Sari la conținut

Postări Recomandate

Acum 6 ore, george05 a spus:

Si care ar fi considerentul când faci afirmația asta? Întreb pe bune. 

toata lumea fara contract de sponsorizare pt gume foloseste dunlop de ani de zile 

iesi mai ieftin/cursa ,grip excelent pe uscat 

SC-urile poate sunt mai bune dar daca nu le gasesti pe stock ... si 30-40E in plus la schimb se aduna , daca te duci ca goe de 3 ori pe an pe circuit nici nu conteaza diferenta de pret , daca esti intr-o cupa ajungi la sume mai interesante

 

nu-s dealer dunlop dar sunt fan bridgestones :)

 

ah... acum am observat cu ce vrea el sa se duca la trakdai... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 41 minute, superbec a spus:

daca te duci ca goe de 3 ori pe an pe circuit

 

Vorbeau niste baieti ca s-ar fi pravalit goe pe circuit, e adevarat? Nu-l cunosteau dar ziceau ca avea numar de inmatriculare GOE. Or fi fost gumele de vina? :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, goe 75 a spus:

 

Singurul avantaj la Dunlop este ca per total iesi putin mai ieftin.

+1. 

Si nimic mai mult. 

 

@superbec: dacă te dai în vreun campionat și-ți bați capul ca o pereche de anvelope costa cu 10% mai mult, mergi degeaba. Corect?

 

Am folosit Dunlop de câte ori ca erau la îndemână. Dar sunt fan Pirelli. Bridgestone ma abțin. 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

trebuie sa schimb gumele la hornet dar nu stiu ce sa aleg. merg in oras mare parte din timp si de 2-3 ori pe luna pe serpentine la munte asa lejer. acum am pirelli diablo rosso 2, nu mi-a aluneca in curbe sau la franare da mai aluneca la dat pe o roata.  ceva recomandari ?

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa clarificam cerintele: vrei cauciucuri cu care sa te dai pe o roata prin oras? Ca zici ca ce ai acum sunt bune pe curbe sau frane, sper ca nu te dai pe o roata pe serpentine (ca zbori peste parapeti si zici ca acolo mergi lejer), deci singura problema e datul pe o roata prin oras ... nu cred ca problema e in cauciucuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, AdrianB1 a spus:

...deci singura problema e datul pe o roata prin oras ... nu cred ca problema e in cauciucuri.

 

Corect, tehnica e deficitara. 

@Chivu Pompeaza mai mult furca inainte sa da drumul la ambreiaj si nu mai tura asa tare motorul.

Sper ca te-am ajutat... ;)

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Mi am luat recent o motocicleta și are cauciucurile uzate. Cum îmi dau seama ce cauciucuri ii trebuie? În cartea de identitate a vehiculului îmi spune 80/90 și 17 diametru dar sunt și alte lucruri pe care nu le înțeleg, cum ar fi M/C sau 52P

1611754428648605730054279558583.jpg

Editat de TarcauDenis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 49 minute, TarcauDenis a spus:

Mi am luat recent o motocicleta și are cauciucurile uzate. Cum îmi dau seama ce cauciucuri ii trebuie? În cartea de identitate a vehiculului îmi spune 80/90 și 17 diametru dar sunt și alte lucruri pe care nu le înțeleg, cum ar fi M/C sau 52P

1611754428648605730054279558583.jpg

 

Uita-te la ce scrie pe cauciucurile de pe motocicleta si compara cu ce scrie in carte. Vezi si aici Understanding Your Tyre's Sidewall | Dunlop https://www.dunlop.eu/en_gb/motorcycle/learn/how-to-read-your-tyres-sidewall-markings.html

 

"M/C” means the tyre is for a motorcycle.

52 e indice de incarcare, adica 200kg, iar P e indice de viteza, adica max. 150kmh.

Editat de dionysos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Recomandari pentru achizitii de anvelope moto noi in Bucuresti, Sectoarele 1, 5, 6 ?

 

Cine a cumparat recent de la magazine online cu plata la livrare ?

 

Am citit feedback-uri proaste despre unele site-uri care solicita plata in avans cu cardul, deci nu am incredere. 

Cine a cumparat de la cauciucuridirect sau anvelopelider, un feedback recent puteti oferi? Trimit factura, garantie, in cate zile ajunge marfa, cum s-au rezolvat eventualele probleme de neconformitate in garantie ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, yglos a spus:

Recomandari pentru achizitii de anvelope moto noi in Bucuresti, Sectoarele 1, 5, 6 ?

 

Cine a cumparat recent de la magazine online cu plata la livrare ?

 

Am citit feedback-uri proaste despre unele site-uri care solicita plata in avans cu cardul, deci nu am incredere. 

Cine a cumparat de la cauciucuridirect sau anvelopelider, un feedback recent puteti oferi? Trimit factura, garantie, in cate zile ajunge marfa, cum s-au rezolvat eventualele probleme de neconformitate in garantie ?

Eu am cumparat acum 3 zile de la cauciucurimoto.ro, plata la livrare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari, comanda inca nu am primit-o. Urmeaza sa sosească. Nu este prima data cand comand de la ei. Acum doi ani, in vara, am comandat doua cauciucuri pentru scuter tot de la ei. Au trimis marfa insotita de toate actele, DOT-ul era din anul respectiv. Nimic de reproșat. Ba mai mult am comandat un cauciuc gresit si l-am returnat pe banii lor, au trimis curierul sa-l ridice fara sa platesc ceva in plus. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, yglos a spus:

Noroc, ai primit pana azi presupun, totul ok?

Cat e un montaj cu echilibrare in zona ta ?

Nu de alta dar in capitala e ceva de lux, costa la un cauciuc de mobra cat la 4 de masina !!!

Salutari, maine soseste comanda, azi am primit mesaj de la DPD ca maine livreaza. Avand in vedere ca eu demontez rotile si le duc la firma unui coleg motociclist, dat jos cauciucurile vechi si puse cele noi cam 50 lei.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, l.u.v a spus:

190 ron am plătit dejantat, jantat și echilibrat ambele roți la Unitd Motors. 

Dacă ți se pare un preț mare odată la 1 an jumate, nu știu ce să zic. 

Trebuie sa te gandesti altfel: cat te costa sa faci o pana la auto si cat te costa la moto ?

Din cauza asta nu am cumparat de la ei Kawa si bine am facut. Mi se pare un pret enorm comparativ cu masinile. Cat dai in fiecare an la schimbul de anvelope vara/iarna de pe auto?

Eu acum multi ani am facut un calcul si mi-a iesit ca in 5 ani plateam la aceste manopere un rand de jante. Drept urmare, am cumparat cu foarte multi ani in urma set complet roti vara/iarna. Mai nou avand in vedere ca la noi iarna e mai mult uscat/umed, am pus un singur set all season cu cele mai bune gume clasa A si basta. 

 

De fapt cam tot ce inseamna piese, consumabile, manopera de moto, este mai scump decat pe auto. Motociclismul in Romania este un lux. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.02.2021 la 11:07, yglos a spus:

Au trimis factura si certificat de garantie?

Vechime DOT ?

Un feedback te rog in legatura cu ce am intrebat.

Ms.

Salut, azi a sosit comanda. Cauciucul fata fabricat (conform DOT) in saptamana 15 din anul 2020 iar cel de spate in saptamana 32 din acelasi an. Factura am primit-o pe mail. Certificat de garantie nu am vazut, dar nici nu m-am uitat atent. Posibil sa fie lipit pe colet, posibil sa lipseasca in totalitate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noroc, mersi de info, eu dupa cateva zile de la comanda, inca nu am primit nici factura, nici garantie si nici colet.

Firma asta cu 2 angajati si peste 130 de milioane de lei cifra de afaceri, pur si simplu nu face fata la comenzi, dar nici nu vor sa angajeze oameni si sa ofere servicii bune. 

Mai verifica daca ai certificatul de garantie caci e foarte important. Vezi cat este termenul de garantie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
La 23.02.2021 la 19:10, yglos a spus:

Trebuie sa te gandesti altfel: cat te costa sa faci o pana la auto si cat te costa la moto ?

Fix aceeași logica are și comparația dintre mentenanța unui șlep vs barcă cu motor. 

Pe motor te urci să te destinzi și relaxezi, nu te obligă nimeni să-ți iei motocicletă, ca după să te vaieți de costuri. 

De pildă, mie moticicleta îmi consumă mai mult ca ditamai Mercedes E Klasse. Ar trebui să scriu pe forumuri ce grea e viața de motociclist? 

În toată lumea mersul pe motor e un moft și costă. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...