Sari la conținut

Postări Recomandate

Am luat de la Red Motors set Michelin Road 5, 120+180, la 1250 ron (transport gratuit) cu dot 2020.

Nu stiu de ce unii daca scrie in carte presune, fata-spate, puneti mai putin sau mai mult?

Nu este o afirmatie, este o inrebare. Chiar nu stiu si vreau sa aflu. Nu sunt retoric.

Editat de edward_zone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 2 ore, edward_zone a spus:

Am luat de la Red Motors set Michelin Road 5, 120+180, la 1250 ron (transport gratuit) cu dot 2020.

Nu stiu de ce unii daca scrie in carte presune, fata-spate, puneti mai putin sau mai mult?

Nu este o afirmatie, este o inrebare. Chiar nu stiu si vreau sa aflu. Nu sunt retoric.

 

 

Unde sunt fabricate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un amic are o problema de care eu personal, în 15 ani de moto, nu m-am bătut. 

Acum 4 ani a cumpărat un set de Metzler m7rr iar anul acesta un set de Metzler m9rr. Le-a montat mecanicul moto la un atelier specializat(dealer local Yokohama). Primul set pierdea aer la anvelopa fata, ca la balamuc. 1bar/5zile. Demontat, verificat, totul in regula. După aprox 500km a început sa nu mai piardă, decât insesizabil. Setul actual, montat de același mecanic în același loc. Pierd din nou aer ca la balamuc, de data asta ambele anvelope. 

Jante verificate, stare perfecta. Ce tine de montaj, verificat, reverificat. 

 

Aveti careva vreo idee de unde ar putea fi problema? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verificat @john17 îți dai seama. Nu bulbucea pe nicăieri.

@l.u.v: Mersi, am să-i spun sa vadă. Desi din ce am înțeles a verificat și valvele. Dar nah... Eu povestesc din ce mi-a transmis el. 👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, george05 a spus:

Pierd din nou aer ca la balamuc

 

Acum 33 minute, george05 a spus:

Nu bulbucea pe nicăieri.

Cele 2 afirmații se exclud reciproc. Complet. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Încă un tips.

Presupunând că sunt valve metalice, funcție de jantă și forma valvelor, e posibil să trebuiască polizată o tubulara ca să aibă loc între buza jantei și piuliță. 

Și fie schimbă cu unele din cauciuc, fie cumpăra unele bune, nu prostii de alu colorat din China. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact @john17, am mai avut și eu câte o pierdere dar nu 1bar pe saptamana. 😔

@l.u.v: Mersi mersi! Maine ajung rotile din nou la mecanic. Sa vedem ce găsește dansul acolo și postez. 👍

Acum 10 minute, john17 a spus:

 

Cele 2 afirmații se exclud reciproc. Complet. 

Da știu! De aceea am menționat ca eu personal nu am mai văzut asemenea situație. 

Acum, nici nu as avea 100% încredere în nimeni de prin zona mea ca face treaba de calitate, chiar și cu un simplu schimb de anvelope. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vă salut. Eu sunt persoana în cauză, cu anvelopele care pierd presiune (0,4 pe față și 0,6 pe spate, în decurs de 5 zile) fără sa aibă pană. Acum am primit un video de la mecanicul care a dat jos (din nou) roțile și a reverificat "așezarea" anvelopelor pe jante, precum și varianta clasică de verificare cu apă. Chiar nu îmi pot da seama ce naiba au (și nu îmi doresc să umblu cu pompa după mine, sau să îmi fac traseul în funcție de vulcanizări :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt ca eu ma pot vedea cu mecanicul moto mai des, i-am făcut o vizita acum seara. 

1)spuma care se da pe cauciuc, teflonata, mănâncă în timp aluminiul și poate ca e mai subtire janta unde face contact cu anvelopa. 

2)nu scapă gram de aer pe nicăieri, nici pe la valve nici in alta parte. 

3)după cum se vede și în filmări, niente aer care sa răsufle pe undeva. Deci, concluzia, cel mai probabil anvelopa e defecta. 

 

Acum, ma mir și eu ca prostul. Dacă bagata în apa nu SE VEDE sa scape pe undeva, cum supărare poate pierde 0.6bar în 5 zile? 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, george05 a spus:

după cum se vede și în filmări, niente aer care sa răsufle pe undeva. Deci, concluzia, cel mai probabil anvelopa e defecta. 

Și cum supărare să piardă anvelopa fără să iasă aer?!? :huh:

Cel mai probabil pierde pe la etanșarea anvelopei cu janta, dar mai puțin decât se vede bălăcind așa roata. Apă cu săpun dată pe lângă jantă, roata fiind culcată, repetat apoi pe cealaltă parte. 

Dacă e așa îți dau pe privat adresa unde să trimiți baxul de bere. :D

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maestre, eram ironic și sarcastic, iti dai seama, cu ce am scris mai sus. 😁

 

Baga contul sa trimit contravaloarea mai bine, berile le dau personal. 😁

 

Maine aduc motorul acasă la mine, sâmbătă ieșim la o tura și de luni ma ocup eu de operatiunea "john17". 😎

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot la valve m-as uita si eu prima oara si apoi cum a zis john17.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...