Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vă salut. Eu sunt persoana în cauză, cu anvelopele care pierd presiune (0,4 pe față și 0,6 pe spate, în decurs de 5 zile) fără sa aibă pană. Acum am primit un video de la mecanicul care a dat jos (din nou) roțile și a reverificat "așezarea" anvelopelor pe jante, precum și varianta clasică de verificare cu apă. Chiar nu îmi pot da seama ce naiba au (și nu îmi doresc să umblu cu pompa după mine, sau să îmi fac traseul în funcție de vulcanizări :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt ca eu ma pot vedea cu mecanicul moto mai des, i-am făcut o vizita acum seara. 

1)spuma care se da pe cauciuc, teflonata, mănâncă în timp aluminiul și poate ca e mai subtire janta unde face contact cu anvelopa. 

2)nu scapă gram de aer pe nicăieri, nici pe la valve nici in alta parte. 

3)după cum se vede și în filmări, niente aer care sa răsufle pe undeva. Deci, concluzia, cel mai probabil anvelopa e defecta. 

 

Acum, ma mir și eu ca prostul. Dacă bagata în apa nu SE VEDE sa scape pe undeva, cum supărare poate pierde 0.6bar în 5 zile? 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, george05 a spus:

după cum se vede și în filmări, niente aer care sa răsufle pe undeva. Deci, concluzia, cel mai probabil anvelopa e defecta. 

Și cum supărare să piardă anvelopa fără să iasă aer?!? :huh:

Cel mai probabil pierde pe la etanșarea anvelopei cu janta, dar mai puțin decât se vede bălăcind așa roata. Apă cu săpun dată pe lângă jantă, roata fiind culcată, repetat apoi pe cealaltă parte. 

Dacă e așa îți dau pe privat adresa unde să trimiți baxul de bere. :D

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maestre, eram ironic și sarcastic, iti dai seama, cu ce am scris mai sus. 😁

 

Baga contul sa trimit contravaloarea mai bine, berile le dau personal. 😁

 

Maine aduc motorul acasă la mine, sâmbătă ieșim la o tura și de luni ma ocup eu de operatiunea "john17". 😎

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot la valve m-as uita si eu prima oara si apoi cum a zis john17.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îmi scapă aer la roată față. Nu mult, dar destul. Da, am valve la 90 grade. Nu, nu scapă pe acolo. Nici pe altundeva. Vestea bună e că la anul pun altă gumă. Vestea proastă e că trebuie să refac presiunea înainte de fiecare ieșire. Oricum verific presiunile.

La mașină am o roată cu probleme, nu îmi dau seama pe unde scapă. Șoc și mister.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazurile voastre, scapa aer datorita neetanseitatii dintre anvelopa si janta, zic eu.  Dintr-o experienta neplacuta pe care am avut-o cu o anvelopa care imi pierdea aer, un nene mai intelept de la vulcanizare zicea de cateva cauze, din cate imi aduc aminte:

-janta cu neuniformitati pe suprafata de contact: depuneri, rugina, deformata. Deformarea cateodata nu e sesizabila la 'ochi'.

-pasta de etansare nu isi face treaba

-anvelopa prezinta defecte de fabricatie la umerii care intra in janta. Adica, cauciucul nu are proprietati elastice uniforme pe toata suprafata.

In cazul meu a fost prima cauza. Mi-a rezolvat janta cu o mica polizare pe margini

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La o pierdere de 0,6 bari in 5 zile inseamna 0,12 bari/ zi, 0,005 bari/ ora. Adica e insesizabil daca o scufunzi in apa. S-ar putea sa mearga cum zice einstein. Baga presiune mai mare sa creasca si presiunea pierduta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Daca baga 3-4 bari si o baga in apa nu o sa mai iasa bule pentru ca doar atunci o sa se aseze bine pe janta . Asa se procedeaza la orice montare de cauciuc , daca nu e un Dorel la butoane. Inatai se baga presiune mai mare si dupa se reduce la cea recomandata de producator. Am vazut si o amvelopa dejantata in mers din cauza aia.

 

Daca nici asa nu merge si nu sunt nici valvele China...atunci sa nu o mai parcheze in frigider.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, goe 75 a spus:

 

 

Daca nici asa nu merge si nu sunt nici valvele China...atunci sa nu o mai parcheze in frigider.

Valvele nu sunt China,motorul pe timp de iarna sta în garaj sub bloc, peste 10 grade întotdeauna, impreuna cu motoarele mele. Ale mele nu "suferă" de asemenea probleme. 

La 3 bari băgați nu sufla pe nicăieri, la 2 bari la fel. Astazi am scos motorul la tura, peste 2 ore iau presiunea sa vad dacă a pierdut din nou. S-a băgat 2.1 în ambele roti aseară. 

 

Vechiul set de anvelope, pierdea la roata fata foaaarte puțin. La spate nimic. Acum, pierde pe spate mult. Încă un aspect, la fosta anvelopa pe fata a pierdut doar în primul sezon presiunea. Al doilea sezon a fost fără probleme. 

Acum 12 ore, edward_zone a spus:

Janta stramba?

Doar intreb.

Ochiometric nu. Științific? Nu știu. Ambele jante strâmbe? Ma îndoiesc, la cum circula Ionuț cu ea. 

Acum 10 ore, einstein1984 a spus:

baga 4 bari si o bagi in apa, o sa se vada pe unde ies bulele. 

Mda, le-a fost lene la Dorei sa bage 4,5,6 bari, plm. S-au oprit la 3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Mamă, câtă filozofie pentru 2 amărâte de cauciucuri! 

Exclus să fie fisurate ambele jante. Exclus să fie ambele cauciucuri noi defecte. 

Date jos, curățate bine jantele cu o perie de sârmă și flex pe buza de etanșare, refăcută etanșarea cu pastă, schimbate valvele și aia e! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

De cand am pus ieftinaturi la 90° si la mine mai pierde aer , intr-un mod bizar de inprevizibil...dar nu ma deranjeaza mai deloc , pentru ca aerul e gratis si m-a facut sa nu mai neglijez verificarile inainte de ieseli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, l.u.v a spus:

Mă refer la atâta lălăială pentru niște soluții simple și rezolvabile repede. 

Repet, mersi de sfaturi. 

 

Las' ca e buna lalaiala pe tocpicurile de accidente. Nu prea cer ajutor, spre deloc, pe forum, dar acum pt ca nu am avut vreme sa umblu cu motorul în mai multe părți, am zis ca postez. O sa ma abțin de acum înainte, voi continua cu lalaiala pt alte(majoritatea) topicuri inutile. 

Acum 24 minute, john17 a spus:

Am o anvelopa care pierde presiune. Putem vorbi despre asta? 

Apropo, cât mai e o ședință de terapie la psihălog? :huh: Dar psiho-vulcanizator există? 🤭

De la 150ron in sus ședința. Iti dau niște numere de telefon? 😜Psiho-vulcanizator nu este, dar este vulcanizator-psihoterapeut-politician. Am întâlnit unul chiar ieri. 😁

Acum 2 ore, goe 75 a spus:

De cand am pus ieftinaturi la 90° si la mine mai pierde aer , intr-un mod bizar de inprevizibil...dar nu ma deranjeaza mai deloc , pentru ca aerul e gratis si m-a facut sa nu mai neglijez verificarile inainte de ieseli.

 Nici eu nu am o problema cu mobra mea, oricum verific tot ce se poate verifica rapid, înainte de fiecare ieseala serioasa. Postasem pt amicul meu în ideea ca eu nu am întâlnit asemenea problema. Dar se pare ca unii considera ca e lalaiala deranjati de faptul ca se continua discuția după câteva sfaturi. 👍 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...