribo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, Ribo a spus:

PR5 cele mai proaste gume !

PR4 rullz.

 

Poti detalia putin, te rog? Chiar sunt interesat de subiect...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, Ribo a spus:

PR5 cele mai proaste gume !

PR4 rullz.

Nu intru in polemica cu tine.

Am avut si PR4 , dar pe Sprint ST 1050.

Acum am PR5 pe Tuono, si mi se par peste PR4 , cel putin din punct de vedere al aderentei. Nu stiu la uzura inca , cum stau.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit feedback de la mai multi prieteni care si-au pus. Pe langa faptul ca profilul de pe ele e oribil ( prea profilate) , la frane incarcate roata fata da sa fuga de pe asfalt ( ca si cum s-ar intinde guma pe asfalt).

SI vorbesc de gume montate de noi. Un prieten care a avut PR4 inainte si l-au tinut 10k km sau mai bine ( date si pe circuit la nivel de incepator) a zis ca  nu se compara si ca sunt net superioare fata de ce au scos astia la PR5 asta.

 

Eu n-am mers cu ele...dar am mers cu PR4 iar daca te plimbi linistit sunt super ok.

2 minutes ago, Nooxy said:

Nu intru in polemica cu tine.

Am avut si PR4 , dar pe Sprint ST 1050.

Acum am PR5 pe Tuono, si mi se par peste PR4 , cel putin din punct de vedere al aderentei. Nu stiu la uzura inca , cum stau.

 

Nu era vorba de polemici...incearca niste frane repetate incarcate la diferite temperaturi sa-mi zici cum se comporta....nu stiu daca pe naked se comporta la fel.

Chiar te rog sa faci testu...de la 2 prieteni am auzit faza asta cu PR5.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salut colegi! Mă puteți ajuta cu o informație? Caut o anvelopă de strada, pt. spate, 110/80R18. Are cineva idee unde o pot găsi la un preț rezonabil? Mulțumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Radu_70 a spus:

Salut colegi! Mă puteți ajuta cu o informație? Caut o anvelopă de strada, pt. spate, 110/80R18. Are cineva idee unde o pot găsi la un preț rezonabil? Mulțumesc!

cauta pe anvelopemoto.eu sau pe site-ul haidenau.ro ( https://heidenau.ro/shop/?swoof=1&pa_latime=110&pa_inaltime=80&pa_diametru=18-mc )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...