Sari la conținut

Roti,butuci,spite...


utzelu
 Share

Postări Recomandate

salutare,

 

a incercat cineva de pe forum sa curete sau sa lustruiasca spitele de roti? motorul meu are 10 ani de acum, si ma gandeam sa-l fac sa arate mai bine, lustruind spitele. acum sunt innegrite de trecerea vremii.

 

problema e ca spitele sunt acoperite cu un strat subtire de zinc si prin lustruire se ia stratul, ducand la ruginirea spitelor.

 

alta idee ar fi sa inlocuiesc spitele cu unele aftermarket, cromate. numai ca nu stiu ce firme fac d-astea.

 

orice idee pe tema aceasta e binevenita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 328
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salutare,

 

a incercat cineva de pe forum sa curete sau sa lustruiasca spitele de roti? motorul meu are 10 ani de acum, si ma gandeam sa-l fac sa arate mai bine, lustruind spitele. acum sunt innegrite de trecerea vremii.

 

problema e ca spitele sunt acoperite cu un strat subtire de zinc si prin lustruire se ia stratul, ducand la ruginirea spitelor.

 

alta idee ar fi sa inlocuiesc spitele cu unele aftermarket, cromate. numai ca nu stiu ce firme fac d-astea.

 

orice idee pe tema aceasta e binevenita.

 

Eu le curat cu Cif si apoi cu Never Dull. Poti sa folosesti si crema pentru crom de la Mother's sau orice pasta pentru crom. Dupa ce le dai cu pasta, le stergi doar, nu le speli; pasta lasa un strat superficial care protejeaza metalul.

Asta-i munca de iarna, mie-mi ia cam 12-14 ore pentru ambele roti.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu am fost cu roata fara cauciuc la un mester de biciclete de mi-a strans spitele si centrat roata.

 

Din ce am citit nu e foarte greu, numai ca-ti trebuie ceva experienta ca sa stii ce spite sa strangi. Plus ca producatorul iti specifica la ce cuplu trebuiesc stranse spitele, deci iti trebuie si o cheie dinamometrica pt. spite. Plus un stand de centrat roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost >>> roata centrata beton ! Shalom raby !

== Deci la el se ajunge astfel : din soseaua Chitilei o luati pe str. Crusovat( e o benzinarie Castrol) si apoi a treia strada la stinga (str. Delta Dunarii nr. 16 ) ==

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod normal ar trebuii sa ai cheia de spite in trusa de scule moto.

ai verificat daca o ai?

 

N-o am. M-am uitat in poza aia de pe link-ul lui Axa si nu o am in trusa. Ideea e ca spitele mele cam toate se misca si am strans eu ce am putut dar nu pe toate. Cred ca o sa merg si eu la omul asta pe care il recomandati voi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: Da, asa a zis si nenea Rabinul si saptamana care vine ma duc sa o faca, poate chiar maine. Ce sa fac daca nu o pot lasa acasa pe Caluta??? Ieri am fost vreo 400 km si pe serpentine parca pleca roata din spate de sub mine... :crack: Si acum face din ce in ce mai rau... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, am rezolvat si sunt super multumita. Era varza roata din spate. Rabi a facut o treaba excelenta si il recomand tuturor!... :crack:

 

Sa nu va apucati sa va strangeti singuri spitele ca e o adevarata arta aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, am rezolvat si sunt super multumita. Era varza roata din spate. Rabi a facut o treaba excelenta si il recomand tuturor!... :crack:

 

Sa nu va apucati sa va strangeti singuri spitele ca e o adevarata arta aici...

 

Se simte diferenta cand mergi?

 

Roata mea din spate se pare ca are un pic de joc pe verticala (inainte de centrare avea pe orizontala). Si mi se pare ca vibreaza spatele pe la 80 km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum poti sa stiu daca am nevoie de serviciile lui rabi?

 

exista joc la ele?

 

cine ma invata si pe mine sa ma uit la chestia asta?

 

Eu sunt azi la ark dupa 6 30. Kawa EN visiniu inchis

 

Mircea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum poti sa stiu daca am nevoie de serviciile lui rabi?

 

exista joc la ele?

 

cine ma invata si pe mine sa ma uit la chestia asta?

 

Mircea

 

Pai ridici motorul pe un cric, stand, orice iti asigura stabilitate astfel incat roata din spate (sau fatza) sa fie in aer. Dai gaz, bagi in viteza 1/2 si te uiti la roata sa vezi daca are joc (pe orizontala sau verticala).

 

Eu mi-am facut un stand din paletzi din lemn (d-aia de cara motostivuitorul) si ridic motorul pe cricul de masina, bag standul sub cadru si gata. E super stabil si folositor.

Editat de utzelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Spitare si centrare roti pentru Bucuresti: Rabinul, 0724452023.

Sta pe strada Sfintii Ctin si Elena, in Bucurestii Noi. De la Podul Constanta se face stanga spre Chitila si pana in dreptul unui Peco Castrol aflat pe partea stanga este strada pe stanga. Dupa ce ati intrat pe strada asta, a treia strada iar la stanga si parca pe la numarul 16.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...