Sari la conținut

Transalpina 6-7 Nov 2010


marcone
 Share

Postări Recomandate

Weekendul 6-7 Noiembrie se anunta unul calduros - maxim 17 grade, fara sanse de ploaie pentru toata saptamana.

Pe Transalpina mai sunt scurte portiuni neasfaltate - aproximativ 10km dupa spusele http://www.transalpina.biz/

Dublu avantaj: ultima sansa de vreme buna pe anul asta si deasemenea ultima sansa pentru o Transalpina neaglomerata. La anul o sa fie deschiderea oficiala si banuiesc ca va fi ceva aglomeratie printre romani sa-si pasca caii putere pe asfaltul de acolo.

In concluzie, eu as vrea sa bat drumul pana acolo in weekendul viitor, plecare Sambata dimineata Bucuresti, Pitesti, Ramnicu Valcea, Novaci, Ranca, Obarsia Lotrului, Sebes innoptat pe undeva prin zona Sibiului sa zicem, intoarcerea Duminica Sibiu, Brasov, Cheia, Ploiesti, Bucuresti. Plimbare de voie, fara mers la taiat scanteia-n bujie.

 

Mai sunt amatori de o plimbare sanatoasa de sfarsit de sezon?

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 117
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

..Tu ai citit cu ochelarii de distanta?

Omul a scris opt randuri despre asta..

 

 

:laugh:

 

o idee foarte buna Marcone, pe la ce ora ar fi plecarea si unde ar fi locul de intalnire ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut acest traseu in urma cu trei saptamani - va recomand sa mancati ( la jumatatea drumului ) la Obarsia Lotrului ( o ciorba buna , papanasi

deliciosi ) si sa inoptati la SUGAG ( este o Pensiune faina la iesirea din Sugag pe partea stanga ) .... si sa aveti mare grija pe portiunile asfaltate ( este

foarte mult nisip si pietris ) ca sunt mai periculoase decat cele neasfaltate.

Drumuri uscate si sa aveti vreme buna.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Weekendul 6-7 Noiembrie se anunta unul calduros - maxim 17 grade, fara sanse de ploaie pentru toata saptamana.

Pe Transalpina mai sunt scurte portiuni neasfaltate - aproximativ 10km dupa spusele http://www.transalpina.biz/

Dublu avantaj: ultima sansa de vreme buna pe anul asta si deasemenea ultima sansa pentru o Transalpina neaglomerata. La anul o sa fie deschiderea oficiala si banuiesc ca va fi ceva aglomeratie printre romani sa-si pasca caii putere pe asfaltul de acolo.

In concluzie, eu as vrea sa bat drumul pana acolo in weekendul viitor, plecare Sambata dimineata Bucuresti, Pitesti, Ramnicu Valcea, Novaci, Ranca, Obarsia Lotrului, Sebes innoptat pe undeva prin zona Sibiului sa zicem, intoarcerea Duminica Sibiu, Brasov, Cheia, Ploiesti, Bucuresti. Plimbare de voie, fara mers la taiat scanteia-n bujie.

 

Mai sunt amatori de o plimbare sanatoasa de sfarsit de sezon?

salutam , ma bag si eu la o tura

vremea e ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Predictia meteo chiar in momentul asta pentru Novaci, situat la inceputul urcarii spre Transalpina e atasata.

Nicio sansa de ploaie si maxime mai mult decat acceptabile -> 17 grade. Am putea avea probleme doar cu ceata dimineata si seara.

Mereu uit sa ma uit pe o un webcam din Ranca sa vad cum se prezinta situatia.

 

Plecarea zic eu la o ora la care cei intrati in campul muncii incep sa dea randament, adica 9.00 la o benzinarie spre A1 (Petrom, OMV).

Bucuresti-Pitesti-Ramnicu Valcea-Novaci ia vreo 3 ore dupa aceea incepe distractia cu adevarat :)

 

Cam asa ar fi dupa mine.

Mesaj completat

Date de pe GPS:

 

Bucuresti-Novaci 250km - 3,5h

Transalpina - 120km

Sebes-Sibiu-Brasov-Cheia-Ploiesti-Bucuresti 360km 5,5h

 

Deci cam 360km-370km lejeri in ambele zile, multe curbe, vreme buna, opriri dese sau deloc, destule obiective de vazut pe drum (Pestera Muierii, Polovraci, lacul Vidra e aproape in drum, Sibiu, Brasov) cazare cum ne hotaram, niste trascau sambata seara :P samd.

Mesaj completat

Deci cine se baga sau are ceva de modificat la propunerea mea?

post-23938-1288719297_thumb.png

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul vreau sa ma misc doar o singura zi

si o sa plec mai devreme undeva la un 7

 

merci pentru prognoza

 

As fi luat si eu in considerare o singura zi dar in conditii de vara cand ai multe ore de lumina.

Acum in Noiembrie oricat de mult ai forta tot te prinde noaptea si temperatura coboara rapid, plus ceata, plus soferi samd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci cine se baga sau are ceva de modificat la propunerea mea?

 

Salutare,

 

suna bine aceasta propunere si ma cam tenteaza si pe mine aceasta iesire (care s-ar putea sa cam fie ultima pe anul asta), ... vad ca vremea mai tine cat de cat cu noi si parca ar cam fi pacat sa nu ne bucuram de ea.

 

mi-am propus anul asta sa fac o transalpina dar din diverse motive nu am reusit sa ajung ,..... daca imi rezolv treburile pentru wkd sau nu ma hotarasc sa merg in alta parte cu siguranta zic prezent.

 

PS: am totusi o singura intrebare; se poate merge cu un motor mai stadal (FZ6 Fazer) fara sa te chinui si fara sa il chinui?...(nu am mai fost niciodata si nu stiu cum e drumul)

 

Multam :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Aveti grije la trecerile prin portiunile impadurite, chiar ziua cu soare sus si 14/15 grade se formeaza mazga mai ales in viraje.

Combinata cu picaturi de ulei scurs sau noroi fac ravagii..ieri era sa polizez motorul pe cheia, din reflex am pus piciorul jos si desi eram incaltat cu cizme mi-am luxat glezna serios..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca s-a asfaltat destul de serios in perioada iulie-octombrie...

E tentanta o astfel de tura, nu?

 

S'a asfaltat Âşi TransfăgărăÂşanul pt k filmează Nicky Cage pe acolo :P

Mesaj completat

PS: am totusi o singura intrebare; se poate merge cu un motor mai stadal (FZ6 Fazer) fara sa te chinui si fara sa il chinui?...(nu am mai fost niciodata si nu stiu cum e drumul)

 

Multam :)

 

Dacă un FZ6 a urcat până la Padina, ar trebui să fie parfum drumul pe Transalpina, doar k în perioada asta a anului vremea poate fi destul de skimbătoare în zonele înalte

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate trece Transalpina, dar cu atentie marita, fiindca imediat dupa Ranca parca treci pe alt taram!

Ceata este densa, umezeala, asfaltul ud, portiuni cu gheata, chiar daca in statiune la Ranca e soare, cald si frumos.

Am fost cu doua saptamini in urma si dupa citiva kilometri de la Ranca m-am inapoiat, fiindca era foarte frig si nu eram echipat de iarna, ceata era foarte densa si...era sa fiu luat pe bot de un Logan al carui sofer mergea pe contrasens cu luminile stinse, in conditii de vizibilitate de max.5 m! Am iesit in decor si am evitat contactul cu tabla, dupa care am vrut sa-i aplic o corectie inconstientului...dar copilasul de vreo 5-6 anisori aflat pe bancheta din fata, sprijinit de bord, a inceput sa plinga si asta m-a induiosat, multumindu-ma doar cu o dojana mai accentuata la adresa mamelucului! Se poate trece si cu motoare de viteza cu minima conditie sa se treaca usor, cu atentie, peste pasajele neasfaltate care abunda in pietre, noroi si uneori gheata. Si nu uitati echipamentul gros, fiindca aici temperaturile ajung pe alocuri si sub 0 grade! Bafta si drum uscat! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate trece Transalpina, dar cu atentie marita, fiindca imediat dupa Ranca parca treci pe alt taram!

Ceata este densa, umezeala, asfaltul ud, portiuni cu gheata, chiar daca in statiune la Ranca e soare, cald si frumos.

Am fost cu doua saptamini in urma si dupa citiva kilometri de la Ranca m-am inapoiat, fiindca era foarte frig si nu eram echipat de iarna, ceata era foarte densa si...era sa fiu luat pe bot de un Logan al carui sofer mergea pe contrasens cu luminile stinse, in conditii de vizibilitate de max.5 m! Am iesit in decor si am evitat contactul cu tabla, dupa care am vrut sa-i aplic o corectie inconstientului...dar copilasul de vreo 5-6 anisori aflat pe bancheta din fata, sprijinit de bord, a inceput sa plinga si asta m-a induiosat, multumindu-ma doar cu o dojana mai accentuata la adresa mamelucului! Se poate trece si cu motoare de viteza cu minima conditie sa se treaca usor, cu atentie, peste pasajele neasfaltate care abunda in pietre, noroi si uneori gheata. Si nu uitati echipamentul gros, fiindca aici temperaturile ajung pe alocuri si sub 0 grade! Bafta si drum uscat! :)

 

 

f..k

pregatisem slipii la cum arata vremea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

f..k

pregatisem slipii la cum arata vremea

:))))

Mesaj completat

Imagini de pe un webcam din Ranca, nu e zapada nici chiar pe crestele muntilor, pe jos se vede o tenta de namol insa per total situatia pare ok.

post-23938-1288779148_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]

 

PS: am totusi o singura intrebare; se poate merge cu un motor mai stadal (FZ6 Fazer) fara sa te chinui si fara sa il chinui?...(nu am mai fost niciodata si nu stiu cum e drumul)

 

Multam :)

nu stiu precis care-i starea actuala a drumului insa portiunea Ranca - Obarsia Lotrului nu ti-as recomanda-o. din Obarsie pana in Sebes n-o sa ai probleme cu Fazser-ul si nici nu trebuie sa demontezi nimic de pe el. sunt doar cativa km fara asfalt si chiar si pe-acolo e pamant tasat bine.

 

@l.u.v este putin optimist. pentu comparatie, luni in Caransebes erau 21 de grade iar pe transalpina 5-6. ca sa nu mai vorbesc de cheile Jietului unde erau 2 si portiuni sanatoase de drum acoperite cu polei si poduri compacte de gheata.

 

distractie faina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))))

Mesaj completat

Imagini de pe un webcam din Ranca, nu e zapada nici chiar pe crestele muntilor, pe jos se vede o tenta de namol insa per total situatia pare ok.

 

 

noroi!!!

 

asta nu e buna la "slicurili" mele

ca nu mai le schimb pana la anu si pe mijloc oha amprenta

deci s.ar putea sa ma gasiti pe drum pe post de sanieeeeeeeeee

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...